Постанова від 29.04.2020 по справі 805/1376/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 квітня 2020 року

Київ

справа №805/1376/16-а

адміністративне провадження №К/9901/12908/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Стеценка С.Г.,

суддів: Стрелець Т.Г., Тацій Л.В.,

розглянувши в письмовому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу

№ 805/1376/16-а

за позовом Комунального автотранспортного підприємства 052810

до Краматорської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності,

про скасування рішення,

за касаційною скаргою директора Комунального автотранспортного підприємства 052810 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2016 року (головуючий суддя Крилова М.М.) та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року (колегія у складі: головуючого судді Ляшенка Д.В., суддів: Ястребової Л.В., Компанієць І.Д.)

ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. У травні 2016 року Комунальне автотранспортне підприємство 052810 звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Краматорської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в якому просило скасувати рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 23 від 14.04.2016 року.

2. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем на підприємстві проведено перевірку використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами зумовленими похованням, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам в період з 01.10.2013 року по 31.12.2014 року та дотримання порядку використання виділених коштів Фонду в період 01.01.2015 року. Під час перевірки Фондом виявлені порушення, які на думку підприємства є хибними. На підставі акту перевірки прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 23 від 14.04.2016 року, з яким позивач не згоден. Вважає, що підприємством не порушено порядок використання коштів, виділених Фондом.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

3. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року, у задоволенні позову відмовлено.

4. Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що оскільки позивач у порушення вимог чинного законодавства призначив матеріальне забезпечення у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю за листками непрацездатності, які, як було встановлено відповідачем, під час планової перевірки Комунального автотранспортного підприємства 052810, та встановлено судом під час розгляду справи, були видані та оформлені неналежним чином, то Краматорська міська виконавча дирекція Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності правомірно прийняла рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14.04.2016 № 23.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

5. Не погодившись із наведеними вище судовими рішеннями, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить їх скасувати і позов задовольнити.

6. В обґрунтування вимог касаційної скарги Комунальне автотранспортне підприємство 052810 зазначає, що судами першої та апеляційної інстанцій неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, висновки судів не відповідають обставинам справи, судами порушено норми матеріального та процесуального права. Позивач вказує, що за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, відповідальність несуть лікарі, а тому відповідач протиправно виніс оскаржуване рішення.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. Вищий адміністративний суд України ухвалою від 22 листопада 2016 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою директора Комунального автотранспортного підприємства 052810.

8. 15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів». З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

9. Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС України, касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

10. На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

11. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.01.2018, визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Васильєва І.А., судді: Пасічник С.С., Юрченко В.П.

12. Ухвалою Верховного Суду від 10 квітня 2020 року задоволено заяви про суддів Васильєвої І.А., Пасічник С.С., Юрченко В.П. про самовідвід та передано справу на повторний автоматизований розподіл для визначення в порядку, встановленому ст.31 КАС України колегії суддів для розгляду справи з урахуванням належної спеціалізації в цій категорії справ.

13. У зв'язку з постановленням вищевказаної ухвали та на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 13.04.2020 № 572/0/78-20, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.04.2020, визначено колегію суддів для розгляду цієї справи у складі головуючого судді Стеценка С.Г., суддів: Стрелець Т.Г., Тацій Л. В.

14. Ухвалою Верховного Суду від 28 квітня 2020 року справу призначено до касаційного розгляду в порядку письмового провадження з 29 квітня 2020 року.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

15. Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем на підставі направлення від 25.03.2016 року № 53 та відповідно до плану перевірок страхувальників на І квартал 2016 року, затвердженого наказом Краматорської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 30.12.2015 року №183-од проведена планова перевірка у Комунальному автотранспортному підприємстві 052810 у період з 28.03.2016 року по 30.03.2016 року.

16. За результатами проведеної перевірки відповідачем складено акт планової перевірки використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами зумовленими похованням, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам в період з 01.10.2013 року по 31.12.2014 року, та дотримання порядку використання виділених коштів Фонду в період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року у Комунальному автотранспортному підприємстві 052810 від 30.03.2016 року (а.с.9-16).

17. Відповідно до зазначеного акту, під час перевірки правомірності призначення комісією із соціального страхування допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам, виконання нею обов'язків щодо розгляду підстав і правильності видачі листків непрацездатності, встановлено призначення допомоги за листками непрацездатності, виданими фельдшером ОСОБА_1 лікарської амбулаторії с. Сергіївка на термін більше 3х днів, що є порушення п. 2.4 Інструкції №455, та чим порушено ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме:

