Іменем України
29 квітня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1278/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
26.03.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, управління), в якій позивач просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не перерахунку та невиплати позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” протиправною;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській здійснити перерахунок з 01 січня 2018 року без обмеження максимального розміру пенсії: основний розмір пенсії: 86% грошового забезпечення з урахуванням надбавок із сум грошового забезпечення по таким відсоткам: 15% робота з таємн. виробами, носіями, док..; 50% надбавка за особливо важливі завдання; 10% премії та виплатити ОСОБА_2 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення і премії, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704-2017-п та відповідно до вимог статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ і провести виплату недоотриманих пенсійних коштів за 2018-2019 роки з урахуванням різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2018 року та місячним розміром пенсії, отриманої особою за період з 01 січня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку у відповідача. 06.02.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії та проведення виплати з 01.01.2018 та виплати 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704-2017-п та відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ і неотриманих пенсійних коштів за 2018-2019 роки.
Листом від 04.03.2020 № 520-471/К-01/8-1200/20 відповідач повідомив позивача про відмову щодо здійсненні перерахунку пенсії позивача та у проведенні виплати неотриманих пенсійних коштів.
З посиланням на норми Конституції України, Законів України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод", "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" представник позивача вважає, що відповідач порушив право позивача як громадянина на отримання пенсії визначеної законодавством України.
13.04.2020 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що управління не погоджується із наведеними позивачем обставинами та правовими підставами позову, з огляду на наступне (а.с.27-31).
ОСОБА_2 перебуває на обліку в головному управління Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262- XII від 09.04.1992.
ІНФОРМАЦІЯ_1 надав до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України від 16.03.2018 року № ФЕ 52465. 27.07.2018 на адресу управління надійшла нова довідка про розмір грошового забезпечення від 16.07.2018 № 52465 ІНФОРМАЦІЯ_2 . На підставі цих довідки відповідачем був проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018. У подальшому на адресу відповідача від ІНФОРМАЦІЯ_2 або безпосередньо від позивача будь-які довідки про складові грошового забезпечення ОСОБА_2 не надходили.
У 2019 році та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців не приймалось. Як наслідок, списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, управлінням не складались, довідки грошового забезпечення для перерахунку пенсії не отримувались. Тому, у відповідача відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу.
Крім того, відповідно до пункту 2 Постанови № 103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. З наведеного слідує, що виплата перерахованих пенсій здійснюється поетапно починаючи з 1 січня 2018 року. Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону № 2262-Х11, дає можливість відповідачу зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Також зазначено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 Постанови №103. Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Тобто, пункти 1, 2 Постанови №103 є нечинними саме з 05.03.2019, а не з моменту прийняття такого нормативно-правового акту, як вважає позивач. Скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1 та 2 Постанови №103 не впливає на результат розгляду цієї справи, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин ці норми Постанови №103 були чинними та правомірно застосовувались відповідачем.
27.04.2020 від представника позивача через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив, в якій, зокрема, зазначено, що розрахунок пенсії за 2017 рік підтверджує законне право позивача на всі додаткові види грошового забезпечення (а.с.43-46).
Ухвалою суду від 31.03.2020 відкрито провадження у справі, визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.22,23).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджено даними паспорта серії НОМЕР_2 , виданий Станично - Луганським РВУМВС України в Луганській області 03.11.1995 та карткою платника податків (а.с.10-12), пенсійного посвідчення (а.с.13).
Відповідно до протоколу за пенсійною справою № ФЕ52465 від 06.10.2015 позивачу призначено пенсію згідно з Законом України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення в розмірі 3459,10 грн (а.с.34 з.б.).
