Справа№ 953/6703/20
н/п 2-а/953/294/20
"29" квітня 2020 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Бородіна Н.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ТОВ «Харківгаз Збут», АТ «Оператор газорозподільчої системи «Харківміськгаз» про захист прав споживачів та скасування нарахувань,-
встановив:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся у суд з позовом до відповідачів, ТОВ «Харківгаз Збут», АТ «Оператор газорозподільчої системи «Харківміськгаз» про захист прав споживачів та скасування нарахувань, в якому просить зобов'язати ТОВ «Харківгаз Збут» та АТ «Оператор газорозподільчої системи» Харківміськгаз» зробити перерахунок за приведені об'єми природного газу до стандартних умов для здійснення комерційних розрахунків за використаний природний газ, зробити перерахунок за приведені об'єми природнього газу до стандартних умов для здійснення комерційних розрахунків за використаний природний газ, відшкодувати втрачені кошти в сумі 30,48 грн. та заборонити відповідачам проводити будь-які дії по відключенню домоволодіння позивача від газопостачання. У поданому позові позивач посилається на норми КАС України.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з огляду на наступне.
Відповідно до положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 1 частиною 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За визначенням статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - спір, у якому:
-хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
-хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
-хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 20.07.2006 у справі «Сокуренко і Стригун проти України» вказав, що фраза «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін «судом, встановленим законом» у пункті 1 статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з … питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів». Суд дійшов висновку, що національний суд не мав юрисдикції судити деяких заявників, керуючись практикою, яка не мала регулювання законом, і, таким чином, не міг вважатися судом, «встановленим законом».
Вирішуючи питання про віднесення спору до юрисдикції адміністративного суду, необхідно враховувати не лише суб'єктний склад правовідносин, які склалися між сторонами, а й сутність (характер) таких правовідносин.
Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Згідно із частиною першоюстатті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно частини 1 статті 19 Цивільного процесуальногокодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника.
Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин. Спір є приватноправовим також у тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
В даному випадку позивач оскаржує дії ТОВ «Харківгаз Збут», АТ «Оператор газорозподільчої системи «Харківміськгаз», які не є суб'єктами владних повноважень, уповноважених на здійснення публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг, щодо невірного нарахування плати за газ.
Беручи до уваги наведене й ураховуючи суть спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що даний спір не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів.
За таких обставин, спір у цій справі не може вирішуватися за правилами адміністративного судочинства, оскільки підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Виходячи з системного аналізу наведених норм, враховуючи, що спірні правовідносини є цивільно-правовими, а відтак, не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 6 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне відмовити позивачу у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «Харківгаз Збут», АТ «Оператор газорозподільчої системи «Харківміськгаз» про захист прав споживачів та скасування нарахувань та роз'яснити, що заявлені позовні вимоги належить розглядати в порядку цивільного судочинства.
На підставі вищенаведеного, пункту 1 частини 1 статті 170, статті 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «Харківгаз Збут», АТ «Оператор газорозподільчої системи «Харківміськгаз» про захист прав споживачів та скасування нарахувань.
Роз'яснити позивачу, що відмова у відкритті провадження у справі, відповідно до частини 5 статті 170 КАС України перешкоджає повторному зверненню до суду (суду в порядку адміністративного судочинства) з таким самим позовом.
Роз'яснити позивачу, що він право звернутись з даним позовом в порядку цивільного судочинства до місцевого загального суду першої інстанції.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Київський районний суд м. Харкова протягом п'ятнадцяти днів з дня підписання ухвали.
Ухвала підписана 29.04.2020року.
Суддя Н.М. Бородіна