28 квітня 2020 рокуЛьвівСправа № 500/2539/19 пров. № А/857/2688/20
Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Макарика В.Я. , Шавеля Р.М.
при секретарі судового засідання: Омеляновській Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.01.2020 року (рішення ухвалене у м. Тернопіль судом у складі головуючого судді Мартиць О.І., повний текст рішення складено 22.01.2020 року) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
У листопаді 2019 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов'язання вчинити певні дії, в якому позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати період роботи позивача з 20.09.1990 по 22.04.1992 (1 рік 7 місяців 2 дні) в Дитячій юнацькій спортивній школі по зимових видах спорту Київської міської ради Всеукраїнського добровільного фізкультурно-спортивного товариства профспілок (ДЮСШ по зимним видам спорта Киевского горсовета ВДФСО профсоюзов) та зобов'язати провести перерахунок та виплату належної позивачу пенсії з урахуванням стажу роботи з 20.09.1990 по 22.04.1992 в Дитячій юнацькій спортивній школі по зимових видах спорту Київської міської ради Всеукраїнського добровільного фізкультурно-спортивного товариства профспілок з дати призначення такої пенсії (з 19.06.2019).
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що 19.06.2019 йому призначено пенсію по віку, розмір якої станом на 10.10.2019 року склав 2732,70 грн. Однак при призначенні пенсії органом Пенсійного фонду України до його трудового стажу не було враховано період роботи з 20.09.1990 по 22.04.1992 (1 рік 7 місяців 2 дні) в дитячій юнацькій спортивній школі по зимових видах спорту Київської міської ради Всеукраїнського добровільного фізкультурно-спортивного товариства профспілок (ДЮСШ по зимним видам спорта Киевского горсовета ВДФСО профсоюзов). Просив позов задоволити.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.01.2020 року адміністративний позов задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати період роботи ОСОБА_1 з 20.09.1990 по 22.04.1992 (1 рік 7 місяців 2 дні) в дитячій юнацькій спортивній школі по зимових видах спорту Київської міської ради Всеукраїнського добровільного фізкультурно-спортивного товариства профспілок (ДЮСШ по зимним видам спорта Киевского горсовета ВДФСО профсоюзов) і провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням стажу роботи з 20.09.1990 по 22.04.1992 з дати призначення пенсії - 19.06.2019.
Рішення суду першої інстанції оскаржило Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.
Згідно ч.4 ст.229 КАС України, фіксування процесу не здійснювалося оскільки всі учасники справи в судове засідання не з'явилися.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При призначенні пенсії позивачу ОСОБА_1 органами Пенсійного фонду до трудового стажу не було включено період роботи в дитячій юнацькій спортивній школі по зимових видах спорту Київської міської ради Всеукраїнського добровільного фізкультурно-спортивного товариства профспілок (ДЮСШ по зимним видам спорта Киевского горсовета ВДФСО профсоюзов) з 20.09.1990 по 22.04.1992 (1 рік 7 місяців 2 дні).
27.08.2019 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою, у якій просив зарахувати до трудового стажу період роботи в дитячій юнацькій спортивній школі по зимових видах спорту Київської міської ради Всеукраїнського добровільного фізкультурно-спортивного товариства профспілок (ДЮСШ по зимним видам спорта Киевского горсовета ВДФСО профсоюзов) з 20.09.1990 по 22.04.1992.
Листом від 10.09.2019 №615/Я-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відмовило у зарахуванні до трудового стажу ОСОБА_1 період роботи в дитячій юнацькій спортивній школі по зимових видах спорту Київської міської ради Всеукраїнського добровільного фізкультурно-спортивного товариства профспілок (ДЮСШ по зимним видам спорта Киевского горсовета ВДФСО профсоюзов) з 20.09.1990 по 22.04.1992, оскільки запис про звільнення в трудовій книжці містить виправлення, роз'яснено необхідність підтвердження трудового стажу в порядку, передбаченому Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
Позивач вважає, що не зарахування до трудового стажу періоду роботи з 20.09.1990 по 22.04.1992 порушує його право на соціальний захист, а тому звернувся до суду із цим позовом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV).
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону №1058-IV).
Періоди, з яких складається страховий стаж визначені в статті 24 Закону №1058-IV, відповідно до якої страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина перша статті 24).
Частиною 2 статті 24 Закону №1058-IV передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно частини 4 статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Законодавство, що діяло раніше (до 01.01.2004), зокрема, у статті 56 Закону №1788-XII передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Відповідно до статті 62 Закону №1788-XII постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Пунктами 1, 2 Порядку №637 визначено: основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з пунктами 17-18 Порядку №637 за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливість їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі. За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються додаткові докази, зазначені у пункті 3 Порядку №637, а за відсутності документів про наявний стаж або відсутності архівних даних, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, пов'язаних з заявником спільною роботою.
