Іменем України
30 квітня 2020 року
Київ
справа №460/105/19
адміністративне провадження №К/9901/26580/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Калашнікової О.В.,
суддів: Білак М.В., Губської О.А.,
розглянувши у письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу № 460/105/19
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування наказу,
за касаційною скаргою Головного управління ДФС у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02 травня 2019 року (прийнято головуючим суддею Недашківською К.М.), на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 серпня 2019 року (прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді - Заверухи О.Б., суддів: Гінди О.М., Ніколіна В.В.)
І. Рух справи
1. У січні 2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Рівненській області), в якому просив визнати протиправним та скасувати наказ від 19 грудня 2018 року № 3200 «Про результати проведення службового розслідування, накладення дисциплінарного стягнення».
1.1. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржуваним наказом старшому слідчому з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області ОСОБА_1 оголошено догану за неналежне виконання службових обов'язків, зокрема, щодо невиконання вимог розпорядження ДФС України від 24 січня 2017 року №9-р "Про організацію оповіщення та збору особового складу податкової міліції".
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. ОСОБА_1 проходить службу в податковій міліції Головного управління ДФС у Рівненській області на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Рівненській області, з присвоєним спеціальним званням - майор податкової міліції.
3. 05 грудня 2018 року о 6:00 год. в чергову частину ГУ ДФС у Рівненській області від оперативного чергового Головного оперативного управління ДФС України надійшло повідомлення, що за вказівкою начальника Головного оперативного управління ДФС України генерал-майора Лісового Г.О. введено в дію для особового складу податкової міліції Головного управління ДФС у Рівненській області сигнал "Оголошено збір".
4. Також, 05 грудня 2018 року о 6:15 год. начальник слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Рівненській області полковник податкової міліції Паньковецький В.Б. повідомив заступника начальника управління - начальника другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Рівненській області підполковника податкової міліції Василюка А.М. про введення в дію сигналу "Оголошено збір", який, у свою чергу, повідомив всіх працівників другого відділу РКП СУ ФР ГУ ДФС у Рівненській області, окрім ОСОБА_1 , через відсутність зв'язку із ним по наявних номерах мобільних телефонів, які вказані в схемі оповіщення другого відділу.
5. По факту не прибуття позивача за сигналом оповіщення "Оголошено збір" ГУ ДФС у Рівненській області прийнято наказ від 5 грудня 2018 року №3009 "Про призначення службового розслідування".
6. На підставі вказаного наказу проведено службове розслідування, за наслідками якого 18 грудня 2018 року складено Висновок службового розслідування, згідно з яким за неналежне виконання службових обов'язків, передбачених статтями 7, 8 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, невиконання вимог розпорядження ДФС України від 24 січня 2017 року №9-р "Про організацію оповіщення та збору особового складу податкової міліції", старший слідчий з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Рівненській області ОСОБА_1 підлягає притягненню до відповідальності у вигляді догани.
7. На підставі Висновку службового розслідування, відповідачем прийнято наказ від 19 січня 2019 року №3200 "Про результати проведення службового розслідування, накладення дисциплінарного стягнення" (далі - Наказ №3200), яким позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності шляхом оголошення догани.
8. Не погоджуючись із вказаним наказом, позивач звернувся до суду.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
9. Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 02 травня 2019 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 серпня 2019 року, позовні вимоги задоволено.
9.1. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління ДФС у Рівненській області від 19 грудня 2018 року №3200 «Про результати проведення службового розслідування, накладення дисциплінарного стягнення».
9.2. Стягнуто на користь позивача суму судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 (сорок) коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДФС у Рівненській області.
10. Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про протиправність оскаржуваного наказу, оскільки обов'язок оповіщення ОСОБА_1 ні керівництвом податкової міліції, ні відповідальним за проведення збору виконаний не був. Враховуючи, що позивач з об'єктивних причин не міг вчасно прибути до місця роботи у зв'язку із введенням сигналу «Оголошено збір», а відтак не міг розпочати діяти відповідно до підпункту 5.1. пункту 5 Розпорядження №9-р. Окрім того, суди попередніх інстанцій вказали, що застосування до позивача дисциплінарного стягнення у вигляді догани є надмірним.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВУ (ЗАПЕРЕЧЕНЬ)
11. Не погодившись із рішенням судів першої та апеляційної інстанцій, ГУ ДФС у Рівненській області звернулось із касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просило скасувати оскаржувані судові рішення, прийнявши нове про відмову у задоволенні позовних вимог.
