Постанова від 30.04.2020 по справі 814/917/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 квітня 2020 року

Київ

справа №814/917/17

адміністративне провадження №К/9901/181/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Калашнікової О.В.,

суддів: Білак М.В., Губської О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу № 814/917/17

за позовом депутата Миколаївської районної ради від парторганізації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, треті особи - Миколаївська обласна регіональна парторганізація політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП», голова Миколаївської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» ОСОБА_3, про скасування рішення,

за касаційною скаргою депутата Миколаївської районної ради від парторганізації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» ОСОБА_1 на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2017 року (прийняте головуючим суддею Біоносенко В.В.), на ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року (прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді - Кравченка К.В., суддів: Лук'янчук О.В., Градовського Ю.М.)

УСТАНОВИВ:

І. Рух справи

1. В травні 2017 року депутат Миколаївської районної ради від парторганізації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (далі - відповідач, ГТУЮ у Миколаївській області), треті особи - Миколаївська обласна регіональна парторганізація політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП», голова Миколаївської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» ОСОБА_3 , в якому просив скасувати реєстрацію ОСОБА_3 як голови Миколаївської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП».

1.1. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказав, що всі рішення, на підставі яких була здійснена спірна державна реєстрація (рішення голови Миколаївської обласної регіональної парторганізації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» Сторчеус В.О. щодо проведення загальних зборів Миколаївської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП»; рішення загальних зборів Миколаївської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» від 04 листопада 2016 року про обрання головою цієї районної організації ОСОБА_3 ) не відповідають статуту політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП». На думку позивача, в загальних зборах Миколаївської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» не приймали участь інші 6 членів цієї районної організації, і про їх членство в протоколі загальних зборів взагалі не зазначено, а ОСОБА_3 не мав повноважень звертатися із заявою про державну реєстрацію змін до відомостей про структурне утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2. Рішенням Голови Миколаївської обласної регіональної парторганізації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» №22/16 від 01 листопада 2016 року було вирішено скликати Загальні збори Миколаївської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП».

3. Згідно з протоколом засідання Ради Миколаївської обласної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» №19 від 03 листопада 2016 року скликано Загальні збори Миколаївської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» на 04 листопада 2016 року; створено оргкомітет з підготовки і проведення цих загальних зборів, затверджено проект порядку денного загальних зборів Миколаївської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП».

4. 04 листопада 2016 року відбулись Загальні збори Миколаївської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП».

5. Відповідно до протоколу №8 на вказаних загальних зборах були присутні: ОСОБА_3 , ОСОБА_11., ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які шляхом голосування прийняли рішення, зокрема, про висловлення недовіру Голові Миколаївської обласної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» - ОСОБА_9 та про обрання Головою Миколаївської обласної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» ОСОБА_3 .

6. 07 листопада 2016 року до відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань Управління державної реєстрації ГТУЮ у Миколаївській області ОСОБА_3 . було подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про громадське об'єднання, структурне утворення політичної партії, що не мають статусу юридичної особи, постійно діючий третейський суд, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

7. До вказаної заяви було додано оригінали документів, а саме:

- рішення Голови Миколаївської обласної регіональної парторганізації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» №22/16 від 01 листопада 2016 року;

- протокол засідання Ради Миколаївської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» №19 від 03 листопада 2016 року;

- протокол Загальних Зборів Миколаївської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» №8 від 04 листопада 2016 року;

- реєстр присутніх учасників Загальних Зборів Миколаївської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» №8 від 04 листопада 2016 року;

- відомості про склад керівних органів Загальних Зборів Миколаївської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» від 04 листопада 2016 року;

- рішення Голови Миколаївської обласної регіональної парторганізації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» №29/16 від 05 листопада 2016 року.

8. На підставі вказаних документів головним спеціалістом відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Павлюк О.ОЮ прийнято рішення-повідомлення від 11 листопада 2016 року про державну реєстрацію змін до відомостей про структурне утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи, а саме про Миколаївську районну організацію політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП».

9. Не погоджуючись із вказаними реєстраційними діями, позивач звернувся до суду.

ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ

10. Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2017 року, залишеного без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року, в задоволенні позову відмовлено.

11. Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про відповідність спірної державної реєстрації змін до відомостей про Миколаївську районну організацію політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» вимогам чинного законодавства.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВУ (ЗАПЕРЕЧЕНЬ)

12. Не погодившись із рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач звернувся із касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просив скасувати оскаржувані судові рішення, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

13. На думку ОСОБА_1 , судами попередніх інстанцій здійснено ототожнення понять «структурного утворення політичних партій» та «громадське формування, що не має статусу юридичної особи». Вказує, що суди попередніх інстанцій, зазначаючи, що Миколаївська районна організація політичної партії «Українське об'єднання патріотів - УКРОП» - це структурне утворення політичної партії, застосовують абзац 4 пункту 8 частини першої статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», який застосовується до громадських формувань.

14. У касаційній скарзі позивач наголошує, що відповідач не мав права приймати заяви та документи за підписом неуповноваженої особи, оскільки до моменту подання документів ОСОБА_3 не був особою, яка має право підпису та представляти інтереси структурного підрозділу партії.

15. Також позивач вказує, що суди першої та апеляційної інстанції протиправно застосували до спірних правовідносин Закон України «Про громадські об'єднання», хоча Миколаївська районна організація політичної партії «Українське об'єднання патріотів - УКРОП» є структурним утворенням політичної партії - місцевою організацією партії без статусу юридичної особи, що не тотожне поняттю «громадське формування, що не має статусу юридичної особи».

16. Відповідачем подано відзив на касаційну скаргу ОСОБА_1 , в якому ГТУЮ в Миколаївській області просило касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

17. Представник відповідача зазначає, що структурні утворення політичних партій віднесено до громадських формувань на підставі пункту 3 частини першої статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», а враховуючи передбачену частиною четвертою статті 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» та статтею 21 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» можливість створення та реєстрації структурних утворень політичних партій без статусу юридичної особи, структурні утворення політичних партій без статусу юридичної особи є громадськими формуваннями без статусу юридичної особи.

18. У відзиві представник ГТУЮ в Миколаївській області вказав, що, враховуючи відсутність підстав для зупинення розгляду документів та підстав для відмови в державній реєстрації під час розгляду документів Миколаївської районної організації політичної партії «Українське обєднання патріотів - «УКРОП», державним реєстратором було прийнято рішення щодо державної реєстрації змін відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» та Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09 лютого 2016 року №359/5.

V. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

19. Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

20. Згідно зі статтею 11 Закону України від 5 квітня 2001 року N 2365-III «Про політичні партії» (далі - Закон N 2365-III) реєстрація політичних партій, їхніх обласних, міських і районних організацій, первинних осередків або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", після перевірки поданих матеріалів.

Реєстрація обласних, міських, районних організацій або інших структурних утворень політичної партії, передбачених статутом політичної партії, здійснюється з набуттям статусу юридичної особи, якщо наявність такого статусу передбачена статутом партії, або без статусу юридичної особи.

Політична партія забезпечує внесення змін до відомостей про політичну партію, її обласні, міські і районні організації або інші структурні утворення, передбачені статутом партії, а також про первинні осередки політичної партії, що містяться в Єдиному державному реєстрі, в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", у 10-денний строк після прийняття рішень з цих питань.

Рішення про зміни до відомостей про політичну партію, її обласні, міські і районні організації або інші структурні утворення, передбачені статутом партії, а також про первинні осередки політичної партії, що містяться в Єдиному державному реєстрі, приймаються в порядку, визначеному статутом партії, та оформляються протоколом засідання відповідного уповноваженого органу.

21. Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулює Закон України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - Закон № 755-IV).

22. Пунктами 3, 4 частини першої статті 1 Закону № 755-IV визначено, що громадські формування - політичні партії, структурні утворення політичних партій, громадські об'єднання, місцеві осередки громадського об'єднання із статусом юридичної особи, професійні спілки, їх об'єднання, організації профспілки, передбачені статутом профспілки та їх об'єднання, творчі спілки, місцеві осередки творчих спілок, постійно діючі третейські суди, організації роботодавців, їх об'єднання, відокремлені підрозділи іноземних неурядових організацій, представництва, філії іноземних благодійних організацій.

Державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

23. Абзацом 4 пункту 8 частини першої статті 1 Закону № 755-IV визначено, що до заявників в розумінні цього Закону відноситься уповноважений представник юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, - у разі подання документів для проведення інших реєстраційних дій щодо юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи.

