Рішення від 29.04.2020 по справі 480/1778/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2020 р. Справа №480/1778/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії за рахунок виплати лише 50 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018 та за рахунок виплати лише 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2019; зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 та з 01.01.2019 з урахуванням проведених платежів, однією сумою з нарахуванням та виплатою компенсації втрати частини доходу з 01.01.2018 та з 01.01.2019, розрахувавши її розмір відповідно до ст. 3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 пенсія позивача була перерахована, однак після перерахунку пенсія виплачується не у повному розмірі, а з урахуванням обмежень, встановлених постановою № 103. Так, з 01.01.2018 виплачується 50 % підвищення, а з 01.01.2019 75 %.

Позивач не погоджується із такими діями відповідача, в тому числі у зв'язку із рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/З858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 2 якої визначено порядок виплати перерахованих підвищених пенсій з 01.01.2018, а саме: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Представник відповідача подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Зазначив, що пенсія позивача була перерахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103. Пунктом 2 постанови було передбачено, що виплата підвищених пенсій здійснюється у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/З858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103. Зазначене рішення набрало законної сили 05.03.2019.

Після 05.03.2019 не було прийнято нормативно-правового акту, який встановлював би інший порядок виплати пенсій, перерахованих на підставі постанови № 103, а тому підстави для виплати позивачу 100 % пенсії відсутні. Також представник відповідача заперечує проти задоволення вимог в частині виплати пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, оскільки однією з обов'язкових умов виплати такої компенсації є нарахування доходів та їх несвоєчасна виплата.

Ухвалою від 24.05.2019 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. 12.06.2019 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/3586/19. Ухвалою суду від 27.04.2020 провадження у справі було поновлено.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 10З "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" пенсія позивача була перерахована з 01.01.2018.

Так, пунктами 1 та 2 Постанови № 103 прийнято рішення перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Пунктом 2 вказаної постанови встановлено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах:

з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

На підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.03.2018 № 11/5676 (а.с. 13), ГУ ПФУ в Сумській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

За результатами перерахунку основний розмір пенсії склав 9354,00 грн. При цьому підвищення, згідно з постановою № 103 визначено в розмірі 4418,74 грн., з яких виплачується з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % - 2209,37 грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75 % - 3314,06 грн. та з 01.01.2020 щомісячно 100 % від підвищення - 4418,74 грн. (а.с. 16).

При цьому рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У зв'язку із цим, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою від 02.05.2019 у якій просив здійснити нарахування та виплатити йому пенсію з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум, починаючи з 01.01.2018. Подальші нарахування та виплату пенсії проводити з урахуванням 100 % підвищення пенсії без застосування обмежень, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (а.с. 17).

Листом від 14.05.2019 № 804/С-11 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача про те, що підстави для проведення перерахунку та виплати пенсії відсутні, оскільки після 05.03.2019 не прийнято нормативно-правового акту, який би встановлював інший порядок проведення перерахунку та виплати пенсій, перерахованих на виконання постанови № 103 (а.с. 18).

Вирішуючи справу по суті вимог, суд зазначає наступне.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою реалізації вищевказаної норми Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103).

Як встановлено судом, починаючи з 01.01.2018 виплата перерахованої пенсії позивача, у відповідності до пункту 2 Постанови № 103, здійснювалася поетапно у таких розмірах: з 01.01.2018 по 31.12.2018 - 50 % підвищення та з 01.01.2019 по 31.12.2019 року - 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Отже, положення пунктів 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05.03.2019.

У рішенні по зразковій справі № 160/3586/19 Верховний Суд вказав, що у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано, а тому, дії відповідача починаючи з 05.03.2019 щодо виплати позивачу пенсії у розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними.

На підставі приписів ст. 63 Закону № 2262-XII, пункту 4 Порядку № 45 позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до Постанови № 103. При цьому, Кабінет Міністрів України уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку № 45.

Так, Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, пункт 1 Постанови № 103 скасував. Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв Постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців. Відповідно до пункту 10 Постанови № 704 (із змінами, внесеними згідно з Постановою № 103) ця постанова набрала чинності з 01.03.2018. Постанова № 103 в частині внесення змін до Постанови № 704 та, власне, Постанова № 704 є чинними.

Отже, в цій частині Верховний Суд підсумував, що з набранням чинності Постановою № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 не впливає на вказані підстави.

Таким чином в межах даної справи суд дійшов висновку про те, що з 05.03.2019 пенсія ОСОБА_1 підлягає виплаті у розмірі 100 % суми підвищення пенсії. Натомість виплата позивачу пенсії у період з 01.01.2018 по 05.03.2019 в порядку та розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 є правомірною, оскільки в зазначений період Постанова № 103 була чинною, а тому в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та вважає за необхідне зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплату суми пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням раніше виплачених сум.

В частині позовних вимог щодо виплати сум недоплаченої пенсії з нарахуванням та виплатою компенсації, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Порядок нарахування та виплати компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати регулюється Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".

Відповідно до статей 1, 2 указаного Закону підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

З аналізу наведених норм вбачається, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.

При цьому дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).

Компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування, тобто, чи самим підприємством, установою чи організацією добровільно або на виконання судового рішення.

Основною умовою для виплати громадянину передбаченої ч. 2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 2 Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв'язку з порушенням їх виплати" компенсації, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, у тому числі пенсії.

Разом із тим, позивач просить зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату йому компенсацію втрати частини доходу на суми недоплаченої частини пенсії, які не були йому нараховані та на момент розгляду справи не виплачені.

Таким чином суд вважає вимоги ОСОБА_1 щодо виплати сум недоплаченої пенсії з нарахуванням та виплатою компенсації передчасними, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

З урахуванням часткового задоволення позовних вимог, відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Сумській області на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у вигляді судового збору в сумі 384,20 грн. пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) з 05.03.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 384,20 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження, передбачений ст. 295 КАС України, продовжуються на строк дії такого карантину.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 29.04.2020.

Суддя С.М. Гелета