30 квітня 2020 року справа № 320/5220/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Київській області), в якому позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за період з 01.01.2016 по 01.03.2018;
- встановити, що станом на 28.02.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового на начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» пенсія ОСОБА_1 складала 5886 (п'ять тисяч вісімсот вісімдесят шість) грн. 71 коп.;
- перерахувати та виплатити ОСОБА_1 одним платежем, без врахування Постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 «Про погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду», заборгованість по пенсії за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, премії - 15% та надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 10% в сумі 59042 (п'ятдесят дев'ять тисяч сорок дві) грн. 88 коп.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року відкрито спрощене провадження у справі №320/5220/19 без проведення судового засідання.
На обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що до 30.06.2008 він проходив службу в Фастівському МВ ГУ МВС України в Київській області. Наразі він є пенсіонером органів внутрішніх справ України, що підтверджується пенсійним посвідченням від 17.02.2012 серії НОМЕР_1 . Перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ у Київській області та отримую пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Позивач пояснює, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11 липня 2018 року у справі №381/4546/17 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Київській області про зобов'язання вчинити певні дії, зобов'язано останнього, починаючи з 01.01.2016, здійснити перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до Закону України від 23.12.2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) та довідки від 29.05.2017 №П-477, виданої ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області.
Після перерахунку пенсії, на підставі цього судового рішення, така виплачується відповідачем позивачу без надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50% та премії - 15%, які встановлені згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №1294).
Позивач наголошує, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11 липня 2018 року у справі №381/4546/17 питання щодо виплати вказаних надбавок не вирішувалося. Вважає, що оскільки до перерахунку пенсії він отримував спірні надбавки, то їх необхідно враховувати при перерахунку пенсії.
Також позивач вказує, що відповідно до постанови №988 Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області виготовила нові довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії та направила їх до Пенсійного фонду для перерахунку пенсії з 01.01.2016. Ознайомившись із складовими довідки позивач виявив відсутність в її складі «надбавки за службу в умовах режимних обмежень», у зв'язку з чим він подав позов до суду про включення цієї надбавки до такої довідки. Так, рішенням Шостого адміністративного апеляційного суду від 20 червня 2019 року в справі №810/4602/17 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, зобов'язано останнього виготовити та направити до Пенсійного фонду нову довідку з врахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень.
Таким чином, в нову довідку від 02.08.2019 №1003001988 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) включено спірну надбавку за службу в умовах режимних обмежень.
Відповідач позов не визнав та подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що постанова №1294 втратила чинність з 01.03.2018, як наслідок, види грошового забезпечення, що були визначені цією постановою, не можуть бути включені до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.
При цьому, відповідач звертає увагу, що саме Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області надає довідки про розмір грошового забезпечення, на підставі яких ГУ ПФУ у Київській області проводить нарахування та виплату пенсії. Водночас надана Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області для перерахунку пенсії нова довідка про розмір грошового забезпечення позивача не містить даних про розмір додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% та премії у розмірі 15%.
Відповідач також наголошує, що позивачу на час розгляду справи проведений перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови №988, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), з урахуванням оновленої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області про розмір грошового забезпечення. Отже, предмет спору щодо перерахунку пенсії позивача відсутній.
У відповіді на відзив на позовну заяву позивач зазначив про те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють органи Пенсійного фонду, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Позивач вказує, що в його пенсійній справі є грошовий атестат, в якому прописано, що: «підполковник міліції ОСОБА_1 задоволений такими видами грошового забезпечення, зокрема, відсотковою надбавкою за виконання особливо важливих завдань - 50%; премії - 15%».
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
встановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 , виданого Фастівським МРВ ГУ МВС України в Київській області 13 червня 1996 року (а.с. 10- 12).
