Рішення від 29.04.2020 по справі 480/1683/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2020 р. Справа № 480/1683/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Служби безпеки України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до управління Служби безпеки України в Сумській області (далі - відповідач, УСБУ в Сумській області), в якій просить визнати протиправними дії УСБУ в Сумській області щодо не проведення перерахунку посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року та 01.01.2019 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50 %) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 та норми приміток додатків 1-14 до неї, "Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 № 45; зобов'язати УСБУ в Сумській області провести перерахунок посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року і 01.01.2019 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50 %) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 та норми приміток додатків 1-14 до неї, "Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 року № 45 та надати оновлені дані до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії з врахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 проходив військову службу в органах Служби безпеки України, а в листопаді 2013 був звільнений у запас, на даний час є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У 2018 році на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 УСБУ в Сумській області було складено та направлено до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Однак, як зазначає позивач, посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років неправильно розраховані відповідачем, а саме не відповідають постанові Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 та нормам приміток додатків 1-14 до вказаної постанови. У зв'язку із цим позивач звертався до УСБУ в Сумській області із заявою та просив здійснити перерахунок посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та направити таку інформацію до органу пенсійного фонду. Відповідач відмовив у проведенні перерахунку посилаючись на неузгодженість норм постанови від 30.08.2017 № 704.

Представник відповідача подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Вказав, що розрахунок посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років позивача проведено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, а саме додатків 1, 4, 14 до вказаної постанови.

Також зазначив, що у примітці 1 до додатку 1 передбачено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.

У примітці до додатку 14 передбачено, що оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Згідно зі статтями 7, 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" встановлено у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 року - 1762,00 грн., мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 01.01.2018 року - 3723,00 грн.

Посадовий оклад та оклад за військовим званням позивача визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 та 01.01.2019 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14.

Для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 управлінням на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, було складено довідку про грошове забезпечення позивача та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду У країни в Сумській області. Тобто довідка була оформлена у відповідності до вимог Закону, постанов Кабінету Міністрів України № 704 та № 103, Порядку № 45.

Також на думку представника відповідача між нормами пункту 4 постанови Уряду № 704 та приміток до додатків 1 та 14 до цієї постанови наявні колізії, які виникли після прийняття постанови від 21.02.2018 № 103.

Також позивач посилається на судову практику відповідно до якої позовні вимоги, які є предметом розгляду справи, судами визнаються обґрунтованими та такими, що були задоволені, зокрема по справах №520/8061/19 від 16.12.2019, №640/20875/18 від 18.06.2019, №160/3228/19 від 12.09.2019, та інші.

На вказаний відзив позивач подав відповідь у якій із запереченнями відповідача не погоджується, просить задовольнити його вимоги в повному обсязі, зазначає про правомірність позовних вимог та відсутність підстав для відмови в його вимогах. Від відповідача надійшло заперечення на зазначену відповідь на відзив, в якому зазначається про те, що судова практика, на яку посилається позивач не є безальтернативною, наявні судові рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, зокрема по справі 460/413/19,640/21496/18.

Ухвалою від 18.03.2020 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Позивач є пенсіонером, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) УСБУ в Сумській області видано довідку від 10.04.2018 № 1802004701 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Згідно з указаною довідкою, за нормами, чинними на 01.01.2018 за посадою офіцер діючого резерву по посаді начальник відділу оперативно-технічних заходів УСБУ в Сумській області посадовий оклад ОСОБА_1 складає 7750,00 грн., оклад за військовим званням "полковник" - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років 50 % - 4615,00 грн. (а.с. 8).

Не погодившись із розрахунком наведених складових грошового забезпечення ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою в якій зазначив, що пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 передбачено установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

В примітках до додатків 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 передбачено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

З урахуванням розміру мінімальної заробітної плати у 2018 році, посадовий оклад повинен становити 8190,00 грн., оклад за військовим званням 1560,00 грн., а надбавка за вислугу років 50 % - 4875,00 грн. (а.с. 10-11).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (чинним на момент видачі довідки позивачу) передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

З 01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Таким чином пенсія позивача підлягала перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, виходячи із розмірів окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, визначених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.

Пунктом 2 постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 4 постанови № 704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Згідно зі схемою тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Служби безпеки (додаток 4) посада позивача віднесена до 43 тарифного розряду.

Відповідно до тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 1) тарифний коефіцієнт посади позивача - 4,4.

Згідно з приміткою до додатку 1 посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.

Відповідно до схеми тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, тарифний коефіцієнт звання "полковник" - 0,84.

Згідно з приміткою до додатку 14 оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли розмір окладу визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.

Відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2018 рік" станом на 01.01.2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1762,00 грн., а мінімальна заробітна плата - 3723,00 грн.

За Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" прожитковий мінімум складає 1921,00 грн., а мінімальна заробітна плата - 4173,00 грн.

Тобто у 2018 році вихідний показник, який повинен братися для розрахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням становить 1861,50 грн. (50 % від 3723,00 грн.).

У 2019 році вихідний показник, який повинен братися для розрахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням становить 2086,50 грн. (50 % від 4173,00 грн.).

Таким чином розрахунок посадового окладу ОСОБА_1 у 2018 та 2019 роках повинен бути розрахований шляхом множення 50 % мінімальної заробітної плати, встановленої відповідно на 01.01.2018 та 01.01.2019, на тарифний коефіцієнт посади, а не із розрахунку прожиткового мінімуму громадян.

Розрахунок окладу за військовим (спеціальним) званням "полковник" у 2018 та 2019 роках повинен бути розрахований шляхом множення 50 % мінімальної заробітної плати, встановленої відповідно на 01.01.2018 та 01.01.2019, на тарифний коефіцієнт звання.

Відповідно надбавка за вислугу років (додаток 16 до постанови № 704) має бути розрахована, виходячи із розміру посадового окладу помноженого на вислугу років.

Натомість УСБУ в Сумській області розрахунок зазначених показників грошового забезпечення позивача проведено без урахування норм примітки до додатку 1 та додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, що призвело до зменшення суми грошового забезпечення позивача, яке враховується при перерахунку пенсії.

Стосовно посилання відповідача на те, що існує колізія між п. 4 постанови № 704 та змісту Додатків до даної постанови, суд зазначає наступне.

Згідно із ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Венеціанська комісія у своїй доповіді від 04 квітня 2011 року "Верховенство права" вказала, що правова визначеність є елементом верховенства права та є істотно важливою для питання довіри до судової системи. Аби досягти цієї довіри, держава повинна зробити текст закону легко доступним, закон має бути сформульований з достатньою мірою чіткості, аби особа мала можливість скерувати свою поведінку. Згідно з усталеною практикою Європейського суду поняття "якість закону" означає, що національне законодавство повинне бути доступним і передбачуваним, тобто визначати достатньо чіткі положення, аби дати людям адекватну вказівку щодо обставин і умов, за яких державні органи мають право вживати заходів, що вплинуть на права осіб (рішення у справах «Олександр Волков проти України», «C.G. та інші проти Болгарії» та ін.

Європейський суд неодноразово вказує, що відповідальність за подолання недоліків законодавства, правових колізій, прогалин, інтерпретаційних сумнівів лежить, в тому числі, і на судових органах, які застосовують та тлумачать закони (рішення у справі «Кантоні проти Франції»).

Суд також враховує практику Європейського суду з прав людини, а саме рішення по справі «Ольсон проти Швеції», в якому суд зазначив, що будь-яка норма не може рахуватися «законом», якщо її не сформульовано з достатньою точністю так, щоб громадянин мав змогу, якщо потрібно, з відповідними рекомендаціями, до певної міри передбачити наслідки своєї поведінки.

В даному випадку, пункт 4 Постанови №704 визначає порядок розрахунку розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу. Відповідачем правомірно взято за основу розрахунок, який визначається шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Разом із тим, відповідачем безпідставно не взято до уваги зміст примітки 1,14 Додатку 1 до Постанови № 704, яка також визначає базову величину мінімального розміру за розрядами тарифної сітки шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року, але передбачає, що такий розмір повинен бути не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Суд звертає увагу, що вказані примітки є частиною відповідного нормативно-правового акту та не були скасовані судом, в зазначені пункти додатків Постанови №704 законодавець зміни не вносив, а тому повинні застосовуватися відповідачем при визначенні мінімального розміру посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, зокрема, відповідач повинен взяти 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати станом як на 2018 , так і на 2019 рік та помножити на відповідний тарифний коефіцієнт.

Разом із тим, матеріалами справи не підтверджується, що відповідачем взагалі складалася довідка при зміні розміру грошового забезпечення для можливого перерахунку пенсії позивача з 01.01.2019. Судом була витребувана така довідка, але учасниками справи не надана, відповідач зазначив, що за 2019 рік така довідка не складалася, до органів Пенсійного фонду на направлялася з аналогічних підстав, що і при видачі довідки для перерахунку з 01.01.2018, а саме застосовування виключно п.4 Постанови №704 та неврахування змісту Приміток додатків до Постанови №704, а тому розміри, на думку відповідача, не змінювалися.

Суд не погоджується із такими твердженнями відповідача, враховуючи наступне.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. ч. 1,3 ст. 51 Закону при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

В даному випадку, станом на 01.01.2019 відповідно до Примітки 1 Додатку 1 постанови №704, множником не може бути число менше 50 відсотків розміру заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, яка змінилася відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2019рік», отже при визначенні посадового окладу позивача неможливо застосувати прожитковий мінімум для працездатних осіб, оскільки він є меншим від мінімально можливого множника станом на 01.01.2019, не є однаковим із визначенням станом на 01.01.2018.

Таким чином відповідачем не було складено довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії з 01.01.2019. Суд зазначає, що в даному випадку, відповідач, як зазначено вище, повинен оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, виходячи із визначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідні тарифні коефіцієнти, а саме з урахуванням того, що з 01.01.2019 року змінився розмір мінімальної заробітної плати, що в свою чергу впливає на розмір посадового окладу та окладу за військовим званням позивача.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині врахування відповідачем змісту приміток до відповідних додатків Постанови № 704, оскільки примітки до додатків 1,14, на які посилається позивач і які, не визнає відповідач, є в свою чергу частинами єдиного зазначеного нормативно-правового акта, які представляють державно-владний припис, призначений для спеціального текстового або символічного підкреслення, має супровідний характер.

У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Враховуючи вищевикладене, судом задовольняються позовні вимоги щодо зобов'язання управління Служби безпеки України в Сумській області провести перерахунок посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2018 та 01.01.2019 з урахуванням примітки до додатків 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" на відповідні тарифні коефіцієнти та надати оновлені дані до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Разом із тим, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправними дії управління Служби безпеки України в Сумській області щодо проведення розрахунку посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням ОСОБА_1 без урахування норм приміток до додатків 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, враховуючи те, що суд зазначає, що обраний спосіб захисту в цій частині позовних вимог не є належним в даному випадку, оскільки не забезпечить повного захисту прав позивача в частині оформлення та складання довідки відповідно до вимог Постанови №704, а станом на 01.01.2019 відповідачем взагалі довідка не була видана та направлена, а тому жодних дій відповідачем вчинено не було, а тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Стосовно посилання відповідача на судові рішення по справі №460/413/19, №640/21496/18 в межах розгляду яких відмовлено в задоволенні вимог позивачів, суд звертає увагу, що постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2019 року № 520/8061/19, Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року № 857/11413/19, Першого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2020 по справі №200/868619-а, Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.01.2020 по справі №826/14650/18 апеляційними інстанціями підтверджено правомірність позовних вимог.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосування норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, а в даному випадку таких постанов касаційної інстанції відповідачем надано не було.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань УСБУ в Сумській області судові витрати в розмірі 840,80 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до управління Служби безпеки України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Зобов'язати управління Служби безпеки України в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 32, код ЄДРПОУ 20001674) провести перерахунок посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2018 та 01.01.2019 роки з урахуванням примітки до додатків 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" на відповідні тарифні коефіцієнти та надати оновлені дані до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Служби безпеки України в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 32, код ЄДРПОУ 20001674) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 840,80 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження, передбачений ст. 295 КАС України, продовжуються на строк дії такого карантину.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 29.04.2020.

Суддя С.М. Гелета