Рішення від 29.04.2020 по справі 420/955/20

Справа № 420/955/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд:

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо бездіяльності у здійсненні перерахунку призначення та виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю ОСОБА_1 у відповідності до Закону України «Про статусі соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок і призначити та виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію за щкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 23.07.2011 року, щомісячно і довічно.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 , компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за період з 23.07.2011 року по день поновлення нарахування та виплати Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області зазначеного виду пенсії, у розмірі та в порядку, визначених відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2011 року № 159.

В обґрунтування адміністративного позову позивача зазначає, що він є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС в 1986 році, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І, інвалідом ІІ групи довічно, у зв'язку з захворюванням пов'язаному з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. ГУ ПФУ в Одеській області на підставі постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2014 року справа № 2-а-116/11/1507 було проведено перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до статті 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку 75% мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлений ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01 січня 2007 року, до встановлення іншого законодавчого регулювання визначеного Законами України щодо виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. На початку 2019 року позивач отримав лист ГУ ПФУ в Одеській області про те, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, йому не нараховується з 23.07.2011 року у зв'язку із встановленням іншого законодавчого регулювання. В квітні 2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про проведення перерахунку та виплати додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров'ю, на яку отримав відповідь від 06.05.2019 року про те, що із вказаною заявою необхідно звертатися до Ізмаїльського ОУПФУ. На особистому прийомі представника позивача у начальника Болградського відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ в Одеській області, представника позивача було повідомлено про те, що даний вид пенсії призначається ГУ ПФУ в Одеській області. Позивач повторно звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із відповідною заявою, на яку отримав відповідь від 18.06.2019 року № 1246/Д-98 про пересилку звернення до Болградського відділу з питань призначення та перерахунку пенсій. В листопаді 2019 року начальник Болградського відділу на особистому прийомі роз'яснила позивачу та його представнику про те, що зазначений вид пенсії призначається в Києві. 05.11.2019 року позивач звернувся з заявою до УПФУ в Болградському районі, Одеської області, надіславши її на електронну адресу, але відповідь на вказану заяву так і не отримав. 17.12.2019 року позивач звернувся із заявою про перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю до УПФУ в Болградському районі, Одеської області засобами поштового зв'язку. Заяву управління отримало 20.12.2019 року, проте, відповідь позивачу так і не надано.

Ухвалою суду від 11.02.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 30.03.2020 року.

26.02.2020 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов з огляду на який, представник відповідача зазначає, що позивачу призначена пенсія по інвалідності згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки позивач має право на встановлення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі, передбаченому для осіб з інвалідністю 1 групи, ГУ ПФУ в Одеській області встановило її у вигляді підвищення/надбавки до основної державної пенсії за вислугу років. Для того щоб позивачу держана (основна) пенсія була призначена із додатковою пенсією за шкоду, заподіяну здоров'ю, йому необхідно перейти з пенсії по інвалідності, призначеної за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на пенсію в порядку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Оскільки рішення суду по справі № 2-а-116/11/1507 від 07.04.2014 року не визначено кінцеві дати здійснення перерахунку, Головним управлінням відповідний перерахунок проведено до внесення змін в законодавство, яке регулює спірні правовідносини, тобто до 22.07.2011 року.

Сторони у підготовче засідання не з'явилися, належним чином та своєчасно повідомлялися про дату, час і місце судового розгляду.

10.03.2020 року від позивача засобами електронного зв'язку надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

30.03.2020 року від представника відповідача засобами електронного зв'язку надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) та учасником ліквідації наслідків на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 30.08.2000 року та вкладкою № НОМЕР_2 с від 31.01.2012 року.

Також, згідно з посвідченням серії НОМЕР_3 від 27.04.2000 року, позивач є інвалідом 2 групи та має право на пільги, встановлені законодавством для ветеранів війни-інвалідів війни.

З 04.01.2000 року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З 26.04.2000 року на підставі заяви позивача, ОСОБА_1 переведено на пенсію по інвалідності згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2014 року у справі № 2-а-116/11/1507, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у період з 01.01.2007 року по 22.07.2011 року нараховувало та вплачувало позивачу додаткову пенсію, за шкоду, завдану здоров'ю, відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З прийняттям постанови КМУ № 745 від 06.07.2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії, за шкоду, завдану здоров'ю, відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», припинено.

Разом з тим, з огляду на матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 , позивачу нараховувалося та виплачувалося підвищення до пенсії по інвалідності як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії у розмірі 379,60 грн.

15.04.2019 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області зі заявою про перерахунок та виплату з 23.07.2011 року додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

06.05.2019 року ГУ ПФУ в Одеській області надало відповідь № 939/Д-11 на заяву позивача, з огляду на яку, драга ОСОБА_2 рекомендовано звернутися для обчислення зазначеного виду пенсії до Ізмаїльського ОУПФУ Одеської області.

На повторну заяву позивача, ГУ ПФУ в Одеській області надано відповідь № 1246/Д-08 від 18.06.2019 року «Про пересилку звернення». Згідно з вказаною відповіддю, звернення ОСОБА_1 надіслано за належністю до Болградського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян (пров. Соборний, буд. 149, м. Болград, Одеська обл., 68702).

05.11.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Болградському районі Одеської області із заявою про перерахунок та виплату з 23.07.2011 року додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за допомогою засобів електронного зв'язку. Аналогічне звернення направлено 17.12.2019 року засобами поштового зв'язку. Представник Болградського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян отримав вказане звернення 19.12.2019 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією поштового повідомлення.

Згідно з ч. ч. 1,2 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції чинній, станом на час виникнення спірних правовідносин), особи офіцерського складу, прапорщики і міічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції чинній, станом на час виникнення спірних правовідносин), умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і цим Законом.

Згідно зі ст. 24 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції чинній, станом на час виникнення спірних правовідносин), до пенсії по інвалідності, що призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (у тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховується: а) надбавка непрацюючим інвалідам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї (стаття 30), - на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому надбавка нараховується тільки на тих членів сім'ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомогу на дітей одиноким матерям. За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги і надбавку до пенсії по інвалідності на непрацездатного члена сім'ї за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім'ї надбавку. За наявності в сім'ї двох або більше пенсіонерів кожний непрацездатний член сім'ї, який перебуває на їх спільному утриманні, враховується для нарахування надбавки тільки одному з пенсіонерів за їх вибором; б) державна соціальна допомога на догляд у порядку і на умовах, передбачених Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам"; в) надбавка особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, у порядку і на умовах, передбачених статтею 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, - у порядку і на умовах, передбачених статтею 9 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні".

Надбавки та допомога, передбачені цією статтею, можуть нараховуватися одночасно.

Надбавки і підвищення до пенсій по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи нараховуються і в порядку, встановленому Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно зі ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції чинній, станом на час виникнення спірних правовідносин), учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції чинній, станом на час виникнення спірних правовідносин), для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 1) інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.

Приписами ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції чинній, станом на час виникнення спірних правовідносин), пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно зі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції чинній, станом на час виникнення спірних правовідносин), особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам I групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; інвалідам II групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до приписів Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній з 01.01.2015 року), особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

23.07.2011 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 р. N 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», якою у період з 23.07.2011 року по 01.01.2012 року було визначено розмір щомісячної додаткова пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

01.01.2012 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - пенсії).

Пунктом 13 зазначеної постанови передбачено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах: особам, що належать до категорії 1: з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: особам з інвалідністю I групи - 474,5 гривні; особам з інвалідністю II групи - 379,6 гривні; особам з інвалідністю III групи - 284,7 гривні.

Стаття 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (закон, за яким призначено пенсію позивачу) передбачає, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Тобто, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсії за цим Законом може бути здійснено за заявою пенсіонера.

Згідно зі ст. 66 вказаного Закону, рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.

З огляду на наведені положення законодавства, за результатом розгляду заяви пенсіонера про перерахунок його пенсії, управління Пенсійного фонду зобов'язане розглянути вказану заяву та прийняти за результатом розгляду заяви відповідне рішення.

Разом з тим, суд встановив, що за результатом розгляду поданих ОСОБА_1 заяв про перерахунок пенсії, ані ГУ ПФУ в Одеській області, ані його структурний підрозділ Болградський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян, рішення по суті не приймали, у зв'язку із чим, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не неприйняття рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, відповідно до ст. 50 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і призначити та виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 23.07.2011 року, щомісячно і довічно, суд зазначає, що, враховуючи, що по суті заява позивача не розглядалась, наявні підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути у встановленому порядку по суті заяву ОСОБА_1 про перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, відповідно до ст. 50 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Щодо вимоги позивача про зобовязання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 , компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за період з 23.07.2011 року по день поновлення нарахування та виплати Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області зазначеного виду пенсії, у розмірі та в порядку, визначених відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2011 року № 159, суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Приписами ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» передбачено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 (Порядок № 159), відповідно до п. 1 вказаного Порядку, поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Пунктами 2, 3 Порядку № 159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.

Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат); соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо); стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення).

З огляду на наведені норми Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку № 159, компенсації підлягає своєчасно несплачена пенсія.

При цьому суд зазначає, що з огляду на вимогу вказаних нормативно-правових актів, компенсація нараховується та виплачується у випадку затримки виплати вже нарахованих сум пенсії.

Тоді як, у даному випадку, ОСОБА_1 додаткова пенсія, компенсацію за затримку виплати якої він просить нарахувати, не нараховувалася, що і призвело до звернення до суду із вказаним позовом.

Таким чином, суд робить висновок, що зазначена вимога до задоволення не належить, оскільки компенсація передбачена саме за затримку виплати коштів вже нарахованих, а не за затримку їх нарахування.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до часткового задоволення.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 205, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо не неприйняття рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, відповідно до ст. 50 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути у встановленому законодавством порядку по суті заяву ОСОБА_1 про перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В іншій частині позову - відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Процесуальні строки, визначені рішенням застосовуються з урахуванням п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; код ЄДРПОУ: 20987385).

Повний текст постанови виготовлений та підписаний судом 29.04.2020 року.

Суддя Н.В.Бжассо

.