П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
23 квітня 2020 р.м.ОдесаСправа № 815/3038/18
Головуючий в 1 інстанції: Свида Л.І.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Осіпова Ю.В.,
суддів - Скрипченка В.О., Шевчук О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2019 року (м. Одеса, дата складання повного тексту рішення - 05.04.2019р.) по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, військової частини НОМЕР_1 , Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
21.06.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ГУ ПФУ в Одеській області, військової частини польова пошта НОМЕР_2 (правонаступник: військова частина НОМЕР_1 ) та ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому, з урахуванням уточнень, просив суд:
- визнати незаконною бездіяльність військової частини польова пошта НОМЕР_2 щодо несвоєчасного надання документів, які підтверджують його право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 01.10.2015 року;
- визнати незаконною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо оформлення необхідних документів та внесення до Пенсійного фонду України подання на перерахунок його пенсії з 01.10.2015 року;
- визнати незаконною бездіяльність ГУ ПФУ в Одеській області з нездійснення перерахунку його пенсії з 01.10.2015 року;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок його пенсії починаючи з 01.10.2015 року та виплатити заборгованість по пенсії за минулий час, враховуючи офіційний індекс інфляції з 2015 року по 2018 рік.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що військова частина своєчасно не надала необхідних документів до органів Пенсійного фонду для перерахунку його пенсії, у зв'язку з чим, йому було своєчасно не перераховано пенсію та утворилась заборгованість.
Протокольними ухвалами Одеського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 року та від 24.01.2019 року замінено відповідача - військову частину польова пошта НОМЕР_2 на правонаступника - військову частину НОМЕР_1 , а відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 на Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, відповідно.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність військової частини польова пошта НОМЕР_2 щодо несвоєчасного надання документів, які підтверджують право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 01.10.2015 року. Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.10.2015 року та виплатити заборгованість по пенсії за минулий час, з урахуванням здійсненого перерахунку та виплачених сум. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду 1-ї інстанції, представник ГУ ПФУ в Одеській області 26.04.2019 року та т.в.о. командира військової частини НОМЕР_1 10.05.2019 року подали апеляційні скарги, в яких зазначили, що судом, при винесенні оскаржуваного рішення порушено норми матеріального та процесуального права, просили скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.04.2019 року та прийняти нове, яким відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
07.05.2019 року матеріали даної справи, разом із вказаними вище апеляційними скаргами, надійшли до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою судді П'ятого апеляційного адміністративного суду від 22.05.2019 року апеляційна скарга Військової частини НОМЕР_1 була залишена без руху, у зв'язку з тим, що по справі не сплачено судовий збір (державне мито), та ухвалою від 20.06.2019 року - повернуто апелянту, у зв'язку з невиконанням ухвали від 22.05.2019 року.
Тобто, враховуючи вищевказане, в даному випадку, суд апеляційної інстанції в межах апеляційної скарги ГУ ПФУ в Одеській області фактично переглядає рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.04.2019 року лише в частині задоволених позовних вимог.
Згідно приписів п.п.1,2 ч.1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю та/або неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Враховуючи встановлений на всій території України «особливий» режим «карантину», приписи ч.6 ст.262, ст.263, п.п.1,2 ч.1 ст.311 КАС України, характер спірних правовідносин та приймаючи до уваги те, що в даному випадку розглядається апеляційна скарга на рішення суду 1-ї інстанції, яке ухвалювалося в порядку письмового провадження, а також з метою запобігання поширенню як на території України, так і приміщеннях 5 ААС, респіраторної хвороби «COVID-19», спричиненої «коронавірусом SARS-CoV-2» та убезпечення як сторін по справі, так і працівників суду від вищевказаної особливо небезпечної інфекційної хвороби, колегія суддів розглянула дану справу в письмовому провадженні без участі сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність належних підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини справи.
22.09.2015 року наказом командира в/частини польова пошта НОМЕР_2 (по стройовій частині) №211 з 22.09.2015 року майора ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу частини, знято з усіх видів забезпечення, з продовольчого забезпечення з 22.09.2015 року та направлено до Київського РВК м. Одеси.
У зв'язку із неотриманням грошового атестату, довідки про додаткові види грошового забезпечення та копії наказу 1-го заступника начальника Генштабу ЗСУ від 06.08.2015 року №300 про звільнення, позивач звернувся до Київського РВК м. Одеси з відповідною заявою.
07.10.2015 року Київський РВК м. Одеси направив запит №3097 до командира військової частини польова пошта НОМЕР_2 , в якому зазначив, що для оформлення документів щодо перерахунку пенсії за вислугу років в документах, які надійшли до РВК з особовою справою офіцера ОСОБА_1 не вистачає грошового атестату, довідки про додаткові види грошового забезпечення за період з листопаду 2014 року по серпень 2015 року та наказу першого заступника начальника Генерального штабу ЗСУ від 06.08.2015 року №300, а тому комісаріат просить у найкоротший термін надіслати перелічені документи.
