Справа № 420/1503/20
28 квітня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”; відмінити рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області від 30 липня 2019 року протокол № 7 про результат розгляду заяви; відмінити рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у призначенні пенсії № 12 від 13.08.2019 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 4 квітня 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при прийнятті оскаржуваних рішень відповідач не прийняв до уваги роки, в яких він виконував встановлений мінімум трудової участі та не правильно розраховано страховий стаж роботи, оскільки його страховий стаж складає 28 років 10 місяців та 9 днів, тобто йому достатньо страхового стажу для отримання пенсії на пільгових умовах. Крім того, в трудовій книжці зазначено мінімуми трудової участі в роках, тому не зважаючи на кількість трактористів ці роки мають бути зараховані до стажу, який дає право на отримання пенсії на пільгових умовах.
Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що згідно з зустрічної перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідок для призначення (перерахунку) пенсії встановлено факт роботи на пільговій посаді не повний польовий період, тобто виявлено, що за одним трактором було закріплено два тракториста. На думку відповідача, вказаний факт виключає безпосередню зайнятість позивача у виробництві с/г продукції протягом повного польового періоду. З таких обставин відповідач вважає, що відсутні підстави врахувати період з 1988 по 2004 рік для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Таким чином, факт протиправних дій щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до п.3 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутній, оскільки позивачем не надано документів, які підтверджують пільговий стаж тракториста-машиніста.
Ухвалою суду від 28 лютого 2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та повідомлено сторін, що розгляд справи по суті розпочнеться через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі та буде розглянута у строк не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
23 травня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 44-45).
30 липня 2019 року комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області протоколом № 7 відмовлено ОСОБА_1 у підтвердженні періоду роботи на посаді тракториста-машиніста з 1998 по 2004 відповідно до п. «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки відповідно акту перевірки за весь період за одним трактором закріплено 2 трактористи-машиністи (а.с. 15).
13 серпня 2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення № 12, яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки згідно рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.07.2019 року протоколом № 7 ОСОБА_1 відмовлено у підтвердженні періоду роботи на посаді тракториста-машиніста з 1998 року по 2004 рік, відповідно до п. «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки відповідно акту перевірки за весь період за одним трактором з 1988 по 2004 роки закріплено 2 тракториста. При підрахунку страховий стаж для призначення пенсії гр. ОСОБА_1 складає 25 років 4 днів, пільговий стаж в якості тракториста за період його роботи в ПП «Білозір'я» складає 6 років 7 місяців 26 днів. Отже, ОСОБА_1 матиме прав звернутися за призначенням пенсії за віком після виповнення 60 років. За наявності страхового стажу з 01.01.2024 року по 31.12.12.2024 року не менше 31 року. У разі відсутності починаючи з 01.01.2018 року страхового стажу, передбаченого частинами першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 63 років за наявності страхового стажу починаючи з 01.01.2027 року по 31.12.2027 року від 24 до 34 років (а.с. 17, 40).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема, чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців.
В пункті 1 роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7 «Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства», яке було надане до пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», який є чинний, зазначено, що до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо). Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «тракторист-машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення.
Відповідно до ст. 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Відповідно до п. 1-2 Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно п. 20 Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність кількості відповідного стажу.
Вказана позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеній в постанові від 25 квітня 2019 року по справі № 497/472/17 (провадження № К/9901/45490/18, К/9901/45487/18), в постанові від 04 червня 2019 року по справі № 497/198/17 (провадження № К/9901/43392/18).
Як вбачається з матеріалів справи, а саме трудової книжки колгоспника, ОСОБА_1 період з 10.01.1988 року по 27.08.2005 року був членом колгоспу «ім. Кірова», який був реорганізований в СВК «Оріхівка», в період з 31.08.2005 року по 02.12.2006 року, 17.04.2007 року по 26.11.2007 року, 01.08.2009 року по 26.08.2010 року працював в ПП «Пандаклія» на посаді тракториста, в період з 04.05.2011 року по 01.12.2011 року, 16.08.2012 року по 23.02.2013 року, з 15.04.2013 року по 17.01.2017 року, з 09.06.2017 року по 27.11.2017 року, з 13.03.2018 року по 10.04.2018 року, з 12.04.2018 року по 30.10.2018 року, з 01.02.2019 року по 07.02.2019 року, з 06.03.2019 року по 19.03.2019 року та з 21.03.2019 року по дату звернення до пенсійного органу працював трактористом в ПП «Білозір'я», з 07.03.2017 року по 08.06.2017 року працював в ТОВ «Балкан-Плюс» трактористом (а.с. 6-12, 50-55).
З протоколу Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.07.2019 року № 7 вбачається, що пенсійним органом відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу період роботи з 1988 року по 2004 рік.
