Постанова від 09.07.2007 по справі 30/70-07-2074А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"09" липня 2007 р.

Справа № 30/70-07-2074А

За позовом: Військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України , 9 Спортивного клубу Управління спорту Міністерства оборони України

До відповідача: Одеської міської ради;

Виконавчого комітету Одеської міської ради

Про скасування рішення

Судді Рога Н.В.

Власова С.Г.

Петров В.С.

Секретар Герасименко Н.П.

Представники:

Від прокуратури: Свентицький І.С.- довіреність №1110 від 14.03.2007р.,

Боднарчук С.Я.- довіреність №2005 від 24.04.2007р.

Від позивача: Міністерство: не з'явився

9 СКА: Луков С.С.- довіреність №134 від 03.04.2007р.

Від відповідача: ОМР- Нікішев О.В.- довіреність №213\исх-гс від 04.05.2006р.,

Кіхтенко О.С.- довіреність №217\исх-гс від 05.05.2006р.,

Мамедова С.О.- довіреність №266\исх-гс від 26.04.2007р.,

Виконком - Кіхтенко О.С.- довіреність №31\вих\д від 04.05.2006р.,

Мамедова С.О.- довіреність №03-24\вих\д від 26.04.2007р.

Суть спору: ТВО військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, 9 Спортивного клубу Управління спорту Міністерства оборони України (далі - 9 СКА), звернувся до господарського суду Одеської області з адміністративним позовом до Одеської міської ради про скасування рішення Одеської міської ради №843-У від 26.01.2007р.

Позивач - Міністерство оборони України, про місце та час судових засідань був повідомлений належним чином. Але представник позивача в судові засідання не з'являвся, своїх міркувань щодо позову до суду не надав.

Представник позивача -9 СКА позовну заяву військового прокурора підтримує, наполягає на її задоволенні.

Відповідач -Одеська міська рада проти позову заперечує, посилаючись на правомірність прийняття оскаржуваного рішення ради.

В ході розгляду справи до участі у справі у якості другого відповідача судом було залучено Виконавчий комітет Одеської міської ради. Відповідач - Виконком Одеської міської ради проти позову заперечує, повністю підтримує заперечення Одеської міської ради.

Ухвалою суду від 01.06.2007р. справу прийнято до колегіального розгляду у складі колегії суддів: Рога Н.В. (головуючий), Власова С.Г., Петров В.С.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокуратури, суд встановив:

26 січня 2007р. Одеською міською радою було прийнято рішення №843-У «Про надання згоди на передачу з державної до комунальної власності територіальної громади м. Одеси цілісного майнового комплексу стадіону 9-го спортивного клубу армії Південного оперативного командування, що знаходиться в управлінні Міністерства оборони України та розташований за адресою: м. Одеса, пров. Сільськогосподарський, 2», яким вирішено дати згоду на передачу з державної до комунальної власності територіальної громади м. Одеси цілісного майнового комплексу стадіону 9-го спортивного клубу армії Південного оперативного командування, що знаходиться в управлінні Міністерства оборони України та розташований за адресою: м. Одеса, пров. Сільськогосподарський, 2, з метою використання зазначеного майна за цільовим призначенням, та доручено виконавчому комітету Одеської міської ради здійснити ремонт об'єкту, зазначеному в п.1 цього рішення.

Військовий прокурор Одеського гарнізону просить суд скасувати зазначене рішення Одеської міської ради, посилаючись на таке:

Відповідно до п.1 ст.4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» передача об'єктів з державної до комунальної власності , а саме цілісних майнових комплексів підприємств, здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України.

Згідно ст.2 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» порядок вилучення і передачі військового майна до сфери управління центральних або місцевих органів виконавчої влади, інших органів , уповноважених управляти державним майном, самоврядним установам та організаціям та у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність належить до компетенції Кабінету Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних Сил, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002р. №1282 визначено, що передача військового майна органам, уповноваженим управляти державним майном, самоврядним установам та організаціям та у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність щодо цілісних майнових комплексів проводиться за рішенням ї Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п.6 зазначеного Порядку ініціювати передачу військового майна можуть Міністерство оборони України, органи, уповноважені управляти державним майном, самоврядні організації, органи місцевого самоврядування. Згідно п.7 Порядку пропозиції щодо передачі військового майна погоджуються Міністерством оборони України з відповідними органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними установами та організаціями або територіальними громадами сіл, селищ, міст, районними або обласними радами, а також Міністерством фінансів України, Міністерством економіки України, Фондом державного майна України та Держкомстатом. Погоджені пропозиції разом з обґрунтуванням Міністерство оборони надає до Міністерства економіки України.

Військовий прокурор вважає, Одеською міською радою рішення від 26.01.2007р. №843-У було прийнято в порушення вимог п.6 Порядку, ст.2 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України», ст.9 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за відсутністю відповідного рішення Міністерства оборони України щодо вилучення та передачі наведеного військового майна з державної до комунальної власності, за відсутністю відповідного рішення ради щодо ініціювання перед Міністерством оборони України питання про вилучення цілісного майнового комплексу стадіону 9 СКА, розташованого за адресою: м. Одеса, пров. Сільськогосподарський, 2 з оперативного управління останнього та передачі його до комунальної власності територіальної громади міста.

Крім того, військовий прокурор зазначив, що п.2 оскаржуваного рішення, яким доручено виконавчому комітету Одеської міської ради здійснити ремонт об'єкту, відповідно до вимог чинного законодавства України, порушує права та інтереси держави, як власника зазначених будівель, Міністерства оборони України, як органа уповноваженого здійснювати відповідні функції щодо управління державним майном, а також 9 СКА, адже, на даний час майно ще знаходиться у державній власності, не вилучено з оперативного управління Клубу та знаходиться на його балансі.

