"30" липня 2007 р.
Справа № 6/123-07-2751А
17.55 м. Одеса
За позовом: Закритого акціонерного товариства «Одесводоканал»в особі ліквідатора Шнякіна В.О.
До відповідачів: 1) Одеської міської ради
2) Виконавчого комітету Одеської міської ради
3-тя особа без самостійних вимог на стороні відповідачів : Товариство з обмеженою відповідальністю «Інфокс»в особі філії ТОВ «Інфоксводоканал»»
За участю прокуратури м.Одеси
про визнання протиправними дій, визнання недійсним та скасування свідоцтва і зобов'язання видачі дублікату свідоцтва про право власності
Колегія судів господарського суду Одеської області у складі:
Головуючий суддя Демешин О.А
Суддя Петров В.С.
Суддя Рога Н.В.
Секретар судового засідання Полякова Н.В.
Представники:
Від позивача: Шнякін В.О. -ліквідатор ЗАТ «Одесводоканал», Оксюта В.В.- довіреність
Від відповідачів: 1) Сімон А.А. - довіреність
2) Сімон А.А. - довіреність
Від 3-ої особи : Гонтар Л.В - довіреність
Від прокуратури: не з'явився
Суть спору: Закритим акціонерним товариством «Одесвооканал»(далі -позивач) надано позов до Одеської міської ради (далі-Відповідач 1), Біляївської міської ради та ТОВ «Інфокс»про визнання нечинним пунктів 4. 5 розпорядження міського голови Одеської міської ради від 11.10.2000р. №978-01р «Про передачу цілісного майнового водопостачального комплексу комунального підприємства «Одесводоканал»у відношенні піонерського табору «Юний романтик», який розташований по вул. Рівності, 7 м.Одеси та скасування свідоцтва на право власності №014443 від 06.09.2001р. на піонерський табір «Юний романтик», виданого Одеській міській раді.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.06.2007р. провадження у спарві в частині позовних вимог до Біляївської міської ради та ТОВ «Інфокс»було закрито на підставі пункту 2 частини 1 статті 1567АС України
Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.06.2007р. ТОВ «Інфокс»в особі Одеської філії ТОВ «Інфоксводоканал»залучено до участі у справі в якості третої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 04.07.2007р. до участі у справі в якості другого відповідача залучено Виконавчий комітет Одеської міської ради (далі -Відповідач 2).
05.06.2007р., 04.07.2007р. та 30.07.2007р. позивачем до господарського суду Одеської області надавались заяви про уточнення позовних вимог.
Згідно уточнених позовних вимог ЗАТ «Одесводоканал»просить визнати протиправними дії Виконавчого комітету Одеської міської ради з видачі Одеській міській раді свідоцтва про право власності №014443 від 06.09.2001р. на піонерський табір, який розташований по вул.Рівності, 7 у м.Одесі; визнати недійсним та скасувати Свідоцтво на право власності № 014443 від 06.09.2001р. на піонерський табір комунального підприємства «Одесводоканал», який розташований по вул..Рівності. 7 м.Одеси; зобов'язати Виконавчий комітет Одеської міської ради поновити дію Свідоцтва про право власності від 23.05.2000р. № 008119, яке посвідчує право власності закритого акціонерного товариства «Одесводоканал»на піонерський табір, який розташований по вул.Рівності, 7 м.Одеси та видати закритому акціонерному товариству дублікат Свідоцтва про право власності від 23.05.2000р. № 008119, яке посвідчує право власності закритого акціонерного товариства «Одесводоканал»на піонерський табір, який розташований по вул.Рівності, 7 м.Одеси.
Позивач уточнені позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Письмових заперечень по суті спору відповідачами не надавалось.
Розпорядженням голови Одеської обласной ради від 04.08.1998р. №28\98-ОР «Про прийом-передачу нерухомого майна, у тому числі незавершеного будівництва цілісного майнового комплексу водопровідно-каналізаційного господарства»з доповненнями відповідно до Розпорядження №76\99 від 07.05.1999р. Закритому акціонерному товариству «Одесводоканал»було передано у власність окремі індивідуально-визначені об'єкти спільної власності територіальних громад, які не зайняті у виробничому процесі, у тому числі -Піонерський табір, розташований по вул.Рівності, 7.
