08.06.07р.
Справа № А38/169-07
За позовом: Колективного (народного) виробничого підприємства "Дніпропетровський комбайновий завод"
до відповідача: Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішень
Суддя Бишевська Н. А.
Секретар судового засідання Парфьонов Д.О.
від позивача: Столберг Л.Н., дов. № 7 від 10.04.07 р.
від відповідача: Кравцов Б.В., Прошакова М.В.
Колективне (народне) виробниче підприємство "Дніпропетровський комбайновий завод" (далі -К(Н)ВП "Дніпропетровський комбайновий завод", Підприємство) звернулось у господарський суд Дніпропетровської області з позовом до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська (далі - ДПІ), в якому просить визнати нечинним податкове повідомлення-рішення № 0006101501/3/26 від 13.02.2007 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що нарахування ДПІ штрафних санкцій за несвоєчасну сплату земельного податку, визначених у спірному податковому повідомленні-рішення, є неправомірним, оскільки:
- 02.08.2005 р. господарським судом порушено провадження у справі щодо визнання К(Н)ВП "Дніпропетровський комбайновий завод" банкрутом та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
- враховуючи те, що податкові зобов'язання визначені в акті перевірки виникли у період з 30.10.2002 року по 04.05.2005 року, тобто до порушення провадження у справі про банкрутство 02.08.2005 р., та не були заявлені у встановлений ст.11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в 30-денний термін, вони відповідно до положень п.2 ст.14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом вважаються погашеними.
- ДПІ застосувало до позивача штраф, передбачений п.п.17.1.7 п.17.1 ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів (після 02.08.2005р.), чим порушено приписи абз.2 ч.4 ст.12 та преамбулу Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідач проти позову заперечує, зазначає, що акт перевірки № 1446/15-206/05793181, розрахунок сум штрафних санкцій з земельного податку складено 07 липня 2006 року, податкове повідомлення-рішення № 0006101501/0/14425 прийнято 07 липня 2006 року, тобто після припинення дії мораторію та відновлення платоспроможності підприємства, тому нарахування штрафних санкцій позивачу є правомірним.
В процесі розгляду справи , оголошувалась перерва, сторонами погоджувалось питання зупинення провадження по справі для залучення додаткових доказів.
В судовому засіданні відповідно до ст. 160 КАС України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, господарський суд, -
ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська складено акт від 07 липня 2006 р. про результати перевірки з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання КВП "Дніпропетровський комбайновий завод" по земельному податку за період з 30.10.2002 р. по 09.08.2005 р. (а. с.7, 8).
28.09.2006 р. КВП "Дніпропетровський комбайновий завод" одержало податкове повідомлення-рішення № 0006101501/0/14425 від 07.07.2006 р. (складене на підставі вищевказаного акту перевірки) по земельному податку за період з 30.10.2002 р. по 09.08.2005 р., в якому визначена сума у розмірі: 2 564 135,81 грн. як 50 % від суми несвоєчасно погашеного податкового боргу згідно з п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ.
Позивачем застосована процедура адміністративного оскарження згідно п.п.5.2.2. п.5.2. ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000р.
Так, за результатами розгляду первинної скарги ДПІ податкове повідомлення-рішення залишила без змін, а скаргу - без задоволення.
За результатами розгляду повторної скарги ДПА у Дніпропетровській області рішенням про розгляд скарги від 23.11.2006 р. № 28432/10/25-008 залишила без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ від 07.07.2006 р. № 0006101501/0/14425 у сумі 2564135,81 грн. зі сплати штрафних санкцій з земельного податку.
Рішенням ДПА України від 02.02.2007 р. № 2031/7/25-0215 про результати розгляду повторної скарги Підприємства частково скасовано податкове повідомлення-рішення від 07.07.2006 № 0006101501/0/14425 у частині 75540,50 грн. штрафних санкцій за несвоєчасну сплату розстроченого узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку, а в іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення залишено без змін.