Судом встановлено, що наказом Головного управління МВС України в Київській області від 30 червня 2008 року №358 о/с «По особовому складу» підполковника міліції ОСОБА_1 , помічника начальника відділу-оперативного чергового чергової частини штабу Фастівського міського відділу (з обслуговування міста Фастова та Фастівського району), звільнено з органів внутрішніх справ з 01 липня 2008 року за пунктом 64 підпунктом «б» (через хворобу) (а.с. 26).
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років на підставі положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується копією пенсійного посвідчення від 17.02.2012 серії НОМЕР_1 , виданого Пенсійним фондом України (а.с. 14).
Як слідує з матеріалів пенсійної справи №1003001988, позивач при звільненні з органів внутрішніх справ отримував пенсію, розмір якої дорівнює 53% грошового забезпечення та складався з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років (35%), середньомісячні суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у тому числі: надбавки за особливо важливі завдання (50%), премії (15%) (а.с. 82).
З матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 № 1003001988 вбачається, що у травні 2017 року у зв'язку зі збільшенням розміру грошового забезпечення ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області подано до відповідача довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 29.05.2017 №П-477 станом на 01.01.2016.
З відомостей, що відображені у вказаній довідці, вбачається, що розмір грошового забезпечення осіб за посадою (помічник начальника відділу-оперативного чергового Фастівського МВ ГУМВС України в Київській області), станом на 01.01.2016 становить: посадовий оклад - 2500,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби (40%) - 1880,00 грн.; премія (від всього грошового забезпечення) (2,73%) - 179,63 грн., всього 6759,63 грн. (а.с. 91).
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 у справі №381/4546/17 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Київській області про зобов'язання вчинити певні дії, зобов'язано ГУ ПФУ у Київській області починаючи з 01.01.2016, здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до Закону України від 23.12.2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови №988 та довідки від 29.05.2017 №П-477, виданої ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.01.2019 апеляційну скаргу ГУ ПФУ у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 липня 2018 року у справі №381/4546/17 повернуто особі, яка її подала.
Отже рішення Київського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 у справі №381/4546/17 набрало законної сили 14.01.2019.
У подальшому, відповідно до вимог постанови №103, Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області була додатково оформлена та подана до ГУ ПФУ у Київській області довідка про грошове забезпечення позивача від 24.03.2018 №1003001988, відповідно до якої види та розміри грошового забезпечення ідентичні довідці від 29.05.2017 №П-477, окрім премії. Премія в довідці від 24.03.2018 №1003001988 зазначена - 2,05% (а.с. 88).
Не погоджуючись з виданою Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Київській області довідкою про грошове забезпечення позивача від 24.03.2018 №1003001988, а саме зі складовими грошового забезпечення, позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду із позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, в якому просив суд: зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною, реальною інформацією за формою, передбаченою постановою №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: - посадовий оклад - 2500,00 грн.; - оклад за звання підполковника міліції - 2200,00 грн.; - надбавка за стаж служби (40%) - 1880,00 грн.; - надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 250, 00 грн.; - надбавка за службу в нічний час (35%) - 262,50 грн.; - матеріальна допомога - 234,00 грн.; - премія (2,73%) - 200,01 грн.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 29.03.2019 у справі №810/4602/17 адміністративний позов задоволено: зобов'язано Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною, реальною інформацією, за формою передбаченою постановою №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: - посадовий оклад - 2500,00 грн.; - оклад за звання підполковника міліції - 2200,00 грн.; - надбавка за стаж служби (40%) - 1880,00 грн.; - надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 250,00 грн.; - надбавка за службу в нічний час (35%) - 262,50 грн.; - матеріальна допомога - 234,00 грн.; - премія (2,73%) - 200,01 грн.
