Справа № 361/2415/20
Провадження № 4-с/361/65/20
30.04.2020
30 квітня 2020 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі головуючого судді Селезньової Т.В., при секретарі Лопатинській С.А., розглянувши в судовому засіданні в м. Бровари скаргу ОСОБА_1 на дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області Качанова Михайла Олександровича у виконавчому провадженні ВП № 59565105, боржник - Державне підприємство “Завод порошкової металургії”,-
встановив:
Заявник, який є стягувачем у виконавчому провадженні, в своїй скарзі просить:
- визнати неправомірною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального юстиції у Київській області Качанова Михайла Олександровича від 29.11.2019р. у виконавчому провадженні №59565105 про повернення стягувачеві судового наказу, виданого 21.05.2019р. Броварським міськрайонним судом Київської області по справі 361/3430/19, на підставі пункту дев'ятого частини першої статті 37 Закону України “Про виконавче провадження”;
- зобов'язати керівника Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального юстиції у Київській області протягом десяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням у даній справі подати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів ОСОБА_1 , згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та повідомити про зазначені дії в установленому порядку.
Скарга обґрунтована тим, що 10.06.2019р. Броварським міськрайонним судом Київської області видано судовий наказ, яким з ДП “Завод порошкової металургії” стягнуто на її користь суму нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, за даним судовим наказом було відкрито виконавче провадження; примусове виконання зазначеного виконавчого документу здійснювалось Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області в межах виконавчого провадження № 59565105, однак 29.11.2019р. державний виконавець Капачов М.О. виніс постанову, якою виконавчий документ повернув стягувачеві на підставі п.9 ч. 1 ст. 37 ЗУ “Про виконавче провадження”, у мотивувальній частині постанови вказав, що боржник ДП “Завод порошкової металургії” значиться у переліку Додатку № 1 до Закону України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації” від 07.07.1999 № 847-XIV, та що згідно пункту третього розділу ІІІ Закону України “Про визнання таким, що втратив чинність Закону України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» від 02.10.2019 №145-ІХ забороняється вчиняти виконавчі дії відповідно до Закону України “Про виконавче провадження” щодо об?єктів права державної власності, які на день набрання чинності цим законом були включені до переліків, затверджених Законом України «Про перелік об?єктів права державної власності, що не підлягають приватизації”, протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом, крім стягнення грошових коштів і товарів, що були передані в заставу за кредитними договорами. Разом з цим, при винесені оскаржуваної постанови державним виконавцем не було враховано того, що боржник ДП “Завод порошкової металургії” є державним підприємством, тому при стягненні з нього коштів за виконавчим документом необхідно керуватися нормами спеціального закону, яким є Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 № 4901-VI, а вимог цього закону виконавець не виконав. Крім того, оскаржувана постанова державного виконавця не отримувалася мною, про її існування вона дізналася лише з АСВП, тому раніше не могла подати скаргу до суду.
Стягувач подав до суду заяву про розгляд скарги у її відсутності.
Боржник та державний виконавець, будучи належним чином повідомленими про дату та час розгляду скарги в судове засідання не з?явилися, будь яких пояснень з приводу скарги до суду не направляли;
Виконавець направив суду матеріали з виконавчого провадження № 59565105.
Відповідно до ч. 2 ст. 450 ЦПК України неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду.
Згідно із ст. 447 ЦПК сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до ЦПК, порушено їхні права чи свободи.
З наданих доказів судом встановлено:
21.05.2019р. Броварським міськрайонним судом видано судовий наказ, яким з ДП Завод порошкової металургії” стягнуто на користь ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену заробітну плату в сумі 116661,12грн.. Даний судовий наказ стягувачем пред?явлено до виконання.
З постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального юстиції у Київській області Качанова Михайла Олександровича від 29.11.2019р. про повернення виконавчого документа стягувачу вбачається, що на примусовому виконанні у Відділі перебував наказ № 361/3430/19, виданий 21.05.2019р. Броварським м/р судом, боржник ДП “Завод порошкової металургії”, стягувач ОСОБА_1 , у постанові зазначено, що в ході примусового виконання даного виконавчого документу встановлено, що у відповідності до норм визначеної статтею 1 Закону України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» №847-ХІУ від 07.07.1999 затверджено перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, згідно з додатком 1, серед яких у переліку значиться боржник - юридична особа Завод порошкової металургії. Згідно п. З розділу НІ Закону України «Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» №145-ІХ від 02.10.2019 забороняється вчиняти виконавчі дії відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо об'єктів права державної власності, які на день набрання чинності цим Законом були включені до переліків, затверджених Законом України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації", протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом, крім стягнення грошових коштів і товарів, що були передані в заставу за кредитними договорами. Даною постановою судовий наказ повернутий стягувачеві на підставі п. 9 ст. 37 ЗУ “Про виконавче провадження”.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про виконавче провадження” - виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій, визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
У відповідності до ст. 37 ЗУ “Про виконавче провадження” виконавчий документ повертається стягувачу, якщо: 1) стягувач подав письмову заяву про повернення виконавчого документа; 2) у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення, а здійснені виконавцем відповідно до цього Закону заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними; 3) стягувач відмовився залишити за собою майно боржника, нереалізоване під час виконання рішення, за відсутності іншого майна, на яке можливо звернути стягнення; 4) стягувач перешкоджає проведенню виконавчих дій або не здійснив авансування витрат виконавчого провадження, передбачене статтею 43 цього Закону, незважаючи на попередження виконавця про повернення йому виконавчого документа; 5) у результаті вжитих виконавцем заходів неможливо встановити особу боржника, з'ясувати місцезнаходження боржника - юридичної особи, місце проживання, перебування боржника - фізичної особи (крім випадків, коли виконанню підлягають виконавчі документи про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я, у зв'язку з втратою годувальника, про відібрання дитини, а також виконавчі документи, за якими мають бути стягнуті кошти чи інше майно, та інші виконавчі документи, що можуть бути виконані без участі боржника); 6) у боржника відсутнє визначене виконавчим документом майно, яке він за виконавчим документом повинен передати стягувачу в натурі; 7) боржник - фізична особа (крім випадків, коли виконанню підлягають виконавчі документи про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я, у зв'язку із втратою годувальника, а також виконавчі документи про відібрання дитини) чи транспортні засоби боржника, розшук яких здійснювався поліцією, не виявлені протягом року з дня оголошення розшуку; 8) відстрочка виконання рішення, надана судом, яким постановлено рішення, не закінчилася; 9) законом встановлено заборону щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо в нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення; 10) відсутня його згода на заміщення приватного виконавця у випадках, передбачених Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів"; 11) запроваджено тимчасову адміністрацію банку-боржника, крім рішень немайнового характеру. Повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених цією статтею, не позбавляє його права повторно пред'явити виконавчий документ до виконання протягом строків, встановлених статтею 12 цього Закону.
Відповідно до Додатку № 1 до ЗУ «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» №847-ХІУ від 07.07.1999 ДП “Завод порошкової металургії” входить до переліку таких підприємств.
Згідно розділу третього ЗУ “Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації” забороняється вчиняти виконавчі дії відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо об'єктів права державної власності, які на день набрання чинності цим Законом були включені до переліків, затверджених Законом України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації", протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом, крім стягнення грошових коштів і товарів, що були передані в заставу за кредитними договорами.
Згідно ч. 1 ст. 2 ЗУ “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
За змістом ст. 4 цього закону ч.1 - виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. Ч.2 - У разі якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Ч.3 - Протягом десяти днів з дня встановлення державним виконавцем факту наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до пунктів 2-4, 9 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження", крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, але не пізніше строку, встановленого частиною другою цієї статті, керівник відповідного органу державної виконавчої служби подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування стягувачу коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, про що повідомляє в установленому порядку стягувача. Ч.4. У разі відсутності необхідних документів та відомостей кошти перераховуються на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, про порядок виплати коштів з якого державний виконавець повідомляє в установленому порядку стягувача не пізніше наступного дня після перерахування коштів. Ч.5. Кошти, що надійшли на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, перераховуються стягувачу протягом десяти днів з дня надходження всіх необхідних для цього документів та відомостей. Ч.6. Перерахування коштів за рішенням суду здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у тримісячний строк з дня надходження документів та відомостей, необхідних для цього, з одночасним направленням повідомлення про виплату коштів державному виконавцю, державному підприємству або юридичній особі. 7. Державний виконавець протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення виносить постанову про заміну стягувача на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, з одночасним направленням повідомлення такому органу.
