Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 315
Іменем України
26.07.2007
Справа №2-5/4781-2007А
Час судового засідання : 10 годин 50 хвилин.
26 липня 2007 року Господарський суд АР Крим у складі:
Головуючого судді - Гаврилюк М.П.,
за участю: секретаря Кузьмицької Г.В.,
представників сторін:
від позивача - Кузнєцов П.В., представник, дов. № 01/228 від 30.05.2006р.
від відповідача - Усатенко Н.О.. представник, дов. № 518/02-9 від 12.07.2007р.
від третьої особи - Почтаренко Д.С., представник, дов. від 02.07.2007р.
За позовом - Дочірнього підприємства «Санаторій Ясна Поляна» Закритого акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця», м. Ялта, смт. Гаспра.
До відповідача - Гаспринської селищної ради, м. Ялта, смт. Гаспра.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Закрите акціонерне товариство «Ясна Поляна», м. Ялта, смт. Гаспра.
Про визнання недійсними рішень.
Сутність спору:
Позивач - Дочірнє підприємство «Санаторій Ясна Поляна» Закритого акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» звернулось з адміністративним позовом до господарського суду Автономної Республіки Крим до відповідача Гаспринської селищної ради, третя особа у справі Закрите акціонерне товариство «Ясна Поляна» відповідно до якого просить визнати недіючим та скасувати рішення 9-ої сесії 5-го скликання Гаспринської селищної ради за №47 від 05.12.2006 «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою ЗАТ «Ясна Поляна» щодо відведення земельних ділянок в оренду за адресою смт. Гаспра Севастопольське шосе, 52 для будівництва, реконструкції, благоустрою та обслуговування корпусів санаторно-курортного комплексу».
Крім того, відповідно до позову та уточнених позовних вимог позивач просить визнати недіючими та скасувати п. 1 рішення 11-ої сесії 5-го скликання Гаспринської селищної ради за №1 від 29.01.2007 «Про розгляд протестів прокуратури», а також рішення за №№30, 31 12-ої сесії 5-го скликання від 15.03.2007 Гаспринської селищної ради «Про затвердження проекту відведення землеустрою ЗАТ «Ясна Поляна» щодо відведення земельних ділянок за адресою смт. Гаспра, Севастопольське шосе, 52 для будівництва, реконструкції, благоустрою та обслуговування корпусів санаторно-курортного комплексу».
Свої вимоги позивач мотивує тим, що оскаржені рішення, прийняті відповідачем є незаконними та суперечать вимогам ст. ст. 123, 151 Земельного кодексу України, оскільки рада приймаючи рішення про надання дозволу на складання проекту відведення не виконала приписи вищеназваних положень закону та надала дозвіл за відсутності акту вибору земельної ділянки, порядок складання якого встановлено постановою кабінету Міністрів України за №427 від 31.03.2004. Відтак всі інші оскаржені рішення, зокрема рішення про затвердження проектів землеустрою є також безпідставними, оскільки прийняті на підставі незаконного рішення.
Крім того, позивач вказує, що земельні ділянки також не підлягали переданню для будівництва, реконструкції, благоустрою та обслуговування корпусів санаторно-курортного комплексу ЗАТ «Ясна Поляна», оскільки рішення суду на підставі якого за останнім було визнано право власності на нерухоме майно, зупинено ухвалою Верховного суду України, відтак питання щодо права власності ЗАТ «Ясна Поляна» на майно яке розташоване на земельних ділянках наданих на підставі оскаржених рішень є спірним, отже рішення про надання земельних ділянок в оренду було неупередженим та є протиправним.
Відповідачем представлені заперечення на позов, відповідно до яких просить в його задоволенні відмовити з мотивів необґрунтованості та невідповідності підстав позову обставинам справи. Зокрема, відповідач вказує, що на момент прийняття оскаржених позивачем рішень, рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.12.2005 на підставі якого за позивачем визнано право власності було вже виконано, а отже посилання на той факт, що зупинено дію рішення суду є безпідставним та не може бути прийнято до уваги.
Відповідач також зазначає, що на час розгляду справи у суді державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, в межах якого розташовані земельні ділянки надані ЗАТ «Ясна Поляна», виданий позивачеві, скасовано на підставі рішень Гаспринської селищної ради за №№36, 37 від 07.09.2005 та 12.07.2007, відтак права та охоронювані законом інтереси позивача жодним чином не порушені.
Третьою особою представлені пояснення по справі, відповідно до яких просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі та зазначає, що оскаржені рішення Гаспринської селищної ради прийняті у повній відповідності із вимогами чинного законодавства, зокрема акт вибору земельної ділянки, на відсутності якого наполягає позивач, було складено, та відповідно прийнято рішення про затвердження проекту землеустрою.