Додатковим рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2019 у справі №810/4602/17 стягнуто на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.06.2019 у справі №810/4602/17 апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області задоволено частково, рішення Київського окружного адміністративного суду від 29.03.2019 та додаткове рішення Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2019 скасовано, та ухвалено нову постанову, якою адміністративний позов задоволено частково: зобов'язано Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області виготовити та направити до ГУ ПФУ в Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , за формою передбаченою постановою №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2500,00 грн.; оклад за звання підполковника міліції - 2200, 00 грн.; надбавка за стаж служби (40%) - 1880, 00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 250,00 грн.; премія (2,05%) - 134,89 грн., у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
На виконання зазначеного судового рішення, Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області виготовлено на направлено до відповідача нову довідку від 02.08.2019 №1003001988 про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачеві, відповідно до постанови №103, зі складовими грошового забезпечення: посадовий оклад в розмірі - 2500,00 грн., оклад за спеціальним званням - 2200,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (40%) - 1880,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 250,00 грн.; премія (2,05%) - 134,89 грн. Всього - 6964,89 грн. (а.с. 96).
15 серпня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив ГУ ПФУ у Київській області перерахувати та виплатити йому пенсію за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 в загальному розмірі 58822,40 грн. При перерахунку пенсії позивач просив застосувати грошове забезпечення в розмірі 11091,00 грн., включивши такі складові: посадовий оклад в розмірі - 2500,00 грн., оклад за спеціальним званням - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (40%) - 1880,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3290,00 грн., премії (15%) - 987,00 грн., матеріальна допомога - 234,00 грн. (а.с. 17-19).
ГУ ПФУ у Київській області листом від 05.09.2019 №697/10-07 повідомило позивача, що на виконання постанови КМУ №103 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що надана Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45) функції визначення вислуги років, розміру грошового забезпечення, в тому числі визначення розміру посадового окладу, окладів за військове звання та інших складових покладено на уповноважені органи відповідних силових структур.
Органи Пенсійного фонду виконують функції тільки з призначення та перерахунку пенсії, а функції визначення вислуги років, розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії виходить за межі його компетенції (постанова Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1522) (а.с. 20).
Не погоджуючись із такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1), про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за містом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.
Так, пунктами 2, 3 Порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», свідчить про необхідність здійснення таких послідовних дій: Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки; довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовими актами.
Таким чином, перерахунок пенсії позивача може бути здійснений ГУ ПФУ у Київській області виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Аналогічну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду від 20 березня 2018 року у справі №636/662/17 та від 03 липня 2018 року у справі №709/2728/16-а.
Як вже було встановлено судом, позивач 15.08.2019 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок та виплачу його пенсії за період з 01.01.2016 по 01.03.2018, включивши такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад в розмірі - 2500,00 грн., оклад за спеціальним званням - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (40%) - 1880,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3290,00 грн., премії (15%) - 987,00 грн., матеріальна допомога - 234,00 грн. (а.с. 17-19).
Так, у зазначеній заяві, а також у позовній заяві, позивач зазначає про те, що його право на вказані додаткові види грошового забезпечення встановлено постановою КМУ №1294 та постановою КМУ №988.
Крім того, позивач вказує, що у нову довідку від 02.08.2019 №1003001988 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), видану на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.06.2019 у справі №810/4602/17, включено надбавку за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 250,00 грн. (а.с. 96).
З огляду на це, позивач вважає, що розмір його пенсії за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 повинен становити 5886,71 грн. (53% грошового забезпечення у розмірі 11107,00 грн., який складається з таких складових: посадовий оклад в розмірі - 2500,00 грн., оклад за спеціальним званням - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (40%) - 1880,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 250,00 грн., за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3290,00 грн., премії (15%) - 987,00 грн.). Недоплата відповідачем пенсії щомісячно складала 2270,88 грн., що за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 становить 59042,88 грн.
Проте, суд зазначає, що матеріали справи не містять довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, яка б містила відомості про такий вид грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань.
Премія в новій довідці від 02.08.2019 №1003001988 про розмір грошового забезпечення зазначена в розмірі 2,05%, а не - 15%.
Доводи ОСОБА_1 про те, що надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія (15%) були вказані у раніше виданому грошовому атестаті №12, з огляду на це, відповідач мав самостійно розрахувати у відсотковому відношенні їх розміри, суд вважає необґрунтованими.