З урахуванням рішення ДПА України від 02.02.2007 р., ДПІ прийнято спірне податкове повідомлення-рішення № 0006101501/3/26 від 13.02.2007 р., яким відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" нараховані Підприємству 4 977 190,62 грн. штрафних санкцій (а. с.39).
У даній справі спірним є питання щодо правомірності нарахування штрафних санкцій під час дії мораторію в межах справи про банкрутство позивача та правомірності стягнення штрафних санкцій, не заявлених згідно вимог ст.14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступного:
Підпунктом 17.1.7 пункту 7.1 статті 17 Закону № 2181 встановлено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 50% погашеної суми податкового боргу.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 02.08.2005 р. у справі №Б/26/99/05 порушено провадження у справі щодо визнання КВП "Дніпропетровський комбайновий завод" банкрутом та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Згідно абз.24 ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Відповідно до вимог ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 17.08.2005 р. у газеті "Голос України" № 160 від 27.08.2005 р. зроблено оголошення щодо порушення провадження у справі про банкрутство КВП "Дніпропетровський комбайновий завод" та встановлено термін - місяць з дня опублікування оголошення для прийняття вимог кредиторів та формування реєстру кредиторів.
Відповідно до п.15 ст.11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" після опублікування оголошення про порушення справи про банкрутство в офіційному друкованому органі всі кредитори незалежно від настання строку виконання зобов'язань мають право подавати заяви з грошовими вимогами до боржника згідно зі статтею 14 цього Закону".
Стаття 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 року № 2343 встановлює, що конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.
Вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними, про що господарський суд зазначає в ухвалі, якою затверджує реєстр вимог кредиторів. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Як вбачається з додатку до акту перевірки, позивачу нараховані штрафні санкції за період з 27.01.2005 р. по 02.08.2005 року (колонка 4 додатку) у розмірі 1 127 548,14 грн. за погашення податкового зобов'язання у розмірі 2 255 096,28 грн.
Ці штрафні санкції виникли у період до порушення справи про банкрутство позивача та не були заявлені відповідачем у встановлений п.1 ст.14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом вважаються погашеними 30-денний термін, тому відповідно до положень п.2 ст.14 вказаного Закону ці грошові зобов'язання вважаються погашеними.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 19 травня 2006 року затверджено звіт керуючого санацією колективного (народного) виробничого підприємства "Дніпропетровський комбайновий завод" провадження у справі про банкрутство боржника припинено.
Відповідно до абз.2 ч.4 ст.12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Проте, ДПІ застосувало до позивача штраф який передбачено пп.17.1.7 п.17.1 ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів.
З огляду на порушення ДПІ вищенаведених вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд приходить до висновку про неправомірність податкового повідомлення-рішення № 0006101501/3/26 від 13.02.2007 р. в частині нарахованих штрафних санкцій. Зазначене спірне рішення виходячи з вищевикладеного , підлягає визнанню нечинним.
Доводи відповідача щодо правомірності нарахування штрафних санкцій з огляду на складання акту перевірки та прийняття податкового повідомлення-рішення 07.07.2006 р., тобто після припинення дії мораторію та відновлення платоспроможності підприємства, не приймається судом до уваги, оскільки, як встановлено вище, штрафні санкції нараховувались позивачу в період дії мораторію і дата складання акту та прийняття податкового повідомлення-рішення в даному випадку не мають значення.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 161-163, 169, розділом VІІ Прикінцевих та перехідних положень КАС України, господарський суд, -
Адміністративний позов задовольнити .
Визнати нечинним податкове повідомлення - рішення ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська № 0006101501/3/26 від 13.02.2007 р.
Стягнути з державного бюджету України на користь Колективного (народного) виробничого підприємства "Дніпропетровський комбайновий завод" ( 49019, м. Дніпропетровськ, вул.. Ударників,27, п/р 26005305329/980 в ОУ ВАТ Держощадбанк України м. Дніпропетровськ, МФО 305482, код ЄДРПОУ 05793181 ) судовий збір в розмірі 3, 40 грн.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя Н.А.Бишевська
Дата виготовлення постанови 30.07.2007 р.