Справа № 420/4829/19
29 квітня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стефанов С.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про поворот виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу №149 від 07.08.2019 року про відмову в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту та зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, в якому позивач просив:
- визнати наказ Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області №149 від 07.08.2019 року, про відмову в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, протиправним і скасувати його;
- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області у відповідності з процедурою, передбаченою ст.8 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», прийняти рішення про оформлення документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2019 року в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу №149 від 07.08.2019 року про відмову в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року:
- апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2019 року скасовано;
- ухвалено у справі постанову якою визнано протиправним та скасовано наказ №149 від 07.08.2019 року Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про відмову ОСОБА_1 в оформленні документів для вирішення питання про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
- зобов'язано Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про оформлення документів для вирішення питання про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
- в іншій частині позову відмовлено.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31 березня 2020 року:
- касаційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області задоволено;
- постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року скасовано;
- рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2019 року у справі №420/4829/19 залишено в силі.
Адміністративна справа №420/4829/19 надійшла до Одеського окружного адміністративного суду 08 квітня 2020 року (вхід. №15041/20).
10 квітня 2020 року від представника Головного управління ДМС України в Одеській області надійшла заява про поворот виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року (вхід. №15217/20), в якій представник просить допустити поворот виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2019 року у справі №420/4829/19 шляхом скасування наказу ГУ ДМС України в Одеській області №04 від 09.01.2020 року про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2020 року призначено розгляд заяви Головного управління ДМС України в Одеській області про поворот виконання судового рішення на 27 квітня 2020 року.
В судове засідання сторони не з'явились, належним чином повідомлялись про дату, час та місце розгляду заяви. Від представника ГУ ДМС України в Одеській області надійшла заява в якій викладено прохання здійснювати розгляд заяви про поворот виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду без участі представника ГУ ДМС України в Одеській області (вхід. №ЕП/5104/20). Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення копія ухвали від 10.04.2020 року та повістка про виклик до суду вручені особисто ОСОБА_2 ОСОБА_3 18 квітня 2020 року (т.2 а.с.166).
Відповідно до ч.9 ст.380 КАС України суд розглядає заяву про поворот виконання, подану відповідно до частин сьомої та восьмої цієї статті, у двадцятиденний строк з дня надходження заяви у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу, яку може бути оскаржено у порядку, встановленому цим Кодексом. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Таким чином, враховуючи неявку сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду заяви, керуючись ч.9 ст.380 КАС України суд продовжив розгляд заяви ГУ ДМС України в Одеській області про поворот виконання судового рішення в порядку письмового провадження.
Поворотом виконання рішення суду є повернення сторін виконавчого провадження у первісний стан, що передував виконанню рішення, через скасування правової підстави такого виконання. Поворот виконання є способом захисту прав боржника на випадок отримання стягувачем за виконаним та у подальшому скасованим судовим рішенням неналежного, оскільки правова підстава такого набуття відпала.
Судом встановлено, що на виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2019 року по справі №420/4829/19, ГУ ДМС України в Одеській області було прийнято Наказ №04 від 09.01.2020 року «Про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту».
В подальшому, постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31 березня 2020 року касаційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області задоволено; постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року скасовано; рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2019 року у справі №420/4829/19 залишено в силі.
При цьому, питання про поворот виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року судом касаційної інстанції не вирішувалося.
Відповідно до ч.1 ст.380 КАС України суд апеляційної чи касаційної інстанції, приймаючи постанову, вирішує питання про поворот виконання, якщо, скасувавши рішення (визнавши його нечинним), він:
1) закриває провадження у справі;
2) залишає позов без розгляду;
3) відмовляє в позові повністю;
4) задовольняє позовні вимоги в меншому розмірі
Положеннями ч.7 ст.380 КАС України встановлено, що якщо питання про поворот виконання судового рішення не було вирішене згідно із частинами першою - третьою цієї статті, заява відповідача про поворот виконання розглядається адміністративним судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Поворот виконання рішення - це процесуальна форма захисту прав боржника. Воно можливе лише після набрання судовим рішенням законної сили. Його суть - у поверненні стягувачем боржнику всього одержаного за скасованим рішенням.
Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною у рішенні від 02.11.2011 року №13-рп/2011, поворот виконання рішення - це процесуальна гарантія захисту прав особи, яка полягає у поверненні сторін виконавчого провадження в попереднє становище через скасування правової підстави для виконання рішення. Інститут повороту виконання рішення спрямований на поновлення прав особи, порушених виконанням скасованого (зміненого) рішення, та є способом захисту цих прав.
Отже, поворот виконання рішення, якщо цього вимагає відповідач, можливий у будь-якому випадку, незалежно від того, в якому порядку (апеляційному, касаційному чи за нововиявленими обставинами) скасовано судове рішення.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що заявником доведено наявність підстав для повороту виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року у справі №420/4829/19 шляхом скасування наказу ГУ ДМС України в Одеській області №04 від 09.01.2020 року «Про оформлення документів для вирішення витання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту», а відтак заява про поворот виконання рішення суду підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.243, 248, 256, 295, 297, 380 КАС України, суд, -
Заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про поворот виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2019 року - задовольнити.
Здійснити поворот виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2019 року у справі №420/4829/19 шляхом скасування наказу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області №04 від 09.01.2020 року «Про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту».
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.О. Стефанов