Іменем України
29 квітня 2020 року
м. Київ
справа №815/6727/17
адміністративне провадження №К/9901/53517/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Коваленко Н.В., Стародуба О.П.,
розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою представника позивача ОСОБА_1 - Любчика Олега Миколайовича
на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2018 (суддя Соколенко О.М.) та
постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2018 (колегія у складі суддів Коваля М.П., Домусчі С.Д., Кравець О.О.)
у справі № 815/6727/17
за позовом ОСОБА_1
до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі
про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.
I. РУХ СПРАВИ
1. У грудні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, у якому просила:
- визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо відмови ОСОБА_1 в призначені пенсії за віком з підстав, викладених у рішенні про відмову у призначенні пенсії № 9121 від 07.12.2017;
- скасувати рішення № 9121 від 07.12.2017 Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком;
- зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком з 02.11.2017 у розмірі, не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму.
2. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2018, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2018, у задоволенні позову відмовлено.
3. У касаційній скарзі представник позивача, із посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення, прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
4. Ухвалою Верховного Суду від 27.06.2018 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою представника позивача.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
5. Судами встановлено, що 13.11.2017 позивач звернулась до звернулась до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою (вх. № 477/Д-01), у якій просила призначити їй трудову пенсію за віком на підставі ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв'язку з тим, що 01.11.2017 їй виповнилось 55 років і на час набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (01.01.2004) у неї є трудовий стаж більше, ніж 20 років.
6. 27.11.2017 за вих. № 477/Д-01 Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі позивачу надано роз'яснення на її звернення № 477/Д-01 від 13.11.2017 згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148 від 03.10.2017.
7. 07.12.2017 Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду у м. Одесі прийняло рішення № 9121 «Про відмову у призначенні пенсії», яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії та роз'яснено, що позивач має право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
8. Вважаючи зазначені дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду.
IIІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що відповідач при прийнятті рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії № 9121 від 07.12.2017 діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством України.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
10. Представник позивача у касаційній скарзі зазначає, що позивачка набула трудового стажу не менше 20 років до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (до 01.01.2004), і вона має право на призначення пенсії за віком за нормами статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
11. Вважає, що Закон України «Про пенсійне забезпечення», який є чинним поряд із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає інші підстави та порядок призначення пенсії та передбачає окремий вид пенсії за віком як різновид трудової пенсії з встановленими саме цим Законом умовами призначення, дотримання яких гарантує право на призначення саме цього виду пенсії.
12. Зазначає, що суд першої інстанції не вирішив клопотання про витребування у відповідача копії пенсійної справи № 9121 для повного та всебічного розгляду.
13. Відповідач надав відзив на касаційну скаргу. Просив відмовити у задоволенні касаційної скарги.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
14. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов таких висновків.
15. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV, який набув чинності з 1 січня 2004 року.
16. У відповідності до ч. 1 ст. 26 вказаного Закону (чинного та в редакції на момент звернення позивача за призначенням пенсії) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.
До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 55 років - які народилися по 30 вересня 1956 року включно; 55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року; 56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року; 56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року; 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року; 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року; 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року; 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року; 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року; 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.
17. Судами попередніх інстанцій встановлено, що на час звернення позивача за призначенням пенсії за віком остання не досягла віку, що дає їй право на призначення пенсії згідно наведених положень ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
18. Відповідно до п. 16 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (чинного та в редакції на момент звернення позивача за призначенням пенсії) до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
19. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку із прийняттям Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 13.12.2005, розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про пенсійне забезпечення» доповнено новою нормою, за якою положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовується у частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
20. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач звернулася саме за призначенням пенсії за віком, а тому підстави для застосування положень Закону України «Про пенсійне забезпечення» відсутні.
21. Зважаючи на те, що позивачка досягнувши в листопаді 2017 року віку у 55 років, на час звернення до пенсійного органу не має права на пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому відповідач цілком правомірно прийняв оскаржуване рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком.
22. Що стосується клопотання позивачки про витребування копій матеріалів пенсійної справи у відповідача, то суд апеляційної інстанції обґрунтовано зазначив про відсутність підстав для витребування додаткових матеріалів пенсійної справи позивачки, оскільки матеріали справи дають можливість встановити обставини спірних правовідносин та надати їм оцінку.
23. Відповідно до ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
24. З огляду на результат касаційного розгляду, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. 341, 343, 350, 356 КАС України, Суд -
Касаційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 - Любчика Олега Миколайовича залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2018 та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2018 у справі № 815/6727/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В.М. Кравчук
Суддя Н.В. Коваленко
Суддя О.П. Стародуб