Справа №705/1562/20
3/705/1044/20
04 травня 2020 року місто Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Корман О.В., вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.187 КУпАП, та додані до нього матеріали,
До Уманського міськрайонного суду Черкаської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП, в якому зазначено, що 10.04.2020 року на 09 годину ОСОБА_1 не з'явився за викликом в Уманський ВП ГУНП для дачі пояснень, пов'язаних з питань встановленого в відношенні нього адміністративного нагляду, чим порушив правила встановленого в відношенні нього адміністративного нагляду.
Суддя, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, встановив, що протокол не відповідає вимогам статті 256 КУпАП, а також не дотримано вимоги ст.251 КУпАП.
Стаття 256 КУпАП визначає, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
У протоколі про адміністративне правопорушення не зазначена суть правопорушення у відповідності до диспозиції ч.1 ст.187 КУпАП, яка передбачає відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду.
У протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено ким, коли і на який термін було вставлено адміністративний нагляд стосовно ОСОБА_1 , а також не зазначено, з яких саме питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду, був викликаний ОСОБА_1 , якою посадовою особою і коли.
Також, співробітником поліції, який склав протокол про адміністративне правопорушення, не дотримано і вимоги відомчого наказу МВС України від 06.11.2015 № 1376, яким затверджено Інструкцію з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції. Пункт 9 Розділу ІІ вказаної Інструкції визначає, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «місце складання протоколу» - населений пункт або географічна точка; у графі «посада, найменування органу поліції, звання, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол» - прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол (повністю, без скорочень); у графі «склав цей протокол про те, що громадянин(ка)» - прізвище, ім'я та по батькові особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (повністю, без скорочень); у графі «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла)); у графі «чи притягався(лася) до адміністративної відповідальності» - інформація щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності впродовж року (за наявності); у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол); у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
У графі протоколу про адміністративне правопорушення, що надійшов до суду, «особу встановлено» зазначено «особу встановлено», хоча вказана графа чітко визначає, що вона повинна містити назву документу, серію, номер, ким і коли документ виданий. Тобто, суддя робить висновок про те, що співробітником поліції складено протокол відносно особи, яку не встановлено належним чином.
Всупереч вимогам статі 251 КУпАП, до справи не долучено докази того коли і ким був здійснений виклик ОСОБА_1 до Уманського ВП ГУНП в Черкаській області і що такий виклик був пов'язаний з наданням пояснень саме з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду. Також, не додано доказів того, що ОСОБА_1 був повідомлений про необхідність явки до відділу поліції у визначений день та час.
Частиною 2 статті 268 КУпАП встановлено, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, ст. 187 КпАП України, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
У зв'язку з чим відділ поліції повинен був забезпечити явку до суду особи, відносно якої складено адміністративний протокол за ст. 187 КУпАП, при направленні протоколу до суду. Проте, цього зроблено не було.
При цьому в матеріалах справи наявна копія ухвали слідчого судді, з якої вбачається, що відносно ОСОБА_1 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, що взагалі не дасть змоги судді розглянути справу по суті, якщо органом поліції не буде забезпечена явка ОСОБА_1 у судове засідання.
Враховуючи те, що протокол про адміністративне правопорушення складений з порушенням вимог ст.256 КУпАП та відомчого наказу і не може слугувати підставою для судового провадження, не додані докази обставин, викладених у протоколі, а також не забезпечена явка ОСОБА_1 для розгляду справи по суті, протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню до органу, з якого він надійшов, для доопрацювання.
Керуючись ст. ст. 187, 251, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.187 КУпАП, та додані до нього матеріали, повернути до Уманського ВП ГУНП в Черкаській області для доопрацювання.
Постанова не підлягає оскарженню.
Суддя О.В.Корман