08.12.2006р. комунальне підприємство «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомого майна», на запит ЗАТ «Одесводоканал», листом № 10123-11\1181 надало відповідь з якої позивачу стало відомо про те, що 26.06.2000р. за ЗАТ «Одесводоканал»було зареєстровано право власності на піонерський табір по вул.Рівності, 7 м.Одеси згідно Свідоцтва №008119 про право власності, виданого виконавчим комітетом Одеської міської ради від 23.05.2000р., а 04.06.2002року право власності на вказаний піонерський табір було зареєстроване за Одеською міською радою на підставі Свідоцтва про право власності, виданого виконавчим комітетом Одеської міської ради 06.09.2001р. № 014443.
Позивач вважає, що виконавчим комітетом ОМР було видано свідоцтво №008119 було здійснено без будь-яких правових підстав, тому, просить визнати дії відповідача 2 в цій частині протиправними, визнати недійсним та скасувати зазначене свідоцтво, поновити ді. Свідоцтва від 23.05.2000р. № 008119, яке посвідчує право власності закритого акціонерного товариства «Одесводоканал»на піонерський табір, який розташований по вул.Рівності, 7 м.Одеси та видати дублікат зазначено свідоцтва.
Третьої особою надавалось клопотання про зупинення провадження у справі до розгляду Приморським районним судом м.Одеси, пов'язаної з нею іншої справи.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Як вбачається з доданої до матеріалів справи копії Свідоцтва про право власності на піонерський табір комунального підприємства «Одесводоканал»№ 014443, - на момент вирішення спору вказаний піонерський табір належить на праві власності територіальній громаді міста Одеси в особі Одеської міської ради. Зазначене свідоцтво видане Виконавчим комітетом Одеської міської ради на підставі рішення Одеської міської ради від 28.04.2000р. №928-ХХІІІ та рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 08.10.2000р. №590 замість свідоцтва про право власності від 23.05.2000р. №008119.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про місцеве самоврядування»(далі -Закон) - місцеве самоврядування в Україні здійснюється, зокрема, на принципі законності. Відповідно до п.п.10 п.б ст.30 Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження з обліку та реєстрації об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності. Згідно ст.40 Закону виконавчі органи рад здійснюють й інші надані їм законом повноваження.
Таким чином, повноваження виконавчого органу відповідної ради з видачі свідоцтва про право власності на нерухомий об'єкт та реєстрації права власності відносяться до владних управлінських функцій, а тому справи щодо оскарження таких дій та визнання недійсним та скасування свідоцтва про право власності згідно ст.ст.2, 17 КАС України підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Порядок державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, станом на 06.09.2001р. регулювався Інструкцією «Про порядок державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб», затвердженої наказом державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 9 червня 1998 р. N 121, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 червня 1998 р. за N 399/2839 (далі -Інструкція).
Яке зазначалось вище, 08.12.2006р. з листа №10123-11/1181 КП «ОМБТІ та РОН» ЗАТ «Одесводоканал»стало відомо, що піонерський табір по вул.Рівності,7 до 04.06.2002р. був зареєстрований за ЗАТ «Одесводоканал»на підставі свідоцтва про право власності від 23.05.2000р.
Зазначене свідоцтво було видане ЗАТ «Одесводоканал» на наступних підставах:
ЗАТ «Одесводоканал»було засноване на підставі рішення засновників від 20.08.1997р. шляхом перетворення Орендного підприємства «Одесводоканал»і є його правонаступником (статут ЗАТ Одесводоканал»).
Цілісний майновий комплекс водопровідно-каналізаційного господарства, який перебував у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким здійснювала обласна рада, на підставі договору оренди від 30.04.1993р. №3, дію якого було продовжено до 31.12.1998р. (преамбула розпорядження Одеської обласної ради №28/98-ОР від 04.08.1998р.) перебував у користуванні ЗАТ «Одесводоканал».
