415/962/20
2/415/747/20
23 квітня 2020 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Калмикової Ю.О.,
за участю секретаря Кравченко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лисичанську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми допомоги на дітей одиноким матерям,-
Описова частина
Зміст позовних вимог
Начальник Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради звернувся до Лисичанського міського суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми допомоги на дітей одиноким матерям.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, згідно з наданими заявами від 03.08.2018 року № 1294, від 05.02.2019 № 336 ОСОБА_1 призначена та виплачена допомога на дітей одиноким матерям (на сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ), відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-ХП, та відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751.
При зверненні 03.08.2018 та 05.02.2019 до Управління за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 в деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги в розділі 2 - доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо вказала тільки розмір допомоги на дітей одиноким матерям та особисто зазначила, що інших доходів родина з 01.02.2018 по 31.07.2018 та з 01.08.2018 по 31.01.2019 не мала.
В результаті проведеної перевірки правильності та достовірності інформації, наданої заявником для призначення допомоги на дітей одиноким матерям, виявлено надання Відповідачем недостовірних даних щодо сукупного доходу сім'ї, а саме не задекларовано:
- дохід від ТОВ «Манівео», в розмірі 62.11 грн. (шістдесят дві грн. 11 коп.) отриманий її сином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,;
- дохід від АТ «Універсал банк» в розмірі 106.5 грн. (сто шість грн.. 50 коп.) отриманий її сином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- заробітну плату сина, ОСОБА_4 , отриману від ФОП ОСОБА_5 з 22.10.2018 по 08.01.2019 в розмірі 10346.39 грн. (десять тисяч триста сорок шість грн. 39 коп.), що вплинуло на визначення права ОСОБА_1 на призначення допомоги на дітей одиноким матерям на сина ОСОБА_4 з 01.11.2018 по 31.01.2019 та визначення розміру призначеної державної соціальної допомоги одиноким матерям на доньку ОСОБА_3 з 01.11.2018 по 31.07.2019
Враховуючи вимоги ст. 184 Закону 2811-ХІІ та п. 36 Порядку 1751 Відповідач не мала права на призначення допомоги на дітей одиноким матерям на сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.11.2018 по 31.01.2019.
На час звернення до суду, ОСОБА_1 , з заявою про поновлення виплати допомоги на дітей одиноким матерям на сина ОСОБА_4 , відповідно до вимог ст. 184 Закону 2811 -XII, до Управління не зверталась.
За приписами ст. 22 Закону 2811-ХІІ та п. 49 Порядку 1751, суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім % приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Управлінням прийнято рішення від 09.11.2019 року № 408682, про відшкодування ОСОБА_1 надміру виплаченої суми допомоги на дітей одиноким матерям (на сина, ОСОБА_2 , та доньку, ОСОБА_3 ) у розмірі 10772 грн. 04 коп. (десять тисяч сімсот сімдесят дві грн. 04 коп.), відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751.
Поясненням від 02.09.2019 року (вх. № 11601) ОСОБА_1 зобов'язалася відшкодувати надміру отриману суму допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 10772 грн. 04 коп. (десять тисяч сімсот сімдесят дві грн. 04 коп.) шляхом внесення коштів на розрахунковий рахунок Управління.
ОСОБА_1 повідомленням від 28.11.2019 № 11492 інформована про суму надміру виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям яка підлягає поверненню до державного бюджету, та необхідність її відшкодування, однак кошти добровільно не повертає.
Розмір надміру перерахованої ОСОБА_1 державної допомоги на дітей одиноким матерям складає 10772 грн. 04 коп. (десять тисяч сімсот сімдесят дві грн. 04 коп.).
На підставі вищезазначеного просили суд Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, для зарахування в дохід держбюджету, надміру перераховану суму допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 10772 грн. 04 коп. та судовий збір.
Надходження позовної заяви та інших заяв до суду
20.02.2020 року ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 415/962/20 було відкрито провадження у цій цивільній справі.
16.04.2020 року представником позивача надано клопотання про розгляд справи за відсутності їх представника.