Справа слуханням відкладалась, в судовому засіданні оголошувалась перерва, в порядку ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухав представників сторін та третьої особи, суд -
31 жовтня 2006 року ЗАТ «Ясна Поляна» звернулось на адресу Гаспринської селищної ради з листом (вих. №115) в якому прохало надати дозвіл на складання проекту-відведення земельних ділянок орієнтирною загальною площею 2,85га - для будівництва, реконструкції, благоустрою та обслуговування корпусів санаторно-курортного комплексу, а саме земельних ділянок: №1 площею 1,15га - корпус №4 літера «О»; №2 площею 1,7га - корпус №3 літера «О'», корпус №6 літера «Ё1», які знаходяться за адресою: м. Ялта, смт. Гаспра, Севастопольське шосе, 52.
До заяви були додані - статут ЗАТ «Ясна Поляна», довідка статистики м. Ялта, свідоцтво про державну реєстрацію, договір купівлі-продажу, технічний паспорт БТІ м. Ялта, ситуаційний план.
05 грудня 2006 року на 9-ій сесії 5-го скликання на підставі заяви ЗАТ «Ясна Поляна» (вих. №115 від 31.10.2006) було прийнято рішення за №47, яким вирішено надати ЗАТ «Ясна Поляна» дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за адресою: смт. Гаспра, Севастопольське шосе, 52 для будівництва, реконструкції, благоустрою та обслуговування корпусів санаторно-курортного комплексу загальною площею 2,85га, а саме земельної ділянки №1 орієнтирною площею 1,15га - корпус №4 літера «О», земельної ділянки № 2 орієнтирною площею 1,7га - корпус №3 літера «О'», корпус №6 літера «Ё1».
Проект відведення замовлено проектувальній фірмі Державного комітету України по земельних ресурсах Державному підприємству «УКРСПЕЦЗЕМ», яка має ліцензію серії АБ №107711 від 13.04.2005.
На підставі рішення Гаспринської селищної ради за №47 від 05.12.2006, а також актів вибору та обстеження земельних ділянок в натурі (на місцевості), в порядку визначеному Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», Законом України «Землеустрій» Державним підприємством «УКРСПЕЦЗЕМ» відповідно до укладених з ЗАТ «Ясна Поляна» договорів №№1/06, 1/06 від 11.12.2006 були складені проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6108га (кадастровий номер 0111946200:01:003:0571) та земельної ділянки загальною площею 1,1254га (кадастровий номер 0111946200:01:003:0570).
Проекти відведення були винесені на розгляд Гаспринської селищної ради, яка в порядку п. 10 ст. 118 Земельного кодексу України, вирішила їх затвердити та відповідно укласти договори оренди. Зокрема рішенням за №30 від 15.03.2007 було вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,1254га (кадастровий номер 0111946200:01:003:0570), рішенням Гаспринської селищної ради за №31 від 15.03.2007 було вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6108га (кадастровий номер 0111946200:01:003:0571).
На підставі рішень за №№30, 31 від 15.03.2007 між Гаспринською селищною радою - орендодавець та ЗАТ «Ясна Поляна» - орендар були укладені договори оренди земельних ділянок, відповідно до яких орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду земельну ділянку площею 1,1254га (кадастровий номер 0111946200:01:003:0570), а також земельну ділянку площею 1,6108га (кадастровий номер 0111946200:01:003:0571).
Рішення Гаспринської селищної ради за №47 від 05.12.2006 було оскаржено прокуратурою міста Ялта, яка в своєму протесті вимагала його скасувати з мотивів порушення вимог закону які були допущені при його прийняті.
Протест прокурора був розглянутий на 11-ій сесії 5-го скликання, за результатами якого було прийнято рішення за №1 від 29.01.2007, відповідно до якого було вирішено протест прокуратури м. Ялта на рішення Гаспринської селищної ради за №47 від 05.12.2006 відхилити, а оскаржене рішення залишити без змін.
Суд розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін та надавши всім обставинам справи оцінку, яка ґрунтується на їх повному та всебічному вивчені, вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про оренду землі», орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Орендарями земельних ділянок можуть бути:
а) районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом;
б) сільські, селищні, міські, районні та обласні ради, Верховна Рада Автономної Республіки Крим у межах повноважень, визначених законом;
в) громадяни і юридичні особи України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи, міжнародні об'єднання та організації, а також іноземні держави.
Право оренди землі, відповідно до ст. 6 Закону України «Про оренду землі», орендарі набувають на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до п. 12 перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Аналогічні положення містять в собі норми розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про оренду землі».