Як вбачає з трудової книжки ОСОБА_1 (арк.спр.13-18) видно, зокрема, такі записи:
20.09.1990 прийнятий на посаду тренера - викладача по стрибках на лижах з трампліна по переводу з СДЮШОР №8 на підставі наказу №14 від 20.09.1990;
22.04.1992 звільнений з займаної посади за власним бажанням за ст.36 п.3 КЗпП УРСР на підставі наказу №27 від 27.03.92.
Вказані записи засвідчені підписом директора та скріплені печаткою Дитячої юнацької спортивної школи по зимових видах спорту Б.М. Корниловим.
У записі 8 про звільнення з роботи в графі 4 "На підставі чого внесений запис (документ, його дата і номер)" наявне виправлення в номері наказу, цифрі "27", яке не завірене.
Наявність вказаного виправлення слугувало підставою для відмови відповідача у зарахуванні до стажу роботи позивача періоду з 20.09.1990 по 22.04.1992 (1 рік 7 місяців 2 дні).
При огляді копії трудової книжки безсумнівно можна встановити дійсний номер наказу, що слугував підставою для звільнення позивача ОСОБА_1 з займаної посади у Дитячій юнацькій спортивній школі по зимових видах спорту Київської міської ради Всеукраїнського добровільного фізкультурно-спортивного товариства профспілок (ДЮСШ по зимним видам спорта Киевского горсовета ВДФСО профсоюзов)
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Згідно пункиу 2 пункту 2.1 Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637).
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку №22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку №22-1).
Статтею 62 Закону №1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Також, згідно зі статтею 48 Кодексу законів про працю України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
Пунктом 1 Порядку №637 також передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників №58 від 29.07.1993 (далі - Інструкція №58).
Згідно пункту 1 Інструкції №58 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п'ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.
Пунктом 2.6. Інструкції №58 передбачено, що у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов'язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу.
Абзацом 2 пункту 6.1 Інструкції №58 у разі невірного первинного заповнення трудової книжки або вкладиша до неї, а також псування їх бланків внаслідок недбалого зберігання, вартість зіпсованих бланків сплачується підприємством.
Відтак, позивач не несе відповідальності за заповнення трудової книжки, оскільки записи у його трудову книжку вносяться відповідальним працівником підприємства, а не особисто позивачем, більше того, недоліки її заповнення не є підставою вважати про відсутність трудового стажу позивача за спірний період.
Разом з тим, внесення відомостей у трудову книжку про спірний період роботи позивача відбулось задовго до затвердження Інструкції №58.
Працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, а неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки чи іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії по віку.
Аналогічна правова позиція відображена у постанові Верховного Суду від 21.02.2018 у справі №687/975/17.
Як вбачається з відповіді з Державного архіву м. Києва від 12.07.2019 за №068/02-12/1208 у якій зазначено, що документи ДЮСШ по зимових видах спорту Київської міської ради ВДФСО профсоюзу до державного архіву м. Києва не надходили, відповідно підтвердити вказаний період роботи немає можливості.(арк.спр.40)
Згідно відповіді від Об'єднання профспілок, організацій профспілок у м. Києва "Київська міська рада профспілок" за №167/02 від 08.08.2019 немає можливості надати довідку щодо періоду роботи з 1990 по 1992, оскільки у них відсутні будь-які відомості про ДЮСШ по зимових видах спорту Київської міської ради ВДФСО профсоюзу.(арк.спр.39)
Можливість надати відповідачу будь-які інші відомості, крім тих, що описані вище, про роботу у спірний період у позивача відсутня з незалежних від нього причин.
За таких обставин, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що записи в трудовій книжці ОСОБА_1 про роботу в дитячій юнацькій спортивній школі по зимових видах спорту Київської міської ради Всеукраїнського добровільного фізкультурно-спортивного товариства профспілок (ДЮСШ по зимним видам спорта Киевского горсовета ВДФСО профсоюзов) цілком підтверджують факт його роботи з 20.09.1990 по 22.04.1992 (1 рік 7 місяців 2 дні), і відповідно вказаний період підлягає зарахуванню до стажу роботи для призначення чи перерахунку пенсії.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.01.2020 року у справі №500/2539/19 - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття.
На Постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В. З. Улицький
судді В. Я. Макарик
Р. М. Шавель
Повне судове рішення складено 29.04.2020р.