Рішення від 04.05.2020 по справі 1540/4567/18

Справа № 1540/4567/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності щодо неврахування при перерахунку з 01.01.2018 р. пенсії ОСОБА_1 надбавки за кваліфікацію 1 клас в розмірі 4% від посадового окладу; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 10% від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10% від посадового окладу; виплати пенсії з урахуванням лише 50% суми підвищення пенсії, зобов'язання провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 р., з урахуванням: посадового окладу в розмірі 2820,00 грн.; окладу за військове звання в розмірі 600,00 грн.; процентної надбавки за вислугу років (40%) в розмірі 1368,00 грн.; надбавки за кваліфікацію 1 клас в розмірі 4% від посадового окладу; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 10% від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10% від посадового окладу, та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.

Ухвалою суду від 17.09.2018р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи( у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 16.10.2018р. призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

12.11.2018р. до суду надійшла заява представника позивача про проведення судового засідання без його участі. 07.11.2018р. до суду надійшло клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зупинення провадження по справі до набрання законної сили рішенням по справі №826/3783/18 та розгляд вказаного клопотання за відсутності представника управління.

Керуючись положеннями ч.9 ст.205 КАС України судом продовжено розгляд справи у письмовому провадженні.

Ухвалою суду від 15.11.2018р. зупинено провадження по справі № 420/4567/18 до набрання законної сили рішенням по справі №826/3783/18.

Ухвалою суду від 04.05.2020р. поновлено провадження по справі.

Ухвалою суду від 04.05.2020р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. Розгляд справи продовжено у письмовому провадженні.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вказав, що призначення пенсії здійснено із таких сум грошового забезпечення, як: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років(30%); надбавки за кваліфікацію 1 клас в розмірі 4% від посадового окладу; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 10% від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10% від посадового окладу. Позивач зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2018 р. проведений перерахунок пенсії, який проведений виходячи тільки з: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу. Позивач не погоджується із вказаним, посилаючись на те, що складові грошового забезпечення, з яких перерахована пенсія позивачу з 01.01.2018р. є звуженням обсягу прав позивача. ОСОБА_1 , посилаючись на положення Конституції України та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вказала, що пенсія позивачу повинна бути перерахована з 01.01.2018р. у розмірі грошового забезпечення військовослужбовця, що обіймав посаду аналогічну тій, яку займав позивач при звільненні, обчислення пенсії повинно бути проведено з усіх видів грошового забезпечення. Водночас позивач вказала, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2018р. підпадає під дію ст.1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності», і, що відповідні суми доплати до пенсії за результатом проведення перерахунку слід вважати майном у значенні цього положення. ОСОБА_1 зазначила, що оскільки позивач отримала право на вказані суми виплат, то невиплата вказаних сумм є втручанням у право позивача на мирне володіння майном.

04.10.2018р. до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. головним управлінням в березні 2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням зазначеного в ній: посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Водночас, як вказав відповідач, оскільки постановою №103 та Порядком №45 визначено чіткий перелік видів грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку, та яким не передбачено врахування додаткових видів грошового забезпечення, то вимоги позивача про їх врахування при перерахунку є безпідставними. Поряд з цим представник відповідача вказав, що п.2 постанови №103 чітко визначений порядок сплати перерахованої пенсії, а самостійне визначення відповідачем розміру і порядку виплати призведе до порушення норм чинного законодавства.

09.10.2018р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив у якій позивач вказав, що не погоджується з доводами відповідача викладеними у відзиві, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та на те, що позивач має право на перерахунок і виплату пенсії з 01.01.2018р. у порядку та розмірі визначеному чинним законодавством України.

12.11.2018р. до суду від позивача надійшли додаткові пояснення, згідно яких позивач вказав, що для повного перерахунку пенсії позивача, з урахуванням як основних так і додаткових видів грошового забезпечення, відповідачу не потрібні інші додаткові відомості від уповноваженого органу Міністерства оборони України та посилаючись на практику ЄСПЛ просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Як вбачається з копії пенсійної справи ОСОБА_1 з серпня 2009 року позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із розрахунку 51% грошового забезпечення(а.с.33-50).