12. У касаційній скарзі відповідач вказав про вжиття уповноваженою особою по оповіщенню всіх заходів за для доведення до відома позивача про сигнал «Оголошено збір». А тому, на думку представника ГУ ДФС у Рівненській області, безпідставним є твердження судів попередніх інстанцій про невжиття достатніх заходів для інформування позивач про ведення сигналу оповіщення «Оголошено збір», зокрема, не відправлено за адресою його проживання помічника чергового чи іншого відповідального працівника, оскільки такий порядок ознайомлення не передбачений Схемою оповіщення особового складу СУ ФР Головного управління ДФС у Рівненській області.
13. Представником відповідача наголошено, що ознайомлення працівників про введення сигналу оповіщення «Оголошено збір» в телефонному режимі зумовлено, зокрема, обмеженим терміном прибуття до місця служби. Окрім того, при визначенні виду дисциплінарного стягнення дисциплінарна комісія не зобов'язана обґрунтовувати письмово необхідність застосування будь-якого виду дисциплінарного стягнення. Застосування того чи іншого виду дисциплінарного стягнення ґрунтується на зібраних матеріалах службового розслідування.
14. Представник відповідача вказав, що суди першої та апеляційної інстанцій не взяли до уваги як належний доказ надану відповідачем Схему оповіщення особового складу слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Рівненській області.
15. Позивачем подано відзив на касаційну скаргу ГУ ДФС у Рівненській області, в якій він просив залишити скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін. Зазначив, що ГУ ДФС у Рівненській області не спростовано висновки, зроблені судами попередніх інстанцій, не доведено, що суди допустили неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень.
V. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
16. Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
17. Правові засади організації та діяльності податкової міліції та порядок проходження служби в податковій міліції, визначено розділом XVIIІ-2 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
18. Відповідно до пункту 348.1 статті 348 ПК України податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
19. Згідно з пунктом 353.1 статті 353 ПК України, особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
20. Пунктом 354.1 статті 354 ПК України визначено, що посадова чи службова особа податкової міліції у межах повноважень, наданих цим Кодексом та іншими законами, самостійно приймає рішення і несе за свої протиправні дії або бездіяльність дисциплінарну відповідальність згідно із Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ або іншу передбачену законом відповідальність.
21. Сутність службової дисципліни, обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (далі - особи рядового і начальницького складу) стосовно її дотримання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень, визначено Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ» від 22 лютого 2006 року №3460-IV (далі - Дисциплінарний статут).
22. Відповідно до статті 1 Дисциплінарного статуту, службова дисципліна - дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.
23. Статтею 2 Дисциплінарного статуту передбачено, що дисциплінарний проступок - це невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни.
24. Згідно зі статтею 5 Дисциплінарного статуту за вчинення дисциплінарних проступків особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.
25. Вимогами статті 7 Дисциплінарного статуту встановлено, що службова дисципліна України базується на високій свідомості та зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу, зокрема дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників, з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час, бути прикладом у дотриманні громадського порядку, припиняти протиправні дії осіб, які їх учиняють.
26. Статтею 12 Дисциплінарного статуту визначено, що на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: 1) усне зауваження; 2) зауваження; 3) догана; 4) сувора догана; 5) попередження про неповну посадову відповідність; 6) звільнення з посади; 7) пониження в спеціальному званні на один ступінь; 8) звільнення з органів внутрішніх справ.
27. Згідно зі статтею 14 Дисциплінарного статуту з метою з'ясування всіх обставин дисциплінарного проступку, учиненого особою рядового або начальницького складу, начальник призначає службове розслідування.
Порядок проведення службового розслідування встановлюється міністром внутрішніх справ України.
28. Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12 березня 2013 року №230 затверджено Інструкцію про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2013 року за №541/23073 (далі іменується - Інструкція №230), яка була чинною на момент призначення службового розслідування.
29. Пунктом 2.1 Інструкції №230 передбачено, що підставами для проведення службового розслідування є порушення особами рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України службової дисципліни, у тому числі скоєння кримінальних або адміністративних правопорушень, знищення або втрата службових документів, доручених або охоронюваних матеріальних цінностей, вчинення особами рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України діянь, які порушують права і свободи громадян, службову дисципліну, інші події, пов'язані із загибеллю (смертю) осіб РНС (рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України) чи їх травмуванням (пораненням), а також події, які сталися за участю осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України і можуть викликати суспільний резонанс.
30. Відповідно до пункту 2.6 Інструкції №230, підставою для проведення службового розслідування є належним чином письмово оформлений наказ уповноваженого на те начальника.
VI. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
31. 08 лютого 2020 року набув чинності Закон України від 15 січня 2020 року N460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» (далі - Закон N 460-IX).
32. Касаційна скарга ГУ ДФС у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02 травня 2019 року, постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 серпня 2019 року подана до Верховного Суду 16 вересня 2019 року.
33. Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону N 460-IX, касаційний розгляд справи буде здійснюватися в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
34. Суди першої та апеляційної інстанцій, приймаючи оскаржувані рішення, дійшли висновку щодо протиправності наказу від 19 грудня 2018 року № 3200 «Про результати проведення службового розслідування, накладення дисциплінарного стягнення».
