Копія< >
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
"25" січня 2010 р. Справа № 2а-561/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Мельникова Р.В.
за участю:
секретаря судового засідання - Вороніної І.О. ,
представника позивача - Чернишука О.В.,
відповідача - Білоєнка В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Харківської міської ради до голови ветеранської громадської організації "Ветерани війни - інваліди Чорнобиля" Білоєнка Володимира Миколайовича про обмеження права на збори шляхом заборони проведення пікету,-
Позивач, Харківська міська рада, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до голови ветеранської громадської організації «Ветерани війни - інваліди Чорнобиля» Білоєнка Володимира Миколайовича, у якому просить суд обмежити право на збори шляхом заборони ветеранській громадській організації "Ветерани війни - інваліди Чорнобиля" в особі Білоєнко Володимира Миколайовича (61082, м. Харків, вул. Межлаука, 4/1, к.2, код ЄДРПОУ 22613358, тел. 392-10-09, 711-94-28, 096-444-12-52) та іншим учасникам цієї акції проведення пікету 29.01.2010р. з 10.00 по 12.00 годину біля будинку Харківського апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Харків, вул. Володарського, 46.
Позовні вимоги обґрунтовуються наступним.
20 січня 2010 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від голови ветеранської громадської організації «Ветерани війни - інваліди Чорнобиля» Білоєнко Володимира Миколайовича про проведення 29.01.2010р. з 10.00 по 12.00 годину біля будинку Харківського апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Харків, вул. Володарського, 46 акції солідарності і протесту чорнобильців з приводу винесення судових рішень у адміністративних справах чорнобильців. Орієнтовна кількість учасників акції 50 чоловік.
20 січня 2010 року на засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету Харківської міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові розглянуто вказане повідомлення Білоенко В.М. про проведення пікету.
При розгляді повідомлень членам узгоджувальної комісії доведено до відома лист голови Харківського апеляційного адміністративного суду, який надійшов на адресу узгоджувальної комісії міської ради щодо неможливості проведення пікетування буді-якого суду з підстав встановлених законодавством гарантій незалежності судів та заборони здійснення будь-якого впливу на їх діяльність. Також членам комісії роз'яснено вимоги Конституції України, Закону України «Про судоустрій України», Закону України «Про статус суддів» щодо гарантій незалежності судів у їх діяльності.
За результатами засідання узгоджувальна комісія Харківського міськвиконкому по розгляду повідомлень про проведення громадських, політичних та інших масових заходів вирішила вважати неможливим проведення ветеранською громадською організацією «Ветерани війни - інваліди Чорнобиля» 29.01.2010р. пікету біля будинку Харківського апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Харків, вул. Володарського, 46.
Вказане рішення узгоджувальної комісії обумовлено тим, що протягом робочого дня судом постійно слухаються призначені до розгляду справи, у зв'язку з чим пікетування будівлі суду може призвести до порушення Конституційних гарантій незалежності суддів та заборони вчинення будь-якого впливу на них. Крім того, пікетування суду також може призвести до порушення прав і свобод інших громадян, а саме учасників судових процесів у справах що розглядаються судом.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
У судовому засіданні відповідач зазначив, що розгляд повідомлення про проведення ветеранською громадською організацією «Ветерани війни - інваліди Чорнобиля» 29.01.2010р. пікету біля будинку Харківського апеляційного адміністративного суду на засіданні узгоджувальної комісії проводився з порушенням процедури, а саме, вказане повідомлення було здане до Харківської міської ради 20.01.2010 приблизно о 17.40 год. Відповідач звернув увагу суду на те, що у протоколі № 1 засідання узгоджувальної комісії зазначені дата та час початку проведення засідання - 20 січня 2010 року об 11:00.
Таким чином, на думку відповідача, вказане питання не могло розглядатися на засіданні узгоджувальної комісії 20.01.2010.
Крім того, відповідач повідомив, що він не був викликаний на засідання узгоджувальної комісії.
Отже, відповідач вважає, що було порушено його права, а також що Харківська міська рада не могла звертатися до суду з даним позовом на підставі рішення комісії.
Суд, заслухавши представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази в їх сукупності, встановив наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 182 Кодексу адміністративного судочинства України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).
20.01.2010 до Харківської міської ради надійшло повідомлення голови ради Ветеранської громадської організації “Ветерани війни - інваліди Чорнобиля” Білоєнка В.М. від 19.01.2010 № 29 (а.с.16) про проведення 29.01.2010 року з 10.00 до 12.00 біля будівлі Харківського апеляційного адміністративного суду по вулиці Володарського, 46 акції солідарності та протесту чорнобильців з приводу винесення одноманітних судових рішень по адміністративним позовам чорнобильців на захист їх конституційних прав та гарантій. Відповідальний за проведення акції - голова ради Білоєнко Володимир Миколайович. Очікувана чисельність учасників акції - 50 чоловік. Будуть використані транспаранти з тематикою акції, можливе використання мегафонів. Також у повідомленні зазначено, що дотримання громадського порядку гарантується.
