Постанова від 21.08.2007 по справі 17/3

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"21" серпня 2007 р.

Справа № 17/3

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Таран С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні 21.08.2007 року об 11 год. 55 хв. при секретарі Власенко Т.С. матеріали справи №17/3

за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-гарант-цукор", м. Кіровоград

до відповідача: управління Пенсійного фонду України м. Кіровограді, м.Кіровоград

про визнання рішення нечинним

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача - Кушніров О.М., довіреність №2 від 09.01.07р., представник;

від відповідача - участі не брали.

В судовому засіданні 24.07.2007 р. оголошувалась перерва до 11 год. 30 хв. 21.08.2007 р.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Агро-гарант-цукор" подано позов про визнання нечинним рішення управління Пенсійного фонду України м.Кіровограді №634 від 04.10.2006 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду, а також про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Кіровограді прийняти рішення про скасування рішення №634 від 04.10.2006 р.

Управління Пенсійного фонду України м. Кіровограді позов заперечило, посилаючись на правомірність прийняття оскаржуваного рішення (а.с.23-24, 37-38, 73-75). Відповідач в судовому засіданні 21.08.2007 р. участі не брав, причини неявки не повідомив, хоча був належним чином сповіщений про час і місце його проведення, що підтверджується матеріалами справи (а.с.109).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, господарський суд встановив наступне.

Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року №8-2 (а.с.80-83), управління Пенсійного фонду України в м.Кіровограді є органом Фонду, підвідомчим головному управлінню Фонду в Кіровоградській області, що разом утворюють систему органів Фонду, яка здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення в межах міста.

Згідно підпункту 6 пункту 2.2 вказаного Положення управління контролює надходження збору та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати збору.

Управління має право вживати в установленому законодавством порядку заходів, спрямованих на стягнення не внесених своєчасно сум збору разом з нарахованою пенею, а також застосовувати штрафні санкції відповідно до законодавства.

Статтею 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України, фонд якого формується за рахунок коштів, що відраховується підприємствами і організаціями.

До страхових внесків, згідно статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відносяться кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Відповідно до статей 18, 19, 20, пункту 8 Розділу 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначеному цим Законом, та у розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97, тобто платник нараховує та сплачує страхові внески у встановлений граничний термін за визначеною ставкою відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці».

Згідно з пунктами 6, 12 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період дорівнює 1 календарному місяцю. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

ТОВ "Агро-гарант-цукор" зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Кіровограді, а тому відповідно до цього є платником по платежах до бюджету управління.

Постановою господарського суду Кіровоградської області від 20.03.2006 р. по справі №17/57 за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровограді до відповідача- ТОВ "Агро-гарант-цукор" про стягнення 322347,91 грн. позовні вимоги задоволено повністю: стягнуто з відповідача на користь позивача 322347,91 грн. заборгованості по страхових внесках на загальнобов"язкове державне пенсійне страхування за вересень місяць 2005 р., при цьому виконання вказаного рішення господарським судом розстрочено на 9 місяців з обов'язковою щомісячною сплатою 35816,44 грн., починаючи з квітня місяця 2006 р.

Згідно інформаційної бази даних "Діловодство господарського суду Кіровоградської області" вказана постанова набрала законної сили 03.04.2007 р.

За несвоєчасну сплату вказаної суми заборгованості управлінням Пенсійного фонду України в м.Кіровограді рішенням про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду №634 від 04.10.2006 р. до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 216684,50 грн. та нараховано пеню в розмірі 116755,28 грн.

Зазначене рішення було направлено позивачеві 06.10.2007 р. рекомендованим листом та отримано ним 01.10.2006 р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення №264234( а.с.100).

Положеннями п.п.2 п.9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне) перерахування страхувальниками страхових внесків у вигляді штрафу залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10% своєчасно не сплачених зазначених сум- у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20% зазначених сум- у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50% зазначених сум- у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 % зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, а також нарахування і сплати фінансових санкцій та пені визначена Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затв. постановою Правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 р.

Відповідно до пункту 10.1 вказаної Інструкції на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 % суми недоплати за кожний день прострочення платежу. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цим пунктом. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником.

Із матеріалів справи вбачається, що господарським судом постановою суду від 20.03.2006 р. по справі №17/57 було встановлено інші строки сплати заборгованості за вересень місяць 2005 р.

Між тим із картки особового рахунку страхувальника (а.с.54-65, 87-98), додатку до оспореного рішення (а.с.86), пояснень самого відповідача (а.с.112) вбачається, що управлінням Пенсійного фонду України в м.Кіровограді при обчисленні сум штрафних санкцій та пені не було враховано графік погашення заборгованості, визначений постановою суду від 20.03.2006 р. по справі №17/57, проти узгодження якого при наданні розстрочки не заперечував відповідач.

Відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Відтак при нарахування пені та штрафних санкцій відповідач зобов'язаний був врахувати встановлені постановою господарського суду строки сплати недоїмки.

Згідно пункту 9.3.2 Інструкції рішення про застосування штрафів при затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів, приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми недоїмки незалежно від кількості сплати випадків сплати за цей період. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

Визнано відповідачем (а.с.112) та встановлено в судовому засіданні на підставі картки особового рахунку страхувальника (а.с.54-65, 87-98, 99) той факт, що штрафна санкція та пеня по підприємству "Агро-гарант-цукор" була нарахована без створення картки розстрочених сум, як то передбачено при їх обчисленні Інструкцією по встановленню патчу UЗ110-67 (комп'ютерною програмою), якою керується Пенсійний фонд в даний час.

З урахуванням вищенаведеного, господарський суд дійшов до висновку, що оспорюване рішення управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді №634 від 04.10.2006 р. не відповідає приписам чинного законодавства.

Позовні вимоги в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Кіровограді прийняти рішення про скасування рішення №634 від 04.10.2006 р. задоволенню не підлягає, оскільки позивачем не наведено жодної правової норми, на якій ґрунтується таке зобов'язання відповідача. До того ж вимога позивача про зобов'язання скасувати рішення відповідача №634 від 04.10.2006 р. за своїм змістом є тавтологічною до задоволеної судом вимоги про скасування рішення.

Керуючись статтями 160, 162, 163, частинами 1-4 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, пунктом 6 "Прикінцевих та перехідних положень" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати нечинним рішення управління Пенсійного фонду України м.Кіровограді №634 від 04.10.2006 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду до товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-гарант-цукор".

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 23.08.2007 р.

Суддя