29 квітня 2020 рокуЛьвівСправа № 380/1149/20 пров. № А/857/3208/20
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Онишкевича Т.В.,
суддів Іщук Л.П., Обрізка І.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на ухвалу судді Львівського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2020 року про повернення її позовної заяви про стягнення коштів з Акціонерного товариства «Львівгаз»,
суддя(і) у І інстанції Коморний О.І.,
час ухвалення рішення не зазначено,
місце ухвалення рішення м. Львів,
дата складення повного тексту рішення 11 лютого 2020 року,
31 січня 2020 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), звернулася до суду із позовною заявою про стягнення з Акціонерного товариства «Львівгаз» (далі - АТ) 1700000 грн у дохід Державного бюджету України.
Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2020 року позовну заяву НКРЕКП було повернуто на підставі пункту 8 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
У апеляційній скарзі НКРЕКП просила ухвалу судді від 11 лютого 2020 року скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду, посилаючись на порушення норм процесуального права. На обґрунтування вимог апеляційної скарги скаржник посилається на те, що абзацом 2 частини 3 статті 5 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» передбачено, що рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання. Тому НКРЕКП звернулася до суду у межах повноважень, у строк та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Акціонерне товариство «Львівгаз» подало апеляційному суду відзив на апеляційну скаргу позивача, у якому просив залишити ухвалу судді першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Відповідно до частини 2 статті 312 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається у порядку письмового провадження.
Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення суддею першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з таких мотивів.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що він визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Відповідно до частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Пунктом 8 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву із вимогою стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, подано суб'єктом владних повноважень до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 цього Кодексу.
Як встановлено частинами 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У справі, що розглядається, предметом позову є стягнення штрафних санкцій на підставі постанови НКРЕКП № 2015 від 24 вересня 2019 року про накладення штрафу на АТ за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.
При цьому апеляційний суд зазначає, що положеннями пункту 8 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України законодавцем врегульовано підставу для повернення позовної заяви позивачеві у випадку порушення процесуальних строків, а саме - коли суб'єкт владних повноважень подав позовну заяву із вимогою про стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, до закінчення строку, встановленого у частині 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відтак, на думку апеляційного суду, слід погодитись з висновком судді першої інстанції про те, що з урахуванням приписів пункту 8 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позов НКРЕКП поданий передчасно і має бути повернутий позивачу.
Таким чином, наведені скаржником доводи апеляційної скарги не спростовують правильності застосування суддею першої інстанції норм процесуального закону.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суддя першої інстанції, вирішуючи дане процесуальне питання, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а відтак апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 241, 243, 308, 312, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,
апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, залишити без задоволення, а ухвалу судді Львівського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2020 року у справі № 380/1149/20 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції з урахуванням приписів пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Т. В. Онишкевич
судді Л. П. Іщук
І. М. Обрізко