29 квітня 2020 року справа № 580/240/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Паламаря П.Г.,
за участю секретаря Трегулова Б.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом депутата Канівської міської ради ОСОБА_1 до Канівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся депутат Канівської міської ради ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з адміністративним позовом до Канівської міської ради (19003, Черкаська область, м. Канів, вул. О.Кошового, 3) в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Канівської міської ради від 19.12.2019 №17-101 про внесення змін до рішення міської ради від 21.12.2017 № 9-102 Про міську Програму “Фонд на виконання депутатських повноважень”.
10.03.2020 ухвалами суду продовжено строк проведення підготовчого провадження, закрито підготовче провадженні та призначено розгляд справи по суті.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що спірним рішенням Канівської міської ради від 19.12.2019 №17-101 встановлено дискримінаційні положення, оскільки якщо депутат міської ради протягом останніх трьох років не голосував за бюджет міста на кожний наступний рік, то цей депутат втрачає право у 2020 році отримати кошти по Програмі «Фонд на виконання депутатських повноважень». Наголошено, що внаслідок невиплати коштів, позивач як депутат міської ради позбавлений ефективного здійснення своїх депутатських повноважень.
Відповідач надав суду письмовий відзив на позов у якому зазначив, що в ході IV чергового засідання VII скликання XVII сесії Канівської міської ради, що відбулось 19 грудня 2019 року, виступив депутат ОСОБА_2 з пропозицію внести зміни ро рішення Канівської міської ради від 21.12.2017 року № 9-102 «Про міську Програму «Фонд на виконання депутатських повноважень», доповнивши вказане рішення пунктами: якщо депутат міської ради протягом останніх трьох років не голосував за бюджет міста на кожний наступний рік, то цей депутат втрачає право у 2020 році отримати кошти по Програмі «Фонд на виконанню депутатських повноважень»; кошти, які не будуть надані депутатам, перенаправляються у 2020 році на виготовлення проектно-кошторисної документації по реконструкції дитячого садка «Журавлик». Вказана пропозиція була підтримана 27 депутатами, що проявилось у прийнятті рішення № 17-101 «Про внесення змін до рішення міської ради від 21.12.2017 № 9-102 «Про міську Програму «Фонд на виконання депутатських повноважень». Зазначено, що Велика Палата Верховного Суду у справі №803/413/18 вказала, що депутат ради законодавчо не наділений правом здійснювати представництво інтересів територіальної громади в судах. Наголошено, що спірне рішення жодним чином не порушуює права депутата органу місцевого самоврядування закріплені в ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад».
Сторони в судове засідання не з'явилися, просивши розгляд справи здійснювати за їх відсутності.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
ОСОБА_1 у відповідності до посвідчення №5 виданого згідно з постановою Канівської міської територіальної виборчої комісії від 11.11.2015 №37 є депутатом Канівської міської ради VII скликання.
Рішенням Канівської міської ради VII скликання від 21.12.2017 № 9-102 затверджено міську програму «Фонд на виконання депутатських повноважень».
У відповідності до додатку до рішення, а саме розділ V «Фінансування програми» містив положення:
5.1фінансування програми проводиться за рахунок коштів міського бюджету на відповідний рік.
5.2сума коштів на фінансування Програми становить не більше 30 відсотків обсягу бюджету розвитку міського бюджету.
5.3обсяг фінансування Програми з міського бюджету на 2020 рік становить 1 млн. 700 тис. грн., з них по 50 тис. грн. на кожного депутата міської ради.
5.4обсяг фінансування Програми визначається рішенням міської ради про міський бюджет на відповідний рік.
19.12.2019 Канівською міською радою прийнято рішення №17-101 «Про внесення змін до рішення міської ради від 21.12.2017 № 9-102 про міську програму «Фонд на виконання депутатських повноважень», яким вирішено доповнити пунктами:
5.5якщо депутат міської ради протягом останніх трьох років не голосував за бюджет міста на кожний наступний рік, то цей депутат втрачає право у 2020 році отримати кошти по Програмі «Фонд на виконання депутатських повноважень».
5.6кошти, які не будуть надані депутатам, перенаправляються у 2020 році на виготовлення проектно-кошторисної документації дитячого садка «Журавлик»».
Згідно протоколу XVII сесії Канівської міської ради № 55 від 19.12.2019 пропозиція про внесення змін про міську програму «Фонд на виконання депутатських повноважень» підтримана 27 депутатами, в наслідок чого прийнято рішення № 17-101 «Про внесення змін до рішення міської ради від 21.12.2017 № 9-102 «Про міську Програму «Фонд на виконання депутатських повноважень».
Суд звернув увагу на наявність кворуму на засіданні міської ради, на засіданні були присутні 28 депутатів ради з загальної кількості 34 депутатів (протокол Канівської міської ради № 55 від 19.12.2019).
Позивач не погоджуючись із вказаним рішенням звернувся до суду.