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області здійснено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та визначено основний розмір пенсії з 01.01.2018р. - 51% грошового забезпечення, із врахуванням таких складових, як: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років (а.с.48).

Частиною 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно із п. 5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку № 45.

Постановою № 103 було внесено ряд змін до Порядку № 45, зокрема:

- пункт 5 викладено в новій редакції;

- додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Частиною 9 Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 перерахунок позивачу пенсії з 01 січня 2018 року був проведений ГУ ПФУ в Одеській області на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату №ЮО1108276 від 20.03.2018р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно із постановою КМУ від 21.02.2018р. №103, із зазначенням таких складових, як посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років( а.с.49).

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, був обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі, а проведений Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області на підставі вказаної довідки перерахунок пенсії позивача привів до збільшення розміру пенсії позивача.

Щодо набрання законної сили з 05 березня 2019 року рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45, суд зазначає, що скасування в судовому порядку вказаних вище пунктів Постанови № 103 не є підставою для задоволення позовних вимог, оскільки оскаржувані дії Головного управління Пенсійого фонду в Одеській області відповідали вимогам чинним на час їх вчинення законодавства.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності щодо неврахування при перерахунку з 01.01.2018 р. пенсії ОСОБА_1 надбавки за кваліфікацію 1 клас в розмірі 4% від посадового окладу; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 10% від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10% від посадового окладу і зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.01.2018р. з урахуванням вказаних додаткових видів грошового забезпечення, задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо виплати пенсії з урахуванням лише 50% суми підвищення пенсії та здійснити з 01.01.2018р. виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:

-з 01 січня 2018 року - 50 відсотків;

-з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

-з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

При цьому, п.п. 1 і 2 постанови КМУ №103 стосується усіх осіб, яким була призначена пенсія у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", окрім працівників міліції та працівників поліції.

Заявник не є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, отже, на правовідносини за участю заявника поширюється дія саме п. п. 1 і 2 постанови КМУ №103, якими запроваджено спеціальні строки виплати сум підвищення до пенсії.

У зв'язку зі скасуванням пункту 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано.

При цьому, суд зазначає, що оскільки предмет позову стосується, зокрема, перерахунку і виплати пенсії з 01.01.2018 р., то до 05.03.2019р. п. 2 постанови КМУ №103 правомірно застосовувався Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області та відповідно відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо виплати позивачу донарахованих сум підвищення пенсії лише у розмірі 50% у періоді з 01.01.2018р. по 04.03.2019р.

Разом з тим, суд зазначає, що норми постанови Кабінету Міністрів України №103 не змінювали порядку здійснення перерахунку пенсій, а лише регулювали порядок виплати підвищення до перерахованих пенсій, тобто регламентували ті відносини, котрі не були урегульовані законом.

Після втрати чинності постановою Кабінету Міністрів України №103, тобто з 05.03.2019р., суб'єкт владних повноважень не мав правових підстав для продовження виплати підвищення до пенсії у розмірі 75% суми підвищення пенсії.

Таким чином, з 05 березня 2019 року пенсія колишньому військовослужбовцю підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.

Частиною 2 ст.9 КАС України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії у розмірі 100% суми підвищеної пенсії з 05.03.2019 р. згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та відповідно зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 р. з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При прийнятті рішення, судом враховано висновки Великої Палати Верховного Суду у зразкових справах №240/6263/18 та № 160/3586/19.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Частинами1, 3 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією №1348-3289-8905-9873 від 10.09.2018р.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , суд вважає за можливе стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у сумі 354,20 грн.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 -задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії у розмірі 100% суми підвищеної пенсії з 05.03.2019 р. згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83 ) провести виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 05.03.2019 р., з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог-відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 354,20 грн. (триста п'ятдесят чотири гривні двадцять копійок).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.