18.07.07 р. Справа № 31/92пн
Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Лазебній Н.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою Державного комунального підприємства «Першотравневе бюро технічної інвентаризації» смт. Мангуш
до ДПІ у Першотравневому районі смт. Мангуш
про зобов'язання перевести на спрощену систему оподаткування та видати свідоцтво про сплату єдиного податку
В присутності представників сторін:
Від позивача: Ковальова Н.Д. - довіреність № 70 від 04.04.07р.
Від відповідача: Терстуях О.П. - довіреність № 2507/10/10-113 від 04.04.07р.
Державне комунальне підприємство «Першотравневе бюро технічної інвентаризації» смт. Мангуш звернулось з позовом до ДПІ у Першотравневому районі смт. Мангуш про спонукання перевести на спрощену систему оподаткування та видати свідоцтво на право сплати єдиного податку на 2007р.
Позивач посилається на те, що він є комунальним підприємством, власником якого є територіальна громада в особі Першотравневої районної ради. Згідно статуту підприємства, статутний фонд не формувався і все майно підприємства є комунальною власністю.
Позивач не згоден з відмовою відповідача в надані йому права на спрощену систему оподаткування на 2007р. і вважає, що посилання на наказ ДПА України №352 від 23.06.06р. та положення ст.7 Указу Президента України від 03.07.98р. №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (в редакції Указу від 28.06.99р. №746/99) є безпідставними.
Відповідач надав заперечення, в яких зазначив, що з позовом не згоден і своє заперечення обґрунтовує тим, що засновником позивача є територіальна громада, яка не є суб'єктом малого підприємства і все майно підприємства знаходиться в комунальній власності.
В зв'язку з цим відповідач вважає, що відповідно до ст. 7 Указу Президента України від 03.07.98р. №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» на позивача не поширюється дія зазначеного Указу Президента України і тому йому було відмовлено у видачі свідоцтва про сплату єдиного податку.
Технічна фіксація судового процесу не здійснювалась. Провадження по справі зупинялось для надання сторонам строку для примирення за заявою сторін.
Сторони примирення не дійшли.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані сторонами додаткові докази господарський суд встановив наступне.
Комунальне підприємство «Першотравневе бюро технічної інвентаризації» є суб'єктом господарювання, створене рішенням Першотравневої районної ради від 28.08.2002р.№4/4-34, зареєстроване в Державному реєстрі як юридична особа 21.10.02р.
Відповідно до п.3.5 статуту майно підприємства є комунальною власністю і закріплюється за ним на праві повного господарського відання.
Зі статуту підприємства убачається , що статутний фонд не формувався.
04.12.2006р. позивач звернувся до ДПІ у Першотравневому районі із заявою про видачу йому свідоцтва про право сплати єдиного податку за ставкою 10% від обсягу виручки на 2007р. Згідно заяви середньооблікова чисельність працюючих становить 16 чоловік, обсяг виручки за 2006р. склав 500600 грн.
ДПІ у Першотравневому районі листом від 11.12.06р. вих.. №4628/15 відмовила позивачу у видачі свідоцтва на право сплати єдиного податку.
Свою відмову ДПІ мотивувала посиланням на наказ ДПА України від 23.0606р. №352, згідно якого підприємства з комунальною та державною формою власності з 01.01.07р. повинні перейти на загальну систему оподаткування.
Наказом ДПА України №352 від 23.06.06р. затверджене узагальнене податкове роз'яснення щодо застосування положень Указу Президента України від 03.07.98р. «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємства» до підприємств з державною, комунальною та іншими формами власності.
В даному роз'ясненні центральний податковий орган роз'яснив, що оскільки засновники (органи державної влади та місцевого самоврядування) державних та комунальних підприємств не є суб'єктами малого підприємництва і їх частка в цих підприємствах перевищує 25 відсотків, то дія Указу Президента України від 03.07.98р. №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» на зазначені підприємства не поширюється.
Відповідно до абз «г» п.4.4.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове роз'яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обґрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур.
Податкове роз'яснення не має сили нормативно - правового акта, а отже суд при вирішенні справи не може застосовувати і керуватись даним роз'ясненням відповідно до ст.9 КАС України.
Згідно ст. 1 Закону України «Про державну підтримку малого підприємництва», суб'єктами малого підприємництва вважаються суб'єкти підприємницької діяльності будь-якої організаційно - правової форми та форми власності, в якій середньооблікова чисельність працюючих за звітній період не перевищує 50 осіб і обсяг річного валового доходу не перевищує 500 000
Ст.1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва:
- фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. грн.
- юридичних осіб - СПД будь-якої організаційно - правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції за рік не перевищує 1 млн. грн.
Разом з тим, ст.7 зазначеного Указу встановлено коло осіб, на яких дія цього Указу не поширюється . Це:
- СПД, на яких поширюється дія Закону України «Про оподаткування деяких видів підприємницької діяльності в частині придбання спеціального патенту;
- довірчі товариства, страхові компанії, банки, інші фінансово-кредитні та небанківські фінансові установи;
- фізичних осоіб-підприємців, які замаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи і здійснюють торгівлю лікеро - горілчаними та тютюновими виробами, паливо - мостильними матеріалами;
- спільну діяльність, визначену п.7.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»;
- на суб'єктів підприємницької діяльності, у статутному фонді яких частки, що належать юридичним особам - учасникам та засновникам даних суб'єктів, які не є суб'єктами малого підприємництва, перевищують 25 відсотків.