04.04.2016 року, для внесення записів про проходження військової служби та участі в АТО Київським РВК м. Одеси направлено на адресу командира в/частини польова пошта НОМЕР_2 1-й примірник особової справи звільненого в запас майора ОСОБА_1 , що підтверджується супровідним листом №802.
06.04.2016 року, у зв'язку із неправильним заповненням грошового атестата ОСОБА_1 , Київським РВК м. Одеси було повернуто останній на адресу Командира в/частини польова пошта НОМЕР_2 із проханням в найкоротший термін надіслати правильно заповнений грошовий атестат.
28.09.2016 року, у зв'язку із неотриманням особової справи та правильно заповненого грошового атестату ОСОБА_1 , Київським РВК м. Одеси повторно направлено запит до Командира в/частини польова пошта НОМЕР_2 , в якому зазначено про необхідність термінового повернення зазначених документів на адресу військового комісаріату.
24.01.2017 року, у зв'язку із неправильним заповненням грошового атестату ОСОБА_1 . Київським РВК м. Одеси повернуто його на адресу Командира військової частини польова пошта НОМЕР_2 із проханням в найкоротший термін надіслати правильно заповнений грошовий атестат.
22.01.2018 року Київський РВК м. Одеси своїм листом №5/117 надав відповідь на звернення позивача щодо перерахунку його пенсії, в якому зазначено, що РВК було зроблено усі необхідні запити до в/частини польова пошта НОМЕР_2 за №3097 від 07.10.2015 року про надання документів для перерахунку пенсії позивача за вислугу років. Тривалий час відповіді з військової частини не надходило, і лише тільки в березні 2016 року надійшов грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового види грошового забезпечення, при перевірці яких провідним спеціалістом РВК було виявлено помилки. 06.04.2016 року за вих. №5/848 Київським РВК до в/частини польова пошта НОМЕР_2 було направлено два примірники особової справи для внесення записів про проходження військової служби та участі в АТО та неправильно оформлений грошовий атестат. Запит на повернення особової справи та грошового атестату від 28.09.2016р. №5/2429 швидких результатів не дало. У січні 2017 року надійшов грошовий атестат, але знову з помилкою в імені та з виправленнями, які не були оговорені, в зв'язку із чим, останній знову було повернуто до військової частини за вих. №5/156 від 24.01.2017р. І лише тільки 15.06.2017 року до РВК надійшов правильно оформлений документ, який було направлено до Одеського ОВК.
13.11.2017 року, після надходження всіх необхідних документів для перерахунку пенсії позивача за вислугу років, Одеським обласним військовим комісаріатом направлено до ГУ ПФУ в Одеській області документи для розгляду питання доцільності перерахунку пенсії за вислугу років майору ОСОБА_1 , як такому, який проходив військову службу під час мобілізації та з урахуванням додаткової вислуги років під час повторного прийняття на службу до дня звільнення.
З 01.12.2017 року ОСОБА_1 перераховано пенсію, а різницю за минулий час виплачено з 01.12.2016 року.
28.12.2017 року ГУ ПФУ в Одеській області своїм листом №2363/Ж-11 відповів на звернення позивача щодо перерахунку його пенсії та повідомив останнього, що оскільки подання про проведення перерахунку пенсії з доданими до нього всіма необхідними документами було надано 16.11.2017 року, то відповідно, перерахунок пенсії було проведено з 01.12.2017 року, а різницю за минулий час виплачено з 01.12.2016 року. Для проведення перерахунку з більш раннього періоду підстав немає.
На повторне звернення позивача щодо перерахунку його пенсії, 20.02.2018 року ГУ ПФУ в Одеській області своїм листом №349/Ж-11 також роз'яснив, що оскільки позивачу було переглянуто розмір пенсії з урахуванням додаткової вислуги років, а не здійснювався перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення, для його проведення з більш раннього періоду підстав не має.
Не погоджуючись з такими діями та рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Вирішуючи справу по суті та частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з часткової обґрунтованості та часткової доведеності п/вимог та, відповідно, з часткової неправомірності дій та спірних рішень відповідача.
Колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, погоджується з такими висновками суду 1-ї інстанції і вважає їх обгрунтованими, з огляду на наступне.
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.3 ст.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-12, пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення.
Відповідно до п.п.23,24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст.63 Закону 2262-12. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
В свою чергу, у відповідності до приписів п.п.1.2, 1.3, 2.12, 2.13, 3.2, 3.8, 3.19 «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей» (затв. Наказом МО України 14.08.2014р. №530), призначення і виплата пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей здійснюються органами Пенсійного фонду України відповідно до Закону.