31.07.1998р. на загальних зборах акціонерів ЗАТ «Одесводоканал» було прийняте рішення про обмін власністю з Одеською обласною радою (протокол №1). Як слідує з протоколу №1, було прийняте рішення про передачу у власність Одеської обласної ради об'єктів, введених в експлуатацію в 1993-1997р.р. вартістю 20808265,00грн, побудованих за рахунок власних коштів орендатора та невід'ємних від основної виробничої діяльності, та прийняття у власність відокремлюваних об'єктів, залишковою вартістю 1227601,651грн.
Розпорядженням Одеської міської ради №28/98-ОР від 04.08.1998р., зі змінами та доповненнями, внесеними Розпорядженням ООР від 07.05.1999р. №76/99-ОР, було вирішено прийняти до спільної власності територіальних громад об'єкти збудовані за рахунок власних коштів орендаря (ЗАТ «Одесводоканал»), а саме:
- незавершене будівництво на загальну суму 23023,28тис.грн (перелік приведений в додатку №1 до розпорядження);
- споруди водопроводу та каналізації, які були введені до експлуатації у 1993-1997роках на загальну суму 20508,6тис.грн ( перелік приведений в додатку №2 до розпорядження);
Цим же розпорядженням було вирішено передати у власність ЗАТ «Одесводоканал»окремі індивідуально-визначені об'єкти спільної власності територіальних громад, які не зайняті у виробничому процесі, на загальну суму за балансовою вартістю 3288,1тис.грн, за залишковою вартістю 1227,6тис.грн (перелік приведений в додатку №3 до розпорядження) (п.1.2) та підписати відповідні акти приймання-передачі майна (п.1.3.)
Як слідує з додатку №3 до розпорядження Одеської обласної ради №28/98-ОР від 04.08.1998р., до переліку об'єктів спільної власності області, які були передані у власність ЗАТ «Одесводоканал» ввійшли:
Будинки адміністративно-виробничі (вул.Нищинського,10) балансовою вартістю 519,0тис.грн, залишковою -414,6тис.грн, Піонерський табір (вул.Рівності (Равенства)7) балансовою вартістю 409,8тис.грн, залишковою 21,5тис.грн, Готель (смт.Біляївка) балансовою вартістю 1,4тис.грн, залишковою -1,4тис.грн, Будинок клубу (смт.Біляївка) балансовою вартістю 487,5тис.грн, залишковою -134,3тис.грн, Будинок їдальні (смт.Біляївка) балансовою вартістю 21,9тис.грн, залишковою -11,0тис.грн, Будівля колишньої водонасосної станції «Північна»(дор.Котовського,303) балансовою вартістю 1345,80тис.грн, залишковою -512,7тис.грн, Будівля колишньої водонасосної станції «Молода гвардія»(дор. Котовського, 303), Будівля колишнього хлораторного приміщення (вул.Балківська,169) балансовою вартістю 20,0тис.грн, залишковою -4,0тис.грн, господарський двір (Хаджибейська дор.) балансовою вартістю 179,9тис.грн, залишковою -10,0тис.грн, будівля колишньої каналізаційно-насосної станції (Аркадія,8) балансовою вартістю 4,4 тис.грн, залишковою -0,0тис.грн, будинок клубу (Хаджибейська дор.32) балансовою вартістю 113,0тис.грн, залишковою -0,0тис.грн, Адмінбудівля (Дача Ковалевського,146) балансовою вартістю 174,2тис.грн, залишковою -119,6тис.грн, Будинок колекторної скважини (с.Чорноморка) балансовою вартістю 0,7тис.грн, залишковою -0,0тис.грн, всього балансова вартість - 3288,1тис.грн, залишкова вартість - 1227,6тис.грн.
Таким чином, зазначені об'єкти з 04.08.1998р. не входили до складу цілісного майнового комплексу водопровідно-каналізаційного господарства, що перебував у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, не були зайняті у виробничому процесі, і перейшли у власність ЗАТ «Одесводоканал» на підставі обміну одного майна на інше.