24. Відповідно до частини другої статті 6 Закону № 755-IV державний реєстратор:

1) приймає документи;

2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації;

4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

5) веде Єдиний державний реєстр;

6) веде реєстраційні справи;

7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

25. Згідно з частиною четвертою статті 21 Закону № 755-IV для державної реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі, подаються:

1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про структурне утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління структурного утворення політичної партії про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру;

3) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) протоколу засідання керівного органу структурного утворення політичної партії, на якому відповідно до статуту політичної партії було скликано засідання вищого органу управління структурного утворення політичної партії;

4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту політичної партії;

5) відомості про керівні органи структурного утворення політичної партії (прізвище, ім'я, по батькові, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів.

26. Частиною другою статті 25 Закону № 755-IV визначено, що порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:

1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);

2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;

3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;

4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;

5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;

7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання;

8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;

10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).

VI. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ

27. 08 лютого 2020 року набув чинності Закон України від 15 січня 2020 року N460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» (далі - Закон N 460-IX).

28. Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону N 460-IX, касаційний розгляд справи буде здійснюватися в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

29. Предметом спору в даній справі є державна реєстрація змін до відомостей про структурне утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи.

30. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено подання заявником для спірної державної реєстрації вказаних змін усіх, передбачених Законом № 755-IV, документів. Дані обставинами сторонами не оскаржувались.

31. У касаційній скарзі позивач вказує на ототожнення понять «громадське формування, що не має статусу юридичної особи» та «структурного утворення політичних партій».

32. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Миколаївська районна організація політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» є місцевою організацією Партії відповідно до пункту 6.1 Статуту, вищим керівним органом якої є Загальні Збори (пункт 6.4 Статуту).

33. Відповідно до Закону N 2365-III державна реєстрація змін щодо обласних, міських і районних організацій партії або інших її структурних утворень, які передбачені статутом партії, здійснюється відповідно до вимог Закону № 755-IV. У свою чергу, Закон № 755-IV до громадських формувань відносить і структурні утворення політичних партій.

34. Таким чином, доводи позивача щодо ототожнення вказаних понять є необґрунтованим. Також Верховний Суд наголошує, що судами попередніх інстанцій до спірних відносин не застосовано норми Закону України «Про громадські об'єднання», як це зазначає ОСОБА_1 у касаційній скарзі, а норми Закону України «Про політичні партії», визначивши статус Миколаївської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» як місцевої організації Партії, а не як громадського формування.

35. Стосовно доводів позивача, викладених в касаційній скарзі, про відсутність права у державного реєстратора приймати заяву та документи за підписом неуповноваженої особи для спірної реєстрації, Верховний Суд зазначає наступне.

36. Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, згідно з підпунктом 6.4.4 Статуту Партії Загальні Збори місцевої організації Партії уповноважені розглядати будь-яке питання, віднесене Статутом до компетенції місцевої організації Партії, якщо для участі в них зареєструвалась більшість учасників. Рішення Загальних зборів приймаються більшістю голосів присутніх учасників, якщо інше не передбачено цим Статутом.

37. На Загальних зборах 04 листопада 2016 року було обрано головою Миколаївської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» ОСОБА_3. На Загальних зборах були присутні 7 членів Партії із 9 зареєстрованих, що є більшістю, отже рішення, які приймались даними Загальними зборами є такими, що відповідають Статуту.

38. Таким чином, звертаючись до відповідача із заявою про проведення державної реєстрації змін, ОСОБА_3 виступав заявником як новообраний керівник цієї організації, що не суперечить Закону № 755-IV та Статуту Політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП».

39. Отже, Верховний Суд встановив, що суд першої інстанції з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов обґрунтованого та законного висновку про законність проведення реєстрації ОСОБА_3 як голови Миколаївської районної організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП».

40. Доводи та аргументи позивача зводяться до переоцінки доказів, не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій і свідчать про незгоду заявника із правовою оцінкою судами обставин справи, встановлених у процесі її розгляду. Водночас, за приписами частини першої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції не має права, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

41. Суди попередніх інстанцій надали повну юридичну оцінку встановленим обставинам справи і правильно застосували норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, а також не допустили порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення спору.

42. Частиною першою статті 350 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

43. За таких обставин, колегія суддів Верховного Суду вважає за необхідне залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

СУДОВІ ВИТРАТИ

44. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 341, 344, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу депутата Миколаївської районної ради від парторганізації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «УКРОП» ОСОБА_1 залишити без задоволення.

2. Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

О.В. Калашнікова

М.В. Білак

О.А. Губська

Судді Верховного Суду