ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
27 квітня 2020 року м. Київ № 640/18677/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Смолія І.В,, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині,
встановив:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (надалі також - позивач) з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків ДПС (надалі також - відповідач), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.09.2019 №0011614203 в частині нарахування штрафу у сумі 2 147 747,48грн.
Позивачем заначено, що податковим органом протиправно винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено безпідставно. Висвітлені порушення в акті перевірки не відповідають дійсним обставинам справи.
Відповідач у відзиві на адміністративний позов зазначив про необґрунтованість заявлених позовних вимог, оскільки вважає, що встановлені порушення, зафіксовані актом перевірки, підтверджують порушення позивача строків подачі декларацій та винесені податкові повідомлення-рішення є обґрунтованим.
Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши у порядку письмового провадження подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Офісом великих платників податків ДФС проведено камеральну перевірку ПАТ «Укрнафта», за результатами якої складено акт від 22.05.2019 року №1509/28-10-42-03/00135390 «Про результати камеральної перевірки з питань своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних ПАТ «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00135390) в Єдиному реєстрі податкових накладних» та встановлено несвоєчасну реєстрацію позивачем накладних на загальну суму 77 773 076,01 грн.
В подальшому, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 19.06.2018 року № 0002054203, яким застосовано штраф до позивача в розмірі 7 902 352, 38 грн.
03.07.2019 ПАТ «Укрнафта» подано скаргою від 03.07.2019 року № 01/01/07/1105 на податкове повідомлення-рішення від 19.06.2018 року № 0002054203. За результатами розгляду скарги відповідачем винесено рішення від 28.08.2019 року № 4156/16199- 99-11-06-01-25, яким скаргу ПАТ «Укрнафта» задоволено частково, податкове повідомлення-рішення від 19.06.2018 року № 0002054203 скасоване в частині та зменшено суму штрафу з 7 902 352, 38 грн до 6 371 331, 78 грн.
На підставі зазначеного рішення від 28.08.2019 року № 4156/16199-99-11-06-01-25 відповідачем винесено податкове повідомлення рішення від 05.09.2019 року № 0011614203 на
Представником позивача зазначено, що останнім оскаржується податкове повідомлення-рішення лише в частині нарахованих штрафних санкцій на суму 2 147 747, 48 грн.
ПАТ «Укрнафта» не погоджується із ППР в частині нарахування штрафних санкцій на суму 2 141 747, 48 грн та в зв'язку з чим звернулось до суду.
Вирішуючи даний спір по суті, суд зазначає наступне.
ПАТ «Укрнафта» у період з 01.06.2017 року по 30.06.2017 року оформлено 1772 податкові накладні, загальна сума податку на додану вартість складає 14 491 471,67 грн, які зареєстровано в липні 2017 року.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо незастосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових та акцизних накладних внаслідок несанкціонованого втручання в роботу комп'ютерних мереж платників податків» (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2017, № 33, ст.362) підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктом 42, згідно із яким штрафні санкції, передбачені пунктом 120і. 1 статті 120і цього Кодексу за порушення граничних строків для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених пунктом 201.10 статті 201 цього Кодексу, які були складені у період з 1 червня 2017 року по 30 червня 2017 року, не застосовуються до платника податків за умови реєстрації таких податкових накладних не пізніше 31 липня 2017 року. Податкові накладні та/або розрахунки коригувань до податкових накладних, складені у період з 1 червня 2017 року по 30 червня 2017 року та зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше 31 липня 2017 року, вважаються своєчасно зареєстрованими.
Податкові накладні, за фактами реєстрації яких донараховано позивачеві штраф у сумі 31 567,89 грн, оформлені у червні 2017 року, однак за даними контролюючого органу зареєстровано їх 02.08.2017 року, тобто за межами встановленого Законом України «Про внесення змін до підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» безштрафного періоду реєстрації таких накладних, який тривав до 31.07.2017 включно.
