31.07.07
Справа №АС4/98-07.
Господарський суд Сумської області у складі головуючого судді ЛуговоїН.П., суддів Костенко Л.А., Моїсеєнко В.М.,-
За позовом Свеської селищної ради
до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі
про визнання нечинним рішення
Представники:
від позивача: Козюля О.О.
від відповідача: Кальченко І.М.
У засіданні брали участь: помічник судді Третяченко Ю.М.
Ухвалою суду від 16.04.2007р. (суддя Малафеєва І.В.) на підставі п.4 ч.2 ст.156 КАС України провадження у справі було зупинено; 16.05.2007р. провадження у справі було поновлено та призначено на 04.06.2007р.; ухвалою суду від 04.06.2007р. на підставі ст.150 КАС України розгляд справи було відкладено на 18.06.2007р.; ухвалою від 18.06.2007р. справу було відкладено на 03.07.2007р.; 03.07.2007р. справу було відкладено на 16.07.2007р.; у судовому засіданні, що відбулося 16.07.2007р. на підставі ст.150 КАС України було оголошено перерву до 31.07.2007р.
Суть спору: позивач просить визнати нечинним та скасувати рішення УПФУ в Ямпільському районі №253 від 19.12.2006р. про застосування фінансових санкцій в сумі 16 539 грн. 59 коп. та нарахування пені в сумі 4 720 грн. 88 коп. за несвоєчасну сплату страхових внесків.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, оскільки вважає оспорюване рішення правомірним та обгрунтованим.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши та дослідивши надані докази, заслухавши повноважних представників позивача та відповідача, суд встановив:
Рішенням №253 від 19.12.2006р. УПФУ в Ямпільському районі на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, в т.ч. донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду до Свеської селищної ради застосовано фінансові санкції у вигляді стягнення суми штрафу у розмірі 16 539 грн. 59 коп. та нарахування пені в сумі 4 720 грн. 88 коп.
Як підставу визнання нечинним рішення УПФУ в Ямпільському районі №253 від 19.12.2006р., позивач зазначає те, що несвоєчасна сплата внесків відбувалась через відсутність коштів на рахунку та те, що селищна рада чітко дотримувалась вимог законодавства відносно обов»язків перед пенсійним фондом.
Відповідач заперечуючи проти позовних вимог зазначає, зокрема, що позивач визнає факт порушення строків сплати внесків на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування та зазначає причини порушення строків, посилаючись на відсутність коштів, а тому вважає рішення законним та обгрунтованим.
Позивач дійсно станом на 01.01.2007р. не мав заборгованості перед УПФУ в Ямпільському районі. Рішення від 19.12.2006р. про нарахування фінансової санкції та нарахування пені перебувало в стадії узгодження та не рахувалось як заборгованість селищної ради перед Фондом до моменту спливу десяти робочих днів визначених Законом для сплати або оскарження.
Відповідно до ч.6 ст.20 Закону України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» страхувальник зобов»язаний сплачувати страхові внески нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для позивача - є календарний місяць.
Підпунктом 5.1.5 розділу 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України передбачено, що у разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплат доходу), на які нараховуються страхові внески, страхувальник одночасно з видачею зазначених сум зобов»язаний сплатити авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід) у розмірах встановлених для страхувальників.
При цьому, остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Як свідчать матеріали справи, позивачем надавались щомісячно звіти - розрахунки суми страхових внесків на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування до УПФУ в Ямпільському районі.
Форма звіту - розрахунок суми страхових внесків на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування затверджена Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.04.2004р. за №64/8663.
Відповідно до наданих звітів, позивач відобразив наявність заборгованості з невиплаченої заробітної плати починаючи зі звіту за листопад місяць 2006 року.
Підставою для нарахування фінансової санкції страхувальнику згідно п.2 ч.9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», є наявність факту несвоєчасної сплати (перерахування) страхувальником страхових внесків. Факт несвоєчасної сплати зафіксований в картці особового рахунку страхувальника і додаткового доведення обставин для застосування не потребує.
Але, позивач вважає, що якщо на рахунку селищної ради відсутні кошти для виплати заробітної плати, то страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування також не повинні сплачуватись, або сплачуватись пропорційно виплаченій заробітній платі.
Дане твердження не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки п.6 ст.19 вищевказаного Закону передбачено, що страхові внески нараховуються на суми зазначені в частинах першій та другій ст.19 Закону, незалежно від джерела фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після її нарахування до сплати.
Позивач в позовній заяві зазначає, що на звернення селищної ради з приводу внесення змін до дохідної частини бюджету Свеської селищної ради УПФУ України не відреагувало належним чином. Нормами Закону України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов»язкового пенсійного страхування. При цьому слід зазначити, що питання наповнення бюджету селищної ради не віднесені до компетенції Пенсійного фонду України.
Закон України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV зобов»язує страхувальників в обов»язковому порядку дотримуватись його вимог у будь-якому фінансовому становищі.
Згідно до ч.2 ст.71 КАС України, обов»язок доведення правомірності спірного рішення покладено на відповідача. Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем надано докази, які спростовують доводи позивача.
Таким чином, рішення Управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі №253 від 19.12.2006р. про застосування фінансових санкцій в сумі 16 539 грн. 59 коп. та нарахування пені в сумі 4 720 грн. 88 коп. за несвоєчасну сплату страхових внесків. винесено в межах компетенції відповідача та відповідно до норм чинного законодавства, а тому є обгрунтованим та правомірним.
З огляду на наведене, суд вважає позовні вимоги неправомірними та такими, що не пілягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. В позові відмовити.
2. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
3. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня її складення у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
ГОЛОВУЮЧИЙ СУДДЯ Н.П. ЛУГОВА
СУДДІ Л.А. КОСТЕНКО
В.М. МОЇСЕЄНКО
У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови підписано 06.08.2007р.