Іменем України
29 квітня 2020 року
м. Київ
справа №803/1729/16
адміністративне провадження №К/9901/33451/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Рибачука А.І.,
суддів: Бучик А.Ю., Тацій Л.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу № 803/1729/16
за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2017, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Пліша М.А., суддів Шинкар Т.І., Глушка І.В., -
І. РУХ СПРАВИ
1. 29.11.2016 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність МВС України щодо ненадіслання Пенсійному фонду України (далі - ПФУ) повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників МВС України відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок № 45) та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова № 988) для перерахунку його пенсії;
зобов'язати МВС України надіслати до ПФУ України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників МВС України для перерахунку його пенсії.
Позов ОСОБА_1 обґрунтував тим, що йому призначено пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), відповідно до частини третьої статті 63 якого він має право на перерахунок пенсії із урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Позивач зазначив, що йому, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України, повинна бути перерахована пенсія у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно з постановою №988 та в порядку встановленому Порядком № 45, проте на його звернення до МВС України із заявою про необхідність направлення до ПФУ повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні відповідач повідомив, що законодавчі підстави для направлення такого повідомлення відсутні. Позивач вважає, що бездіяльність МВС України, яка полягає у ненаправленні до ПФУ повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні, порушує його право на перерахунок пенсії.
2. Волинський окружний адміністративний суду постановою від 21.12.2016 задовольнив позовні вимоги.
3. Львівський апеляційний адміністративний суд постановою від 10.04.2017 скасував постанову суду першої інстанції, ухвалив нову - про відмову в задоволенні позовних вимог.
4. 30.04.2017 ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2017, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 21.12.2016 - залишити в силі.
5. Вищий адміністративний суд України ухвалою від 05.05.2017 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи.
6. 15.12.2017 розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03.10.2017 «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено в новій редакції.
7. Пунктом 4 частини першої розділу VII Перехідних положень КАС України передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
8. Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (частина третя статті 3 КАС України).
9. Розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 28.08.2019 №1325/0/78-19 призначено повторний автоматизований розподіл цієї судової справи між суддями, на підставі ухвали Верховного Суду від 23.08.2019 про самовідвід судді-доповідача Смоковича М.І., суддів Калашнікової О.В., Шишова О.О.
10. Протоколом розподілу справи від 28.08.2019 визначено склад колегії суддів для розгляду даної справи: Рибачук А.І.- головуючий суддя, судді: Тацій Л.В., Бучик А.Ю.
11. Ухвалою судді Верховного Суду від 28.08.2019 прийнято зазначену справу до провадження.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
12. Суди встановили, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
30.08.2016 з метою проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських позивач звернувся із відповідною заявою до МВС України та інформаційним запитом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ).
Листом від 08.09.2016 №608/р-01 ГУ ПФУ повідомило позивача, що від ПФУ повідомлення про перерахунок пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ не надходило. Крім того, ГУ ПФУ у даному листі зазначило, що постанова №988 набрала чинності з 02.12.2015, тобто до набрання чинності частиною третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, а тому не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції, з огляду на що підстави для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії колишнім працівникам міліції відсутні.
У свою чергу, Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, за дорученням керівництва МВС України листом від 28.09.2016 №15/2-Р-1684 повідомив ОСОБА_1 про те, що для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону № 2262-ХІІ, немає достатніх законних підстав, оскільки постанова №988 прийнята до внесення змін до статті 63 Закону № 2262-ХІІ Законом України від 23.12.2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей». Відтак, факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції. Додатково позивача проінформовано, що на даний час відсутні нормативні документи, які б урегульовували порядок визначення відповідності посад поліцейських посадам працівників міліції.
Не погоджуючись з такими діями МВС України, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
13. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що відповідно до Порядку № 45 обов'язок щодо направлення до ПФУ інформації про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, тобто колишнім працівникам міліції, покладено на МВС України, чого останній не зробив.
14. Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, виходив із того, що ненадіслання МВС України окремого повідомлення ПФУ про зміни в грошовому забезпеченні співробітників МВС України для перерахунку пенсії не є протиправною бездіяльністю у спірних правовідносинах, оскільки питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженим постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1), пунктом 4 якого передбачено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання. Тобто, зазначена норма встановлює право позивача самостійно звернутися, в разі виникнення права на перерахунок пенсії, до органу, що призначає пенсію із відповідною заявою.
IV ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
15. Касаційна скарга позивача мотивована, зокрема тим, що всупереч приписам пунктів 1-3 Порядку № 45 суд апеляційної інстанції під час врегулювання даних спірних правовідносин неправильно застосував норми матеріального права і послався у своїй постанові на норми Порядку № 3-1, не взявши до уваги, що дані правовідносини врегульовані Порядком № 45, чим порушив його право на перерахунок пенсії у встановленому законодавством порядку .
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
16. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України [в редакції до набрання чинності змінами, внесеними Законом України від 15.01.2020 № 460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справі»; (далі - Закон № 460-IX)], колегія суддів виходить із такого.
17. Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
18. Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України №2262-XIII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
19. Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
20. Згідно із частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
21. Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
22. Відповідно до абзацу другого розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
23. Кабінет Міністрів України постановою № 988 та постановою від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
24. Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
25. Абзацом 1 пункту 24 Порядку № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
26. Згідно із пунктом 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
27. Отже, Порядком №45 передбачено, що МВС України повідомляє ПФУ про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, ПФУ повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
28. З урахуванням наведеного та виходячи із встановлених у справі обставин, оскільки МВС України не було дотримано Порядок № 45, його бездіяльність щодо ненадіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до ПФУ є протиправною.
29. Аналогічного правового висновку у подібних правовідносинах дійшов Верховний Суд у постановах від 11.09.2018 у справі №817/1791/16, від 03.04.2019 у справі №287/186/16-а.
30. Отже, висновок суду апеляційної інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, тому його постанова підлягає скасуванню.
31. Відповідно до статті 352 КАС України (в редакції до набрання чинності змінами, внесеними Законом України від 15.01.2020 № 460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справі») суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
32. З огляду на наведене, оскільки суд апеляційної інстанції скасував рішення суду першої інстанції, яке відповідає закону, то постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2017 слід скасувати із залишенням в силі постанови Волинського окружного адміністративного суду від 21.12.2016.
Керуючись статтями 345, 349, 352, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовільнити.
Скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2017, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 21.12.2016 у справі №803/1729/16 - залишити в силі.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
А.І. Рибачук
А.Ю. Бучик
Л.В. Тацій ,
Судді Верховного Суду