Згідно Акта перевірки та додатку до нього окремі податкові накладні оформлені у червні 2017 року та зареєстровані лише у серпні 2017 року, а саме - 02.08.2017 року. Як вбачається з матеріалів справи, зазначені податкові накладні складені ПАТ «Укрнафта» у червні 2017 року на загальну суму ПДВ 105 226,27 грн та надіслані на реєстрацію 12.07.2017року о 15 год. 37 хв. - 15 год. 38 хв. за допомогою системи «М.E.DOC».
Після підписання податкових накладних у системі та проставлення на них електронних печаток, подані накладні позивачем отримали статус «Очікується доставка».
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин... Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно із Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29 грудня 2010 року № 1246, у редакції, яка діяла у період існування спірних правовідносин, операційний день тривав з 0 до 23-ї години.
ПАТ «Укрнафта» протягом операційного дня 12.07.2017 року та до 02.08.2017 року не отримало квитанції про прийняття/неприйняття зазначених у Додатку № 1 податкових накладних, вони вважаються зареєстрованими 12.07.2017 року.
Зазначений висновок узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною ним при розгляді справи № К/9901/63661/18 (номер касаційного провадження) у постанові від 22.11.2018 року № 813/815/18, а також у постанові ВС від 23.01.2018 року у справі № 806/832/17.
Тобто, такі накладні, які оформлені позивачем у червні 2017 року, вважаються зареєстрованими відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України 12.07.2017 року, а тому, застосування штрафу у сумі 31 567,89 грн. є необґрунтованим.
Щодо податкових накладних, надісланих на реєстрацію в межах операційного дня 15.11.2017, але відхилених у зв'язку з їх надходженням начебто за межами операційного дня, суд зазначає наступне.
ПАТ «Укрнафта» у період з 16 по 31 жовтня 2017 року оформлено 1378 податкові накладні загальну суму ПДВ 9 897 723, 68 грн 68 коп. (сума штрафу 989 772,92грн.)
Зазначені податкові накладні надіслано на реєстрацію 15.11.2017 року в період між 20 год 15 хв та 20 год 33 хв. Однак, були відхилені з причин їх надходження на реєстрацію (у квитанції зазначається, що їх доставлено до податкового органу після операційного дня) після 23 год 00 хв, про що ПАТ «Укрнафта» було повідомлено відповідними квитанціями лише наступного дня.
Так, ВРНП по Хмельницькій області 15.11.2017 надіслано на реєстрацію дві податкові накладні, щодо яких начебто встановлено порушення. Податкова накладна № 9331078/7004 від 31.10.2017 відповідно до даних системи M.E.DOC підписана бухгалтером та скріплена печаткою о 20 год 15 хв. 15.11.2017 (останній день реєстрації). У цей же час податкова накладна отримала статус «очікує доставки», тобто надіслана засобами електронного зв'язку.
Однак, відповідно до квитанції № 1, яка надіслана та доставлено до органу ДПС лише 15.11.2017 року в 23 год 06 хв, тобто за межами операційного часу, до цього часу накладна перебувала в режимі «очікує доставки»
Всі податкові накладні, які надіслані позивачем, відповідно до даних контролюючого органу зареєстровані з порушенням строків реєстрації на 1 день, реєстрація усіх таких накладних відбулась за даними відповідача не 15.11.2017 року, а 16.11.2017 року.
ПАТ «Укрнафта» у період з 16.04.2017 року по 30.04.2017 року оформлено 188 податкових накладних (накладні складені структурними підрозділами ПАТ «Укрнафта» - Відділенням реалізації нафтопродуктів по Харківській області та Відділенням реалізації нафтопродуктів по Івано-Франківській області). Накладні складено на загальну суму ПДВ 1 928 215,95 грн (сума штрафу 192 821, 69 грн).
