Справа № 513/1060/19
Провадження № 2/513/16/20
Саратський районний суд Одеської області
23 квітня 2020 року Саратський районний суд Одеської області у складі: головуючого - судді Бучацької А.І., за участю: секретаря судового засідання Златіної О.І, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Сарата Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Саратської районної державної адміністрації Одеської області, третя особа: ОСОБА_2 , про визнання розпорядження Саратської РДА № 109/А-2010 від 24 березня 2010 року частково недійсним та скасування його,
17 жовтня 2019 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить:
визнати п.5 розпорядження Саратської районної державної адміністрації від 24 березня 2019 року за № 109/А-2010 про встановлення строку дії дозволу на розроблення проекту відведення йому ОСОБА_1 земельної ділянки у власність не дійсним та скасувати його.
Позовні вимоги обґрунтував тим, що в лютому 2010 року позивач разом з іншими мешканцями с. Петропавлівка Саратського району Одеської області звернувся з заявою до Саратської РДА про передачу в особисту власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,50 га із земель державної власності на території Петропавлівської сільської ради . За результатом розгляду заяви було прийнято розпорядження від 24 березня 2010 року за № 109/А-2010.
Зазначеним розпорядженням дана згода на передачу позивачу у власність земельної ділянки загальною площею 0,50 га ріллі, а також надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки.
Позивач звернувся до землевпорядної організації ТОВ «Вектор» та замовив виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки. Виготовлення проекту почалося у 2017 році. Однак після передачі документів для затвердження проекту землеустрою було відмовлено у зв'язку з тим, що у п. 5 розпорядження зазначено, що у відповідності до вимог ст. 151 Земельного кодексу України строк дії дозволу на розроблення проекту відведення земельних ділянок у власність становить 1 рік.
Позивач вважає, що п. 5 розпорядження Саратської РДА від 24 березня 2019 року за № 109/А-2010 є незаконним та порушує його права.
Позивач та його представник адвокат Парапір М.П., належним чином повідомлені про розгляд справи до суду не з'явились. Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності, позов просили задовольнити (а.с. 76).
Представник відповідача Саратської районної державної адміністрації Одеської області Стоянова Т.А., належним чином повідомлена про розгляд справи до суду не з'явилась. Надала заяву про розгляд справи за її відсутності (а.с. 74-75).
У письмових поясненнях зазначила, що Саратська РДА визнає позов та не заперечує проти задоволення позову. Згідно п. 2 розпорядження голови Саратської РДА Одеської області від 24 березня 2010 року № 109/А-2010 «Про надання згоди на передачу земельних ділянок у власність та надання дозволу на розробку проекту їх відведення, громадянам ОСОБА_3 та іншим для ведення особистих селянських господарств на території Петропавлівської сільської ради Саратського району Одеської області» громадянам, зазначеним у додатку до розпорядження, у тому числі позивачу, було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок загальною площею 5,00 га ріллі для ведення особистих селянських господарств, із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності на території Петропавлівської сільської ради Саратського району Одеської області. Пунктом 5 розпорядження було передбачено, що у відповідності до вимог ст.151 Земельного кодексу України строк дії дозволу на відведення земельних ділянок у власність становить один рік.
Однак, редакція статті 151 Земельного кодексу України, яка діяла на час видання розпорядження, не містила положень щодо строку дії дозволу на проекту відведення земельних ділянок, тому підстав для встановлення в розпорядженні строку дії такого дозволу не було. Тому, вважає незаконним п.5 розпорядження голови районної державної адміністрації Одеської області від 24 березня 2010 року №109/А-2010.
Зазначила, що положення ст.151 Земельного кодексу України стосовно строку дії дозволу на розроблення проекту відведення земельних ділянок, які були введені Законом України № 509-VI від 16.09.2008 року, та діяли з 14.10.2008 року по 10.12.2009 рік (а.с. 70-72).
Третя особа ОСОБА_2 , належним чином повідомлена про розгляд справи до суду не з'явилась, не повідомила суд про поважні причини неявки (а.с. 77).
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.
За змістом частин 1, 2, 4 ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
До ухвалення судового рішення у зв'язку з визнанням позову відповідачем суд роз'яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. 33 ЗК України земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, можуть передаватися громадянами у користування юридичним особам України і використовуватися ними для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства без зміни цільового призначення цих земельних ділянок.
Набуття права на землю громадянами України здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
У відповідності до ст. 17 ЗК України (в редакції станом на 24.03.2010 року) до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок.
Відповідно до статті 81 ЗК України (в редакції станом на 24.03.2010 року) громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Частинами першою та другою статті 116 ЗК України визначено, що громадяни і юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель держаної або комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання її у користування.
