Рішення від 30.04.2020 по справі 580/1043/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2020 року справа № 580/1043/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши адміністративну справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в судове засідання за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить:

- визнати протиправною відмову від 04.05.2019 року Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок з 01.10.2017 та здійснити виплату ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 виданий 11.08.2016 Христинівським РВ УМВС України в Черкаській області, реєстраційний помер облікової карної платника податків з Державного реєстру фізичних осіб платників податків: НОМЕР_2 ) пенсії, обчисленої відповідно до п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 та постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач стверджує, що брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та отримав внаслідок цього інвалідність, у зв'язку з чим набув право на перерахунок пенсії на підставі п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 та постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851.

Ухвалою суду від 31.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами, встановлено відповідачу строк тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали для надання відзиву на позовну заяву та доказів.

13.04.2020 від Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити. Відповідач зазначає, що закон передбачає пeрeрaxунoк пенсії виключно oсoбaм, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових нaвчaнняx із застосуванням ядерної зброї під час прoxoджeння дійсної строкової служби і внаслідок цього стали oсoбaми з інвалідністю. Також у відзиві вказується, що позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, як працівник Дослідного елітно-насінницького господарства «Нива», у зв'язку з чим не набув права на перерахунок відповідно до вищевказаної норми.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з такого.

Відповідно до довідки Дослідного елітно-насінницького господарства «Нива» №124 від 23.10.1993 суд встановив, що ОСОБА_1 дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 09.12.1987 по 08.03.1988.

Відповідно до висновку обласної спеціалізованої ЛКК Черкаської обласної лікарні №27 від 16.08.1993, остання розглянула клопотання профспілкової організації Дослідного елітно-насінницького господарства «Нива» та встановлено, що захворювання позивача пов'язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Довідкою до акту огляду МСЕК Серії 12 ААА №466205 від 27.08.2019 ОСОБА_1 при повторному огляді встановлено І групу інвалідності, ступінь втрати працездатності - 95 %. Довідкою визначено причину інвалідності - захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 від 10.10.1994 позивач є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи першої категорії.

Суд встановив, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 28.12.2019 вх. №15/В-10 про перерахунок з 01.10.2017 пенсії виходячи із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року.

Листом від 04.05.2019 №15/В-10 відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії, виходячи із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС не під час військової служби.

Виходячи з вищевикладеного позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон №1058).

Перерахунок призначеної пенсії відповідно до ч.4 ст.45 Закону №1058-IV провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Пенсії і компенсації особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 визначаються нормами розділу VIII Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-ХІІ).

Згідно з абзацом першим ст.54 Закону №796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Суд звертає увагу, що визначення розміру пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, передбачене на час спірних обставин частиною 3 ст. 59 вказаного Закону.

Стаття 59 Закону №796-ХІІ має назву «Пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи» та встановлює, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

З огляду на назву та зміст вказаної норми закону вона регулює правовідносини військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Питання обчислення пенсії з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, тобто осіб, що не є військовослужбовцями, врегульований вказаними вище нормами ст.54 Закону №796-ХІІ.

Рішенням Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року у справі у справі №3-14/2019 визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), словосполучення “дійсної строкової”, яке міститься у положеннях ч.3 ст.59 Закону № 796-ХІІ. Контекст мотивів вказаного Рішення стосується урівняння права на отримання пенсії, розрахованої виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, військовослужбовців дійсної строкової служби з військовозобов'язаними, призваними на військові збори для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

З цього приводу суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 17.07.2019 у справі №826/14077/18, у подібних правовідносинах щодо наявності в особи з інвалідністю, отриманою внаслідок ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, призваної на військові збори, права на перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону № 796-ХІІ.

Верховний Суд зазначив, що до 25 квітня 2019 року право на перерахунок пенсії з інвалідності, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, мали військовослужбовці строкової служби, а з 25 квітня 2019 року право на такий перерахунок мають військовослужбовці незалежно від виду служби. З прийняттям Конституційним Судом України вказаного рішення з 25.04.2019 право на перерахунок пенсії виникло у осіб, призваних військоматами на спеціальні військові збори.

Отже, вказана норма Закону стосується визначеного кола осіб.

Суд звертає увагу, що згідно з наявними у матеріалах справи доказами позивач направлений у відрядження роботодавцем на роботу з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, як цивільна особа - працівником Дослідного елітно-насінницького господарства «Нива», а не як військовозобов'язаний, призваний на спеціальні військові збори, або військовослужбовець строкової служби.

Доказів встановлення спеціалізованою МСЕК пов'язаності участі позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із проходженням служби, як військовослужбовцем, військовозобов'язаним, призваним на спеціальні військові збори, або військовослужбовцем строкової служби, позивач не надав.

Надана позивачем довідка №179/1/210 від 09.01.2020, яка видана відділу обробки запитів ГДА Міністерства оборони України, не підтверджує участь у ліквідації під час військової служби чи військових зборів з 10.12.1988 по 16.02.1989, оскільки в ній зазначено, що виїзди в зону ліквідації в архівних документах військової частини не відображені, ОСОБА_1 відпрацьовано в ЗПР - 0 днів, у зв'язку із сімейними обставинами.

Жодних доказів, які б підтверджували належність позивача до військовослужбовців, військовозобов'язаних, призваним на спеціальні військові збори, або військовослужбовців строкової служби позивачем не надано.

Тому право позивача на перерахунок його пенсій відповідно до норм ст.59 Закону №796-ХІІ не доведене.

Відповідно до п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 (в редакції чинній на дату звернення позивача із заявою 20.05.2019) (далі - Порядок №1210) за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П=Зс х Кзс х (Кв:100), де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс= Зп (мін) х 5/ Зс 1, де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс 1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Наведені норми Порядку №1210 розроблені на виконання положень ст. 59 Закону №796-ХІІ, оскільки згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 у першому реченні пункту 1 слова і цифри «статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» замінено словами і цифрами «статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто перелік доповнено посиланням на ст. 59 Закону №796-ХІІ.

Отже, п. 9-1 Порядку №1210 не встановлює більш розширене коло осіб ніж норми ст. 59 Закону №796-ХІІ та не поширюється на осіб, які виключно брали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС за відсутності зв'язку із проходженням служби, як військовослужбовцем, військовозобов'язаним, призваним на спеціальні військові збори, або військовослужбовцем строкової служби.

Отже, відповідач, вказуючи про відсутність підстав для здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, діяв у межах та в спосіб, що передбачені вимогами чинного законодавства.

Вказане в сукупності свідчить про безпідставність доводів позивача та є підставою для відмови в задоволенні позову.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 262, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» та п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя В.В. Гаращенко