Згідно до ст.ст. 116, 117 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Так відповідно до ст.ст. 118, 123, 124 Земельного кодексу України, особа зацікавлена в отримані в оренду земельної ділянки замовляє організації, яка має відповідний дозвіл (ліцензію), розробку проекту відведення земельної ділянки, який надалі погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
У разі, якщо наданий проект відведення земельної ділянки відповідає вимогам закону він підлягає затвердженню відповідною сільською, селищною, міською, районною або обласною радою та відповідно приймається рішення про передання земельної ділянки в порядку визначеному ст.ст. 124, 125 Земельного кодексу України шляхом укладання договору оренди.
До матеріалів справи надані проект землеустрою земельної ділянки площею 1,1254га (кадастровий номер 0111946200:01:003:0570) та земельної ділянки площею 1,6108га (кадастровий номер 0111946200:01:003:0571), які у встановленому законом порядку отримали наступні позитивні узгодження та висновки: висновки про можливість цільового використання земельної ділянки надані Управлінням головного архітектору Ялтинської міської ради; висновки щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову надані Санітарно-епідеміологічною станцією м. Алупка МОЗ України; висновки про узгодження проекту відведення земельної ділянки надані Управлінням екологічної інспекції Південно-Кримського регіону; висновки про можливість відведення земельних ділянок надані Республіканським комітетом з охорони культурної спадщини; технічні висновки щодо відведення земельних ділянок під будівництво надані виробничим підприємством водопровідно-каналізаційного господарства ПБК; висновки про узгодження проекту землеустрою надані Ялтинським міським управлінням земельних ресурсів.
На підставі ст.ст. 9, 12, 13 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» проекти відведення земельних ділянок площею 1,1254га (кадастровий номер 0111946200:01:003:0570) та площею 1,6108га (кадастровий номер 0111946200:01:003:0571) отримали позитивні висновки державної експертизи землевпоряджувальної документації за №№251-07, 255-07 від 13.03.2007.
Судом встановлено, що проекти відведення земельних ділянок, складені на підставі рішення Гаспринської селищної ради за № 47 від 05.12.2006 в повному обсязі відповідають вимогам чинного законодавства та отримали позитивні висновки державної експертизи землевпоряджувальної документації, акти вибору та обстеження земельних ділянок в натурі (на місцевості), а саме: земельної ділянки площею 1,1254га (кадастровий номер 0111946200:01:003:0570) та земельної ділянки площею 1,6108га (кадастровий номер 0111946200:01:003:0571) були складені та затверджені Гагринським селищним головою, відтак посилання позивача на факт їх відсутності є безпідставним та спростовується матеріалами справи.
Крім того, суд вважає за необхідним зазначити, що недодержання вимог правових норм, які регулюють порядок прийняття акта, у тому числі стосовно його форми, строків прийняття тощо, може бути підставою для визнання такого акта недійсним лише у тому разі, коли відповідне порушення спричинило прийняття неправильного акта. Якщо ж акт в цілому узгоджується з вимогами чинного законодавства і прийнятий відповідно до обставин, що склалися, тобто є вірним по суті, то окремі порушення встановленої процедури прийняття акта не можуть бути підставою для визнання його недійсним, якщо інше не передбачено законодавством.
Твердження позивача, відносно відсутності правових підстав отримання в оренду земельних ділянок у зв'язку з тим, що питання, відносно права власності ЗАТ «Ясна Поляна» на нерухоме майно, яке знаходиться на них є також безпідставним та спростовується матеріалами справи.
Зокрема, як вбачається з матеріалів справи, не заперечується позивачем та підтверджується відповідачем та третьою особою, що 07 квітня 2006 року між ТОВ «Ковік» з одного боку - продавець та Закритим акціонерним товариством «Ясна Поляна» з іншого боку покупець був укладений договір купівлі-продажу, відповідно до якого продавець продав, а покупець придбав належне продавцеві на праві приватної власності нерухоме майно, а саме будівлі санаторію «Ясна Поляна», що знаходиться за адресою: Україна, Автономна Республіка Крим, м. Ялта, шосе Севастопольське 52, а саме корпус №3 літера «О'» загальною площею 3337,7кв.м., корпус №4 літера «О» загальною площею 1757,3кв.м., корпус №6 літера «Ё1» загальною площею 422,0кв.м., підвал корпусу №6 літера «Ё» загальною площею 560,4кв.м.