Суд наголошує, що відповідно до норм чинного законодавства органи Пенсійного фонду України здійснюють лише призначення (перерахунок) та виплату пенсій, а довідки на підставі яких безпосередньо здійснюється таке призначення (переведення з одного виду пенсії на інший чи перерахунок пенсії) видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, що передбачено і Порядком №3-1 і Порядком №45. При цьому, розрахунок вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії не входить до компетенції пенсійного органу.
У свою чергу позивач, у випадку незгоди з діями Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області щодо не включення до нової довідки від 02.08.2019 №1003001988 деяких складових його грошового забезпечення, або включення цих складових не в належному розмірі, не позбавлений можливості оскаржити в судовому порядку дії саме вказаного органу.
Також суд звертає увагу на позицію Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а, у якій суд зазначає про те, що відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.
Таким чином, відсутні підстави для визнання протиправними дій відповідача в частині не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії, з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) та премії (15%), та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату такої, за відсутності відповідної довідки державного органу, з якого позивач був звільнений зі служби.
Стосовно надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%), суд вказує, що така на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.06.2019 у справі №810/4602/17 вказана в новій довідці від 02.08.2019 №1003001988 про розмір грошового забезпечення.
Як було зазначено судом раніше, ця довідка була направлена Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області до ГУ ПФУ у Київській області та наявна в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 № 1003001988 .
Разом із тим, доказів того, що отримавши відповідну довідку, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, матеріали справи та матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 № 1003001988 не містять.
З приводу невиплати премії суд повторює, що з відомостей, що відображені у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 29.05.2017 №П-477 станом на 01.01.2016, слідує, до грошового забезпечення позивача було включено премію (від всього грошового забезпечення) у розмірі 2,73%, яка була врахована та виплачується позивачу.
При цьому премія у новій довідці від 02.08.2019 №1003001988 визначена у розмірі 2,05 %, отже у розмірі, меншому ніж за довідкою від 29.05.2017 №П-477.
Таким чином суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині непроведення перерахунку пенсії саме через неправильне нарахування премії, адже премія за довідкою від 29.05.2017 №П-477 врахована у складі грошового забезпечення в більшому розмірі, ніж розмір премії за новою довідкою від 02.08.2019 №1003001988.
З огляду на викладене, суд знаходить обґрунтованими вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача в частині не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%), відповідно до складеної Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області нової довідки від 02.08.2019 №1003001988 та зобов'язання його здійснити перерахунок і виплату такої, починаючи з 01.01.2016.
При цьому, щодо посилання позивача про необхідність виплати перерахованої пенсії одним платежем, без врахування Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, оскільки останній визнано протиправним та скасовано в судовому порядку, суд зазначає таке.
Так, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.11.2019 у справі №640/5248/19 визнано протиправним та скасовано Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Однак, згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень зазначене рішення Окружного адміністративного суду м. Києва оскаржене у апеляційному порядку, та ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.02.2020 поновлено строк на апеляційне оскарження та відкрито апеляційне провадження у даній справі за апеляційними скаргами Кабінету Міністрів України, Пенсійного фонду України.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.03.2020 дію оскарженого рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.11.2019 зупинено.
Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 на теперішній час є чинною, а тому підлягає застосуванню до спірних відносин.
Отже, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною третьою статті 139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки позивач в силу приписів статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення сторонами інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, суду не надано, судові витрати розподілу та стягненню зі сторін не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243- 246, 250, 255 КАС України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) відповідно до складеної Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області нової довідки від 02.08.2019 №1003001988 про розмір грошового забезпечення.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548; місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.01.2016, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) відповідно до складеної Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області нової довідки від 02.08.2019 №1003001988 про розмір грошового забезпечення.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Згідно з пунктом 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки, визначені цим рішенням, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Повний текст рішення складено та підписано - 30.04.2020.
Суддя Кушнова А.О.