Військовослужбовцям, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону, пенсії призначаються і виплачуються після звільнення їх з військової служби.
Обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється Департаментом фінансів Міністерства оборони України за поданням Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України, Кадрового центру Збройних Сил України, Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, управлінь персоналу командувань видів Збройних Сил України, управлінь персоналу оперативних командувань та штатних підрозділів персоналу органів військового управління, підпорядкованих Генеральному штабу Збройних Сил України, а також структурних підрозділів, які відповідають за роботу з персоналом у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України, - генералам, адміралам, офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу в апараті Міністерства оборони України, у Генеральному штабі Збройних Сил України, командуваннях видів Збройних Сил України та військових частинах безпосереднього підпорядкування.
При обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (додаток 3).
Заяви про призначення/перерахунок пенсій за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення обласних військових комісаріатів.
Обласний військовий комісаріат у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії приймає від заявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до яких, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Як встановлено судами обох інстанцій з матеріалів справи, позивач після свого звільнення з в/служби 22.09.2015 року звернувся до Київського РВК м. Одеси із заявою про перерахунок пенсії, при тому, що не зміг отримати грошовий атестат, довідку про додаткові види грошового забезпечення та копію наказу 1-го заступника начальника Генштабу ЗСУ від 06.08.2015 року №300 про звільнення, а комісаріат, в свою чергу, 07.10.2015 року звернувся до військової частини польова пошта НОМЕР_2 , для отримання документів, яких не вистачало в справі, зокрема, грошового атестату, довідки про додаткові види грошового забезпечення за період з листопаду 2014 року по серпень 2015 року та наказу 1-го заступника начальника Генерального штабу ЗСУ від 06.08.2015 року №300.
Разом з тим, як свідчать матеріали справи, в зв'язку з тривалим неотриманням або отриманням невірно заповнених витребуваних документів від військової частини польова пошта НОМЕР_2 , в/комісаріатом неодноразово направлялися на адресу військової частини листи з проханням надати документи та оформити їх у відповідності до вимог законодавства і тільки 15.06.2017 року до Київського РВК м. Одеси надійшли вірно оформлені документи щодо позивача, які були направлені до Одеського обласного військового комісаріату.
Таким чином, судова колегія, як і суд 1-ї інстанції вважає, що в даному випадку, в/частиною була допущена протиправна бездіяльність щодо несвоєчасного надання документів, які підтверджують право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що не залежало від самого позивача.
Далі, як вже зазначалося вище, 10.11.2017 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшла заява позивача про перерахунок пенсії та 13.11.2017 року Одеським ОВК складено подання про перерахунок пенсії №ЮО-109746 від 13.11.2017р., яке разом із заявою позивача, супровідним листом від 13.11.2017 року №7767 направлено до ГУ ПФУ в Одеській області для розгляду питання доцільності перерахунку пенсії за вислугу років майору ОСОБА_1 , як такому, який проходив військову службу під час мобілізації та з урахуванням додаткової вислуги років під час повторного прийняття на службу до дня звільнення.
Разом з тим, як вбачається зі змісту апеляційної скарги ГУ ПФУ в Одеській області, останнє посилається лише на ті обставини, що подання про проведення перерахунку пенсії з доданими до нього всіма необхідними документами надано Головному управлінню 16.11.2017 року вхід. №8661/02, перерахунок проведено з 01.12.2017 року, а різницю за минулий час виплачено з 01.12.2016 року, т.б. у відповідності до ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції яка діяла на час виникнення права позивача на перерахунок пенсії).
Проте, судова колегія наголошує, що оскільки несвоєчасне проведення перерахунку пенсії позивачу відбулося не з його вини, а з вини суб'єкта владних повноважень, який належним чином не виконав своїх обов'язків, та враховуючи, що право на перерахунок пенсії у позивача виникло ще з 22.09.2015 року, т.б. після звільнення із служби з військовій частині польова пошта НОМЕР_2 , відповідно до ст.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то, в даному випадку, перерахунок пенсії ОСОБА_1 підлягає задоволенню починаючи саме з 01.10.2015 року із виплатою заборгованості по пенсії за минулий час, з урахуванням здійсненого перерахунку та виплачених сум, що в свою чергу, вірно було встановлено і судом 1-ї інстанції.
До того ж, ще слід зазначити й про те, що відповідно до приписів ст.ст.9,77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
А відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Отже, за таких обставин, колегія суддів апеляційного суду, діючи виключно в межах доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.316 КАС України, залишає цю апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення суду 1-ї інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст.308,311,315,316,321,322,325,329 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2019 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови виготовлено 23.04.2020р.
Головуючий у справі
суддя-доповідач: Ю.В. Осіпов
Судді: В.О. Скрипченко
О.А. Шевчук