Відповідно до п. 2 договору купівлі-продажу від 07.04.2006 об'єкт належить продавцю на праві власності на підставі рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.12.2005 (справа №2-13017/05), Ухвали апеляційного суду Харківської області від 14.02.2006 (справа №22а-667/2006), Ухвали Дзержинського районного суду м. Харкова від 30.03.2006 (справа №2-а-667/06), яке зареєстроване комунальним підприємством Ялтинське бюро технічної інвентаризації 06.04.2006, реєстраційний номер 14348976, що підтверджується Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно за №10319442 від 06.04.2006, номер запису 461 в книзі 16г, с. 37.
Договір купівлі-продажу був нотаріально посвідчений приватним нотаріусом Ялтинського міського нотаріального округу Автономної Республіки Крим Єпіфановим Ю.О. та зареєстровано в реєстрі за №1265.
Відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно виданого Комунальним підприємством «Ялтинське бюро технічної інвентаризації» за №10455801 від 20.04.2006 за ЗАТ «Ясна Поляна» на підставі договору купівлі-продажу №1265 від 07.04.2006 на праві приватної власності зареєстрована будівля санаторію «Ясна Поляна» корпус №3 літера «О'», корпус №4 літера «О», корпус №6 літера «Ё1», підвал корпусу №6 літера «Ё».
Відповідно до ст.ст. 115, 655 Цивільного кодексу України, ст. 140 Господарського кодексу України, ст. 12 Закону України “Про господарські товариства», господарське товариство є власником майна, набутого на підставах, що не заборонені законом, таким чином ЗАТ «Ясна Поляна» у встановленому законом порядку набуло право власності на будівлі санаторію «Ясна Поляна», а саме: корпус №3 літера «О'», корпус №4 літера «О», корпус №6 літера «Ё1», підвал корпусу №6 літера «Ё», на час розгляду справи у суді є його законним власником, та як слід має право на орендне користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування (ст. 377 Цивільного кодексу України, ст. 120 Земельного кодексу України).
Так, право власності за продавцем - ТОВ «Ковік» було зареєстровано на підставі рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.12.2005 (справа №2-13017/05), яке в порядку ст.ст. 223, 319 Цивільного процесуального кодексу України набрало законної сили з 14.02.2006, тобто з моменту проголошення ухвали апеляційним судом Харківської області у справі №22а-667/2006, відтак у Гаспринської селищної ради існував прямий обов'язок щодо укладання з ЗАТ «Ясна Поляна» договорів оренди, що прямо передбачено ст. 377 Цивільного кодексу України та ст. 120 Земельного кодексу України.
Посилання позивача на той факт, що фактично рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.12.2005 не підлягає виконанню, оскільки зупинено на підставі ухвали Верховного суду України є необґрунтованим, оскільки як встановлено судом, рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.12.2006, на час розгляду справи у суді, вже фактично виконано, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно виданого Комунальним підприємством «Ялтинське бюро технічної інвентаризації» за №10455801 від 20.04.2006.
Крім того, суд вважає, за необхідне вказати наступне:
Так, 12 липня 2007 року на 17-ій сесії 5-го скликання Гаспринської селищної ради було прийнято рішення за №37, яким вирішено внести зміни до п. 1.2 рішення 34-ої сесії 4-го скликання Гаспринської селищної ради від 07.09.2005 за №36 та викладено в наступній редакції: припинити право постійного користування Санаторія «Ясна Поляна» земельною ділянкою в смт. Гаспра, Севастопольське шосе, 52 з 12.03.2003р., скасувати рішення 2-ої сесії 22-го скликання Гаспринської селищної ради від 15.12.1995 та анулювати державний акт І-КМ №003048.
Рішенням за №33 прийнятим Гаспринською селищною радою на 11-ої сесії 5-го скликання було вирішено доповнити рішення за №37 від 07.09.2005 пунктами 4 та 5, відповідно до яких земельні ділянки право постійного користування яких припинялось підлягали переданню до земель запасу Гаспринської селищної ради, зокрема й земельна ділянка Санаторію «Ясна Поляна».
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Оскільки на час звернення позивача до суду із позовною заявою державний акт Санаторію «Ясна Поляна» анульовано, а землі були передані до земель запасу Гаспринської селищної ради, яка як встановлено судом правомірно розпорядилась ними на користь ЗАТ «Ясна Поляна» як законного землекористувача тоді відповідно суд приходить до висновку про те що права та охоронювані законом інтереси позивача жодним чином не порушені.
У судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частині постанови. Постанова оформлена у відповідності зі ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України та підписана 06 серпня 2007 року.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 158, 159, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. В позові відмовити в повному обсязі.
Сторони мають право на апеляційне оскарження даної постанови до Севастопольського апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили через 10 днів після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у відповідності зі ст. 186 КАС України.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Гаврилюк М.П.