Саме на цих підставах 23.05.2000р. ЗАТ «Одесводоканал»було видане свідоцтво про право власності на піонерський табір, розміщений в м.Одесі по вул.Рівенства,7, а 26.06.2000р. зареєстроване право власності на нього.
Відповідно до Закону України «Про власність»(в редакції станом на 04.08.1998р.) власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном; власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону (ст.4); право колективної власності виникає на підставі: добровільного об'єднання майна громадян і юридичних осіб для створення кооперативів, акціонерних товариств, інших господарських товариств і об'єднань; передачі державних підприємств в оренду; викупу колективами трудящих державного майна; перетворення державних підприємств в акціонерні та інші товариства; безоплатної передачі майна державного підприємства у власність трудового колективу, державних субсидій; пожертвувань організацій і громадян, інших цивільно-правових угод (ст.21); об'єктом права власності акціонерного товариства є майно, придбане за рахунок продажу акцій, одержане в результаті його господарської діяльності, а також інше майно, набуте на підставах, не заборонених законом. (ст.25); володіння майном вважається правомірним, якщо інше не буде встановлено судом, арбітражним судом, третейським судом (ст.49); власник не може бути позбавлений права власності на своє майно, крім випадків, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України; вилучення майна у власника допускається при зверненні стягнення на це майно за зобов'язаннями власника у випадках і порядку, передбачених цим Законом, а також Цивільним і Цивільно-процесуальним кодексами України (ст.55); жодний державний орган не має права втручатись у здійснення власником його правомочностей щодо володіння, користування й розпорядження своїм майном (ст.56).
Статутом ЗАТ «Одесводоканал»передбачено, що воно є юридичною особою, його засновниками є фізичні особи. Товариство є власником майна, одержаного внаслідок його фінансово-господарської діяльності та іншого майна, набутого на підставах, не заборонених чинним законодавством. Товариство здійснює володіння, користування і розпорядження майном відповідно до мети своєї діяльності (п.п.3.5 Статуту).
Зі свідоцтва про право власності №014443 від 06.09.2001р. слідує, що воно видане на підставі рішення Одеської міської ради від 28.04.2000р. №928-ХХІІІ та рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 08.10.2000р. №590.
Однак, рішення №928-ХХІІІ та рішення №590 не є правовстановлючими документами, передбачених в Додатку №1 до Інструкції, на підставі яких могла здійснюватися реєстрація права власності на об'єкти нерухомості, і не є документом (підставою) для оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна шляхом видачі свідоцтва про право власності органами місцевого самоврядування, передбачених п.4.1 розділу 4 вказаної Інструкції.
Пунктом 1 вказаного рішення №590 було вказано на необхідність директору КП «Одесводоканал»надати до міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості перелік об'єктів нерухомості, що раніше перебували у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області та передані у складі цілісного майнового водопостачального комплексу до комунальної власності територіальної громади м.Одеси за актом прийому-передачі від 11.07.2000р. на підставі рішення Одеської обласної ради від 21.04.2000р. №178-ХХІІІ».
Проте в цьому рішенні не вказано правової підстави вилучення з власності ЗАТ «Одесводоканал»піонерського табору та інших об'єктів, переданих йому власність згідно розпорядження Одеської обласної ради №28/98-ОР від 04.08.1998р. та №76/99-ОР від 07.05.1999р.
Незважаючи на те, що рішенням Одеської обласної ради від 21.04.2000р. №178-ХХІІІ цілісний майновий водопостачальний комплекс із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області був переданий у комунальну власність територіальної громади м.Одеси (саме після цього територіальна громада м.Одеси стала власником цілісного майнового комплексу), а розпорядженням Одеського міського голови від 11.10.2000р. №978-01р договір оренди цілісного майнового водопостачального комплексу від 18.08.1999р. був розірваний з 01.11.2000р. згідно двосторонньої угоди від 31.10.2000р «Про розірвання договору», Одеська міська рада не мала жодних майнових прав на піонерський табір та інші об'єкти, передані у власність ЗАТ «Одесводоканал» Одеською обласною радою (додаток №3 до рішення №178-ХХІІІ), так як вони не входили до цілісного майнового водопостачального комплексу, яким на правах оренди згідно договору від 18.08.1999р. володіло ЗАТ «Одесводоканал», і не використовувалися у виробничій діяльності.