За положеннями ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержані безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської держаної адміністрації, або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюється в порядку, встановленому статтею 151 ЗК України.
Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронними і санітарно-епідеміологічними органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.
За положеннями ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема : для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч.3 ст. 122 ЗК України (в редакції станом на 24.03.2010 року)3. Районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, зокрема для сільськогосподарського використання.
Згідно до ст. ст. 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно зі статтею 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Розпорядженням Саратської районної державної адміністрації Одеської області від 24 березня 2010 року за № 109/А-2010, було розглянуто заяви громадян ОСОБА_3 та інших (згідно додатку), мешканців с. Петропавлівка від 25.02.2010 року «Про надання у власність земельних ділянок для ведення особистих селянських господарств», враховуючи клопотання Петропавлівської сільської ради від 02.03.2010 року № 78 та вирішено:
1. Дати згоду на передачу у власність земельних ділянок загальною площею - 5,00 га ріллі, для ведення особистих селянських господарств із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності на території Петропавлівської сільської ради Саратського району Одеської області для ведення особистого селянського господарства із земель резерву Петропавлівської сільської ради Сарататського району Одеської області громадянам ОСОБА_3 та іншим (згідно додатку).
2. Надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок загальною площею - 5,00 га ріллі для ведення особистих селянських господарств із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності на території Петропавлівської сільської ради Саратського району Одеської області, громадянам ОСОБА_3 та іншим (згідно додатку).
3. Громадянам ОСОБА_3 та іншим (згідно додатку) в місячний термін в землевпорядній організації замовити виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистих селянських господарств та надати його для розгляду і затвердження у встановленому законом порядку.
4. Попередити громадян ОСОБА_3 та інших (згідно додатку), що відповідно до вимог ст. 125 Земельного кодексу України, приступати до використання земельних ділянок до встановлення їх меж в натурі (на місцевості), одержання документів, що посвідчують право на них (державних актів на право власності на земельні ділянки), забороняються.
5. Попередити громадян ОСОБА_3 та інших (згідно додатку), що відповідно до вимог ст. 151 Земельного Кодексу України строк дії дозволу на розроблення проекту відведення земельних ділянок у власність становить один рік (а.с. 11-12).
Додатком до розпорядження голови районної державної адміністрації від 24 березня 2010 року № 109/А-2010 є список громадян, яким надається згода на передачу земельних ділянок у власність та надання дозволу на розробку проекту їх відведення, для ведення особистих селянських господарств та території Петропавлівської сільської ради Саратського району Одеської області, а саме: ОСОБА_3 - 0,50 га; ОСОБА_1 - 0,50 га; ОСОБА_4 - 0,50 га; ОСОБА_5 - 0,50 га; ОСОБА_6 - 0,50 га; ОСОБА_7 - 0,50 га; ОСОБА_8 - 0,50 га; ОСОБА_9 - 0,50 га; ОСОБА_10 - 0,50 га; ОСОБА_2 - 0,50 га (а.с. 13).
Відповідно до договору № 70 від 14.06.2017 року між замовником ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вектор» було складено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Петропавлівської сільської ради Саратського району Одеської області (за межами населеного пункту) (а.с. 16-41).
Листом Головного управління держгеокадастру в Одеській області від 04.01.2019 року № Б-17480/0-109/0/37-19, позивачу ОСОБА_1 було відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Відмова обґрунтована тим, що поданий на розгляд проект розроблений на підставі Розпорядженням Саратської районної державної адміністрації Одеської області від 24 березня 2010 року за № 109/А-2010 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки», в п.5 якого зазначено, що термін дії даного розпорядження становить один рік. Отже, вищезазначене розпорядження втратило чинність (а.с.14).
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Відповідно до ст. 393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
З урахуванням вищезазначеного, п. 5 розпорядження Саратської районної державної адміністрації Одеської області від 24 березня 2010 року за № 109/А-2010 в частині встановлення ОСОБА_1 строку дії дозволу терміном один рік на розроблення проекту відведення земельної ділянки у власність належить визнати недійсним та скасувати його.
В задоволенні решти позову належить відмовити.
Керуючись ст. ст. 1-15, 76, 81, 89, 95, 141, 258-261, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд
Позов задовольнити частково. Визнати незаконним та скасувати пункт 5 розпорядження Саратської районної державної адміністрації Одеської області від 24 березня 2019 року за № 109/А-2010 в частині встановлення ОСОБА_1 строку дії дозволу терміном один рік на розроблення проекту відведення земельної ділянки у власність.
В задоволенні решти прозову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду через Саратський районний суд Одеської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складене 04 травня 2020 року.
Суддя А. І. Бучацька