Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
04.05.2020 р. № 520/5648/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору по справі за позовом ОСОБА_1 до Генеральної прокуратури України, Прокуратури Харківської області, Харківської місцевої прокуратури №1, третя особа Харківський окружний адміністративний суд про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,-
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати неналежним здійснення функцій представництва інтересів держави у суді Генеральною прокуратурою України, прокуратурою Харківської області, зобов'язати їх направити до суду позови про визнання угод відчуження нерухомості недійсними, а саме, гаражного боксу АДРЕСА_1, АДРЕСА_8 , гараж по АДРЕСА_2 ; по АДРЕСА_3 ; по АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_5 ; АДРЕСА_6 АДРЕСА_7 та в будинку АДРЕСА_9 по АДРЕСА_10 АДРЕСА_11 , АДРЕСА_12 АДРЕСА_13 , квартира АДРЕСА_14, АДРЕСА_15, АДРЕСА_27 , по АДРЕСА_16 АДРЕСА_17, АДРЕСА_18, АДРЕСА_19, АДРЕСА_20, АДРЕСА_28, АДРЕСА_29, АДРЕСА_30, Кірова. 50 , на приміщення літ. А-10, №23,24,29-43 по АДРЕСА_21 на квартиру АДРЕСА_22 ;
- зобов'язати прокуратуру Харківської області та Харківську місцеву прокуратуру № 1 провести перевірку наявності підстав для внесення аналогічних позовів на нерухоме майно ОСОБА_2 та його співмешканки, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , в тому числі відсуджене ним раніше, а також дотримання закону при отриманні прав на житло та при його реалізації після померлих одиноких громадян в будинках АДРЕСА_25 , АДРЕСА_26 в 1986-2020 р.р.
Разом із позовними вимогами позивачем заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суд вважає за можливе звільнити позивача від сплати судового збору, виходячи з наступного.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" встановлено у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 2102,00 гривні.
Як вбачається зі змісту заявлених позовних вимог, позивач звернувся до суду із вимогами немайнового характеру, а тому сума судового збору становить 840,80 грн.
Обґрунтовуючи клопотання про звільнення від сплати судового збору позивач зазначив, що згідно п.1 ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір", суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік. Враховуючи, що протягом 2019 р. позивач отримав дохід в розмірі 3000,00 грн., а у 2020 році взагалі дохід не отримував, позивач не має можливості сплатити судовий збір.
Згідно ч.2 ст. 132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч.1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Суд зазначає, що положення вказаної статті передбачають можливість зменшення судом розміру судових витрат, звільнення від їх оплати повністю або частково, чи відстрочення або розстрочення сплати судових витрат на визначений строк та спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.
Окрім того, у п.3 ч.1, ч.2 статті 8 Закону України "Про судовий збір" також зазначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови, що предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI "Про судовий збір", зазначено, що відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особи, яка через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист.
Як вбачається з відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів за період з 1 кварталу 2019 року по 4 квартал 2019 року ОСОБА_1 отримав дохід у сумі 3000,00 грн., тобто, розмір судового збору, який необхідно сплатити позивачу за звернення до суду з даним адміністративним позовом з вимогами немайнового характеру, перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Таким чином, суд, дослідивши доводи клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору та враховуючи його майновий стан, з метою забезпечення права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає необхідним задовольнити заяву та звільнити позивача від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 250, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору по адміністративній справі №520/5648/2020 - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору по адміністративній справі №520/5648/2020 за позовом ОСОБА_1 до Генеральної прокуратури України, Прокуратури Харківської області, Харківської місцевої прокуратури №1, третя особа Харківський окружний адміністративний суд про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Д.А. Волошин