Рішення від 04.05.2020 по справі 560/1854/20

Справа № 560/1854/20

РІШЕННЯ

іменем України

04 травня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ухвали від 06.04.2020, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому позивач просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05 лютого 2020 року №968200884206 про відмову у переведенні на пенсію по інвалідності за нормами Закону України «Про державну службу»; 2) зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби період роботи з 21 червня 2006 року по 30 січня 2020 року на посаді керуючого справами виконавчого апарату Теофіпольської районної ради Хмельницької області; 3) зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування й виплату з 31 січня 2019 року пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, врахувавши до розрахунку пенсії виплати зазначені у довідках від 30 січня 2020 року №10 і №11: посадовий оклад - 8800; надбавка за ранг (9 ранг) - 500.00; надбавка за вислугу років (40 %) (за стаж державної служби 25 років) 3720.00; надбавка за інтенсивність праці - 6510.00; премія місячна - 22280.00.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 06 липня 2016 року їй встановлено 2 групу інвалідності загального захворювання довічно, при цьому продовжувала працювати на державній службі. Розпорядженням голови районної ради від 29 січня 2020 року №1-р її 30 січня 2020 звільнено з посади керуючого справами виконавчого апарату Теофіпольської районної ради Хмельницької області. 31 січня 2020 року звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення з пенсії по інвалідності 2 групи, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV, на пенсію по інвалідності державного службовця згідно із Законом України «Про державну службу» № 3723-ХІІ. Листом від 19 лютого 2020 року №2200-0301-8/5246 головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило, що рішенням від 05 лютого 2020 року № 968200884206 відмовлено у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу». Також відповідач протиправно не враховує до стажу державної служби період роботи в органах місцевого самоврядування з 21 червня 2006 року по 30 січня 2020 року на посаді керуючого справами виконавчого апарату Теофіпольської районної ради вказуючи на те, що посади в місцевих радах та їх виконавчих комітетах віднесені до відповідних категорій посадових осіб місцевого самоврядування, а не до відповідних категорій посад державних службовців. Зазначає, що має право на призначення пенсії по інвалідності, тому звернулася до суду з цим позовом.

24.04.2020 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що законодавець чітко окреслив правила, що підлягають застосуванню при призначені пенсії державним службовцям після 01 травня 2016 року, а саме ті з них, що статтею 37 Закону № 3723-ХІІ встановлені для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Ці правила визначені частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ. Вказує, що стаття 37 Закону № 3723-ХІІ для осіб які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, крім тривалості стажу цієї роботи, визначає такі умови: чоловіки мають досягти віку 62 роки, а жінки - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону 1058; особи повинні мати страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону 1058, тобто 35 років для чоловіків та 30 років для жінок. Також вказує, що імперативною вимогою, з якою Закон пов'язує право на пенсію виходячи з пунктів 10 та 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889 та частини першої статті 37 Закону № 3723-ХІІ, є досягнення позивачкою, 1966 року народження, віку, встановленого ст. 26 Закону України 1058. Звертає увагу на те, що станом на 31.01.2020 позивач зазначеного віку не досягла. Зазначає, що оскільки перед зверненням за призначенням пенсії по інвалідності як державному службовцю ОСОБА_1 не працювала на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, тому норми статті 37 Закону №3723 на позивачку не поширюються. Також, просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 45-48).

Ухвалою від 24.04.2020 залишено без задоволення клопотання відповідача про розгляд справи №560/1854/20 в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 53-54).

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0324284 від 08.08.2014 стверджено, що ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності на строк до 01.09.2017. Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0795579 від 06.07.2016 стверджено, що ОСОБА_1 довічно встановлено ІІ групу інвалідності (арк. спр. 20-21).

31.01.2020 позивач звернулася до пенсійного органу із заявою, в якій просила перерахувати пенсію, вид перерахунку - перехід на пенсію за іншим законом (арк. спр. 22).

Також, до заяви про перерахунок пенсії, позивачем додано, зокрема, Довідку Теофіпольської районної ради Хмельницької області про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 30 січня 2020 року №11 та Довідку Теофіпольської районної ради Хмельницької області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 30 січня 2020 року №10 (арк. спр. 25-26).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.02.2020 №968200884206, відмовлено ОСОБА_1 у переведенні з пенсії по інвалідності згідно Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу" відповідно до поданої заяви від 21.02.2020, оскільки Законом України №889-VIII від 10.12.2015 "Про державну службу" не передбачено призначення пенсії по інвалідності (арк. спр. 27).

Листом від 19.02.2020 № 2200-0301-8/5246 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що згідно з Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889 (далі - Закон №889) втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Згідно з пунктами 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723 мають особи, які на день набрання чинності Законом №889 (на 01.05.2016): - займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723 та актами Кабінету Міністрів України; - мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723 та актами Кабінету Міністрів України, незалежно від факту роботи на державній службі станом на 01.05.2016. За документами пенсійної справи стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" станом на 01.05.2016 становить 10 років 5 місяців 4 дні. До спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу» не враховано період роботи в органах місцевого самоврядування після 04.07.2001, а саме: з 21.06.2006 по 30.01.2020 на посаді керуючої справами виконавчого апарату Теофіпольської районної ради (арк. спр. 28).

Щодо вимоги позивача зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби період роботи з 21 червня 2006 року по 30 січня 2020 року на посаді керуючого справами виконавчого апарату Теофіпольської районної ради Хмельницької області, суд зазначає наступне.