35. Верховний Суд не погоджується із таким висновком з огляду на наступне.
36. Предметом спору в даній справі є правомірність наказу щодо результатів проведення службового розслідування та накладення дисциплінарного стягнення на позивача у вигляді догани.
37. Судами попередніх інстанцій встановлено, що підставою для винесення догани слугувало неприбуття позивача за сигналом оповіщення «Оголошено збір», введеного в дію 5 грудня 2018 року о 6:00 год. для особового складу податкової міліції ГУ ДФС у Рівненській області за вказівкою начальника Головного оперативного управління ДФС України генерал-майора Лісового Г.О. на підставі розпорядження ДФС України від 24 січня 2017 року №9-р «Про організацію оповіщення та збору особливого складу податкової міліції» (далі - Розпорядження №9-р).
38. Аналіз наведених положень Дисциплінарного статуту дає підстави для висновку про те, що службова дисципліна полягає у виконанні (дотриманні) законодавчих та підзаконних актів із питань службової діяльності та бездоганному і неухильному додержанні порядку і правил, що такими нормативними актами передбачені.
39. Організація оповіщення та збору особового складу податкової міліції визначена Розпорядженням №9-р.
40. Відповідно до підпункту 2.2. пункту 2 Розпорядження №9-р зобов'язано, зокрема, начальників Головного оперативного управління, Головного слідчого управління фінансових розслідувань, Головного управління внутрішньої безпеки , підрозділів податкової міліції ГУ ДФС в областях забезпечити складання керівниками, включеними до картки оповіщення, схеми оповіщення підпорядкованих працівників за формою, наведеною у додатку 2.
При надходженні від оперативного чергового підрозділу оперативного реагування сигналу оповіщення «Оголошено збір» забезпечити оповіщення співробітників.
41. Пунктом 4 Розпорядження №9-р визначено, що працівники, які за сигналом оповіщення «Оголошено збір» прибули до місця служби, при вході у приміщення повинні зареєструватись у чергового, визначеного відповідальним за проведення збору особового складу.
42. Також пунктом 5 Розпорядження №9-р встановлено термін прибуття працівників до місця служби у неробочий час з моменту введення сигналу оповіщення.
43. Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, вказане розпорядження ДФС України було доведено до відома всіх працівників СУФР ГУ ДФС у Рівненській області під підпис, включаючи і позивача. На виконання пункту 2.2 Розпорядження №9-р відповідачем розроблено Схему оповіщення співробітників, до якої включено позивача із зазначенням номерів його мобільного телефону.
44. Враховуючи положення Дисциплінарного статуту, службова дисципліна досягається шляхом дотримання статутного порядку, повсякденною вимогливістю начальників до підлеглих, вихованням в осіб рядового і начальницького складу високих моральних і ділових якостей, тощо. Статтею 7 Дисциплінарного статуту передбачено, що на осіб рядового і начальницького складу покладено, зокрема, обов'язок дотримуватись законодавства, неухильно виконувати вимоги статутів і наказів начальників.
45. Отже, старший слідчий з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ОСОБА_1 , знаючи про можливість його оповіщення за сигналом «Оголошено збір» лише в телефонному режимі, не отримав повідомлення від керівництва про введення вказаного сигналу, тобто, не виконав вказівку начальника Головного оперативного управління ДФС України генерал-майора податкової міліції Лісового Г.О. щодо введення в дію для особового складу податкової міліції Головного управління ДФС у Рівненській області сигнал «Оголошено збір», чим порушив службову дисципліну.
46. Верховний Суд наголошує, що з врахуванням наявності підстав для застосування дисциплінарного стягнення, при оголошенні доган, не можливо врахувати тяжкість провини та інші обставини, оскільки це б означало б позбавлення можливості застосувати стягнення за наявності порушення.
47. За наведених обставин, у відповідача було право для застосування дисциплінарного стягнення до позивача. Тому суб'єкт владних повноважень, вирішуючи питання про застосування до позивача дисциплінарного стягнення у вигляді догани, діяв на підставі, в межах повноважень та спосіб встановлений законодавством України.
48. Частинами першою, третьою статті 351 КАС України передбачено, що підставами для скасування судових рішень повністю або частково і, зокрема, ухвалення нового рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
49. Оскільки судами попередніх інстанцій було неправильно застосовано норми матеріального права, а саме - Дисциплінарного статуту, Верховний Суд доходить висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваних судових рішень і прийняття нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
50. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 353, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду
1. Касаційну скаргу Головного управління ДФС у Рівненській області задовольнити.
2. Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02 травня 2019 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 серпня 2019 року скасувати.
3. Прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
О.В. Калашнікова
М.В. Білак
О.А. Губська
Судді Верховного Суду