ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
05 червня 2007 р.
Справа № АП-13/141
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді: Шкіндера П.А.
При секретарі судового засідання: Федорук О.М.
За позовом: Військового прокурора Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції в спірних відносинах є Міністерство оборони України в особі Державного підприємства "Івано-Франківський лісопромисловий комбінат Міністерства оборони України", вул. Ребета,6, м. Івано-Франківськ, 76014
До відповідача: Калуської об"єднаної державної податкової інспекції, вул. В.Стуса,2, м. Калуш, 77300
За участю представників сторін:
Від позивача:Шутка С.Я. - представник (довіреність №8 від 03.01.06)
Тимків М. І. - бухгалтер
Від відповідача: Мельник Р.Я. - представник (довіреність №5433 від 14.04.06)
Андріїв Л.П. - представник (довіреність №2464/10/100 від 14.02.07)
У засіданні брали участь: прокурор не з"явився
встановив: заявлено позов про виключення з Державного реєстру обтяжень рухомого майна реєстраційний №308-122 від 27.12.2000р. про податкову заставу майна Завійського військового лісгоспу Державного підприємства "Івано-Франківський лісопромисловий комбінат Міністерства оборони України" та про скасування податкового повідомлення-рішення №000004240/0-11629 від 07.08.2006 року на суму 222 717грн. 08коп.
В судовому засіданні 27.02.07 оголошувалася перерва до 20.03.07 на 16:00год.
15.03.07 військовим прокурором Івано-Франківського гарнізону подана до суду заява №632 від 14.03.07 в порядку ст.136 КАС України про відмову від адміністративного позову щодо виключення з Державного реєстру обтяжень рухомого майна реєстраційний №308-122 від 27.12.2000р. про податкову заставу майна Завійського військового лісгоспу ДП "Івано-Франківський лісопромисловий комбінат Міністерства оборони України" та про скасування податкового повідомлення-рішення №000004240/0-11629 від 07.08.2006 року на суму 222 717грн. 08коп.
Представник позивача в судовому засіданні 20.03.07 з заявою прокурора про відмову від позову не погодився, у зв"язку з чим суд ухвалою від 20.03.07 прийняв відмову прокурора від позову та розгляд справи відклав.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги з підстав викладених у позовних заявах.
Представник відповідача з позовними вимогами не погодився, що вбачається із заперечень проти позову, посилаючись на їх необгрунтованість та безпідставність.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази зібрані у ній та заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
встановив:
Відповідно до Статуту Державного підприємства Івано-Франківського лісопромислового комбінату Міністерства оборони вказане державне підприємство є самостійним господарюючим суб"єктом з правом юридичної особи, до складу якого входить Завійський військовий лісгосп, який працює на правах самостійного підрозділу та перебуває на обліку в Калуській оДПІ, як платник податків.
Згідно зі ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приписи п.8.1. ст.8 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що з метою захистів інтересів бюджетних споживачів, активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.
Внаслідок виникнення податкового боргу у позивача станом на 21.09.1998, що підтверджується, долученими у матеріалах справи, першою податковою вимогою №1/92 від 24.10.01 та другою податковою вимогою №2/479 від 29.11.01, які надсилалися позивачу відповідно до п.6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Калуською оДПІ у відповідності до діючих норм законів України прийнято рішення про накладення податкової застави на майно Завійського військового лісгоспу та 27.12.2000 зареєстровано у Державному реєстрі застав рухомого майна №308-122 терміном до 26.11.05р., після чого, у відповідності до Постанови КМУ від 05.07.04 №830 "Про затвердження порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна", вказаний термін продовжено до 15.12.2010р., що підтверджується витягом з Державного реєстру застав рухомого майна №192344 від 27.1.2000р., який долучений до матеріалів справи.
Не погоджуючись із рішенням Калуської оДПІ про накладення податкової застави на майно Завійського військового лісгоспу, військовий прокурор Івано-Франківського гарнізону, у відповідності зі ст. 121 Конституції України та ч.2 ст.60 Кодексу адміністративного судочинства України, 07.08.2006р., звернувся з позовом до суду в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції в спірних відносинах є Міністерство оборони України в особі ДП "Івано-Франківський лісопромисловий комбінат Міністерства оборони України" з первісною позовною заявою про виключення з Державного реєстру обтяжень рухомого майна реєстраційний №308-122 від 27.12.2000р. про податкову заставу майна Завійського військового лісгоспу Державного підприємства "Івано-Франківський лісопромисловий комбінат Міністерства оборони України".
В обгрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на неправомірне застосування Калуською оДПІ до Завійського військового лісгоспу податкової застави, мотивуючи твердження тим, що майно за підприємством закріплене на праві повного господарського відання, і відчуження майна, яке є загальнодержавною власністю, не може бути здійснено без погодження з органом управління майном, в даному випадку з Міністерством оборони України, а тому, як зазначає позивач, внесення до Державного реєстру обтяжень рухомого майна запису про податкову заставу всіх активів Завійського військового лісгоспу Державного підприємства "Івано-Франківський лісопромисловий комбінат Міністерства оборони України" є протиправним і підлягає вилученню.
Відповідач позовні вимоги позивача про виключення з Державного реєстру обтяжень рухомого майна реєстраційний №308-122 від 27.12.2000р. про податкову заставу майна Завійського військового лісгоспу Державного підприємства "Івано-Франківський лісопромисловий комбінат Міністерства оборони України" заперечив, обгрунтовуючи їх з тих підстав, що Завійський військовий лісгосп Державного підприємства "Івано-Франківський лісопромисловий комбінат Міністерства оборони України" є платником податків, невчасне погашення яких призвело до виникнення заборгованості, у зв"язку з чим, відповідно до норм чинного законодавства України, його активи підлягають податковій заставі і включенню в Державний реєстр обтяжень рухомого майна, що й було зроблено відповідачем.
Твердження позивача про неможливість відчуження майна, яке є загальнодержавною власністю, без попередньої згоди з органом управління (в даному випадку відчуження майна Завійського військового лісгоспу без згоди з Міністерством оборони України) спростовує тим фактом, що відповідно чиного законодавства, майно, яке є державною власністю державного підприємства відповідно до законодавства України належить йому на праві повного господарського відання, здійснюючи це право володінням, користуванням та розпорядженням майном.
Підпунктом 8.2.1. пункту 8.2 ст. 8 вказаного вище закону у відповідності до п.3 Рішення Конституційного суду України №2-рп/2005 від 24.03.05 визначено, що право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебувають у його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкового зобов"язання або податкового боргу.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про власність " майно, що є державною власністю і закріплене за державним підприємством, належить йому на праві повного господарського відання, крім випадків, передбачених законодавством України. Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать закону та цілям діяльності підприємства. До права повного господарського віданні застосовуються правила про право власності, якщо інше не встановлено законодавчими актами України.
В даному випадку Завійський військовий лісгосп є самостійним підрозділом Державного підприємства "Івано-Франківський лісопромисловий комбінат Міністерства оборони України", який володіє, користується та розпоряджається майном, тобто майно перебуває в його повному господарському відданні, а тому згоди на відчуження майна з боку Міністерства оборони не потрібно.
17.08.06 позивач подав суду клопотання про зупинення виконання податкового повідомлення-рішення від 07.08.2006 року №000004240/0-11629 (відповідно до уточнення до позовної заяви №451 від 10.05.07), яким нараховано штраф в розмірі 222 717грн. 08коп. за самостійне відчуження активів, що перебувають в податковій заставі, винесене на підставі Акту про проведення позапланової перевірки від 31.07.06 №21, копія якого долучена до матеріалів справи.
Ухвалою від 17.08.06 суд вказане вище клопотання позивача задоволив, прийнявши рішення про забезпечення адміністративного позову, зупинивши виконання податкового повідомлення-рішення №000004240/0-11629 від 07.08.2006 року.
Дана ухвала суду в частині забезпечення позову оскаржувалась в апеляційному порядку, за наслідками якої забезпечення позову скасовано (Постанова Львівського господарського суду від 27.11.06).