- комісією із соціального страхування призначена допомога по тимчасовій непрацездатності (протокол засідання від 19.01.2015 року № 1 (Додаток 3)) за листком непрацездатності АГУ № 162825 (Додаток 4), виданий ОСОБА_2 , на період непрацездатності з 01.12.2014 року по 06.12.2014 року, тобто на 6 календарних днів. За рахунок коштів Фонду страхувальником призначена допомога за даним страховим випадком в сумі 208,78 грн. (допомогу за заявою-розрахунком від 26.01.2015 року профінансовано Фондом 02.03.2015 року, виплачено застрахованій особі 04.03.2015);

- комісією із соціального страхування призначена допомога по тимчасовій непрацездатності (протокол засідання комісії від 27.02.2015 року №3 (Додаток 5)) за наступним листками непрацездатності: АГУ № 162864 (Додаток 6), виданим ОСОБА_3 на період непрацездатності з 18.02.2015 року по 23.02.2015 року, тобто на 6 календарних днів. За рахунок коштів Фонду страхувальником призначена допомога за даним страховим випадком в сумі 143,96 грн.; АГУ №162860 (Додаток 7), виданим ОСОБА_4 на період догляду за хворою дитиною з 16.02.2015 року по 20.02.2015 року, тобто на 5 календарних днів. За рахунок коштів Фонду страхувальником призначена допомога за даним страховим випадком в сумі 589,52 грн. Допомогу за заявою-розрахунком від 11.03.2015 року профінансовано Фондом 25.03.2015 року, виплачено застрахованим особам 26.03.2015 року).

18. За результатами перевірки встановлено неправомірне використання коштів Фонду в періоді з 01.01.2015 року на загальну суму 942,26 грн.

19. З зазначеним актом ознайомились та підписали: завідувач відділу соціальних виплат і перевірок страхувальників ОСОБА_5 , головний лікар КАТП 052810 ОСОБА_10 з запереченнями, головний бухгалтер ОСОБА_6 . з запереченнями та голова комісії із соціального страхування ОСОБА_7 із запереченнями.

20. 31.03.2016 року позивач звернувся до в.о. директора фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_8 із запереченнями до акту планової перевірки використання страхових коштів від 30.03.2016 року за №1157-04.

21. 14.04.2016 року за результатами розгляду заперечень до акту планової перевірки використання страхових коштів від 30.03.2016 року Краматорською міською виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення про повернення коштів Фонду за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування Комунальним автотранспортним підприємством 052810 від 14.04.2016 року № 23.

22. Відповідно до рішення Краматорської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 14.04.2016 року № 23, підлягає відшкодуванню до Фонду неправомірно витрачену суму страхових коштів та штрафні санкції на загальну суму 1309 грн., у тому числі за період до 01.01.2015 року - 208,78 грн., за період з 01.01.2015 року - 733,48 грн. та штрафні санкції (50%) - 366,74 грн. (а.с.8).

23. 18.04.2016 року позивач звернувся до в.о. директора фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_8 зі скаргою на рішення № 23 від 14.04.2016 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.24-25).

24. За результатами розгляду скарги позивача від 18.04.2016 року Краматорською міською виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення про результати розгляду скарги від 05.05.2016 року № 18-03-347, згідно з яким, відмовлено КАТП 052810 в задоволенні скарги щодо скасування рішення № 23 від 14.04.2016 року, а рішення № 23 від 14.04.2016 року Краматорської міської виконавчої дирекції залишено без змін (а.с.27-28).

25. Позивач, вважаючи рішення Краматорської міської виконавчої дирекції від 14.04.2016 року № 23 протиправним, звернувся до суду з цим позовом.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

26. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

27. Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначається Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ (далі за текстом - Закон № 2240) (чинній на час виникнення спірних правовідносин), а Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 року №1105-ХІV (далі за текстом - Закон № 1105) (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.

28. Відповідно до п. 6, 7 ч. 1 ст. 9 Закону № 1105 основними завданнями Фонду та його робочих органів є: здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності; здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду.

29. Згідно з п. 6 ч. 2 цієї статті Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.

30. Пунктами 3 та 5 ч. 1 ст. 10 Закону № 1105 визначено, що Фонд має право: перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.

31. Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону № 1105 роботодавець несе відповідальність за: порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення; несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду; шкоду, заподіяну застрахованим особам або Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання обов'язків, визначених цим Законом.

32. Статтею 50 Закону № 2240 та ст. 30 Закону № 1105 передбачені підстави для призначення та виплата матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Зазначені статті Законів кореспондуються між собою.

33. Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

34. Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

35. Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, яке затверджується правлінням Фонду.

