04 травня 2020 р. № 400/735/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056
про:визнання протиправною та скасування постанови від 19.09.2019 № 121491,
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про визнання протиправною та скасування постанови № 121491 від 19.09.2019 року.
Позивач обґрунтовує позов тим, що під час проведення перевірки відповідно до ст.48 Закону України « Про автомобільний транспорт» були надані всі документи. Перевірка щодо наявності тахографа здійснюється лише на транспортних засобах, якими здійснюються міжнародні автомобільні перевезення, а позивач здійснює виключно внутрішні перевезення. Індивідуальна контрольна книга водія, передбачена п.6.3 Положення № 340 була у позивача в наявності під час проведення перевірки, але інспектор її не перевірив та послався лише на факт відсутності протоколу повірки тахографа.
Відповідач надав відзив, в якому зазначив, що відповідно до ст.48 Закону України « Про автомобільний транспорт», Положення № 340, Інструкції № 385 у водія при перевірці не було протоколу повірки та адаптації тахографа та контрольно-індивідуальної книги водія, тому адміністративно-господарський штраф в сумі 1700 грн. до позивача застосований правомірно.
У відповіді на відзив позивач суду зазначив, що у водія була в наявності індивідуальна контрольна книга водія, водій здійснює внутрішні перевезення, тому підстав здійснювати перевірку тахографа у відповідача не було.
Сторони надали суду заяву про розгляд справи за їх відсутністю, тому відповідно до ст.194 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд встановив:
Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 р., передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті. Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; здійснює контроль за додержанням перевізниками вимог режиму праці та відпочинку, що здійснюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Пунктом 1.5 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою КМУ № 1567 від 08.11.2006 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів на підставі, яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом -додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм режиму праці та відпочинку.
25.08.2019 головними спеціалістами відділу держаного контролю та нагляду Чорноморського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , на а/д М-17 «Херсон - Джанкой Феодосія - Керч», на підставі направлення на- перевірку від 19.08.2019 р. №001256, було зупинено транспортний засіб, що належить Позивачу -MAN, д/н НОМЕР_1 та НОМЕР_2 та причіп RENDERS д/н НОМЕР_3 .
Під час проведення рейдової перевірки було виявлено надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів , перелік яких, міститься в ст. 48 ЗУ «Про автомобільний транспорті», а саме не надано протокол повірки та адаптації тахографа та контрольно-індивідуальної книги водія. За результатами перевірки було складено акт проведення перевірки додержання, вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів - автомобільним транспортом №179124 від 25.08.2019 року, який підписаний позивачем без зауважень.
За наслідками перевірки відповідачем була прийнята постанова про застосування до позивача адміністративного-господарського штрафу № 121491 від 19.09.2019 на підстав абз.3 ч.1 ст.60 Закону України « Про автомобільний транспорт»: надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.48 цього Закону, а саме протоколу перевірки та адаптації тахографу до транспортного засобу, індивідуальної контрольної книги водія(МАН держ. номер НОМЕР_4 ) акт 179124.
Відповідно до ст.48 Закону України « Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 № 340 встановлюється особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів та порядок його обліку та вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами. Водій, що керує транспортним засобом, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (п.6.3).
Відповідно до Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті», затвердженої Наказом Міністерства транспорту № 385 від 24.06.2010 року ( п.3.3) водій транспортного засобу, обладнаного тахографом:
- забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа;
- своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання;
- використовує тахокарти (у разі використання аналогового -тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом;
- має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для. найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боні- аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких, записів.
Автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами (п.6.1 Положення № 340).
Перевірка транспортного засобу позивач здійснювалась 25.08.2019. Відповідно до свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу MAN , модель 19.414, тип: вантажний сидловий тягач, повна маса якого складає 19000, без навантаження 7500, що складає більше 3,5 т, тому транспортний засіб позивача повинен бути обладнаний тахографом.
Відповідач у відзиві зазначає, що автомобіль позивача обладнано тахографом, тому водій при перевірці повинен був надати інспекторам заповнені тахокарти. Але вони не були надані при перевірки, як і протокол повірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, тому спірна постанова прийнята правомірно.
Положеннями статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено необхідність наявності як у перевізника так, і у водія інших документів, передбачених законодавством, а наявність протоколу про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу, або індивідуальної контрольної книжки водія - в разі не обладнання транспортного засобу тахографом, передбачено Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженою Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 385 від 24.06.2010, та Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 340 від 07.06.2010 (Аналогічна позиція висловлена в постанові ВС від 11.02.2020 справа № 820/4624/17).
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Зазначення у спірній постанові , що у позивача при перевірці був відсутній і протокол адаптації перевірки(повірки) та адаптації тахографа до транспортного засобу, і індивідуальна контрольна книги водія є взаємовиключними документами, наявність яких залежить від наявності або відсутності тахографа у вантажного автомобіля, але суд вважає, що цей недолік спірної постанови не може привести до її скасування.
Обов'язок ведення індивідуальної контрольної книжки в разі наявності у автомобіля тахографа у водія відсутній. Такий обов'язок передбачений наказом Мінтранса № 340 тільки в разі відсутності взагалі тахографа в транспортному засобі. Посилання позивача на те, що у нього була індивідуальна контрольна книжка водія, тому до нього протиправно застосували адміністративно-господарські санкції судом не приймається до уваги, оскільки до позивача правомірно застосували штраф за відсутність протоколу повірки та адаптації тахографа до транспортного засобу.
Посилання позивача на те, що позивач здійснює внутрішні перевезення, тому його автомобіль не повинен бути обладнаний тахографом не приймається судом до уваги, оскільки відповідно до п.6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 № 340, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами (п.6.1).Застережень про розповсюдження цього пункту тільки на міжнародні перевезення норма не містить.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач не довів належними та допустимими засобами доказування, що спірна постанова є протиправною, тому позов задоволенню не підлягає.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056 ) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України, п. 3 розділу Прикінцевих положень КАС України, п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко