Рішення від 29.04.2020 по справі 520/2784/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

29 квітня 2020 р. № 520/2784/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Бадюков Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, в особі начальника Стрєльцової Р.Г. (просп. Льва Ландау, буд. 48, м. Харків, 61060, код ЄДРПОУ 03196653) про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі за текстом - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району м. Харків (надалі за текстом - УПСЗН Немишлянського району м. Харків, відповідач, УПСЗН), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району ХМР, яке діє як суб'єкт владних повноважень, вчинити дії з продовження надання ОСОБА_1 житлових субсидій з травня 2019, які призначаються у встановленому законодавством порядку.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що 17 лютого 2020 року звернувся до відповідача з приводу нарахування житлової субсидії на опалювальний сезон 2019-2020 рр., та від завідуючої сектором ОСОБА_2 дізнались, що субсидію знято через заборгованість по сплаті за електроенергію станом на 01.05.2019 року. Стверджує, що про заборгованість від Харківенергозбуту не отримували жодної претензії в будь-якому вигляді, що рахунки за спожиту електроенергію сплачує після закінчення місяця, що підлягає оплаті, так, як вимагає постачальник. В підтвердження вище викладеному 19 лютого 2020 року до відповідача надано копії квитанцій по сплаті за спожиту електроенергію від 07.05.2019 року за березень-квітень 2019 року, від 01.06.2019 року - за травень 2019 року, від 03.07.2019 року - за червень 2019 року і т.д., де вказані показники лічильника відповідають переданим по Vіbеr до Східного відділення.

Представником відповідача було подано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що доводи Позивача незаконними, необґрунтованими та такими, що не відповідають фактичним обставинам справи позаяк субсидію на домогосподарство позивача було призначено з серпня 2018 року по квітень 2019 року включно.

Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (з 01.01.2020 - два місяці) (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.

Відповідачем отримано відомості щодо суми простроченої понад місяць заборгованості з оплати комунальних послуг у Позивача, а саме: від ПрАТ «Харківеенергозбут» у сумі 862, 46 грн., тому субсидію на його домогосподарство з травня 2019 року не призначено.

За таких обставин просив відмовити у задоволенні позову.

15.04.2020 року до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якому викладено правову позицію позивача стосовно порушених відповідачем у відзиві на позову питань.

Відповідно до ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до приписів ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Судом встановлено і не заперечується учасниками справи, що позивач зареєстрований разом із гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , гр. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_2 , у житловому приміщенні опалювальною площею 48,8 кв. м. Субсидію на домогосподарство позивача було призначено з серпня 2018 року по квітень 2019 року включно.

Для вирішення питання призначення субсидії на домогосподарство Позивача з травня 2019 року Відповідачем були надіслані запити до підприемств-виробників/виконавців комунальних послуг, а саме: ТОВ «Харків Екоресурс», ТОВ «Харківгаз збут», ПрАТ «Харківенергозбут» щодо забезпеченості комунальними послугами та наявності (відсутності) простроченої понад місяць заборгованості з оплати комунальних послуг, до Адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради щодо складу зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, до ДПС, ПФУ щодо доходів, сплати ЄСВ.

Відповідачем отримано відомості щодо суми простроченої понад місяць заборгованості з оплати комунальних послуг у Позивача, а саме: від ПрАТ «Харківеенергозбут» у сумі 862, 46 грн. станом на 01.05.2019 року.

Згідно копії рахунку від 05.05.2019 року № 2044578217 за електричну енергію період заборгованості - квітень 2019 року, а саме: за період з 01.04.2019 р. по 01.05.2019 р. Термін оплати - 10 днів.

Згідно квитанції № 0.0.1346128942.1 від 07.05.2019 року позивачем до ПАТ «Харківенергозбут» за послуги з енергопостачання за показниками лічильника поп. з 23976 пот. з 23367 сплачено 565 ,00 грн.

10.07.2019 року відповідачем було сформовано повідомлення № 1428/4-7, в якому зазначається про не призначення ОСОБА_1 субсидії з травня 2019 року у зв'язку з наявністю простроченої заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг перед ПрАТ «Харківенергозбут» у розмірі 862, 46 грн.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано, Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-IV, Положенням «Про порядок призначення житлової субсидії», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначені Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.

Соціальні норми і нормативи - показники необхідного споживання продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг та забезпечення освітніми, медичними, житлово-комунальними, соціально-культурними послугами.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних соціальних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів витрат на найм житла, управління житлом і оплату комунальних послуг, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-IV, (далі - Закон №1875-IV) житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Пунктом 5 частини 3 статті 20 Закону № 1875-IV закріплений обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

За приписами абзацу першого підпункту 5 пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 р. № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі по тексту - Положення № 848) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.

За приписами абзацу дванадцятого пункту 14 Положення №848 для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про суми простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а також сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами. До суми такої заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу не включається заборгованість, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов.

Відомості, зазначені в цьому пункті, можуть надаватися структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо.

Абзацом двадцять п'ятим пункту 14 Положення № 848 встановлено, що структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про:

- призначення житлової субсидії;

- відмову в призначенні житлової субсидії (у разі коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення);

- відмову в призначенні житлової субсидії;

- подання документів на розгляд комісії.

У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення (абзац двадцять дев'ятий пункту 14 Положення № 848).

Згідно п. 16 Положення № 848 після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім осіб, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, осіб, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Абзацом 6 п. 16 Положення № 848 передбачено, якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого сезону.

Отже, суд відзначає, що позаяк позивач у визначений ПАТ «Харківенергозбут» сплатив заборгованість у розмірі 565, 00 грн., а залишок її становить 297, 46 грн., суд не погоджується з висновком відповідача про наявність заборгованості позивача загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, відповідачем до матеріалів справи не надано, а судом під час її розгляду не добуто належних та допустимих, достатніх та достовірних в розумінні приписів ст. ст. 73-76 КАСУ доказів прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії протягом 10 календарних днів з дня отримання документів про заборгованість позивача та інформування позивача про прийняте рішення, зокрема, доказів вручення відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району Харківської міської ради, не призначаючи позивачу житлову субсидію з 01.05.2019 року, діяло не в порядку та у спосіб, передбачений чинним законодавством, а тому позовні вимоги щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району ХМР вчинити певні дії є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАСУ суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина ОСОБА_1 суд вирішив вийти за межі позовних вимог в частині визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району ХМР з не призначення ОСОБА_1 субсидії з травня 2019 року.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 5-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, в особі начальника Стрєльцової Р.Г. (просп. Льва Ландау, буд. 48, м. Харків, 61060, код ЄДРПОУ 03196653) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району Харківської міської ради (просп. Льва Ландау, буд. 48, м. Харків, 61060, код ЄДРПОУ 03196653) з не призначення ОСОБА_1 житлової субсидії з травня 2019 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, в особі начальника Стрєльцової Р.Г. (просп. Льва Ландау, буд. 48, м. Харків, 61060, код ЄДРПОУ 03196653) вчинити дії з продовження надання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) житлових субсидій з травня 2019 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) суму сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (просп. Льва Ландау, буд. 48, м. Харків, 61060, код ЄДРПОУ 03196653) у розмірі 840, 80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 29.04.2020 р.

Суддя Бадюков Ю.В.