Податкові накладні ВРНП по Івано-Франківській області надіслані на реєстрацію до 23 год 00 хв 15.10.2017 року. Як вбачається із витягів із системи M.E.DOC усі податкові накладні, складені ВРНП по Івано-Франківській області, надійшли до поштової скриньки податкового органу до 23 год. 00 хв та отримали статус «звіт доставлено до поштової скриньки ДФС України») ще до закінчення операційного дня. Однак, за даними контролюючого органу такі накладні за незрозумілих для позивача обставин вважаються отриманими після 23 год 00 хв, що і зумовило неприйняття їх до реєстрації.
Аналогічною була і ситуація з реєстрації податкових накладних, оформлених ВРНП по Харківській області. Витяги із системи M.E.DOC наявні в матеріалах справи.
Зазначені податкові накладні надіслані на реєстрацію 15.05.2017 року у проміжок часу між 22 год 40 хв та 22 год 59 хв. Однак відхилені з причин їх надходження на реєстрацію після 23 год 00 хв.
Відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Згідно із тією ж статтею ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно із Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29 грудня 2010 р. № 1246, у редакції, яка діяла у період існування спірних правовідносин, операційний день тривав з 0 до 23-ї години.
Отже, обов'язок платника надіслати/надати податкову накладну на реєстрацію у межах операційного дня; такий обов'язок відповідно до цих же норм не ставиться в залежність до часу отримання контролюючим органом такої накладної на реєстрацію. Та обставина, що податковий орган встигає чи не встигає перевірити накладну у межах того ж операційного дня, як і та обставина, чи може поштова скринька контролюючого органу прийняти усі податкові накладні, які надійшли до закінчення операційного дня, не повинна змінювати дати та часу надходження накладної у той операційний день, коли це фактично мало місце.
ПАТ «Укрнафта» спірні податкові накладні, надіслані за дві години до закінчення операційного дня.
Аналогічні обставини досліджувались Верховним Судом при розгляді справи № К/9901/63661/18 (номер касаційного провадження). У постанові від 22.11.2018 р. № 813/815/18 ВС зазначає, що ним надається правова оцінка застосуванню норм матеріального права до обставин реєстрації податкових накладних, складених у другій половині жовтня 2017 року та надісланих на реєстрацію 15 листопада 2017 року о 20 год 54 хв та о 20 год 55 хв. Відповідно до обставин справи контролюючий орган відмовив у реєстрації податкових накладних, як і у ситуації із ПАТ «Укрнафта», лише наступного дня, пославшись на отримання ним накладних після закінчення операційного дня. При цьому Верховний Суд вказав: «Пунктами 2, З Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває з 0 до 23-ї години. Як вірно зазначено судами першої та апеляційної інстанцій, відповідач не надав доказів надіслання позивачу квитанції про прийняття або неприйняття податкових накладних № 32, № 33 від 31.10.2017 протягом операційного дня 15.11.2017 (з 00-00 годин до 23-00 годин). Квитанцію про прийняття або неприйняття даних податкових накладних надіслано 16.11.2017 о 07-59 год., тобто наступного операційного дня за днем їх подання. Отже, вищевказані податкові накладні ввалсаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, а тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій у розмірі 250 000,00 гривень згідно з податковим повідомленням-рішенням від 12.02.2018 № 0047871281.».
Аналогічні правові висновки викладені ВС і у постанові від 23.01.2018 року у справі № 806/832/17. Так, ВС вказав, що та обставина, що позивач своєчасно надіслав на реєстрацію складені ним податкові накладні, а податковий орган у цей же день не надіслав квитанції про прийняття або відхилення таких накладних (такі квитанції були надіслані лише наступного дня) вказує на своєчасне виконання позивачем своїх обов'язків та своєчасну реєстрацію спірних накладних.
Актом перевірки також встановлено порушення строків реєстрації податкових накладних в кількості 945 штук оформлено ПАТ «Укрнафта» на загальну суму ПДВ 9 147 679, 42 грн, сума застосованого штрафу склала 914 768, 41 грн.
Податкові накладні оформлені з 1 по 15 березня 2017 року та зареєстровані 14.04.2017 року відділенням реалізації нафтопродуктів ПАТ «Укрнафта» по Львівській області, хоча граничним строком їх реєстрації є 31.03.2017 року.
