79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
15.05.07 Справа№ 3/128-11/64A
Суддя Сало І.А.
При секретарі судового засідання Боржієвській Л.А.
По справі:
За позовом: Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Львів
До: Пкомунального підприємства “Комінтех», м.Червоноград Львівської області
Про стягнення 5545,00грн.
У відкритому судовому засіданні взяли участь представники:
Від позивача Горбань-предст. доручення № 01-7/215-193 від 19.03.2007року
Від відповідача Козел-д-р
Сторонам в порядку статті 125 КАС України роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51 КАС України, відповідно до ст.127 КАС України -право відводу судді статті 27 КАС України та право відводу секретаря судових засідань стаття 29 КАС України. Заяв та клопотань про відвід судді та секретаря судових засідань не заявлено.
Суть спору:
Господарським судом у Львівській області ухвалою від 27.02.2007року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення із Комунального підприємства “Комінтех» коштів в сумі 5545,00грн. за нестворення робочих місць для інвалідів у 2005році.
Розглянувши документи і матеріали, подані сторонами, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази відповідно ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України, які мають значення для справи, суд встановив наступне:
Судом встановлено:
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідач відповідно до ст.19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»повинен був створити робочі місця для працевлаштування інвалідів у 2005році -в кількості 1-єї одиниці. Фактичне працевлаштування, згідно звітів відповідача не відповідає встановленим нормативам. У випадку, коли чисельність інвалідів, які працювали менша від нормативу, відповідач повинен самостійно відрахувати кошти відділенню Фонду за нестворені робочі місця для інвалідів в розмірі середньомісячної заробітної плати за кожне нестворене робоче місце.
Оскільки відповідачем не було створено жодного робочого місця для інвалідів, позивачем нараховано господарсько-адміністративні санкції за нестворені робочі місця в розмірі 5545,00грн., які обчислюються як добуток середньорічної заробітної плати на підприємстві на середньорічну кількість робочих місць, не зайнятих інвалідами відповідно до встановленого нормативу.
Дослідивши представлені суду матеріали справи суд відмовляє Фонду соціального захисту інвалідів у позові про стягнення боргу в розмірі 5545,00грн. нарахованого внаслідок порушення відповідачем встановленого нормативу робочих місць у 2005році з огляду на наступне:
Указом Президента України від 28.06.1999року № 746/99 “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб»єктів малого підприємництва» з метою пдтримки малого підприєництва єдиноплатники звільняються від сплати внесків у фонд інвалідів. Стаття 6 Указу зазначає, що суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником таких видів податків і зборів (обов'язкових платежів):
- податку на додану вартість, крім випадку, коли юридична особа обрала спосіб оподаткування доходів за єдиним податком за ставкою 6 відсотків;
- податку на прибуток підприємств;
- податку на доходи фізичних осіб (для фізичних осіб - суб'єктів малого підприємництва);
- плати (податку) за землю;
- збору на спеціальне використання природних ресурсів;
- збору до Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення;
- збору до Державного інноваційного фонду;
- збору на обов'язкове соціальне страхування;
- відрахувань та зборів на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг загального користування України;
- комунального податку;
- податку на промисел;
- збору на обов'язкове державне пенсійне страхування;
- збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг;
- внесків до Фонду України соціального захисту інвалідів;
- внесків до Державного фонду сприяння зайнятості населення; плати за патенти згідно із Законом України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності".
В 2001 році до ст.ст.19,20 ЗУ “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» було внесено зміни (Закон України від 05.07.2001року № 2606), відповідно до яких відрахування до ФСЗІ за недотримання нормативу робочих місць для інвалідів за недотримання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, змінено на штрафні санкції, які сплачуються за таких самих підстав та такої самої технології нарахувань, тобто є тотожними за своїми принципами та формою.
Виходячи з викладеного, звільнення платників єдиного податку від сплати внесків (відрахувань) до Фонду соціального захисту інвалідів нормами Указу Президента України є підставою для звільнення їх від сплати штрафних санкцій, передбачених ст. 20 ЗУ від 21.03.91р.№ 875-ХІІ “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»
Крім цього, позивачем представлено відповідь на запит КП “Комінтех» (вих.№ 295/05 від 14.05.07р.) Червонорадського міського центру зайнятості скріплений мокрою печаткою за підписом директора про те, що відповідач подавав впродовж 2005року (з січня по грудень) звіти 3-ПН “Про наявність вільних робочих місць».
Відповідно до ст. 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (редакція закону від 27.11.2003року, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, зміни до якої було внесено в редакції Закону № 3483-ІV від 23.02.2006року) на підприємства покладається обов»язок створювати робочі місця для інвалідів, проте це не супроводжується обов»язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування. Обов»язок працевлаштування інвалідів покладено на органи Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцеві Ради народних депутатів, громадські організації інвалідів.
Відповідно до пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України № 314 Про організацію робочих місць та працевлаштування інвалідів (яка діяла до 31.01.2007року) від 03.05.1995року працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров»я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.
Позивач позов підтримує та наполягає на його задоволенні. Клопотання позивача про відкладення розгляду справи суд відхилив з огляду на двохмісячний строк вирішення спору.
Керуючись ч.6 розділу 7 “Прикінцевих та перехідних положень» ст. 250 ГК України, ст. ст. 6, 17, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
суд, -
У задоволенні позову Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення із Комунального підприємства “Комінтех» 5545,00грн. відмовити.
Суддя