Доводи особи, яка подала позов
Позовна заява мотивована тим, що в результаті виявлення надання відповідачем недостовірних даних щодо сукупного доходу сім'ї, яке вплинуло на визначення розміру призначеної допомоги на дітей одиноким матерям, відповідачу сплачено надмірну суму державної допомоги.
Представник позивача Єздакова О.А. в судове засідання не з'явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, надала до суду письмове клопотання, в якому просила розглядати справу без участі представника позивача, позовні вимоги підтримують. Проти заочного розгляду справи не заперечують.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про день, час та місце слухання справи повідомлялась належним чином, про причини неявки суд не повідомила, клопотання про відкладення розгляду справи або відзиву на позовну заяву до суду не надходило.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних та доказів.
Представник позивача не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за наявності всіх наступних умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечував проти такого вирішення справи.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, встановленими наступні фактичні обставини справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради з заявою № 1294 від 03.08.2018 р. про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг (а.с.26-27).
Відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, наданої ОСОБА_1 до УПСЗН при зверненнях 03.08.2018 та 05.02.2019 відповідач, в розділі 2 - доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо вказала тільки розмір допомоги на дітей одиноким матерям та особисто зазначила, що інших доходів родина з 01.02.2018 по 31.07.2018 та з 01.08.2018 по 31.01.2019 не мала (а.с.28-29).
В розписці - зобов'язанні від 03.08.2018 р. відповідач особисто зазначала, що не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, студентом денної форми навчання не являється, приватним підприємцем не являється, у відпустці по догляду за дитиною до 3 років не перебуває, у шлюбі не перебуває,дитина не усиновлена, з батьком дитини не проживає (а.с.30).
Згідно з рішення про призначення державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми від 30.08.2018. призначено ОСОБА_1 розмір допомоги одиноким матерям з 01.08.2018 по 01.08.2018 - 1944,00 грн., з 01.08.2018 по 31.01.2019 - 1944,00 грн., з 02.08.2018 по 31.12.2018 - 1841,00 грн. всього допомога з урахуванням доходів з 01.08.2018 по 01.08.2018 - 3888,00 грн., з 02.08.2018 по 31.12.2018 - 3785,00 грн., з 01.01.2019 по 31.01.2019 - 1944,00 грн., що підтверджується розрахунком державної соціальної допомоги (а.с.31).
Згідно з заяви №336 від 05.002.2019 р., ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг (а.с.32-33).
Відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, наданої ОСОБА_1 до УПСЗН при зверненнях 05.02.2019 року відповідач, в розділі 2, зазначила доходи членів сім'ї - допомога, отримана від УПСЗН о/м - 21118,32 грн. та особисто зазначила, що інших доходів родина з серпня 2018 р. по січень 2019 р. не мала. Власного житла не має (а.с.34-35).
В розписці - зобов'язанні від 05.02.2019 р. відповідач особисто зазначала, що не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, студентом денної форми навчання не являється (а.с.36).
Згідно з рішення про призначення державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми від 16.02.2019 р. призначено ОСОБА_1 розмір допомоги одиноким матерям з 01.02.2019 по 31.07.2019 - 1921,00 грн., з 01.02.2019 по 31.07.2019 - 2027,00 грн. всього допомога з урахуванням доходів з 01.02.2019 по 31.07.2019 - 3948,00 грн., що підтверджується розрахунком державної соціальної допомоги (а.с.37).
Згідно з акту №809 від 07.03.2019 року, складеного державним соціальним інспектором, що за результатами проведеної перевірки правильності та достовірності інформації та повноти інформації про доходи осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги виявлено надання ОСОБА_1 недостовірних даних щодо сукупного доходу сім'ї, а саме не задекларовано:
- дохід від ТОВ «Манівео», в розмірі 62.11 грн. (шістдесят дві грн. 11 коп.) отриманий її сином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,;
- дохід від АТ «Універсал банк» в розмірі 106.5 грн. (сто шість грн.. 50 коп.) отриманий її сином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- заробітну плату сина, ОСОБА_4 , отриману від ФОП ОСОБА_5 з 22.10.2018 по 08.01.2019 в розмірі 10346.39 грн. (десять тисяч триста сорок шість грн. 39 коп.), що вплинуло на визначення права ОСОБА_1 на призначення допомоги на дітей одиноким матерям на сина ОСОБА_4 з 01.11.2018 по 31.01.2019 та визначення розміру призначеної державної соціальної допомоги одиноким матерям на доньку ОСОБА_3 з 01.11.2018 по 31.07.2019 (а.с.38-39).