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Згідно з п. п. 3 п. “б” ч. 1 ст. 38 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів, здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку, відноситься до компетенції міських рад.
Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 06.06.2007р. № 543 затверджено Тимчасове Положення «Про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у місті Харкові», відповідно до якого узгоджувальна комісія - постійно діючий орган при виконавчому комітеті Харківської міської ради, який при необхідності розглядає повідомлення про проведення масових заходів.
20 січня 2010 року на засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові третім питанням розглянуто повідомлення Білоенко В.М. про проведення пікету 29.01.2010р. з 10.00 по 12.00 біля будинку Харківського апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Харків, вул. Володарського, 46.
Відповідно до протоколу від 20 січня 2010 року № 1 засідання узгоджувальної комісії Харківського міськвиконкому по розгляду повідомлень про проведення масових громадських, політичних та інших масових заходів (а.с.14-15) було вирішено вважати неможливим проведення Ветеранською громадською організацією «Ветерани війни - інваліди Чорнобиля» 29 січня 2010 року з 10.00 до 12.00 години пікетування Харківського апеляційного адміністративного суду, а також доручити Юридичному департаменту підготувати матеріали та звернутися до суду про обмеження права на мирні зібрання Ветеранської громадської організації «Ветерани війни - інваліди Чорнобиля» щодо проведення 29 січня 2010 року з 10.00 до 12.00 години пікетування Харківського апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до ст.126 Конституції України незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України, вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється.
Положенням статті 126 Конституції України дано офіційне тлумачення у Рішенні Конституційного Суду України від 01.12.2004 р. N 19-рп/2004 (справа про незалежність суддів як складову їхнього статусу).
Згідно з п.п.1.1 вказаного Рішення положення ч.1 ст.126 Конституції України "незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України" у взаємозв'язку з іншими положеннями розділу VIII Основного Закону України треба розуміти так: незалежність суддів є невід'ємною складовою їхнього статусу. Вона є конституційним принципом організації та функціонування судів, а також професійної діяльності суддів, які при здійсненні правосуддя підкоряються лише закону. Незалежність суддів забезпечується насамперед забороною будь-якого впливу на суддів; захистом їх професійних інтересів; забезпеченням державою особистої безпеки суддів та їхніх сімей; гарантуванням належних умов для функціонування судів і діяльності суддів,
Відповідно до п.2 вказаного Рішення положення ч.2 ст.126 Конституції України "вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється" треба розуміти як забезпечення незалежності суддів у зв'язку із здійсненням ними правосуддя, а також як заборону щодо суддів будь-яких дій незалежно від форми їх прояву з боку державних органів, установ та організацій, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, фізичних та юридичних осіб з метою перешкодити виконанню суддями професійних обов'язків або схилити їх до винесення неправосудного рішення тощо.
Згідно зі ст.14 Закону України «Про судоустрій України» судді при здійсненні правосуддя незалежні від будь-якого впливу, нікому не підзвітні і підкоряються лише закону. Органи та посадові особи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, громадяни та їх об'єднання, а також юридичні особи зобов'язані поважати незалежність суддів і не посягати на неї. Втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб, неповага до суду чи суддів, збирання, зберігання, використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб з метою завдати шкоди їх авторитету чи вплинути на неупередженість суду забороняється і тягне передбачену законом відповідальність. Суддям забезпечується свобода неупередженого вирішення судових справ відповідно до їх внутрішнього переконання, що ґрунтується на вимогах закону.
Представник позивача зазначив, що вказане рішення узгоджувальної комісії про неможливість проведення пікетування Харківського апеляційного адміністративного суду обумовлено тим, що протягом робочого дня судом постійно слухаються призначені до розгляду справи, у зв'язку з чим пікетування будівлі суду може призвести до порушення Конституційних гарантій незалежності суддів та заборони вчинення будь-якого впливу на них. Крім того, пікетування суду також може призвести до порушення прав і свобод інших громадян, а саме учасників судових процесів у справах що розглядаються судом.
Суд погоджується із зазначеними доводами позивача щодо наявності обґрунтованого припущення про можливість порушення прав і свобод громадян та можливість впливу на суддів Харківського апеляційного адміністративного суду при здійсненні ними правосуддя.
Згідно ч. 5 ст. 182 КАС України, суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Суд бере до уваги те, яким чином реалізація прав і свобод однієї групи громадян вплине на можливість реалізації прав та свобод іншої частини суспільства, а також суддів з урахуванням особливостей їх статусу.
Суд звертає увагу на відсутність плану проведення акції, у тому числі й порядку розміщення учасників біля будівлі Харківського апеляційного адміністративного суду, а також конкретних заходів, які будуть здійснюватися під час акції.
Крім того, суд також звертає увагу на те, що процесуальні можливості оскарження рішення суду передбачені законодавством, у тому числі Кодексом адміністративного судочинства України.
