П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
29 квітня 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/7290/19
Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н.В.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача - Федусика А.Г.,
суддів: Бойка А.В. та Шевчук О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2020 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
У грудні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУПФУ) та просив: визнати протиправними дії ГУПФУ щодо зменшення йому з 01 січня 2018 року при перерахунку пенсії розміру пенсії за вислугу років з 80 відсотків до 70 відсотків грошового забезпечення; зобов'язати ГУПФУ провести перерахунок та виплату йому пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року, з урахуванням того, що до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, повинні бути включені: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 3347.97 грн., які складаються з надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф. 2 15 %, доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі 20 %, надбавки за службу в підрозділі «К» (боротьба з корупцією) 50 %, надбавки за особливо важливі завдання 100 %, премії 10 %.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2020 року позов задоволено частково. Суд вирішив визнати протиправними дії ГУПФУ щодо зменшення з 01 січня 2018 року при перерахунку пенсії позивачу розміру пенсії за вислугу років з 80 відсотків до 70 відсотків грошового забезпечення; зобов'язав ГУПФУ провести перерахунок та виплату пенсії позивачу за вислугу років у розмірі 80 відсотків грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року із врахуванням раніше виплачених сум; зобов'язав ГУПФУ провести перерахунок та виплату пенсії позивачу за вислугу років у розмірі 80 відсотків грошового забезпечення з урахуванням включення до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія: посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 3347,97 грн., які складаються з: надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф.2 15 %, доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі 20 %, надбавки за службу в підрозділі «К» (боротьба з корупцією) 50 %, надбавки за особливо важливі завдання 100 %, премії 10 % з 05 березня 2019 року. В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, ГУПФУ подало апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим апелянт просив його скасувати та прийняти нове про відмову в задоволенні позову повністю.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є ветераном військової служби відповідно до посвідчення №001580 від 03 вересня 2008 року та отримує пенсію (за вислугу років) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пенсія позивачу призначена з 02 вересня 2008 року. Основний розмір пенсії встановлений в розмірі 80% грошового забезпечення.
29 липня 2019 року позивач звернувся до ГУПФУ з запитом про отримання інформації, в якому просив надати інформацію: 1) які складові грошового забезпечення та доплат були включені у розрахунок пенсії за вислугу років, починаючи з 01 січня 2017 року та станом на теперішній час; 2) в якому відсотку від грошового забезпечення обчислюється пенсія за вислугу років, починаючи з дня первинного призначення по теперішній час; 3) в якому розмірі нарахована пенсія за вислугу років, починаючи з 01 березня 2018 року та по теперішній час.
09 серпня 2019 року ГУПФУ надано лист-відповідь за №1771/Г-11, яким розглянуто запит позивача від 29 липня 2019 року та повідомлено, що на підставі наданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 березня 2018, позивачу 17 квітня 2018 року здійснено перерахунок пенсії виходячи з розміру 70% відповідної суми грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі 7750,0 грн., окладу за військовим званням - 1480,00 грн. та надбавки за вислугу років 50% - 4615,0 грн..
Розмір пенсії з 01 травня 2018 року становив 8056,90 грн., а з 01 січня 2019 року становить 8874,20 грн.
12 листопада 2019 року позивач звернувся до ГУПФУ з заявою про перерахунок пенсії, в якій просив: «Провести перерахунок та виплату призначеної мені пенсії починаючи з 01 січня 2018 року, у розмірі 80% відсотків грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року, з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за виконання особливо важливих завдань, доплата за роботу з агентурою на конфіденційній основі, надбавка за службу в підрозділі «К», премія) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням - у розмірі 3347,97 грн.».
28 листопада 2019 року ГУПФУ надано лист-відповідь №3059/Г-11 щодо розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, яким повідомлено наступне:
«Умови та розміри перерахунку пенсій, здійсненого з 01 січня 2018 року колишнім військовослужбовцям були передбачені пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі Постанова №103).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункти 1 і 2 Постанови № 103 визнані протиправними та нечинними, а інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45, якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Враховуючи викладене, а також, що бюджетні асигнування з Державного бюджету України не збільшувались, після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, з метою збереження соціального захисту військовослужбовців, перераховані пенсії виплачуються в розмірах, що склались на день набрання законної сили судовим рішенням.
До законодавчого врегулювання вказаного питання підстави для перерахунку пенсій відсутні».
