23 квітня 2020 року
Київ
справа №9901/110/20
адміністративне провадження №П/9901/110/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Дашутіна І. В.,
суддів -Жука А. В., Мартинюк Н. М., Мельник-Томенко Ж. М., Шевцової Н. В.,
перевіривши позовну заяву громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, Офісу Президента України в особі Комісії при Президенті України з питань громадянства про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції звернувся громадянин Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, Офісу Президента України в особі Комісії при Президенті України з питань громадянства, у якому просив: визнати протиправними дії Офісу Президента України в особі Комісії при Президенті України з питань громадянства у вирішенні питання про прийняття до громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов'язати Офіс Президента України в особі Комісії при Президенті України з питань громадянства прийняти рішення про внесення пропозиції Президенту України щодо задоволення заяви про прийняття до громадянства України громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; стягнути з Президента України в особі Комісії при Президенті України з питань громадянства (вул. Банкова, 11, м. Київ-220, 01220), за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 судові витрати.
Частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України передбачені питання, які з'ясовує суддя після одержання позовної заяви, серед яких, зокрема, чи подано її з дотриманням правил підсудності.
При вирішенні питання про можливість відкриття провадження у справі за цим позовом суд виходить з такого.
За змістом частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у спосіб, визначений у цій статті.
За змістом частини четвертої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Отже, законодавцем встановлено вичерпний перелік суб'єктів владних повноважень, які можуть бути відповідачами у справах, що підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції, а саме: Центральна виборча комісія, Верховна Рада України, Президент України, Вища ради правосуддя, Вища кваліфікаційна комісія суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів.
Особливості провадження у справах зазначеної вище категорії передбачено статтею 266 Кодексу адміністративного судочинства України.
За загальним правилом, судами, які вирішують адміністративні справи у першій інстанції є місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди). І лише у встановлених процесуальним законом випадках певні категорії спорів підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що громадянин Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 фактично оскаржує дії Комісії при Президенті України з питань громадянства щодо вирішення питання про прийняття позивача до громадянства України.
Таким чином, вказані позовні вимоги не підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції.
Разом з цим, частиною другою статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Згідно з абзацом 1 частини першої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
У відповідності до пункту 2 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частини п'ятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу.
Враховуючи те, що подана громадянином Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 позовна заява не підсудна Верховному Суду як суду першої інстанції, а також беручи до уваги положення частини першої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд приходить до висновку про необхідність передачі зазначеної позовної заяви до Одеського окружного адміністративного суду за підсудністю за місцезнаходженням позивача для вирішення цим судом питання про можливість відкриття провадження у справі.
Керуючись статтями 22, 25, 29, 171, 243, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд, -
Позовну заяву громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, Офісу Президента України в особі Комісії при Президенті України з питань громадянства про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - передати за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Надіслати позивачу копію ухвали про передачу позовної заяви.
Ухвала може бути оскаржена до Великої Палати Верховного Суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її прийняття та набирає законної сили після її перегляду в апеляційному порядку або закінчення строку на апеляційне оскарження.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Головуючий суддя І. В. Дашутін
Судді А. В. Жук
Н. М. Мартинюк
Ж. М. Мельник-Томенко
Н. В. Шевцова