Згідно з розрахунку пенсії за вислугу років на 01.12.2017, відповідачем здійснено розрахунок пенсії позивача з основним розміром 86% грошового забезпечення (вислуга років 32) у сумі 3459,10 грн з 01.11.2015 (з сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1075,00 грн, оклад за військове звання - 135,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40 % - 484,00 грн, надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15 % - 161,25 грн, за особливо важливі завдання 50 % - 847,00 грн, премія 10 % - 107,50 грн, основний розмір пенсії: 86 % грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі - 2416,39 грн, надбавка за бойові дії в інших країнах учасник бойових дій - 268,50 грн, учасник бойових дій - 40,00 грн, особливі заслуги (20%) (з 01 по 31) - 214,80 грн, підвищення за постановою КМУ 2012 року № 355 (35% від 2416,39 = 845,74, макс. розмір = 519,41 грн) (з 01 по 31) підсумок пенсії (з надбавками) - 3220,11 грн (а.с.34 з.б.).
Відповідно до перерахунку пенсії від 01.12.2018 позивачу перерахована пенсія з 01.12.2018 (з сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5360,00 грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3420,00 грн, премія 0% - 0,00 грн) всього 10260,00 грн, основний розмір пенсії: 70 % грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі - 7182,00 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: бойові дії в інших країнах учасник бойових дій - 374,25 грн, учасник бойових дій - 40,00 грн, особливі заслуги (20%) (з 01 по 31) - 299,40 грн, підсумок пенсії (з надбавками) - 7895,65 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 3629,20 грн та підвищення 2123,10 (50 % від 4246,20): Згідно постанови КМУ 103 від 21.02.2018 підвищення складає 4246,20 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % від підвищення 2123,10 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75 % від підвищення 3184,65 грн; з 01.01.2020 щомісячно 100 % від підвищення 4246,20 грн (а.с.39).
Згідно з довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України № ФЕ52465 від 16.03.2018 ОСОБА_2 становить: посадовий оклад - 4930,00 грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років 50 % - 3205,00 грн, всього - 9615,00 грн. (а.с.38 з.б.)
Відповідно до розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №ФЕ 52465 за дорученням № Д ФЕ52465/10 позивачу розрахована доплата з 01.01.2018 по 30.11.2018 у сумі 2483,25 грн (а.с.39 з.б.).
Відповідно до перерахунку пенсії від 24.06.2019 позивачу перерахована пенсія з 01.07.2019 (із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5360,00 грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3420,00 грн, премія 0% - 0,00 грн) всього 10260,00 грн, основний розмір пенсії: 70 % грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі - 7182,00 грн, підсумок пенсії (з надбавками) - 7925,80 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 3629,20 грн та підвищення 3184,65 (75% від 4246,20: Згідно постанови КМУ 103 від 21.02.2018 підвищення складає 4246,20 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % від підвищення 2123,10 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75 % від підвищення 3184,65 грн; з 01.01.2020 щомісячно 100 % від підвищення4246,20 грн (аа.с.40 з.б.).
Заявою б/н від 06.02.2020 про проведення перерахунку пенсії та надання розрахунку пенсії по пенсійній справі, позивач звернувся до відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 та виплатити позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704-2017-п та відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та надати розрахунок пенсії по пенсійній справі на дату надання заяви та за 2017-2019 роки (а.с.15).
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області на заяву позивача від 06.02.2020 листом повідомило, що перерахунок пенсії позивача проведено згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 16.07.2018 № ФЕ52465, наданою Луганським обласним військовим комісаріатом на виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб» від 21.02.2018 №103, якою передбачено виплату перерахованої пенсії з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50%; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75%; з 01.01.2020 щомісячно 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року (а.с. 16).
Згідно з перерахунком пенсії позивачу з 01.01.2020 перерахована (обчислена) пенсія із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5360,00 грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3420,00 грн, премія 0% - 0,00 грн, всього 10260,00 грн, основний розмір пенсії: 70 % грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі - 7182,00 грн, підсумок пенсії (з надбавками) - 7959,10 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 3629,20 грн та підвищення 4246,20 (100% від 4246,20): Згідно постанови КМУ 103 від 21.02.2018 підвищення складає 4246,20 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % від підвищення 2123,10 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75 % від підвищення3184,65 грн; з 01.01.2020 щомісячно 100 % від підвищення 4246,20 грн (а.с.41 з.б.).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статтей 13, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) пенсії військовослужбовцям за вислугу років обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 51 Закон № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закон № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, Законом № 2262-XII гарантовано право на здійснення перерахунку пенсії військовослужбовця у разі підвищення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, але не визначено розмір, в якому таке підвищення повинно бути здійснено.
Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) встановлено розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
Пунктом другим Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту десятого Постанови № 704, ця постанова набирає чинності з 1 березня 2018 року.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Пунктом четвертим Порядку № 45 встановлено, що Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом п'ятим Порядку № 45 (у редакції на момент перерахунку пенсії позивача), встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Підставою для перерахунку пенсії позивача є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Вказані підвищення (підвищені розміри окладів та інших складових грошового забезпечення) встановлені постановою № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018.
З системного аналізу наведених норм вбачається наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Проте, у відповідача не було підстав для врахування під час перерахунку пенсії позивача надбавки за особливі умови служби, роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за кваліфікацію, премії.
Більш того, Порядком № 45 передбачено, що відповідач проводить перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка видається державним органом, з якого особа була звільнена зі служби, для перерахунку пенсії.
В довідці ІНФОРМАЦІЯ_2 № ФЕ52465 від 16.03.2018 такі види грошового забезпечення, як за особливі умови служби, роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за кваліфікацію, премії, не зазначені. Саме в такому розмірі відповідач і здійснив перерахунок та виплату пенсії позивача.
На підставі викладеного, позовні вимоги щодо врахування складових грошового забезпечення при перерахунку пенсії у розмірі грошового забезпечення з урахуванням надбавок із сум грошового забезпечення: 15 % за роботу з таємними виробами, носіями, документами, 50 % за особливо важливі завдання, 10 % премії, позивачу, із виплатою перерахованого підвищення пенсії слід відмовити.
Щодо виплати перерахованої пенсії з 01.01.2018 у розмірі 100%, суд виходить з наступного.
Кабінет Міністрів України скористався своїм повноваженням на визначення порядку, умов та розміру перерахунку, встановив у пунктом 2 Постанови № 103, що виплату перерахованих підвищених пенсій у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 залишено без змін.
Таким чином, 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 набрало законної сили і відповідно з 05.03.2019 пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є нечинними.
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Оскільки, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/3858/18 визнано нечинним п. 2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, яким встановлено поступовий розмір виплати підвищення перерахованих пенсій станом на 01.01.2018 відповідно до постанови № 704, позивач має право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01.01.2018 на підставі Закону України № 2262, постанов КМУ № 704, № 103, № 45 з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, яка підлягала виплаті в зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям за аналогічною посадою з 05.03.2019 (з дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18).
З цього приводу, Верховний Суд у рішенні від 06.08.2019 у справі №160/3586/19 дійшов висновку, що у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Згідно з вимогами частини 3 статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи рішення в зразковій справі є обов'язковим для суду.
Отже, з урахуванням висновків ВП ВС в зазначеній зразковій справі, пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії саме з 05.03.2019.
Разом з тим, позивач просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2018.
Згідно з частини другої статті 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Тому, суд вважає за необхідне для захисту прав позивача зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Твердження відповідача про відсутність нормативно - правового акту який визначає умови, порядок та розміри, за якими має проводитися перерахунок пенсії, суд відхиляє, оскільки порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393». Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01.03.2018 і є чинною на момент виникнення спірних правовідносин, встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Щодо позовної вимоги визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не перерахунку та невиплати позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: […] визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […].
Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В рамках адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);
- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);
- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);
- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина третя статті 245 КАС України).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі “Чахал проти Об'єднаного Королівства” (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок дій відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії, але зважаючи на обставини справи, самі по собі дії відповідача не тягнуть для позивача настання будь-яких негативних наслідків, відповідно, визначений спосіб захисту, жодним чином не сприятиме відновленню прав позивача.
Тому суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні цієї вимоги позивача.
Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ст. 6 КАС України).
З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно до ч. 13 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір", питання щодо розподілу судового збору судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9, ЄДРПОУ 21782461) провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, але не менше строку дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, щодо запобігання поширення короновірусної хвороби (COVID-19).
Суддя В.С. Шембелян