36. З наведеного свідчить, що комісія (уповноважений) із соціального страхування на підприємстві розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

37. З акту планової перевірки використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами зумовленими похованням, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам в період з 01.10.2013 року по 31.12.2014 року, та дотримання порядку використання виділених коштів Фонду в період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року у Комунальному автотранспортному підприємстві 052810 вбачається, що комісією із соціального страхування призначена допомога по тимчасовій непрацездатності була призначена допомога:

- за листком непрацездатності АГУ № 162825 , виданим ОСОБА_2 , на період непрацездатності з 01.12.2014 року по 06.12.2014 року, тобто на 6 календарних днів. За рахунок коштів Фонду страхувальником призначена допомога за даним страховим випадком в сумі 208,78 грн. (допомогу за заявою-розрахунком від 26.01.2015 року профінансовано Фондом 02.03.2015 року, виплачено застрахованій особі 04.03.2015 року). Зазначене також підтверджується протоколом засідання від 19.01.2015 року №1 (а.с.75-77).

- за листками непрацездатності АГУ №162864 , виданим ОСОБА_3 на період непрацездатності з 18.02.2015 року по 23.02.2015 року, тобто на 6 календарних днів. За рахунок коштів Фонду страхувальником призначена допомога за даним страховим випадком в сумі 143,96 грн.; АГУ №162860, виданим ОСОБА_4 на період догляду за хворою дитиною з 16.02.2015 року по 20.02.2015 року, тобто на 5 календарних днів. За рахунок коштів Фонду страхувальником призначена допомога за даним страховим випадком в сумі 589,52 грн. Допомогу за заявою-розрахунком від 11.03.2015 року профінансовано Фондом 25.03.2015 року, виплачено застрахованим особам 26.03.2015 року). Зазначене підтверджується протоколом засідання комісії від 27.02.2015 року №3 (а.с.78-80).

38. З листків непрацездатності АГУ № 162825 , виданого ОСОБА_2 , на період непрацездатності з 01.12.2014 року по 06.12.2014, АГУ № 162864 , виданого ОСОБА_3 на період непрацездатності з 18.02.2015 року по 23.02.2015 року, АГУ №162860 , виданого ОСОБА_4 на період догляду за хворою дитиною з 16.02.2015 року по 20.02.2015 року вбачається, що всі листки непрацездатності видані фельдшером ОСОБА_1 лікарської амбулаторії с. Сергіївка.

39. Частиною 1 ст. 31 Закону № 1105 передбачено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

40. Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону № 2240 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

41. Тобто, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку здійснення контролю за правильністю його видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

42. Порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян визначається Положенням про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я від 09.04.2008 №189.

43. Згідно з пунктом 3.2 цього Положення, організація ЕТН здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі Інструкції № 455, та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 року № 532/274/136ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 року за № 1456/10055.

44. Відповідно до пп. 1.4.4 п. 1.4 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 року № 455, право видачі листків непрацездатності надається фельдшерам у місцевостях, де відсутній лікар, а також на плаваючих суднах. Список цих фельдшерів затверджується щороку органами охорони здоров'я.

45. Пунктом 2.4 Інструкції № 455 визначено, що фельдшер відповідно до п.1.4.4 має право видавати листок непрацездатності особисто і одночасно на термін не більше 3 днів з наступним направленням хворого до лікаря у разі його тимчасової непрацездатності.

46. В матеріалах справи міститься витяг з наказу Комунального закладу "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Слов'янської районної ради Донецької області від 01.12.2014 року № 13-к/тм "Про призначення тимчасово виконуючого обов'язки завідувача лікарської амбулаторії с. Сергіївка", відповідно до якого, наказано:

1. ОСОБА_9 , завідувача, лікаря загальної практики - сімейного лікаря лікарської амбулаторії м. Миколаївка КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області призначити відповідальним за затвердження листків непрацездатності, виданих терміном більше 3-х днів призначеною виконуючою обов'язки завідувача лікарської амбулаторії с. Сергіївна КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області з правом видачі листків непрацездатності та правом продовження їх на термін більше 3-х днів з подальшим затвердженням призначеним відповідальним лікарем на час відсутності основного працівника з 01.12.2014 року до прибуття кадрів.

2. ОСОБА_1 , фельдшера лікарської амбулаторії с. Сергіївка КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області призначити тимчасово виконуючого обов'язки завідувача лікарської амбулаторії с. Сергіївка КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області з правом видачі листків непрацездатності та правом продовження їх на термін більше 3-х днів з подальшим затвердженням призначеним відповідальним лікарем ОСОБА_13, завідувача, лікаря загальної практики - сімейного лікаря лікарської амбулаторії м. Миколаївка КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області на час відсутності основного працівника з 01.12.2014 року до прибуття кадрів (а.с.29).

47. Отже, з зазначеного наказу свідчить, що ОСОБА_1 , фельдшер лікарської амбулаторії с. Сергіївка КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області має право видавати листки непрацездатності та має право продовження їх на термін більше 3-х днів, однак з подальшим затвердженням призначеним відповідальним лікарем ОСОБА_9 , завідувача, лікаря загальної практики - сімейного лікаря лікарської амбулаторії м. Миколаївка КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області на час відсутності основного працівника з 01.12.2014 року до прибуття кадрів. Крім того, відповідно до п. 1 цього наказу ОСОБА_9 є відповідальним за затвердження таких листків непрацездатності.

