Ухвала від 30.04.2020 по справі 640/15623/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

30 квітня 2020 року м. Київ № 640/15623/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

доВідділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України

провизнання протиправними рішень, дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) подано на розгляд Окружному адміністративному суду міста Києва позов до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та Міністерства оборони України, в якому позивач просить суд:

- визнати дії та бездіяльність Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та Міністерства оборони України щодо невиконання рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 08 серпня 2018 у справі № 760/9306/17 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.12.2018 у цій справі протиправними;

- визнати протиправним та скасувати рішення засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 14.06.2019, яке було оформлено протоколом № 76 від 14.06.2019 про відмову в призначені одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 ;

- визнати протиправним та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рубель І.В. від 11.07.2019 про закриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 760/9306/17, виданого 16.01.2019 Солом'янським районним судом м. Києва про зобов'язання Міністерства оборони України прийняти рішення за результатами розгляду питання про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності III групи, яка настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні;

- зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення на виконання рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 08.08.2018 у справі № 760/9306/17 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.12.2018 з урахуванням висновків, викладених у цих рішеннях.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.12.2019 відкрито провадження у означеній адміністративній справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без виклику учасників справи та проведення судового засідання.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.04.2020 закрито провадження в адміністративній справі № 640/15623/19 за позовом б/н від 12.08.2019 ОСОБА_1 в частині позовних вимог до Міністерства оборони України.

Вивчивши матеріали адміністративного позову в частині решти позовних вимог, пред'явлених до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, суд зазначає про таке.

Кодекс адміністративного судочинства України (скорочено - КАС України) визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Статтею 20 КАС України визначено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів та наведено виключний перелік справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Так, відповідно до пунктів 1, 4 частини першої наведеної статті місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначені статтею 287 КАС України, згідно із частиною першою якої учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Водночас, адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, у відповідності до приписів частини п'ятої статті 287 КАС України, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.

Також, порядок оскарження рішень, дій або бездіяльності виконавців та посадових осіб органів державної виконавчої служби визначений Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII, відповідно до частини першої статті 74 якого рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

Як видно зі змісту адміністративного позову та доданих до нього документів, ОСОБА_1 оскаржує постанову державного виконавця про закриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 760/9306/17, виданого 16.01.2019 Солом'янським районним судом м. Києва, а також дії та бездіяльність Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо невиконання зазначеного судового рішення.

За викладених обставин та враховуючи, що позивачем оскаржуються рішення, дії та бездіяльність державного виконавця, які прийняті в ході примусового виконання виконавчого листа, виданого місцевим загальним судом, суд дійшов висновку, що зазначений адміністративний позов підсудний місцевому загальному суду, як адміністративному, який видав виконавчий лист відповідно до вимог частини п'ятої статті 287 КАС України, частини першої статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII.

Таким чином, даний спір належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, але вирішення даного спору належить до компетенції Солом'янського районного суду м. Києва, як адміністративного, який видав виконавчий документ.

Судочинство, яке здійснюється з порушенням правил предметної та територіальної підсудності, не може вважатися правосуддям, оскільки вирішення справи неповноважним складом суду належить до безумовних підстав перегляду судових рішень.

Відповідні висновки викладені в постанові колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 25.03.2008.

Суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду (пункт 3 частини першої статті 29 КАС України).

Тому, з урахуванням заяви позивача від 27.12.2019 б/н, суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі справи, у відповідній частині, для розгляду Солом'янському районному суду м. Києва.

Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої статті 29 КАС України, суд вирішує ухвалою.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, згідно з частиною восьмою статті 29 КАС України, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Керуючись статтями 19, 27, 29, 30, 248, 256, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративну справу № 640/15623/19 за позовом б/н від 12.08.2019 ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України визнання протиправними рішень, дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії передати на розгляд Солом'янського районному суду м. Києва.

Відповідно до частини шостої статті 29 КАС України ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Відповідно до частини другої статті 256 КАС України ухвала, постановлена судом під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Згідно частини першої статті 295 та частини першої статті 297 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя К.С. Пащенко