Ст. 78 Господарського кодексу України наведено поняття комунального підприємства - це підприємство, яке утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Майно, що є в комунальній власності належить територіальній громаді (ст. 327 ЦК України).
Територіальна громада не є юридичною особою в розумінні ст.80 ЦК України і не може самостійно здійснювати функції власника, але через утворені ними органи місцевого самоврядування здійснюють управління майном, що є в комунальній власності, утворюють, реорганізують та ліквідують комунальні підприємства і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю.
Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські, районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції місцевого самоврядування.
Таким чином, Першотравнева районна рада є лише органом місцевого самоврядування, уповноваженим від імені територіальної громади здійснювати управління комунальним майном, переданим в повне господарське відання створеному нею від імені територіальної громади КП «Першотравневе бюро технічної інвентаризації» і не є ні засновником, ні учасником комунального підприємства в розумінні чинного законодавства.
В момент прийняття Указу Президента від 03.07.98р. №727/98р ні чинний на той час Цивільний Кодекс України РСР (1963р.), ні Закон України «Про підприємства в Україні» не містили поняття «засновник» та «учасник».
Зазначене поняття застосовувалось до підприємств, що створювалось у формі господарських товариств відповідно до Закону України «Про господарські товариства».
Положення зазначеного Закону не поширюються на комунальні підприємства.
Крім того, комунальне підприємство не має обов'язку створювати статутний фонд. Під поняттям статутного фонду розуміється майно, яке передано засновниками у власність підприємства під час його створення та зафіксоване в статутних документах і призначення цього поняття полягає у визначені обсягу корпоративних прав кожного учасника такого підприємства (суб'єкту).
На думку суду, в абз.4 ст.7 Указу Президента України мова йдеться про суб'єкти підприємницької діяльності, які створені за участю декількох суб'єктів підприємницької діяльності, хоча б один із яких не підпадає під визначенні поняття суб'єкта малого підприємництва, а статутний фонд створеного ними СПД поділяється на частки, які належать його учасникам (засновникам) або одному із них в розмірі, що перевищує 25 відсотків статутного фонду.
Комунальне підприємство не відповідає таким ознакам і тому на нього не поширюються положення абз.4 ст.7 Указу.
Відповідно до ст.13 Конституції України, держава забезпечує захист прав всіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки.
Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Посилання відповідача, в обґрунтування відмови в наданні позивачу права на спрощену систему оподаткування, на узагальнене податкове роз'яснення, затв. Наказом ДПА України №352 від 23.06.06р. суд вважає неправомірним і тлумачення абз.4 ст.7 Указу Президента України, яке надане в даному узагальненому податковому роз'ясненні надає переваги в застосуванні спрощеної системи оподаткування суб'єктам господарювання, які засновані на іншій ніж державна та комунальна власність та інших організаційно-правових форм при відповідності комунальних підприємств всім іншим ознакам та умовам, визначених в ст.1 Указу Президента України від 03.07.98 р. №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємства»
З урахуванням викладених обставин та мотивів, викладених в постанові господарський суд вважає, що вимоги позивача щодо переведення його на спрощену систему оподаткування та спонукання ДПІ у Першотравневому районі видати йому свідоцтво про сплату єдиного податку на 2007 рік підлягають задоволенню.
Спонукання видати свідоцтво платника єдиного податку є способом відновлення порушеного відповідачем права на спрощену систему оподаткування і отримання такого свідоцтва має своїм правовим наслідком переведення позивача на спрощену систему оподаткування.
Судові витрати у справі - судовий збір у сумі 3 грн. 40 коп. підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись ст. 13 Конституції України, ст. 1 Закону України «Про державну підтримку малого підприємництва», ст.1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємства», Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.. 2, 17, 71, 72, 86, 94, 153, 158-163, , 185-186, 254 та п.6 «Прикінцевих та Перехідних положень» КАС України, господарський суд
Позов Державного комунального підприємства «Першотравневе бюро технічної інвентаризації» смт. Мангуш до ДПІ у Першотравневому районі смт. Мангуш про спонукання перевести на спрощену систему оподаткування та видати свідоцтво про право сплати єдиного податку на 2007р - задовольнити.
Зобов'язати ДПІ у Першотравневому районі перевести КП «Першотравневе бюро технічної інвентаризації» на спрощену систему оподаткування про що видати свідоцтво на право сплати єдиного податку за ставкою 10% на 2007р.
Присудити з коштів Державного бюджету України на користь КП «Першотравневе бюро технічної інвентаризації»судовий збір у сумі 3,40грн.
Вступну та резолютивну частину постанови долучити до матеріалів справи.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного господарського суду шляхом подання через господарський суд Донецької області заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови та подачі протягом 20 днів апеляційної скарги з дня подачі заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складений 23.07.07р.
Суддя