Проведення перерахунку пенсії виходячи з відсоткового розміру 70%, замість 80% та без врахування відповідних складових грошового забезпечення і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Задовольняючи позов в частині, суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії пенсіонерам Служби Безпеки України має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод у вигляді призначення йому пенсії виходячи із 80% розміру грошового забезпечення.
Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції вірними і такими, що відповідають вимогам статей 2, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 78 КАС України з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
З матеріалів справи, а саме прохальної частини апеляційної скарги вбачається, що рішення суду першої інстанції оскаржується лише в частині задоволених позовних вимог, а тому з врахуванням наведеного, колегія суддів переглядає рішення суду першої інстанції лише в цій частині.
Положеннями статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (набрав чинності 1 жовтня 2011 року) внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".
Пунктом 23 Розділу ІІ Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб»: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
З аналізу положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» (в яку вказаними законами було внесено зміни в частині відсоткової ставки при обрахуванні пенсії та на яку посилався відповідач при перерахунку) вбачається, що вказаною статтею регламентовано саме питання призначення пенсії вперше. Водночас, питання перерахунку пенсії за вказаним законом регламентовано статтею 63, яка передбачає та регламентує, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Колегія суддів зазначає, що перерахунок пенсії є відмінною правовою категорією в порівнянні з призначенням пенсії, що на думку колегії суддів, унеможливлює застосування ставки в 70% при проведенні такого перерахунку, оскільки первинно при призначенні пенсії застосовано ставку 80 %.
Крім того, згідно статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Так, у рішенні від 05 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Колегія суддів зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивача пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивачки.
Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 80.
Наведені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, визначеною в постановах від 10 квітня 2019 року, справа № 310/6638/16-а, та від 16 жовтня 2019 року, справа 240/5401/18.
Також, статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Постанови №103 (в редакції станом на 21 лютого 2018 року) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Постановою №103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Постанова КМ України №45), а саме, у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ № 45,:
пункт 5 викладено в наступній редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням",
додаток 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в новій редакції, в якій довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, не містить такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
У листі від 09 серпня 2019 року ГУПФУ зазначає, що пенсія (за вислугу років) позивача призначена згідно із статтею 13 Закону з 02 вересня 2008 року у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі 1600,00 грн., окладу за військовим званням - 135,00 грн., надбавки за вислугу років 40% - 694,00 грн. та середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі, надбавки за службу в підрозділі "К" та премії) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням - 3347,97 грн.
Тобто, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі, надбавки за службу в підрозділі "К" та премії) в розмірі їх середньої суми за останні за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (3347,97 грн.) були включені до складу грошового забезпечення, з якого позивачу призначено пенсію, ще на момент призначення такої пенсії (02 вересня 2008 року).
17 квітня 2018 року позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі Постанови № 103 відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45, тобто без урахування таких видів грошового забезпечення, як надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф.2 15 %, доплата за роботу з агентурою на конфіденційній основі 20 %, надбавка за службу в підрозділі «К» (боротьба з корупцією) 50 %, надбавка за особливо важливі завдання 100 %, премія 10 % з 05 березня 2019 року.
Поряд з цим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18 рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року залишено без змін.
Верховним Судом у постанові від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18 зазначено, що обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.
Таким чином, оскаржувані пункти постанови Кабінету Міністрів України №103 всупереч вимогам частини третьої статті 1-1, статті 43, частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", змінюють умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців, зокрема позивача, що вірно було зазначено судами першої та апеляційної інстанції».
Отже, з урахуванням рішення у справі №826/3858/18 від 12 грудня 2018 року, що набрало законної сили 05 березня 2019 року, яким скасовані зміни щодо використання при перерахунку пенсії тільки таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням, колегія суддів суд доходить висновку про наявність у позивача права на перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80 % грошового забезпечення з урахуванням: посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років та середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 3347,97 грн., які складаються з: надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф. 2 15 %, доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі 20 %, надбавки за службу в підрозділі «К» (боротьба з корупцією) 50 %, надбавки за особливо важливі завдання 100 %, премії 10 %.
Враховуючи все вищезазначене у сукупності колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги (в межах досліджуваних судом апеляційної інстанції) ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії є обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню.
Інші доводи апеляційної скарги, яким була дана оцінка в мотивувальній частині рішення, ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Таким чином, на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, суд першої інстанції правильно дійшов висновку щодо спірних правовідносин.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін відповідно до приписів статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 308, 309, 315, 321, 322, 325 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2020 року - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів у випадках, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий суддя Федусик А.Г.
Судді Бойко А.В. Шевчук О.А.