Ухвала від 04.05.2020 по справі 340/582/19

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про заміну сторони виконавчого провадження

04 травня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/582/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку письмового провадження подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенка В.А. про заміну сторони виконавчого провадження по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Енергобуд-СПМ” до Головного управління ДФС у Кіровоградській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області №1053863/38268315 від 18.01.2019 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №12 від 22.12.2018 на суму 1106101,84 грн., в тому числі ПДВ 184350,31 грн.;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області №1053860/38268315 від 18.01.2019 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №13 від 22.12.2018 на суму 2514981,64 грн., в тому числі ПДВ 419163,61 грн.;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №12 від 22.12.2018 на суму 1106101,84 грн., в тому числі ПДВ 184350,31 грн.;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №13 від 22.12.2018 на суму 2514981,64 грн., в тому числі ПДВ 419163,61 грн..

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.05.2019 позовні вимоги задоволено в повному обсязі (а.с.166-170). Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області №1053863/38268315 від 18.01.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю “Енергобуд-СПМ” №12 від 22.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області №1053860/38268315 від 18.01.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю “Енергобуд-СПМ” №13 від 22.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зобов'язано Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №12 від 22.12.2018, складену товариством з обмеженою відповідальністю “Енергобуд-СПМ”, в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання - 08.01.2019. Зобов'язано Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №13 від 22.12.2018, складену товариством з обмеженою відповідальністю “Енергобуд-СПМ”, в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання - 08.01.2019. Стягнуто на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Енергобуд-СПМ” (ЄДРПОУ 38268315) судові витрати на сплату судового збору в сумі 3842 грн. (три тисячі вісімсот сорок дві гривні) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ: 39393501).

Головне управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, не погодившись з рішенням суду, звернулось до суду з апеляційною скаргою у даній справі (а.с.174-175).

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2019 року апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06 травня 2019 року в адміністративній справі №340/582/19 залишено без задоволення, а рішення суду без змін (а.с.209-213).

02.09.2019 Кіровоградським окружним адміністративним судом видано ТОВ “Енергобуд-СПМ” виконавчий лист (а.с.228).

24 квітня 2020 року до Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшло подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенка В.А. про заміну сторони виконавчого провадження по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Енергобуд-СПМ” до Головного управління ДФС у Кіровоградській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії (а.с.225-227).

В обґрунтування подання посилається на те, що на виконанні у відділі перебуває виконавче провадження №60260886, відкрите на підставі заяви представника стягувача та виконавчого листа №340/582/19, виданого 02.09.2019 Кіровоградським окружним адміністративним судом, яким зобов'язано Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №12 від 22.12.2018, складену товариством з обмеженою відповідальністю “Енергобуд-СПМ”, в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання - 08.01.2019. Зобов'язано Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №13 від 22.12.2018, складену товариством з обмеженою відповідальністю “Енергобуд-СПМ”, в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання - 08.01.2019. Боржником за даним виконавчим провадженням є Державна фіскальна служба України, яка перебуває у стані припинення, а його правонаступником є Державна податкова служба України та повноваження щодо виконання рішення суду належать до компетенції останнього.

Ухвалою суду від 27.04.2020 призначено до розгляду вказане подання (а.с.236).

У судове засідання державний виконавець, стягувач та боржник, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи (а.с.237-239), не прибули, що відповідно до ч.2 ст.379 КАС України не перешкоджає судовому розгляду.

Згідно вимог ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося. Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.

Дослідивши документи, надані на підтвердження обставин, викладених у поданні, матеріали адміністративної справи, суд дійшов до таких висновків.

Частиною 1 статті 379 КАС України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

У відповідності до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" 02.06.2016р. №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.15 Закону №1404-VIII сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.

Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.

Відповідно до ч.5 ст.15 Закону №1404-VIIІ у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Із системного аналізу зазначених норм встановлено, що заміна сторони виконавчого провадження пов'язується не з припиненням, а вибуттям такої сторони, тобто неможливості здійснювати права та виконувати обов'язки визначені Законом України “Про виконавче провадження”.

Так, зважаючи на приписи ч.2 ст.15 Закону України “Про виконавче провадження” одним із обов'язків боржника є виконання судового рішення.

Частиною 1 статті 91 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині.

За приписами ч.4 ст.91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

При цьому згідно з ч.1, 2 ст.96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.

За змістом частин 1, 5 статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Згідно із пунктом 14 частини 3 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містяться, зокрема, такі відомості щодо юридичної особи: дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа та дані про юридичних осіб - правонаступників.

Відповідно до частини 8 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються .

Згідно зі статтею 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України “Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України” від 18 грудня 2018 №1200, Державну фіскальну службу України реорганізовано та утворено Державну податкову службу України, яка є правонаступником її майна, прав та обов'язків у відповідних сферах діяльності

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 затверджено Положення про Державну податкову службу України.

Згідно п.1 вказаного Положення Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ДПС України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєстровано як юридичну особу 17.05.2019 (а.с.244-246). ДФС України з 17.05.2019 року перебуває у стані припинення (а.с.230-233).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України” функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Наказом ДПС України від 28.08.2019 №36 розпочато виконання ДПС України функцій і повноважень ДФС України. Єдиний реєстр податкових накладних з 28.08.2019 ведеться виключно ДПС України.

Системний аналіз наведеного вище у свої сукупності свідчить, що інститут правонаступництва органів державної влади різниться від інституту правонаступництва суб'єктів приватного права, оскільки є більш ширшим за змістом, включаючи в себе: правонаступництво в завданнях, функціях та повноваженнях як складових категорії компетенції органу виконавчої влади, а також щодо конкретних управлінських (організаційних) прав та обов'язків, які складають зміст відповідних правовідносин - тобто публічне правонаступництво за якого відбувається перехід владних прав та функції органу, що реорганізовується до органу, що створюється та правонаступництво в майнових приватних правовідносинах, у яких орган влади виступає як юридична особа приватного права.

Таким чином, у випадку публічного правонаступництва перехід таких прав та обов'язків оформлюється нормативним актом, тоді як правонаступництво в майнових приватних правовідносинах здійснюється на підставі передавального акту (частина 2 статті 107 ЦК України, пункт 7 Порядку № 1074).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що з 28.08.2019 діяльність та адміністративна компетенція ДФС України як суб'єкта владних повноважень припинилася, а його функції і зобов'язання у публічно-правових відносинах перейшли до іншого органу державної влади - ДПС України.

На підставі викладеного, а також з урахуванням того, що виданий Кіровоградським окружним адміністративним судом виконавчий лист по справі №340/582/19 не виконаний, потребує здійснення процесуального правонаступництва на стадії виконання судового рішення в адміністративній справі, а саме шляхом заміни сторони виконавчого провадження - боржника - ДФС України його правонаступником ДПС України.

Керуючись ст.ст.243, 248, 256, 293-297, 379 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Подання державного виконавця про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити.

Замінити сторону виконавчого провадження у справі №340/582/19, а саме боржника: Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197) - його правонаступником - Державною податковою службою України (код ЄДРПОУ 43005393).

Копію ухвали надіслати державному виконавцю, стягувачу, боржнику.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду, у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина