Справа № 560/2178/20
27 квітня 2020 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Ковальчук О.К., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління СБ України у Хмельницькій області про визнання дій, бездіяльності протиправними та стягнення коштів,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління СБ України у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії Управління СБ України у Хмельницькій області щодо не проведення повного розрахунку при звільненні - невиплати в день виключення зі списків Управління СБ України у Хмельницькій області 21.02.2019 - премії за лютий 2019 року, грошової компенсації за невикористану частину щорічної основної відпустки за 2019 рік, грошової компенсації за неотримане речове майно, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби та грошової компенсації за невикористанні календарні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період 2016-2018роки, визнати протиправною бездіяльність Управління СБ України у Хмельницькій області щодо не повідомлення у письмовій формі про нараховані суми, належні при звільненні з військової служби в органах СБ України, перед виплатою зазначених сум, та стягнути з Управління СБ України у Хмельницькій області середній заробіток за несвоєчасний розрахунок при звільненні за період з 22.02.2019 по день фактичного розрахунку 27.03.2020 в розмірі 210197,19 грн.
Строки звернення до суду визначені статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В позовній заяві позивач зазначає, що звертався до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дій Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області щодо не проведення повного розрахунку при звільненні, а саме невиплати йому в день виключення зі списків Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області 21.02.2019 премії за лютий 2019 року, грошової компенсації за невикористану відпустку за 2019 рік, грошової компенсації за не отримане речове майно та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, та стягнення з Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні за період з 22.02.2019 по день фактичного розрахунку - 23.05.2019 в розмірі 47939,71 грн. Постановою від 03 березня 2020 року у справі "560/3339/19 Сьомий апеляційний адміністративний суд адміністративний позов залишив без розгляду у зв'язку із пропуском встановленого процесуальним законом строку звернення до суду.
Відповідно до частини 4 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Частинами 1 та 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
За змістом частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з частиною 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Звернувшись з позовними вимогами щодо визнання протиправними дій (бездіяльності) Управління СБ України у Хмельницькій області щодо не проведення повного розрахунку при звільненні - невиплати в день виключення зі списків Управління СБ України у Хмельницькій області 21.02.2019 - премії за лютий 2019 року, грошової компенсації за невикористану частину щорічної основної відпустки за 2019 рік, грошової компенсації за неотримане речове майно, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби та стягнення з Управління СБ України у Хмельницькій області середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні, позивач не надав документально обґрунтованого пояснення причин пропуску строку звернення до суду з вказаними вимогами, або заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
У позовній заяві позивач також просить визнати протиправною бездіяльність Управління СБ України у Хмельницькій області щодо не повідомлення у письмовій формі про нараховані суми, належні при звільненні з військової служби в органах СБ України, перед виплатою зазначених сум.
Про порушення своїх прав, щодо не повідомлення у письмовій формі про нараховані суми, належні при звільненні з військової служби в органах СБ України, позивач дізнався в лютому 2019, після ознайомлення з наказами про звільнення та виключення із списків особового складу. Однак, до суду з вказаними вимогами звернувся лише в квітні 2020 року, з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
З урахуванням положень статей 122, 123 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок доказування поважності причин пропуску строку звернення до суду покладений на позивача.
Причина пропуску строку звернення до суду із адміністративним позовом може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Тобто, поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Крім того, згідно з пунктом 3 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаюється ціна позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
Позивач просить стягнути з Управління СБ України у Хмельницькій області середній заробіток за несвоєчасний розрахунок при звільненні за період з 22.02.2019 по день фактичного розрахунку 27.03.2020 в розмірі 210197,19 грн.
В порушення вимог пункту 3 частини 5 статті 160 КАС України позивач не надав обґрунтований розрахунок суми середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні в розмірі 210197,19 грн, заявленої до стягнення з відповідача, з складовими грошового забезпечення, включеними ним до цієї суми, та довідки про середній заробіток.
За змістом частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, позовну заяву слід залишити без руху.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання документально обґрунтованого пояснення щодо причин пропуску строку звернення до суду з вимогами про визнання протиправними дій відповідача щодо не проведення повного розрахунку при звільненні - невиплати в день виключення зі списків Управління СБ України у Хмельницькій області 21.02.2019 - премії за лютий 2019 року, грошової компенсації за невикористану частину щорічної основної відпустки за 2019 рік, грошової компенсації за неотримане речове майно, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не повідомлення у письмовій формі про нараховані суми, належні при звільненні з військової служби в органах СБ України, перед виплатою зазначених сум та стягнення з Управління СБ України у Хмельницькій області середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні, або заяви про поновлення цього строку, обґрунтованого розрахунку суми стягнення середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні в розмірі 210197,19 грн, з складовими грошового забезпечення, включеними до суми середнього заробітку, та довідки про середній заробіток позивача.
При цьому, суд враховує, що постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11.03.2020 №211 (із змінами та доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України), з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з 12 березня 2020 до 11 травня 2020 на усій території України установлений карантин.
Керуючись статтями 169, 248, пунктом 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 , залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - до 12.05.2020 року, але не менше 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддяО.К. Ковальчук