05 вересня 2006 року позивач, не погоджуючись із рішенням Калуської оДПІ про накладення штрафних санкцій в розмірі 222 717грн.08коп. за самостійне відчуження активів, що перебувають в податковій заставі згідно Державного реєстру обтяжень рухомого майна реєстраційний №308-122 від 27.12.2000р., прийняте за результатами позапланової перевірки, яка проводилась 31.07.2006р., на підставі чого складено Акт №21 від 31.07.06, в порядку ст.116 КАС України звернувся з адміністративним позовом про скасування податкового повідомлення-рішення №000004240/0-11629 від 07.08.2006 року на суму 222 717грн. 08коп.
В заявлених позовних вимогах, позивач посилається на незаконність та безпідставність нарахування Калуською оДПІ штрафних санкцій при проведені реалізації майнових активів не за грошові кошти без погодження з податковим органом, пояснюючи це тим, що реалізоване майно є державною власністю, і орган який управляє ним - є Міністерство оборони Укарїни.
За результатом розгляду вищевказаної заяви, суд ухвалою суду від 07.09.06 порушив провадження у справі по ній та об'єднав для спільного розгляду первісний позов про виключення з Державного реєстру обтяжень рухомого майна реєстраційний №308-122 від 27.12.2000р. про податкову заставу майна Завійського військового лісгоспу Державного підприємства "Івано-Франківський лісопромисловий комбінат Міністерства оборони України" та позов про скасування податкового повідомлення-рішення №000004240/0-11629 від 07.08.2006року на суму 222 717грн.08коп.
Відповідач проти позовних вимог про скасування податкового повідомлення-рішення №000004240/0-11629 від 07.08.2006 року на суму 222 717грн. 08коп. заперечив, обгрунтовуючи їх з тих підстав, що Завійський військовий лісгосп Державного підприємства "Івано-Франківський лісопромисловий комбінат Міністерства оборони України" в порушення норм законодавства України відчужив активи, які перебувають у податковій заставі, без попередньої згоди податкового органу - Калуської оДПІ (яке є обов"язковим в даному випадку), у зв"язку з чим на законних підставах нараховано штраф в розмірі визначених законом.
Відповідно до приписів ст. 8 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, здійснює вільне розпорядження ним, за винятком операцій, що потребують отримання попередньої згоди податкового органу.
Зокрема, підпунктом 8.6.1 пункту 8.6 ст.8 вищевказаного закону визначено перелік операцій, що потребують попередньої згоди податкового органу, в тому числі, письмовому узгодженю з податковим органом підлягають операція купівлі чи продажу, інших видів відчуження або оренди (лізингу) нерухомого та рухомого майна, майнових чи немайнових прав, що використовуються у підприємницькій діяльності платника податків (інших видах діяльності, які за умовами оподаткування прирівнюються до підприємницької), а саме готової продукції, товарів і товарних запасів, робіт та послуг за кошти за цінами, що не є меншими за звичайні.
Відповідно до п.п.17.1.8 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ зі змінами та доповненнями, у разі коли платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, відчужив такі активи без попередньої згоди податкового органу, якщо отримання такої згоди є обов"язковим згідно з цим Законом, платник податків додатково сплачує штраф у розмірі суми такого відчуження, визначені за звичайними цінами.
В даному випадку згода Калуської оДПІ на реалізоване позивачем майно, що перебувало в податковій заставі, відповідно до приписів вказаного вище закону, була обов"язковою. Проте, позивач норми Закону не дотримався, у зв"язку з чим відповідачем на законних підставах нараховано штрафні санкції в розмірі 222 717грн. 08коп.
Зважаючи на вищенаведене та керуючись чиним законодавства України, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо застосування податкової застави на майно позивача та включення його в Державний реєстр обтяжень рухомого майна реєстраційний №308-122 від 27.12.2000р., а також нарахування штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення №000004240/0-11629 від 07.08.2006 року на суму 222 717грн. 08коп. є правомірними та законними, а вимоги позивача необгрунтованими та безпідставними і такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.124 Конституції України, Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Законом України "Про власність", Законом України "Про заставу", ст.94, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив :
в позові відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя П.А. Шкіндер
Постанова виготовлена в повному
обсязі та підписана ____________
Виготовлено в АС "Діловодство"
_________ О.В. Кудлейчук