Також суд звернув увагу, що згідно списку депутатів Канівської міської ради про поіменне голосування за міський бюджет на 2018, 2019, 2020 роки, ОСОБА_1 не голосував ні «за» ні «проти».
Вирішуючи спір по суті суд зазначає таке.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 N 280/97-ВР (далі - Закон 280), зі змінами та доповненнями.
Відповідно до статті 10 Закону 280 сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно п. 22 ч. 1 ст. 26 Закону 280, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання щодо затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.
Відповідно до частин першої, дванадцятої та п'ятнадцятої статті 46 цього Закону сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. (ч. 1, 2 ст. 59 Закону № 280).
Як встановлено судом, в ході IV чергового засідання VII скликання XVII сесії Канівської міської ради, що відбулось 19 грудня 2019 року, виступив депутат ОСОБА_2 з пропозицію внести зміни до рішення Канівської міської ради від 21.12.2017 року № 9-102 «Про міську Програму «Фонд на виконання депутатських повноважень», доповнивши вказане рішення пунктами: Якщо депутат міської ради протягом останніх трьох років не голосував за бюджет міста на кожний наступний рік, то цей депутат втрачає право у 2020 році отримати кошти по Програмі «Фонд на виконанню депутатських повноважень»; Кошти, які не будуть надані депутатам, перенаправляються у 2020 році на виготовлення проектно-кошторисної документації по реконструкції дитячого садка « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Вказана пропозиція була підтримана більшістю депутатів, про що і прийнято рішення № 17-101 «Про внесення змін до рішення міської ради від 21.12.2017 № 9-102 «Про міську Програму «Фонд на виконання депутатських повноважень».
При цьому, відповідно до розділу II «Мета програми»: забезпечення відповідних умов для ефективного здійснення депутатами міської ради своїх повноважень, сприяння депутатами міської ради у вирішенні проблемних питань громадян виборчого округу чи територіальної громади в цілому.
Суд звернув увагу, що спірне рішення про внесення змін до рішення Канівської міської ради від 21.12.2017 року № 9-102 «Про міську Програму «Фонд на виконання депутатських повноважень» не суперечить меті програми, оскільки кошти спрямовуються на вирішенні проблемних питань громади, а саме виготовлення проектно-кошторисної документації по реконструкції дитячого садка «Журавлик».
Згідно з частиною другою статті 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 року №93-IV, депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Згідно стаття 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях ради та її органів, до складу яких він входить. Депутат місцевої ради набуває права ухвального голосу з моменту визнання його повноважень. Кожний депутат місцевої ради у раді та її органах, до складу яких він входить, має один голос. Депутат місцевої ради, який не входить до складу відповідного органу ради, може брати участь у його роботі з правом дорадчого голосу.
Депутат місцевої ради має право: 1) обирати і бути обраним до органів відповідної ради; 2) офіційно представляти виборців у відповідній раді та її органах; 3) пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами; 4) вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті; 5) вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю; 6) вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них; 7) висловлюватися щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються радою; 8) порушувати питання про недовіру сільському, селищному, міському голові, розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування; 9) брати участь у дебатах, звертатися із запитами, ставити запитання доповідачам, співдоповідачам, головуючому на засіданні; 10) вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні ради звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, а також з питань, що віднесені до компетенції ради, інших органів і посадових осіб, які діють на її території; 11) порушувати в раді та її органах питання про необхідність перевірки роботи підзвітних та підконтрольних раді органів, підприємств, установ, організацій; 12) виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій та з мотивів голосування, давати довідки; 13) ознайомлюватися з текстами виступів у стенограмах чи протоколах засідань ради та її органів до їх опублікування; 14) оголошувати на засіданнях ради та її органів тексти звернень, заяв, пропозицій громадян або їх об'єднань, якщо вони мають суспільне значення; 15) об'єднуватися з іншими депутатами місцевої ради в депутатські групи, фракції, які діють відповідно до регламенту ради.
Виходячи з викладено, права позивача прийнятим рішення не порушено, оскільки у відповідності до ст. 26 Закону №280 виключно ради затверджують цільові програми, за регламентом приймають рішення на засіданні більшістю голосів депутатів від загального складу.
Також, суд не приймає доводи позивача щодо вчинення дискримінації, оскільки прийняте рішення узгоджується з метою програми та обов'язків депутата міської ради в межах повноважень - вирішенні проблемних питань громади.
Суд зазначає, що незгода з розподілом бюджетних коштів ради не є підставою для задоволення позову, а аргументи щодо порушення конкретних, визначених законом прав позивача як депутата ради, в тому числі щодо його участі у місцевому самоврядуванні, він не навів, тоді як повноваженнями на представництво або захист інтересів всієї територіальної громади в суді позивач не наділений в силу ст. 43 Закону №280.
Таким чином, посилання позивача на можливе порушення його прав є необґрунтованими, і не підтверджуються доказами у справі.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких необхідно відмовити.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.Г. Паламар