Враховуючи, що ні закон про виконавче провадження, ні ЦПК України, ні інші закони, які регулюють у певних випадках питання виконання судових рішень, не передбачає можливості вчинення виконавцем виконавчих дій поза межами виконавчого провадження, то слід зробити висновок, що вказані у ст.4 закону дії він мав би зробити в межах відкритого виконавчого провадження, і відповідно такі дії мали б бути ним вчинені до повернення виконавчого листа стягувачу, в тому числі і з підстав, передбачених у п.9 ч.1 ст.37 закону про виконавче провадження.
Виконавець не надав суду доказів та відповідних документів на підтвердження того, що ним виконано всі дії, передбачені в ч.ч.3-7 статті 4 вказаного спеціального закону, який у даному випадку був обов'язковим для застосування, оскільки ним врегульовано порядок виконання судових рішень ( в тому числі і судових наказів, які є видом судового рішення), у яких боржником є державне підприємство.
Тому суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова виконавцем винесена передчасно, і тому така постанова є протиправною та підлягає скасуванню.
Скарга в цій частині обґрунтована і підлягає задоволенню.
Щодо другої вимоги, викладеної у скарзі, то суд виходить з того, що виконавець у своїй діяльності керується вимогами закону, який підлягає застосуванню, і не вимагається детального інструктажу посадової особи щодо застосування тих норм закону, які він має застосувати.
При цьому суд також враховує, що заявник у скарзі не просить визнати протиправною бездіяльність виконавця з цього приводу (з приводу невчинення дій, зазначених у ст.4 спеціального закону), і зокрема, він не надав суду доказів того, що він (стягувач) звертався до виконавця з відповідним клопотанням (заявою) та/або що виконавець відмовився вчиняти певні дії у протиправний для стягувача чи у інший незаконний спосіб, що давало б суду підстави для визнання бездіяльності протиправною та для покладення на вказану посадову особу обов'язку вчинити конкретну, протиправно не вчинену ним дію. Після того, як оскаржувана заявником постанова буде скасована судом, - відповідно це потягне відновлення виконавчого провадження. Надалі слід вважати, що у виконавчому провадженні виконавець діятиме у відповідності до приписів законів, які підлягають застосуванню, в тому числі і з урахуванням приписів вказаного закону “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”. Також дані питання стягувач не позбавлений можливості вирішити у виконавчому провадженні, в тому числі і у спосіб подання ним відповідного клопотання, заяви виконавцю в межах виконавчого провадження,а у разі подальшої протиправної бездіяльності - оскаржити таку бездіяльність.
Таким чином, суд не вбачає підстав для покладення на посадову особу, чиє рішення оскаржуються, зобов'язання виконати конкретно вказані заявником дії, передбачені спеціальним законом “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”.
Керуючись ст.ст. 447,450, 451 ЦПК України, Законом України «Про виконавче провадження», суд,-
ухвалив:
Скаргу ОСОБА_1 на дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області Качанова Михайла Олександровича у виконавчому провадженні ВП № 59565105, боржник - Державне підприємство “Завод порошкової металургії”, - задовольнити частково;
скасувати Постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального юстиції у Київській області Качанова Михайла Олександровича від 29 листопада 2019 року у виконавчому провадженні №59565105 про повернення стягувачеві судового наказу, виданого 21.05.2019р. Броварським міськрайонним судом Київської області по справі 361/3430/19;
та зобов'язати керівника Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального юстиції у Київській області вирішити питання про відновлення виконавчого провадження.
Строк подання апеляційної скарги на ухвалу - 15 днів з дня складення повної ухвали. У разі, якщо ухвалу не буде вручено в день її складення - учасник справи має право на поновлення строку оскарження, якщо подасть апеляційну скаргу протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали. Скарга подається до Київського апеляційного суду безпосередньо або через Броварський міськрайонний суд Київської області згідно п.15.5 Перехідних положень ЦПК України.
Повна ухвала виготовлена 30.04.2020р.
Суддя Т.В. Селезньова