Відповідачем не зараховано до стажу державної служби період роботи ОСОБА_1 в органах місцевого самоврядування, а саме з 21 червня 2006 року по 30 січня 2020 року на посаді керуючого справами виконавчого апарату Теофіпольської районної ради Хмельницької області.

Записом №24 Трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 20.08.1988 стверджено призначення на посаду керуючої справами виконавчого апарату Теофіпольської районної ради по переводу з 21.06.2006 на підставі Розпорядження №57-р від 21.06.2006. Записом №27 - стверджено звільнення позивача з посади керуючого справами виконавчого апарату Теофіпольської районної ради за угодою сторін з 30.01.2020 на підставі Розпорядження №1-р від 30.01.2020 (арк. спр. 15-17).

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII), дата набрання чинності: 01.05.2016.

Згідно з п. 8 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби було визначено "Порядком обчислення стажу державної служби", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок №283), який був чинний на час проходження позивачем служби в період з 21 червня 2006 року по 01 травня 2016 року.

Згідно з п. 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до абз. 7 ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001, в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад: п'ята категорія - зокрема, керуючих справами виконавчих апаратів районних рад.

Механізм обчислення стажу державної служби визначено "Порядком обчислення стажу державної служби", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229 (далі - Порядок №229), який чинний на час проходження позивачем служби з 01 травня 2016 року.

Згідно з п. 4 Порядку №229, до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Враховуючи наведене, період роботи ОСОБА_1 з 21 червня 2006 року по 30 січня 2020 року в органі місцевого самоврядування на посаді керуючого справами виконавчого апарату Теофіпольської районної ради слід зарахувати до стажу державної служби, у зв'язку з чим дії відповідача щодо не зарахування цього періоду до стажу державної служби є протиправними.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 26 червня 2018 року по справі № 735/939/17 (адміністративне провадження №К/9901/2444/17).

Щодо вимог позову про визнання протиправним та скасування рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05 лютого 2020 року №968200884206 про відмову у переведенні на пенсію по інвалідності за нормами Закону України «Про державну службу» та про зобов'язання відповідача призначити та здійснити нарахування й виплату з 31 січня 2019 року пенсію державного службовця, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 2 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Водночас, приписами ч. 9 ст. 37 Закону № 3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Судом встановлено, що трудовий стаж позивача на державній службі станом на 01.05.2016 складає: 10 років 5 місяців 4 дні - які зараховано відповідачем, період з 21 червня 2006 року по 01 травня 2016 року (понад 9 років 10 місяців) який, як встановлено судом у цій справі, слід зарахувати до спеціального стажу позивача. Також, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, має стаж на посаді державної служби понад 20 років, перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення пенсії по інвалідності згідно з ст. 37 Закону № 3723-XII, а тому відповідно наявні правові підстави для переведення позивачки з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону № 3723-XII.

Щодо аргументів Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, що законодавцем визначено правила, які підлягають застосуванню при призначенні пенсії державним службовцям після 01 травня 2016 року, тобто підлягають застосуванню у сукупності норми, визначені п. 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положень" Закону № 889-VIII, і норми, передбачені ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII, які визначають умови для призначення пенсії державного службовця, а саме: вік, стаж державного службовця і страховий стаж, суд вважає такі доводи необґрунтованими, оскільки Закон не пов'язує нарахування пенсії по інвалідності з такою умовою, як досягнення певного віку. При цьому орган пенсійного фонду, як суб'єкт владних повноважень, трактує норми Закону на свій розсуд, і віддає перевагу найменш сприятливому для позивача тлумаченню законодавства України.

Аналогічна позиція викладена в рішенні Великої Палати Верховного Суду від 13 лютого 2019 року по справі №822/524/18 (Пз/9901/23/18) (провадження № 11-555заі18), яке набрало законної сили і є зразковим рішенням.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Щодо вимог позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату пенсії, суд зазначає, що КАС України не встановлює можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє, а судове рішення не повинно містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та про зобов'язання відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє. Отже, такі вимоги задоволенню не підлягають, оскільки в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, а тому суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє.

Вказані правові позиції містяться, зокрема, в постановах Верховного Суду від 24 квітня 2018 року по справі № 167/592/17, від 31 липня 2018 року по справі №348/9/17, від 23 жовтня 2018 року по справі №344/4560/17, від 14 лютого 2019 року по справі №362/7962/15-а.

Також, позивач просить зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити пенсію з 31 січня 2019 року, однак в матеріалах справи відсутні докази звернення до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії з 31 січня 2019 року, тоді як із заявою щодо перерахунку пенсії, вид перерахунку - перехід на пенсію за іншим законом, ОСОБА_1 звернулася 31 січня 2020 року (арк. спр. 22), тому саме з цієї дати слід зобов'язати відповідача призначити та здійснити нарахування й виплату пенсії, що є належним захистом порушеного права позивача.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов, з урахуванням правового висновку Верховного Суду викладеного у зразковій справі №822/524/18 (Пз/9901/23/18) (провадження № 11-555заі18) та висновків Верховного Суду, задовольняється частково.

Оскільки позивач була звільнена від сплати судового збору як інвалід ІІ групи, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.02.2020 №968200884206 щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи з 21 червня 2006 року по 30 січня 2020 року на посаді керуючого справами виконавчого апарату Теофіпольської районної ради Хмельницької області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 31.01.2020 пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках Теофіпольської районної ради Хмельницької області №10 та №11 від 30 січня 2020 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 04 травня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.І. Петричкович