Рішення від 04.05.2020 по справі 826/15920/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/487

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2020 року м. Київ № 826/15920/18

за позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Головного управління ДФС у Київській області

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0004114001 від 27.04.2018р.

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0004114001 від 27.04.2018 року.

Ухвалою суду від 05.10.2018 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

30.10.2018 року відповідачем до суду подано відзив на адміністративний позов.

Одночасно відповідачем подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін. Ознайомившись з матеріалами справи, суд дійшов висновку про їх достатність для розгляду справи в порядку письмового провадження.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця 18.10.2017 р., перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС у м. Києві, ДПІ у Шевченківському районі; Код КВЕД 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування.

26.03.2018 р. Головним управлінням ДФС у Київській області прийнято наказ №625 "Про проведення фактичних перевірок", згідно з яким відповідно до вимог ст. 20, 75, 80 Податкового кодексу України та з метою здійснення контролю за діяльністю суб'єктів господарювання сфери виробництва та обігу спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального вирішено у квітні 2018 р. організувати проведення фактичних перевірок суб'єктів господарювання згідно з переліком, до якого включено ФОП ОСОБА_2 , адреса перевірки: АДРЕСА_2 кафе.

На підставі вказаного наказу, направлень від 13.04.2018 р., з присутності ФОП ОСОБА_1 , контролюючим органом проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України у сфері виробництва і обігу підакцизної продукції, про що складено акт від 13.04.2018 р. №166/10-36-40/ НОМЕР_1 .

Згідно з актом перевірки встановлено факт зберігання пляшки рому Bacardi Carta Blanca, 1,0 літр, 40% об., виробництва Bacardi Company по ціні 1200 грн., без марки акцизного податку встановленого зразка, чим порушено вимоги ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 р. №481/95-ВР. Алкогольний напій залишений на місці торгівлі.

За результатами перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення № 0004114001 від 27.04.2018 р., згідно з яким за порушення ст. 11 Закону № 481/95-ВР до позивача застосовано штраф у розмірі 17 000 грн.

Позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 - вважає вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та просить його скасувати з таких підстав.

Позивач зазначає, що ним здійснюється діяльність з реалізації алкогольних напоїв згідно з вимогами чинного законодавства, проте, здійснювати реалізацію алкогольної продукції на розлив без пошкодження марки акцизного податку неможливо.

Жодним нормативно-правовим актом не передбачено зберігання марки акцизного податку після відкриття пляшки.

В той же час, відповідачем не наведено доказів, що пляшка рому Bacardi Carta Blanca, 1,0 літр, 40% об., щодо якої встановлення порушення, призначалась для продажу в закупореному вигляді, а не на розлив.

Також позивач зазначає, що в деяких алкогольних напоях наклеювання марки здійснюється не безпосередньо на закрутку на пляшці напою, а на захисну плівку, що знаходиться на горловині пляшки, що при відкупорюванні пляшки виключає збереження будь-яких слідів наклеювання марки на пляшці.

Відповідач - Головне управління ДФС у Київській області - проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримавши висновки акту перевірки.

Також відповідач зазначає, що у разі здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями на розлив для споживання на місці і відсутності розірваної марки акцизного податку на пляшці, такий алкогольний напій вважається немаркованим, оскільки в такому випадку він був маркований з порушенням вимог Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1251.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно з пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з п. 75.1, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Згідно зі ст. 80 Податкового кодексу України -

80.1. Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

80.2. Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, 80.2.5. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

80.4. Перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція.

80.5. Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

80.7. Фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.

В даному випадку фактична перевірку з питань додержання суб'єктом господарювання ФОП ОСОБА_1 вимог, встановлених законодавством України у сфері виробництва і обігу підакцизної продукції, про що складено акт від 13.04.2018 р. №166/10-36-40/ НОМЕР_1 , проведена з посиланням на пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України.

Згідно з вказаним положенням умовою проведення фактичної перевірки є наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства з перелічених питань, тоді як в даному випадку така інформація у наказі Головного управління ДФС у Київській області від 26.03.2018 р. №625 "Про проведення фактичних перевірок" та в інших наданих документах відсутня.

За таких обставин фактична перевірка проведена за відсутності передбачених законодавством підстав.

Щодо висновків акту перевірки та оскаржуваного податкового повідомлення-рішення № 0004114001 від 27.04.2018 р. суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону № 481/95-ВР (в редакції станом на 18.04.2018 р.) алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно зі ст. 226 Податкового кодексу України -

226.1. У разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

226.2. Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.

226.5. Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.

226.6. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць.

226.7. Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.

226.9. Вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.

Згідно з пп. 20, 21, 22 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1251 (в редакції станом на 18.04.2018 р.) вважаються такими, що немарковані, алкогольні напої з марками, що мають такі пошкодження: пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, передбачених абзацом сьомим пункту 5 цього Положення; наявність відкритого надриву з краю марки, розмір якого (ширина, довжина) перевищує такі значення: вертикальний надрив - 4 х 10 міліметрів; горизонтальний - 4 х 20 міліметрів; діагональний - 4 х 18 міліметрів (довжина діагонального розриву визначається як прямокутна проекція); пошкодження, внаслідок яких зменшилася довжина марки на 10 чи більше міліметрів або ширина марки - на 5 чи більше міліметрів; відсутність кута марки площею більше ніж 150 кв. міліметрів, довжина меншої сторони якого становить більше ніж 10 міліметрів.

Для прикріплення марок використовується клей (дисперсійний, дескрин тощо), який не дає змоги зняти їх з виробів без пошкодження і змивається у разі потреби в митті пляшок для повторного їх використання.

Марки наклеюються на пляшку П- чи Г-подібним способом через горловину.

Вказаними положеннями законодавства, а також іншими, не передбачено правил зберігання марки акцизного податку у випадку відкриття пляшки, на яку вона була наклеєна, та реалізацію алкогольної продукції на розлив.

В даному випадку позивач стверджує, що на момент проведення перевірки пляшка рому Bacardi Carta Blanca, 1,0 літр, 40% об. була відкупорена, оскільки здійснювався продаж алкогольного напою на розлив.

Відповідач у відзиві вказане твердження не заперечив; при ознайомленні з матеріалами фотофіксації, долученими до акту перевірки і відзиву, неможливо встановити ступінь наповненості пляшки, проте, як видно зі знімка верхньої частини пляшки, зверху на кришці містяться залишки наклеєного паперу, що свідчить про попереднє його маркування.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З врахуванням викладеного оскаржуване рішення не відповідає вимогам щодо обґрунтованості, що є підставою для задоволення позовних вимог.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області № 0004114001 від 27.04.2018 року.

3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

4. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 04.05.2020 р.