30.03.2017 року, тобто у переддень спливу строків реєстрації податкових накладних, оформлених з 01.03.2017 по 15.03.2017, детективами НАБУ на підставі ухвали Солом'янського районного суду м. Києва від 28.03.2017 року № 1-кс/760/5207/17 (№760/833/16-к) було проведено обшуки в офісі відділення реалізації нафтопродуктів ПАТ «Укрнафта» по Львівській області за адресою: м. Львів, вул. Червоної Калини, 62А. Відповідно до протоколу від 30.03.2017 року під час обшуку було вилучено три сервери відділення реалізації нафтопродуктів по Львівській області. У протоколі зазначено, що з метою надання підприємству, а саме - відділенню реалізації нафтопродуктів по Львівській області, можливості нарахувати заробітну плату працівникам відділення, детективами НАБУ було дозволено співробітникам ПАТ «Укрнафта» скопіювати із вилучених серверів лише інформацію програми « 1С Бухгалтерія» щодо відділення реалізації нафтопродуктів. Жодної іншої інформації скопійовано не було, у тому числі інформації, що стосувалась здійснених відділенням операцій та оформлених ним податкових накладних. Станом на 30.03.2017 року залишались незареєстрованими податкові накладні.
31.03.2017 року було останнім дозволеним законодавством днем для реєстрації накладних, оформлених з 1 по 15 березня 2017 року включно. Однак з огляду на те, що НАБУ вилучило сервери відділення реалізації нафтопродуктів по Львівській області, останнє не змогло здійснити відповідну реєстрацію. Як тільки сервери було повернуто, платник податків здійснив реєстрацію таких накладних.
Відповідно до п.109.1. ст.109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до позиції Верховного Суду, викладеної у численних постановах, зокрема у постанові від 30.01.2018 p. № К/9901/246/17, № 815/2745/17; від 26 червня 2018 р. № 808/2127/17, № К/9901/48338/18; від 3 травня 2018 р. № 818/1070/17, № К/9901/4042/17 платник податків може нести відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних лише, якщо така несвоєчасна реєстрація зумовлена його винними діями.
Вирішуючи спір у справі № 825/1745/18, Київський апеляційний адміністративний суд у постанові від 26.09.2018 року вказав, що обставини вилучення у позивача під час обшуку документів, комп'ютерної техніки, що унеможливили своєчасну реєстрацію податкових накладних, вказують на відсутність у несвоєчасній реєстрації накладних вини платника податку, а тому - і на відсутність підстав для застосування до нього штрафів, передбачених відповідними нормами ПК України.
Оскільки у ПАТ «Укрнафта» було вилучено сервери до спливу граничного строку реєстрації податкових накладних, оформлених з 1 по 15 березня 2017 року, товариство було позбавлено можливості здійснити їх реєстрацію з незалежних від нього причин, а тому не вчинило податкового правопорушення, а нараховані у зв'язку із вказаними обставинами штрафні санкції підлягають скасуванню.
ПАТ «Укрнафта» зазначено, що відповідачем також застосовано штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, із статусом «доставлено» на загальну суму ПДВ 125 379,81 грн (штрафні санкції 12 537 ,99 грн).
Податкові накладні №7230051/7002, № 7230052/7002, № 7230053/7002 від 30.05.2017 року (складені Відділенням реалізації нафтопродуктів по Волинській області) надіслані на реєстрацію з дотриманням строків 15.06.2017. Відповідно до квитанції № 1, статус «документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України» 15.06.2017 о 19 год 38 хв.
Податкова накладна №8159352/7009 від 19.05.2017 року (складена Відділенням реалізації нафтопродуктів по Запорізькій області) надіслана на реєстрацію 15.06.2017 та отримала статус «доставлено» того ж 15.06.2017 о 13 год 03 хв, квитанція про її неприйняття надійшла 16.06.2017 року.