48. Відповідно до п. 1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, Листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.

49. Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Записи в ЛН здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.

50. Відповідно до п. 3.12 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності у графі "Звільнення від роботи" у першому стовпчику "З якого числа" дата видачі ЛН (число, місяць, рік) позначається арабськими цифрами; у другому стовпчику "До якого числа включно" дата продовження ЛН (число і місяць) позначається літерами; у четвертому стовпчику "Підпис та печатка лікаря" продовження або закриття ЛН підтверджується підписом та печаткою лікаря.

51. Якщо ЛН продовжується в амбулаторних умовах, запис терміну лікування здійснюється відповідно до п. 2.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13 листопада 2001 року № 455, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 4 грудня 2001 року за № 1005/6196. Продовження ЛН здійснюється з обов'язковим зазначенням посад та прізвищ лікаря, завідувача відділення або голови лікарсько-консультативної комісії, що засвідчується їх підписами.

52. У стаціонарному відділенні запис усього терміну лікування може бути вказаний в одному рядку з обов'язковим зазначенням посад та прізвищ лікаря і завідувача відділення, що засвідчується їх підписами та печатками.

53. З листків непрацездатності АГУ № 162825 , виданого ОСОБА_2 , на період непрацездатності з 01.12.2014 року по 06.12.2014 року, АГУ №162864 , виданого ОСОБА_3 на період непрацездатності з 18.02.2015 по 23.02.2015, АГУ № 162860 , виданого ОСОБА_4 на період догляду за хворою дитиною з 16.02.2015 року по 20.02.2015 року вбачається, що зазначені листки непрацездатності видані фельдшером ОСОБА_1 лікарської амбулаторії с. Сергіївка, однак в четвертому стовпчику "Підпис та печатка лікаря" продовження або закриття ЛН не підтверджено (затверджено) підписом та печаткою ОСОБА_9 , завідувача, лікаря загальної практики - сімейного лікаря лікарської амбулаторії м. Миколаївка КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області, яка відповідно до наказу Комунального закладу "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Слов'янської районної ради Донецької області від 01.12.2014 року № 13-к/тм "Про призначення тимчасово виконуючого обов'язки завідувача лікарської амбулаторії с. Сергіївка" призначена відповідальним лікарем за затвердження листків непрацездатності, виданих терміном більше 3-х днів призначеною виконуючою обов'язки завідувача лікарської амбулаторії с. Сергіївна КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області.

54. Отже, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що листки непрацездатності АГУ № 162825 , виданого ОСОБА_2 , на період непрацездатності з 01.12.2014 року по 06.12.2014, АГУ № 162864 , виданого ОСОБА_3 на період непрацездатності з 18.02.2015 року по 23.02.2015 року, АГУ №162860 , виданого ОСОБА_4 на період догляду за хворою дитиною з 16.02.2015 року по 20.02.2015 року видані з порушенням Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності.

55. Крім того, у відповідності до п. 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 первинні документи підлягають обов'язковій перевірці (в межах компетенції) працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству у сфері бухгалтерського обліку, логічна ув'язка окремих показників.

56. Пунктом 2.16 цього Положення передбачено, що у разі виявлення невідповідності первинного документа вимогам законодавства у сфері бухгалтерського обліку такі документи з письмовим обґрунтуванням передаються керівнику підприємства, установи. До окремого письмового рішення керівника такі документи не приймаються до виконання.

57. Тобто, первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам забороняється приймати до виконання.

58. Колегія суддів відхиляє твердження позивача про те, що у нього були відсутні підстави для не надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, визначені статтею 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та статтею 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за вищезазначеними листками непрацездатності, оскільки вказаними нормами визначені підстави для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, а оскаржуване рішення прийнято за порушення позивачем статті 31 цього Закону, якою встановлено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

59. Також, доводи Комунального автотранспортного підприємства 052810 про те, що за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, відповідальність несуть лікарі є безпідставним, оскільки оскаржуваним рішенням позивача притягнуто до відповідальності не за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, а за порушення порядку використання страхових коштів, що були виплачені за листками непрацездатності, які заповнені з порушенням встановлених правил, обов'язок перевірки яких покладено на працівників, які ведуть бухгалтерський облік.

60. Таким чином, колегія суддів вважає, що Краматорська міська виконавча дирекція Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності правомірно прийняла рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від № 23 від 14.04.2016 року.

61. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанції у цій справі є законними та обґрунтованими і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

62. У відповідності до частини першої статті 350 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

63. Керуючись ст.ст. 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу директора Комунального автотранспортного підприємства 052810 залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

С.Г. Стеценко

Т.Г. Стрелець

Л.В. Тацій ,

Судді Верховного Суду