Щодо доводів відповідача про порушення порядку розгляду на засіданні узгоджувальної комісії повідомлення про проведення ветеранською громадською організацією «Ветерани війни - інваліди Чорнобиля» 29.01.2010р. пікету біля будинку Харківського апеляційного адміністративного суду судом встановлено наступне.
У судовому засіданні представник позивача не зміг чітко пояснити, коли саме надійшло повідомлення.
Відповідно до листа Департаменту діловодства Харківської міської ради від 25.01.2010 № 30/0/26-10 (а.с.29-30) реєстрація Департаментом діловодства міської ради звернень громадян та юридичних осіб у автоматизованій системі діловодства здійснюється на реєстраційно-контрольних картках, передбачених інструкціями.
Як вбачається з реєстраційно-контрольної картки вх. № 913/0/3-10 від 20.01.2010 (а.с.31) лист ВГО «Ветерани війни - інваліди Чорнобиля» № 29 від 19.01.2010 був зареєстрований 20.01.2010, час реєстрації не зазначено.
Згідно з протоколом від 20 січня 2010 року № 1 засідання узгоджувальної комісії Харківського міськвиконкому по розгляду повідомлень про проведення масових громадських, політичних та інших масових заходів (а.с.14-15) комісія почала роботу об 11:00 год.
Представник позивача зазначив, що оскільки комісія постійно діюча, працює до кінця робочого дня (до 18:00 год.), якщо повідомлення навіть і надійшло о 17:40 год., на чому наполягає відповідач, воно могло бути розглянуто в цей день.
На підтвердження зазначеного представник позивача також повідомив (і виклав це у поясненнях - а.с.32-33), що серед питань порядку денного засідання узгоджувальної комісії 20.01.2010 був розгляд повідомлення Харківського громадського об'єднання інвалідів Чорнобиля «Чорнобильський Спас», яке надійшло 14.01.2010р. про проведення пікету 29.01.2010р. з 10.00 по 12.00 годину біля входу до Харківського апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Харків, вул. Володарського, 46. 20.01.2010р. представник Харківського громадського об'єднання інвалідів Чорнобиля «Чорнобильський Спас» на засідання узгоджувальної комісії в призначений не з'явився, у зв'язку з чим розгляд повідомлення цією організації було відкладено на 17 годину.
Оскільки зазначені у повідомленні місце, дата, час та мета масового заходу запланованого ВГО «Ветерани війни - інваліди Чорнобиля» співпадали із змістом повідомленням Харківського громадського об'єднання інвалідів Чорнобиля «Чорнобильський Спас», було прийнято рішення про розгляд цих повідомлень разом.
Проте представник ВГО «Ветерани війни - інваліди Чорнобиля» ні в призначений час, ні протягом дня засідання узгоджувальної комісії для розгляду направлених ними повідомлень не з'явились.
Крім того, представник позивача повідомив, що 25.01.2010р. узгоджувальна комісії провела повторний розгляд повідомлення голови ВГО «Ветерани війни - інваліди Чорнобиля» про проведення пікету 29.01.2010р. з 10.00 по 12.00 годину біля входу до Харківського апеляційного адміністративного суду. Однак представник даної громадської організації на повторне засідання комісії також не з'явився, за вказаними у повідомленні телефонами ніхто не відповідав.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного, суд вважає, що відповідач не довів наявності порушень при розгляді на засіданні узгоджувальної комісії 20.01.2010 повідомлення голови ради Ветеранської громадської організації “Ветерани війни - інваліди Чорнобиля” Білоєнка В.М. від 19.01.2010 № 29 про проведення 29.01.2010 року з 10.00 до 12.00 біля будівлі Харківського апеляційного адміністративного суду по вулиці Володарського, 46 акції солідарності та протесту чорнобильців.
З урахуванням усіх обставин, наведених вище, з метою недопущення порушення прав і свобод громадян, впливу на суддів, перешкоджанню виконання суддями професійних обов'язків суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.
Керуючись ст. 39 Конституції України, ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 4, 7, 11, 69-71, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 182, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
Адміністративний позов Харківської міської ради до голови ветеранської громадської організації "Ветерани війни - інваліди Чорнобиля" Білоєнка Володимира Миколайовича про обмеження права на збори шляхом заборони проведення пікету - задовольнити у повному обсязі.
Обмежити право на збори шляхом заборони ветеранській громадській організації "Ветерани війни - інваліди Чорнобиля" в особі Білоєнко Володимира Миколайовича (61082, м. Харків, вул. Межлаука, 4/1, к.2, код ЄДРПОУ 22613358, тел. 392-10-09, 711-94-28, 096-444-12-52) та іншим учасникам цієї акції проведення пікету 29.01.2010р. з 10.00 по 12.00 годину біля будинку Харківського апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Харків, вул.Володарського, 46. < сума стягнення (цифрами) > < Текст >.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис)< > Р.В. Мельников
З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили. Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи.< >
Суддя< > Р.В. Мельников< >
Секретар< > І.О. Вороніна< >