вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
27 квітня 2020 р. Справа № 480/5389/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.,
представника позивача - Макаренка О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Східного територіального управління Національної гвардії України, Військової частини № НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування акту та окремих положень наказу, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Східного територіального управління Національної гвардії України, Військової частини № НОМЕР_1 , в якій просить, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог:
- визнати протиправним Акт форми НТ* про нещасний випадок невиробничого характеру без номеру, складений Східним територіальним управлінням Національної гвардії України та затверджений командувачем Східного територіального управління Нацгвардії України полковником ОСОБА_2 17.10.2014 р. стосовно загибелі солдата в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 08.09.2014 р. внаслідок самогубства в с. Ясногірка, Слов'янського району, Донецької області та скасувати його;
- визнати протиправними та скасувати окремі положення наказу Військової частини № НОМЕР_1 , по стройовій частині №124 від 18.05.15 р. в якому зазначено, що смерть солдата ОСОБА_3 не пов'язана з виконанням службових обов'язків (самогубство) та зобов'язати Військову частину № НОМЕР_1 , змінити наказ, зазначивши в ньому, що травма та причина смерті солдата ОСОБА_3 пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з урахуванням довідки №161 від 17.08.2018 р. та наказу МО України №402 від 14.08.2008 р. розділ 21 п.21.5 «б»;
- визнати протиправними та скасувати окремі положення Акту розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) форми Н-5*, що стався 08.09.2014 року о 02 год.25 хв., складений комісією Східного територіального управління Національної гвардії України від 18 вересня 2014 року та підписаний головою Комісії, заступником начальника СТУ Національної гвардії України полковником Плетко К.В. стосовно обставин загибелі військовослужбовця НГУ ОСОБА_3 , а саме: п.2 Розділу 6 «Висновки комісії: Випадок з солдатом ОСОБА_3 стався в період проходження військової служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків»
- зобов'язати Східне територіальне управління Національної гвардії України провести повторне спеціальне розслідування випадку загибелі солдата ОСОБА_3 з урахуванням наказу №124 від 18.05.2018 р. (в новій редакції) та довідки №161 від 17.08.2018 р. та скласти Акт форми Н-1 розслідування нещасного випадку (в тому числі поранення) у відповідності до п.3.9 розділу 3; п.4.1. розділу 4 наказу МВС №1346 від 27.12.2002 р. про нещасний випадок, що трапився при виконанні службових обов'язків у зв'язку з охороною і забезпеченням громадського порядку; несенням постової чи патрульної служби; виконанням потерпілим посадових обов'язків за режимом роботи підрозділу у тому числі у відрядженні.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження у справі № 480/5389/19 та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представником Східного територіального управління Національної гвардії України було надано суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить закрити провадження у справі № 480/5389/19. Крім того представником Військової частини №3005 також було подано клопотання про закриття провадження у справі № 480/5389/19. Клопотання обгрунтовуються тим, що згідно п. 4.3 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.12.2002 № 1346 (далі по тексту - Порядок), спеціальне розслідування групового нещасного випадку, нещасного випадку зі смертельним наслідком, випадку зникнення працівника підрозділу організовує наказом (розпорядженням) керівник органу, до сфери управління якого належить цей підрозділ.
До складу комісії із спеціального розслідування включаються заступник керівника органу, до сфери управління якого належить цей підрозділ (голова комісії) та представники: служб внутрішньої безпеки та розслідувань, державного нагляду за охороною праці системи МВС України, управління (відділу) роботи з персоналом, органу, до сфери управління кого належить підрозділ, керівник підрозділу, де стався випадок. У разі необхідності до складу комісії включаються представники інших підрозділів.
Зі змісту п. 4.6 Порядку вбачається, що за результатами розслідування складається акт спеціального розслідування за формою Н-5* та Акт за формою Н-1* (НТ*).
На думку відповідачів, комісія у складі осіб, визначених п. 4.3 Порядку, під час складання актів визначених п.4.6 Порядку не здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, а розслідує нещасний випадок, а складені нею відповідні акти за формами Н-5 та Н-1, не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а тому не можуть бути предметом оскарження в адміністративному суді.
Представник позивача у судовому засіданні проти даних клопотань заперечував та просив відмовити в їх задоволенні.
Представники відповідачів у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с. 135-136).
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та матеріали клопотань, оцінивши докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно-правовий спір - спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
За приписами п. 9 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб.
Отже юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спори щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів.
Суд зазначає. що оскільки в позовній заяві, зокрема, заявлено позовні вимоги про визнання протиправним та скасування Акту форми НТ* про нещасний випадок невиробничого характеру та окремих положень Акту розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) форми Н-5*, складених комісією з розслідування нещасного випадку, призначеної наказом Східного територіального управління Національної гвардії України від 08.09.2014 року № 133, то дана справа є адміністративною і підсудна окружному адміністративною суду.
При цьому посилання представників відповідачів на постанову Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 року по справі №2а-2555/11/2670, суд вважає безпідставними, оскільки предметом розгляду у справі №2а-2555/11/2670 були акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом форми Н-1 та акт про розслідування нещасного випадку форми Н-5 комісії спеціального розслідування нещасного випадку, до складу якої входили не лише представники органів державної влади, але і інші особи, а отже комісія не здійснювала владні управлінські функції на основі законодавства. В зазначеній постанові Велика Палата Верховного Суду зазначила, що за суб'єктним складом сторін та характером спірних правовідносин, ця справа підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
При цьому предметом розгляду у справі № 480/5389/19 є Акт форми НТ* про нещасний випадок невиробничого характеру та Акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) форми Н-5*, які складені комісією, призначеною наказом Східного територіального управління Національної гвардії України та до складу якої входять виключно посадові особи Східного територіального управління Національної гвардії України.
Крім того суд зазначає, що Верховний Суд розглянув по суті справу з подібними правовідносинами, за результатами розгляду якої прийняв постанову від 11 грудня 2019 року у справі № 569/13306/16-а в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що клопотання представників відповідачів про закриття провадження у справі № 480/5389/19 є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 19, 248, 256 КАС України, суд, -
У задоволенні клопотання Військової частини № НОМЕР_1 про закриття провадження по адміністративній справі № 480/5389/19 за позовом ОСОБА_1 до Східного територіального управління Національної гвардії України, Військової частини № НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування акту та окремих положень наказу, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 04.05.2020 року.
Суддя В.О. Павлічек