Троїцький районний суд Луганської області
Справа № 433/594/20
Провадження № 2-д/433/3/20
23.04.2020 року
Суддя Троїцького районного суду Луганської області Певна О.С., розглянувши матеріали доручення чеського суду про вручення судових документів ОСОБА_1
встановив:
До Троїцького районного суду Луганської області з Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) надійшло доручення чеського суду про вручення судових документів
ОСОБА_1 із вказаним дорученням, приходжу до висновку про повернення його, виходячи з такого.
Згідно ч. 2 ст. 499 ЦПК України, у судовому дорученні про надання правової допомоги зазначаються: 1) назва суду, що розглядає справу; 2) за наявності міжнародного договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, учасниками якого є Україна і держава, до якої звернено доручення, - посилання на його положення; 3) найменування справи, що розглядається; 4) прізвище, імя, по батькові та рік народження фізичної особи або найменування юридичної особи, відомості про їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, а також інші дані, необхідні для виконання доручення; 5) процесуальне становище осіб, щодо яких необхідно вчинити процесуальні дії; 6) чіткий перелік процесуальних дій, що належить вчинити; 7) інші дані, якщо це передбачено відповідним міжнародним договором, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або цього вимагає іноземний суд, який виконуватиме доручення.
Пунктами 3.1, 3.2, 3.3 Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України та Державною судовою адміністрацією України № 1092/5/54 від 27.06.2008 року, передбачено, що доручення іноземного компетентного органу про вручення документів, про отримання доказів, про виконання інших процесуальних дій виконуються відповідно до чинного законодавства України з урахуванням положень міжнародного договору України, на підставі якого воно надійшло.
Доручення іноземних компетентних органів отримує Мін'юст від центрального органу, визначеного міжнародним договором України, або через дипломатичні канали.
Мін'юст перевіряє наявність та чинність міжнародного договору України у відносинах з державою, від компетентного органу якої надійшло доручення, відповідність оформлення такого доручення положенням відповідного міжнародного договору України та достатність інформації, що міститься у дорученні, для його виконання згідно з міжнародним договором України.
Мін'юст повертає доручення до іноземного компетентного органу для належного оформлення, якщо отримане іноземне доручення не відповідає вимогам міжнародного договору України і це унеможливлює його виконання.
Статтею 500 ЦПК України визначено, що суди України виконують доручення іноземних судів про надання правової допомоги щодо вручення викликів до суду чи інших документів, допиту сторін чи свідків, проведення експертизи чи огляду на місці, вчинення інших процесуальних дій, переданих їм у порядку, встановленому міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - дипломатичними каналами.
Відповідно до п. 2 ст.4 Договору між Україною та Чеською Республікою
про правову допомогу в цивільних справах, ратифікованого Законом № 2927-III від 10.01.2002, прохання про надання правової допомоги та додані документи
складаються мовою запитуючої Договірної Сторони і супроводжуються
офіційним перекладом мовою запитуваної Договірної Сторони,
оформленим відповідно до законодавства запитуючої Договірної
Сторони.
Натомість до суду надійшли документи без засвідченого перекладу українською мовою, що позбавляє суд можливості з'ясувати яким саме судом, в межах якої саме справи та яке саме доручення надійшло, зрозуміти сутність доручення та виконати його належним чином.
Відповідно до п.3 ч.2 ст. 500 ЦПК України судове доручення не приймається до виконання, у разі якщо воно суперечить законам або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховної Радою України.
Таким чином суд позбавлений можливості прийняти таке доручення до виконання.
Крім того, згідно п. 3.5.6. вказаної Інструкції У разі виявлення під час виконання іноземного доручення обставин, що вказують на наявність підстав для відмови у виконанні іноземного доручення в Україні, суд України через головне територіальне управління юстиції повертає іноземне доручення Мін'юсту із зазначенням обставин, що, на його думку, передбачають відмову у виконанні іноземного доручення. Якщо Мін'юст не визнає зазначені судом України обставини достатніми для відмови у виконанні доручення, доручення з необхідними роз'ясненнями повертають через головне територіальне управління юстиції до суду України, який забезпечує його виконання. Якщо Мін'юст уважає зазначені судом України обставини достатніми для відмови у виконанні доручення, він проводить консультації з центральним органом запитуючої держави з метою визначення умов, на яких можливо виконати іноземне доручення, та за результатами проведених консультацій або надсилає доручення до суду України з повідомленням визначених умов, на яких іноземне доручення підлягає виконанню, або відмовляє у наданні правової допомоги та повертає іноземне доручення до запитуючої держави.
В клопотанні зазначено, що адресою проживання ОСОБА_2 є м. Луганськ.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», місто Луганськ Луганської області є містом, на території якого здійснюється антитерористична операція.
На виконання Указу Президента від 14.11.2014 року № 875/2014 про введення в дію рішення РНБО «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», а також розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження», Державне підприємство «Укрпошта» зупинило приймання і доставку поштових відправлень на територіях Донецької та Луганської областей, які не контролюються українською владою, серед яких є і місто Луганськ.
Отже, у суду відсутня можливість належним чином повідомити ОСОБА_2 про розгляд клопотання.
Враховуючи викладене, оскільки доручення, що направлено до суду, оформлено без дотримання умов міжнародного договору, адже не містить перекладу його мовою запитуваної країни - українською мовою, що унеможливлює його виконання, натомість таке доручення всупереч положенням чинного законодавства не було повернуто до іноземного компетентного органу для належного оформлення, суд вбачає підстави для його повернення.
Керуючись ст. 499, 500 ЦПК України, суд
ухвалив:
Дорученнячеського суду про вручення судових документів ОСОБА_1 через головне територіальне управління юстиціїповернути Мін'юсту.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.С. Певна