Справа № 484/1061/20
Провадження №3/484/437/20
28.04.2020року м. Первомайськ
Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Медведєва Н.А., розглянувши справу, яка надійшла до суду 07.04.2020року про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка має неповнолітню дитину, не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , протягом року до адміністративної відповідальності не притягувалась, до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.184 КУпАП
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №246962 23.01.2020р. виявлений факт ухилення від виконання батьківських обов'язків ОСОБА_1 , передбачених Сімейним кодексом України, а саме: її донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , без поважний причин пропускає зайняття в ДНЗ «ПППЛ».
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, хоча про місце, день та час розгляду справи повідомлена своєчасно та належним чином. Причини неявки не відомі. Клопотання до суду не надходили.
Відповідно до ст.. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як зазначено в ст.. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Положеннями ст.. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта та інше.
У розумінні положень КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться щодо особи правопорушника і в межах, встановлених протоколом про адміністративне правопорушення. При цьому ст.. 7 КУпАП визначає, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Постановою судді Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 06.02.2020р. вказаний вище протокол був направлений для належного оформлення через невідповідність вимогам ст.. 256 КУпАП, оскільки у протоколі не зазначені час вчинення правопорушення, суть правопорушення (від виконання яких саме батьківських обов'язків, передбачених Сімейним кодексом України, ухилилась особа, відносно якої складений протокол). Вказані недоліки не усунуті.
Відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
За змістом ст.. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, яка викладеної у справі «Карелін проти Росії» від 20 вересня 2016 року зазначено, що у випадку, коли викладена у протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу.
На підставі викладеного, справа підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись п.1 ст. 247, ст. 283-285 КУпАП, суд
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП, закрити, в зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
Суддя Н.А.Медведєва