30 квітня 2020 року м. Київ Справа № 320/3655/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Харченко С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України у Київській області
прозобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - відповідач) про зобов'язання відповідача виплатити позивачу заборгованість з пенсійних виплат у розмірі 28488,56 грн на рахунок, відкритий в Публічному акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України» (а.с. 29-35).
В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує, що дії відповідача, що виявились у відмові здійснити позивачу виплату нарахованої їй пенсії з підстав відсутності затвердженого Кабінетом Міністрів України спеціального порядку виплати заборгованості з пенсійних виплат внутрішньо переміщеним особам, є протиправними та такими, що порушують її право на пенсійне забезпечення.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.07.2019 відкрито провадження у даній справі та вирішено питання про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.01.2020 здійснено заміну відповідача - Ірпінське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області - його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, про що свідчать наявні у матеріалах справи повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення відповідачу та конверт, направлений на адресу позивача, зазначену ним у позовній заяві, який повернувся до суду із відміткою підприємства поштового зв'язку "інші причини" (а.с. 42, 48).
Правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався, жодних доказів поважності причин його неподання суду не надав.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є громадянкою України, як внутрішньо переміщена особа на момент виникнення спірних правовідносин перебувала на обліку в Ірпінському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримувала пенсію у відповідності до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Вказані вище обставини не заперечуються відповідачем та підтверджується даними, наведеними у паспорті громадянина України серії НОМЕР_1 , пенсійному посвідченні серії НОМЕР_2 , виданому позивачу Пенсійним фондом України 13.04.2006, довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 02.11.2018 № 3251009997 (а.с. 12-14, 16, 17).
Як зазначає позивач у позовній заяві, її адвокат звернувся до відповідача з вимогою здійснити їй виплату нарахованої, однак не виплаченої пенсії.
Разом з тим листом від 22.02.2019 № 1425/05 Ірпінське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області повідомило позивача про те, що виплату пенсії за період з 01.10.2018 по 31.01.2019 у загальному розмірі 28488,56 грн буде проведено територіальним органом Пенсійного фонду України після затвердження Кабінетом Міністрів України окремого порядку виплати пенсій за минулий період.
З огляду на викладене позивач звернулась до суду за захистом порушеного права з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.
За змістом пунктів 1 та 6 статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Так, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон України № 1058-IV).
В силу положень частини третьої статті 4 Закону України № 1058-IV виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Згідно з приписами частини першої статті 5 Закону України № 1058-IV дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, визначених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
При цьому порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням та використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування визначається виключно цим Законом (частина друга статті 5 Закону України № 1058-IV).
Таким чином, нормативно-правовим актом, який визначає порядок виплати пенсії (який є складовою порядку здійснення пенсійного забезпечення), є Закон України № 1058-IV.
Інші нормативно-правові акти у сфері правовідносин, врегульованих Законом України № 1058-IV, можуть застосовуватися лише у випадках, якщо вони не суперечать цьому Закону.
Відповідно до частини першої статті 47 Закону України № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з положеннями частини першої статті 46 Закону України № 1058-IV нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (частина друга статті 46 Закону України № 1058-IV).
При цьому преамбулою до Закону України № 1058-IV встановлено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
У свою чергу зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін.
З аналізу вказаних вище правових норм вбачається, що порядок проведення пенсійних виплат визначається та підлягає зміні лише у випадках, прямо передбачених законом, прийняття якого у свою чергу належить до виключної компетенції Верховної Ради України.
Як вже зазначалось судом вище, відмовляючи позивачу у проведенні пенсійних виплат за минулий період, територіальний орган Пенсійного фонду України у листі від 22.02.2019 № 1425/05 посилається на відсутність окремого порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
При цьому факт невиплати позивачу нарахованої у період з 01.10.2018 по 31.01.2019 пенсії у сумі 28488,56 грн відповідачем не заперечується.
У зв'язку з цим суд вважає за необхідне зазначити, що відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України окремого порядку проведення пенсійних виплат за минулий період, що визначає механізм реалізації права на отримання невиплаченої суми пенсії, не є підставою для позбавлення особи такого права.
Так, Європейський Суд з прав людини у рішенні від 07.02.2014 справа «Пічкур проти України» зазначив, що користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Таким чином, у вказаному рішенні Європейського Суду з прав людини застосовано підхід, згідно з яким ніхто не може бути позбавлений права на пенсію та її одержання за відсутності підстав, визначених законом.
Згідно з положеннями частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 № 3477-IV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику ЄСПЛ як джерело права.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (частина друга статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
При цьому частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оцінюючи дії Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, що виявились у відмові здійснити позивачу виплату пенсії у період з 01.10.2018 по 31.01.2019, на їх відповідність положенням частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи позивачу у виплаті вказаної вище заборгованості, діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією України та Законом України № 1058-IV.
З огляду на викладене, керуючись положеннями частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне дії Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, що виявились у відмові здійснити виплату позивачу пенсії у період з 01.10.2018 по 31.01.2019, визнати протиправними.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити виплату позивачу заборгованості з пенсійних виплат у розмірі 28488,56 грн на рахунок, відкритий в Публічному акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України», суд враховує наступне.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративний суд, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями.
У свою чергу ознакою дискреційних повноважень є право суб'єкта владних повноважень приймаючи рішення, вчиняючи дії чи утримуючись від їх вчинення, діяти з певною свободою розсуду, тобто можливістю обрати одне з кількох юридично допустимих рішень.
Враховуючи, що алгоритм дій територіальних органів Пенсійного фонду України щодо порядку та строків виплати пенсій, призначених відповідно до положень Закону України № 1058-IV, чітко визначений чинним пенсійним законодавством, суд вважає, що задоволення вимоги про зобов'язання відповідача вчинити вказані дії не є втручанням у компетенцію суб'єкта владних повноважень.
За наведених обставин, беручи до уваги те, що право позивача на виплату пенсії та її статус як внутрішньо переміщеної особи відповідачем не заперечується, з огляду на те, що територіальним органом Пенсійного фонду України проведено нарахування пенсійних виплат, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача здійснити виплату позивачу заборгованості з пенсійних виплат у розмірі 28488,56 грн на рахунок, відкритий в Публічному акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України».
Крім того, керуючись пунктом 1 частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне звернути вказане рішення до негайного виконання в частині виплати позивачу пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин витрати позивача у сумі 768,40 грн, пов'язані зі сплатою судового збору, підлягають відшкодуванню позивачу з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 194, 205, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправними дії Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (ідентифікаційний код 41248152, місцезнаходження: Київська область, м. Ірпінь, вул. Шевченко, 4), що виявились у відмові здійснити виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсії у період з 01.10.2018 по 31.01.2019.
3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код: 22933548, місцезнаходження: м. Київ, вул. Ярославська, 40) здійснити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) виплату заборгованості з пенсійних виплат у розмірі 28488 (двадцять вісім тисяч чотириста вісімдесят вісім) грн 56 коп на рахунок, відкритий в Публічному акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України».
4.Звернути рішення до негайного виконання в частині присудження виплати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
5.Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: м. Київ, вул. Ярославська, буд. 40) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано в установлені строки.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення суду першої інстанції подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
В силу положень пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки, визначені цим судовим рішенням, продовжуються на строк дії карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" від 11.03.2020 № 211.
Суддя Харченко С.В.