Податкова накладна №8163293/7009 від 23.12.2017 року (складена Відділенням реалізації нафтопродуктів у Запорізькій області) надіслана на реєстрацію 15.01.2018 року о 18 год 44 хв («документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України»), квитанція про її неприйняття надійшла 16.01.2018 року, наступного дня.
Податкова накладна (розрахунок коригування) № 8131361/7009 від 31.12.2018 року (складена Відділенням реалізації нафтопродуктів по Запорізькій області) надіслана на реєстрацію 14.01.2019 року о 17 год 06 хв («документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України»), квитанція про її неприйняття надійшла 17.01.2018 року.
Податкова накладна (розрахунок коригування) № 8131364/7009 від 31.07.2018 року (складена Відділенням реалізації нафтопродуктів по Запорізькій області) була надіслана на реєстрацію 15.08.2018 року о 16 год 33 хв («документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України»), квитанція про її неприйняття надійшла 16.08.2018 року.
Податкові накладні №7931002/7019 та №7931003/7019 від 31.12.2018 року (складені Відділенням реалізації нафтопродуктів у Житомирській області) були надіслані на реєстрацію 14.01.2019. 15.01.2019 року о 9 год 44 хв отримали статус «документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України». Квитанції ж про їх неприйняття надіслані 18.01.2019 року.
Податкова накладна № 8231037/7005 від 31.05.2017 року (складена відділенням реалізації нафтопродуктів у Івано-Франківський області) була надіслана на реєстрацію 31.05.2017 року о 18 год 01 хв («документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України»), квитанція про її неприйняття надійшла 16.06.2017 року.
Відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Згідно із тією ж статтею ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно із Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29 грудня 2010 р. № 1246, у редакції, яка діяла у період існування спірних правовідносин, операційний день тривав з 0 до 23-ї години.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної ним у постанові від 22.11.2018 року у справі № 813/815/18 та постанові від 23.01.2018 року у справі № 806/832/17 та обставина, що позивач своєчасно надіслав на реєстрацію складені ним податкові накладні, а податковий орган у цей же день не надіслав квитанції про прийняття або відхилення таких накладних (такі квитанції були надіслані лише наступного дня або навіть через кілька днів) вказує на своєчасне виконання позивачем своїх обов'язків та своєчасну реєстрацію ним спірних накладних.
Щодо застосування штрафу у сумі 278,58 грн до позивача за несвоєчасну реєстрацію розрахунку коригування № 10083 від 01.11.2018 року до податкової накладної № 1081 від 01.11.2018 року, суд зазначає наступне.
Розрахунок коригування оформлено ПАТ «Укрнафта» у зв'язку з придбанням у нерезидента юридичних послуг. Така податкова накладна, як і розрахунок коригування до неї, не підлягає передачі постачальнику послуг, а залишається у їх отримувача, який одночасно і є платником, який оформив податкову накладну.
Позивач наголошує на тому, що даний розрахунок коригування не підлягав видачі постачальнику послуг зазначено в самому розрахунку, тип причини « 14».
Відповідно до п. 8 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «X» та зазначається тип причини: « 14-Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента»
Згідно з абз. 3 п. 12 Порядку заповнення податкової накладної у редакції, чинній на дату розрахунку коригування: у разі складання податкової накладної отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України, у рядку "Індивідуальний податковий номер постачальника (продавця)" такої накладної проставляється умовний ІПН "500000000000", а у рядку "Постачальник (продавець)" зазначаються найменування (П.І.Б.) нерезидента та через кому - країна, в якій зареєстрований продавець (нерезидент). У рядках, відведених для заповнення даних покупця, отримувач (покупець) зазначає власні дані.
Відповідно ж до п. 120-1.1. ст. 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі.
Частиною 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення з урахуванням вимог, встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.09.2019 № 0011614203 в частині нарахування штрафу у сумі 2 147 747, 48грн.
Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00135390) здійснені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 19210,00грн за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471).
Рішення суду, відповідно до частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Смолій