ЗАТ «Одесводоканал»набуло право власності на ці об'єкти раніше, ніж Одеська міська рада отримала у власність цілісний майновий водопровідно-каналізаційний комплекс.
Відносно цих об'єктів ЗАТ «Одесводоканал»жодних угод з їх відчуження на користь Одеської міської ради не укладало, рішення вищого органу управління ЗАТ «Одесводоканал» - загальних зборів, чи правління ЗАТ «Одесводоканал»про відчуження (передачу у власність) майна, яке перебуває у власності ЗАТ «Одесводоканал», на користь Одеської міської ради не приймалося. На позачергових загальних зборах акціонерів ЗАТ «Одесводоканал» (протокол №4) було прийнято рішення виключно про розірвання договору оренди цілісного майнового комплексу водопровідно-каналізаційного господарства.
Що стосується рішення Одеської міської ради №928-ХХІІІ, то воно взагалі не стосується піонерського табору. Як зазначалось вище, в даному рішенні мова йдеться про прийняття цілісного майнового комплексу «Одеські теплові мережі»ВАТ «Одесаобленерго»до комунальної власності територіальної громади м.Одеси та створення КП «Одеські теплові мережі».
Таким чином, Виконавчим комітетом Одеської міської ради без будь-яких правових підстав замість Свідоцтва №008119 від 23.05.2000р. було видано Свідоцтво №014443 від 06.09.2001р., яким в порушення вимог чинного законодавства про власність, було припинено право власності ЗАТ «Одесводоканал»на піонерський табір, розташований по вул..Рівності, 7 м.Одеси і встановлено право власності на цей табір за територіальною громадою м.Одеси в особі Одеської міської ради.
Такі дії Виконавчого комітету Одеської міської ради з видачі свідоцтва про право власності №014443 від 06.09.2001р. слід визнати протиправнимиё а зазначене Свідоцтво має бути визнане недійсним та скасовано, оскільки видано протиправно.
Оскільки свідоцтво № 014443 було видано замість свідоцтва про право власності №008119 від 23.05.2000р., то недійсність та скасування спірного свідоцтва, тягне за собою поновлення дії свідоцтва про право власності ЗАТ «Одесводоканал»на піонерський табір, розташований по вул.Рівності, 7 м.Одеси. Тому, позовні вимоги в цій частині, також, підлягають задоволенню.
Чинним законодавством не встановлено порядку видачі дублікатів свідоцтв про право власності на нерухоме майно у зв'язку з їх втратою, знищенням тощо.
Частиною 7 статті 9 КАС України встановлено, що в разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Таким, чином, приймаючи до уваги відсутність у позивача оригіналу Свідоцтва про право власності №008119 від 23.05.2000р., суд вважає можливим застосувати аналогію права щодо видачі дублікатів документів, які втрачено, пошкоджено, знищено і таке інше.
Тому, Виконавчий комітет Одеської міської ради зобов'язаний видати ЗАТ «Одесводоканал»дублікат свідоцтва про право власності від 23.05.2000р. №008119, яке посвідчує право власності на піонерський табір, що розташований по вул..Рівності, 7 м.Одеси за ЗАТ «Одесводоканал».
Незважаючи на ту обставину, що оспорюване свідоцтво було видане 06.09.2001р., суд вважає, що строки звернення до адміністративного суду, встановлені ч.2 ст.99 КАС України, не сплинули, у зв'язку з наступним:
Відповідно до абз.2 ч.2 ст. 25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» з дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута. Згідно ч.1 цієї ж статті Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується в першу чергу згідно зі статтею 31 цього Закону за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю; заявляє в установленому порядку заперечення по заявлених до боржника вимогах поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство, і є неоплаченими; з підстав, передбачених частиною десятою статті 17 цього Закону, подає до господарського суду заяви про визнання недійсними угод боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає у встановленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню; реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства інформацію для ведення єдиної бази даних щодо підприємств-банкрутів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом. Таким чином, ліквідатор -арбітражний керуючий є повноважною особою на звернення до суду з позовною заявою, так як його повноваження встановлюються Законом.
