Справа № 420/3630/20
про залишення позовної заяви без руху
04 травня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бойко О.Я., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, третя особа Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання незаконним та скасування наказів №311 від 06.02.2020 р. та №737 від 24.03.2020 р. в частині притягнення позивача до відповідальності та звільненні, поновлення на займаній посаді або призначенні на рівнозначній посаді, зобов'язання стягнути заробіток за час вимушеного прогулу, виплатити недоотриману частину заробітної плати та моральної шкоди у розмірі 20 000,00 грн.,-
До Одеського окружного адміністративного суду, надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, третя особа Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання незаконним та скасування наказів №311 від 06.02.2020 р. та №737 від 24.03.2020 р. в частині притягнення позивача до відповідальності та звільненні, поновлення на займаній посаді або призначенні на рівнозначній посаді, зобов'язання стягнути заробіток за час вимушеного прогулу, виплатити недоотриману частину заробітної плати та моральної шкоди у розмірі 20 000,00 грн.
Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши заяву, суд дійшов висновку, що вона належить до залишення без руху з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч.5 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу її проходження звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Позивач просить визнати незаконними та скасувати накази №311 від 06.02.2020 р. про проведення службового розслідування відносно позивача та № 737 від 24.03.2020р. в частині звільнення його з займаної посади.
Отже до даного спору суд застосовує з ч.5 ст.122 КАС України відповідно до якої строк для звернення до адміністративного суду з даним позовом становить один місяць. Однак позивач до суду звернувся лише 27.04.2020 р.
Позивач щодо оскарження наказу № 737 від 24.03.2020 р. у позові зазначає, що лише 28.03.2020 р. дізнався про оскаржуваний наказ, коли отримав лист (поштовий код 6504801509100). Однак, суду відповідний доказ не надав.
Крім того , щодо оскарження наказу №311 від 06.02.2020 р. позивач не зазначає та не надає відповідних доказів, коли саме він дізнався про даний наказ.
Згідно з п.5 ч.5 ст.160 КАС України у позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів , що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до п.8 ч.5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Позивач не надав суду копію оскаржуваного наказу №311 від 06.02.2020 р., та не зазначив про неможливість надання наказу разом з позовною заявою.
Відповідно до частини першої та третьої ст.123 КАС України: у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду позивачем не подано.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно ч.2 ст.169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, суд вважає, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху та роз'яснює позивачу, що виявлені недоліки мають бути усунені шляхом звернення до суду з заявою, в якій вказано підстави для поновлення строку звернення до суду з доказами поважності його пропуску, та наданням належним чином завіреної копії наказу №311 від 06.02.2020 р.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 171, 122, 123 КАС України, суд,- У Х В А Л И В:
1. Адміністративний позов залишити без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою та повідомити про необхідність усунути недоліки позовної заяви в десятиденний строк з моменту отримання вказаної ухвали та роз'яснити, що в іншому випадку в строки, передбачені ч. 5 ст. 169 КАС України, позов буде повернутий позивачу.
Ухвала суду не належить до окремого оскарження.
Суд зазначає, що під час карантину, встановленого постановою Кабінетом Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", строки, визначені КАС України продовжуються на строк дії карантину.
Суддя О.Я. Бойко