Позивач - 9 СКА повністю підтримує позов військового прокурора .

Відповідач -Одеська міська рада, проти позову заперечує, посилаючись на те, що ч.1 ст.7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» передбачено, що з державної до комунальної власності можуть передаватися військові містечка (майнові комплекси), інше рухоме та нерухоме майно, яке вивільняться в процесі реформування Збройних Сил України і не планується для використання за призначенням. Зазначена передача дійсно повинна здійснюватися за рішенням Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п.51 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень міських рад належить прийняття рішень щодо надання згоди на передачу об'єктів держаної власності у комунальну. За таких обставин. відповідач вважає, що він не допускав порушень чинного законодавства при прийнятті рішення від 26.02.2007р. №843-У.

Відповідач - виконком Одеської міської ради повністю підтримує заперечення Одеської міської ради.

Розглянув матеріали справи суд доходить до такого висновку:

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України, засобом захисту цивільних прав та інтересів, крім іншого, є визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади АРК або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а згідно ч. 3 ст. 105 КАС України позивач має право вимагати скасування рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.

Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та й спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення №843-У від 26.01.2007р. було прийнято Одеською міською радою відповідно до п.п.51 п.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.2 ст.4, п.2 ст.4-1 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності».

Відповідно до п.п.51 п.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також придбання об'єктів держаної власності.

Згідно п.2 ст.4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом. При цьому, відповідно до ст.3 цього Закону ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, Національної академії наук, інших аналогічних самоврядних організацій, яким передано в користування державне майно, місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування. Отже, законодавець не забороняє органам місцевого самоврядування виходити з пропозиціями щодо прийняття у комунальну власність державного майна. Законом не визначено, у якій саме формі має бути висловлена така пропозиція, тому п.1 рішення Одеської міської ради №843-У від 26.01.2007р., згідно якого вирішено дати згоду на передачу з державної до комунальної власності територіальної громади м. Одеси цілісного майнового комплексу стадіону 9-го спортивного клубу армії Південного оперативного командування, що знаходиться в управлінні Міністерства оборони України та розташований за адресою: м. Одеса, пров. Сільськогосподарський, 2, з метою використання зазначеного майна за цільовим призначенням, можна вважати пропозицією щодо передачі державного майна до комунальної власності.

Що стосується п.2 рішення Одеської міської ради №843-У від 26.01.2007р., згідно якого рада вирішила доручити виконавчому комітету Одеської міської ради здійснити ремонт зазначеного цілісного майнового комплексу стадіону, то, на думку суду , у цій частині вимоги військового прокурора є обґрунтованими та підлягають задоволенню, виходячи з того, що ремонт об'єкту є дією, яку має вчиняти власник майна. На даний же час цілісний майновий комплекс стадіону 9 СКА , що належить Міністерству оборони України та знаходиться в оперативному управлінні 9 СКА, розташований у м. Одесі по пров. Сільськогосподарському ,2 , ще не передано у комунальну власність територіальної громади м. Одеси.

Відповідно до п.1 ст.4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» передача об'єктів з державної до комунальної власності, а саме цілісних майнових комплексів підприємств, здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України.

Згідно ст.2 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» порядок вилучення і передачі військового майна до сфери управління центральних або місцевих органів виконавчої влади, інших органів , уповноважених управляти державним майном, самоврядним установам та організаціям та у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність належить до компетенції Кабінету Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних Сил, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002р. №1282 визначено, що передача військового майна органам, уповноваженим управляти державним майном, самоврядним установам та організаціям та у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність щодо цілісних майнових комплексів проводиться за рішенням ї Кабінету Міністрів України.

Як вбачається з матеріалів справи, і проти чого сторони по справі не заперечують, на даний час Кабінетом Міністрів України ще не вирішено питання щодо передачі зазначеного цілісного майнового комплексу у комунальну власність територіальної громади м. Одеси.

За таких обставин, Одеською міською радою передчасно прийнято рішення щодо доручення виконавчому комітету Одеської міської ради здійснити ремонт цілісного майнового комплексу стадіону 9-го спортивного клубу армії Південного оперативного командування, що знаходиться в управлінні Міністерства оборони України та розташований за адресою: м. Одеса, пров. Сільськогосподарський, 2.

Виходячи з викладеного вище, на підставі зазначених норм законодавства, суд доходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову ТВО військового прокурора Одеського гарнізону, та скасування п.2 рішення Одеської міської ради від 26.01.2007р. №843-У.

Судові витрати стягнути відповідно до ст. ст. 94,98 КАС України.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 158-163 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву ТВО Військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, 9 Спортивного клубу Управління спорту Міністерства оборони України - задовольнити частково .

2. Скасувати п.2 рішення Одеської міської ради 26 січня 2007р. №843-У «Про надання згоди на передачу з державної до комунальної власності територіальної громади м. Одеси цілісного майнового комплексу стадіону 9-го спортивного клубу армії Південного оперативного командування, що знаходиться в управлінні Міністерства оборони України та розташований за адресою: м. Одеса, пров. Сільськогосподарський, 2».

3. Стягнути з місцевого бюджету м. Одеси на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 1 грн. 70 коп.

Постанова може бути оскаржена в порядку ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили у порядку ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

СУДДІ

ВЛАСОВА С.Г.

ПЕТРОВ В.С.