Згідно з листа №15251 від 23.08.2019, наданою АТ «Універсал Банк» та згідно з відомостей з Державного реєстру фізичних осіб №49363 від 02.09.2019 р., наданої ДПС, ОСОБА_4 , в період з 4 кварталу 2018 року по 4 квартал 2018 року отримував від АТ «Універсал Банк» додаткове благо у сумі 106,50 грн., щомісячно (а.с.40-42).
Згідно з довідки про доходи від 05.11.2019, наданої УПСЗН ОСОБА_4 працював у ФОП ОСОБА_5 з 22.10.2018 по 08.01.2019, за період з жовтня 2018 р. по січень 2019 р., нараховано заробітну плату у сумі 10346,39 (а.с.43).
Згідно пояснень від 02.09.2019 ОСОБА_1 ,зобов'язалась повернути переплату, яка виникла (а.с.44).
Згідно з рішенням про відшкодування (утримання) соціальної допомоги № 408682 від 09.11.2019 р., наданого УПСЗН, вирішено ОСОБА_1 відшкодувати надміру виплачену суму допомоги за період з 01.11.2018 по 31.12.2018 та з 01.02.2019 по 31.07.2019 у сумі 10772,04 грн. (а.с.45).
Згідно довідки від 09.11.2019, ОСОБА_1 отримувала допомогу на 2 дітей одиноким матерям в період з серпня 2018 по липень 2019 у розмірі 44 983, 32 грн., переплата - 10772,04 грн.(а.с.46).
Згідно з листа №11492 від 28.11.2019 р. УПСЗН повідомляє ОСОБА_1 , про необхідність повернення до Державного бюджету надмірно отриману допомогу на дітей одиноким матерям, яка виникла за період з 01.08.2019 по 31.07.2019, відповідно до рішення №408682 від 09.11.2019 в сумі 10772,04 грн. (а.с.49).
Відповідач була інформована про суму надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та необхідність її відшкодування, однак кошти добровільно не повертає.
Мотивувальна частина
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Спірні правовідносини, які виникли між сторонами регулюються, зокрема Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Відповідно до абзацу 1, 4 статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»(в редакції, що діяла на час звернення за державно допомогою), право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері, одинокі усиновителі (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері.
Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Згідно з пунктом 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною16-річного (учнями 18 річного) віку включно.
Відповідно до абз. 2 п. 49 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 №1751 передбачено, що суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім і, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються із законом.
На підставі викладеного, дослідивши у сукупності докази по справі, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, які знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, є достовірними та обґрунтованими, підтверджені письмовими доказами, сумніву у суду не викликають, враховуючи, що соціальна допомога одинокій матері виплачувалась на підставі недостовірних відомостей, наданих ОСОБА_1 та за таких обставин суд вважає, що позов слід задовольнити повністю та стягнути з відповідача на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради вищевказану суму грошової допомоги у сумі 10772,04 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача.
Понесення позивачем судових витрат підтверджується платіжним дорученням № 144 від 29.01.2020 року про сплату судового збору в сумі 2102,00 грн.
Приймаючи до уваги вимоги ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 2102,00 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 274, 280-284 ЦПК України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року, п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751, суд,
Позов Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми допомоги на дітей одиноким матерям, задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_6 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, для зарахування в дохід держбюджету, надміру перераховану суму допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 10772 (десять тисяч сімсот сімдесят дві) грн. 04 коп.
Стягнути з ОСОБА_6 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради витрати по сплаті судового збору у сумі 2102 ( дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в загальному порядку в Луганському апеляційному суді шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017 року) апеляційні скарги подаються до або через суд першої інстанції, тобто апеляційна скарга може бути подана до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, місцезнаходження за адресою: вул. Малиновського, буд. 22а, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100, Україна, код ЄДРПОУ 24205528.
Відповідач: ОСОБА_6 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер НОМЕР_1 .
СУДДЯ Ю. О. КАЛМИКОВА