Разом з тим, в період з 10.01.1988 року по 27.08.2005 року трудова книжка ОСОБА_1 містить записи про виконання ним роботи тракториста, що також підтверджується архівною довідкою Відділу «Об'єднаний трудовий архів територіальних громад Болградського району» від 08 квітня 2019 року № 522/05-23 (а.с. 59).
Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії трудової книжки записи в ній щодо роботи ОСОБА_1 в колгоспі «ім. Кірова», який був реорганізований в СВК «Оріхівка»,виконані чітко, зрозуміло та в повному обсязі, містять інформацію про періоди роботи та займану посаду, реквізити відповідних наказів, на підставі яких вони внесені.
При цьому, у трудовій книжці зафіксовані виконання позивачем річного мінімуму трудової участі в громадському господарстві. Виконання позивачем річного мінімуму трудової участі в громадському господарстві підтверджено також архівною довідкою Відділу «Об'єднаний трудовий архів територіальних громад Болградського району» від 08 квітня 2019 року № 522/05-23 (а.с. 52, 59).
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що за одним трактором було закріплено два тракториста, як на підставу для відмови в призначенні пенсії, оскільки підставою для відмови в призначенні пенсії можуть слугувати документи, котрі спростовують або підтверджують наявність у позивача права на призначення пенсії, а інформація про закріплення двох трактористів за одним трактором.
Таким чином, відповідач помилково не врахував вказані докази та не взяв до уваги, що ОСОБА_1 , виконані річні мінімуми трудової участі в громадському господарстві, що підтверджується матеріалами пенсійної справи. При цьому, закріплення у колгоспі 2 працівників на одному тракторі не є обставиною, що свідчить про неповний робочий день позивача, та, як наслідок протиправно не зарахував період роботи позивача з 1988 року по 2004 рік до стажу роботи на посаді, що дає право на призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Крім того, суд не приймає до уваги посилання представника відповідача у відзиві на позовну заяву на те, що період роботи в якості тракториста-машиніста в СВК «Бессарабія» з 08.08.2005 року до 01.12.2005 року неможливо зарахувати до пільгового стажу у зв'язку з ненаданням пільгової довідки встановленого зразка, оскільки як вбачається з оскаржуваних рішень, вказані обставини не були підставою для відмови позивачу, ОСОБА_1 , у призначенні пенсії відповідно до п. «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
За таких підстав, суд дійшов висновку, що протокол Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.07.2019 року № 7, яким ОСОБА_1 відмовлено у підтвердженні періоду роботи на посаді тракториста-машиніста з 1998 по 2004 відповідно до п. «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому, оскільки рішення про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 12 від 13.08.2019 року прийнято на підставі протоколу комісії від 30.07.2019 року № 7, суд дійшов висновку, що вказане рішення також підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 4 квітня 2019 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно п. 1.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до п. 2.1. Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення); документи про місце проживання (реєстрації) особи; документи, які засвідчують особливий статус особи.
Згідно п. п. 4.1, 4.2, 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Таким чином, з аналізу вищевикладеного вбачається, що прийняттю рішення про призначення пенсії передує процедура перевірки пенсійним органом заяви про призначення пенсії та документів поданих до неї.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови ОСОБА_1 в призначені пенсії слугував протокол № 7 від 30.07.2019 року, яким відмовлено у підтвердженні періоду роботи на посаді тракториста-машиніста з 1998 по 2004 відповідно до п. «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки відповідно акту перевірки за весь період за одним трактором закріплено 2 трактористи-машиністи (а.с. 15).
Разом з тим, рішення № 12 від 13.08.2019 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 не містить жодних даних щодо перевірки ГУ ПФУ в Одеській області дотримання позивачем під час звернення із заявою про призначення пенсії, інших вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Частиною 4 ст. 245 КАС України встановлено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що відповідач, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що під час прийняття рішення № 12 від 13.08.2019 року відповідачем не враховано усіх обставин та положень законодавства, що мають значення для призначення пенсії позивачу, як наслідок, відповідач допустив неналежний розгляд поданої ОСОБА_1 заяви від 23 травня 2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування протоколу Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.07.2019 року № 7; визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 12 від 13.08.2019 року «Про відмову в призначенні пенсії»; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 заяви від 23 травня 2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При розподілі судових витрат суд враховує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн., відповідно до квитанції № 182 від 18.02.2020 року (а.с. 3).
Таким чином, відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 420,40 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 90, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати протокол Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.07.2019 року № 7.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 12 від 13.08.2019 року «Про відмову в призначенні пенсії».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 заяви від 23 травня 2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) за рахунок його бюджетних асигнувань на ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень 40 копійок).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України, п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук
.