Відповідно до Закону «Про відновлення платоспроможності боржника..» арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) є окремим учасником провадження у справі з особливим процесуальним статусом. Зокрема, саме на ліквідатора закон покладає обов'язок щодо виявлення та повернення майна Боржника.
Таким чином, ліквідатор хоча і представляє боржника, однак його процесуальний статус є особливим і не ототожнюється повністю зі статусом Боржника. Це підтверджується, зокрема, тим, що арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) має право самостійно оскаржити будь-яке рішення суду по справі про банкрутство виходячи лише з власних інтересів, які при цьому можуть не співпадати з інтересами того ж боржника. В даному випадку позивач в особі ліквідатора дізнався про порушення прав після призначення ліквідатором згідно постанови господарського суду Одеської області №7-24-32-2/249-03-7272 від 24.10.2006р., а саме після проведення дій з розшуку майна боржника -отримання листа від КП «МБТІ та РОН»№10123-11/1181 від 08.12.2006р.
Крім того, відповідачами не спростовано твердження позивача про те, що про наявність спірного свідоцтва йому стало відомо лише 08.12.2006р. з листа КП «ОМБТІ».
Колегія суддів не вбачає підстав для задоволення клопотання третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, про зупинення провадження у справі до розгляду Приморським районним судом м.Одеси справи №2а-1359 за адміністративним позовом Одеської міської ради до Одеської обласної ради про визнання протиправним та скасування розпорядження Одеської обласної ради №76\99-ОР від 07.05.1999р., оскільки зазначене розпорядження на момент вирішення спору є чинним.
Крім того, предметом спору є визнання протиправними дій виконавчого комітету Одеської міської ради з видачі Одеській міській раді свідоцтва про право власності, зокрема, щодо відсутності законних підстав для його видачі, які в свою чергу не залежать і не пов'язані з розпорядженням Одеської обласної ради №76\99-ОР.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що від вирішення спору по справі, що розглядається господарським судом, залежить вирішення спору, що вирішується Приморським районним судом м.Одеси, в частині наявності порушень прав та законних інтересів Одеської міської ради, які стали підставою для звернення до Приморського районного суду м.Одеси з адміністративним позовом, оскільки право власності за ЗАТ «Одесводоканал»було зареєстровано раніше ніж за територіальною громадою м.Одеси в особі Одеської міської ради.
За таких обстави, колегія суддів вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 162,163, 167 КАС України, суд , -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Виконавчого комітету Одеської міської ради з видачі Одеській міській раді Свідоцтва про право власності №014443 від 06.09.2001р. на піонерський табір, який розташований по вул..Рівності, 7 м.Одеси.
3. Визнати недійсним та скасувати Свідоцтво на право власності № 014443 від 06.09.2001р. на піонерський табір комунального підприємства «Одесводоканал», який розташований по вул..Рівності. 7 м.Одеси.
4. Зобов'язати Виконавчий комітет Одеської міської ради поновити дію Свідоцтва про право власності від 23.05.2000р. № 008119, яке посвідчує право власності закритого акціонерного товариства «Одесводоканал»на піонерський табір, який розташований по вул.Рівності, 7 м.Одеси та видати закритому акціонерному товариству дублікат Свідоцтва про право власності від 23.05.2000р. № 008119, яке посвідчує право власності закритого акціонерного товариства «Одесводоканал»на піонерський табір, який розташований по вул.Рівності, 7 м.Одеси.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені статтею 186 КАС України
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її виготовлення у повному обсязі, якщо таку заяву не було подано, або після закінчення 20-ти денного строку подання апеляційної скарги з дата подання заяви про апеляційне оскарження постанови.
У повному обсязі постанову виготовлено 31.08.2007р.
Суддя