29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
м. Хмельницький
"21" квітня 2020 р.Справа № 924/692/19
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Кочергіної В.О., розглянувши матеріали заяви про зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі
за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький
до Старокостянтинівської міської ради м. Старокостянтинів
про: - визнання недійсним рішення Старокостянтинівської міської ради № 17 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" стосовно земельної ділянки, розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 21, площею 149719 м.кв.;
- визнання недійсним рішення Старокостянтинівської міської ради № 18 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 21;
- зобов'язання Старокостянтинівської міської ради відновити відомості про земельні ділянки по вул. Героїв Небесної Сотні, 21, площею 149719 м.кв. та привести в стан, який існував до прийняття вищевказаних рішень.
Представники учасників справи не з'явились
Рішенням господарського суду Хмельницької області у справі №924/692/19 від 05.11.2019р. позовні вимоги Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький задоволено частково.
Визнано недійсним рішення Старокостянтинівської міської ради № 17 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" стосовно земельної ділянки, розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 21, площею 149719 м.кв.; визнано недійсним рішення Старокостянтинівської міської ради № 18 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 21.
У позові в частині зобов'язання Старокостянтинівської міської ради відновити відомості про земельні ділянки по вул. Героїв Небесної Сотні, 21, площею 149719 м.кв. та привести в стан, який існував до прийняття вищевказаних рішень відмовлено.
Стягнуто з відповідача на користь позивача 3842грн. 00коп. витрат по оплаті судового збору.
06.12.2019р. на виконання рішення у справі судом видано наказ №924/692/19.
08.04.2020р. на адресу суду через службу діловодства від позивача надійшла заява (вх.№05-08/784/20) про зміну способу та порядку виконання судового рішення у даній справі. В обгрунтування поданої заяви заявник зазначає про те, що відповідно до листа Старокостянтинівського управління Державної казначейської служби України Хмельницької області (без номеру та дати), в Управлінні Казначейства відсутні рахунки Старокостянтинівської міської ради. На підставі зазначеного, позивач вважає, що вказана підстава підтверджує неможливість виконання судового рішення у даній справі від 05.11.2019р. в частині стягнення з відповідача на користь позивача 3842грн. 00коп. витрат по оплаті судового збору та посилаючись на ст.1, ст.22 Бюджетного кодексу України, ст.28, ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Регламент виконавчих органів міської ради, затверджений рішенням 5 сесії міської ради від 15.04.2016р. №10 просить суд змінити спосіб та порядок виконання рішення суду стягнувши витрати по оплаті судового збору з розпорядника бюджетних коштів - виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради (Хмельницька областьт, м. Старокостянтинів, вул. К. Острозького, 41, код ЄДРПОУ 04060766).
Ухвалою суду від 13.04.2020р. призначено судове засідання для розгляду заяви про зміну способу та порядку виконання судового рішення у даній справі №924/692/19 на 11:00год. 21.04.2020р., судове засідання вирішено проводити за відсутності учасників справи.
Відповідач позиції з приводу викладених позивачем у заяві обставин суду не надав.
Дослідивши подану позивачем заяву, матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, встановлення чи зміну способу та порядку його виконання або відмову у вчиненні відповідних процесуальних дій постановляється ухвала, яка може бути оскаржена. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю, приватному виконавцю.
Згідно ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" (Виконання рішень іншими органами та установами), рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Листом Старокостянтинівське управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області (вих.№913 від 19.03.2020р.) повернуло виконавчий документ - наказ господарського суду від 06.1202019р. по справі №924/692/19 стягувачу без виконання з посиланням на те, що в управлінні казначейства відсутні рахунки по боржнику - Старокостянтинівська міська рада (код ЄДРПОУ - 360227760).
Як зазначено у п. 7.5. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 жовтня 2012 № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України", якщо у відповідача відсутні кошти на рахунку в банку або коли їх не вистачає для покриття заборгованості, господарський суд може змінити спосіб виконання рішення і видати наказ про звернення стягнення на його майно. Також, не виключається право господарського суду з метою захисту порушених відповідачем майнових прав позивача зазначити у виданому ним наказі й конкретне майно відповідача, на яке слід звернути стягнення, якщо в розпорядженні суду є достовірні дані про його наявність у відповідача, обрати найбільш ефективний та справедливий спосіб виконання судового рішення.
Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (ст.ст. 1, 2) встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Рада є виборним представницьким органом місцевого самоврядування, який складається з депутатів, і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Виконавчі органи створюються радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 16 вказаного Закону органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема, доходи місцевих бюджетів та інші кошти, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів.
Статтею 1 Бюджетного кодексу України визначено, що місцевий бюджет - це нормативно-правовий акт відповідної місцевої ради, виданий в установленому порядку, що затверджує місцевий бюджет та визначає повноваження відповідно виконавчого органу місцевого самоврядування здійснювати виконання місцевого бюджету протягом бюджетного періоду.
Водночас, ст. 22 цього Кодексу до головних розпорядників бюджетних коштів віднесено виключно виконавчі органи та апарати місцевих рад, виконавчі органи місцевих рад в особі їх керівників. Також визначено, що у разі коли згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Отже, Старокостянтинівська міська громада в особі Старокостянтинівської міської ради є власником майна, у тому числі й доходів місцевих бюджетів, інших коштів тощо.
Фінансові ресурси закріплено за виконавчим органом Старокостянтинівської міської ради, який і є розпорядником коштів бюджету міської ради, та саме до їх повноважень віднесено виконання місцевого бюджету.
Відповідно до п.1.6 Регламенту виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради, виконком є виконавчим органом міської ради, їй підконтрольним та підзвітним, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади підконтрольний та підзвітний відповідним органам виконавчої влади.
Згідно ч. 3 ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.
Відповідно до приписів ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено повноваження сільського, селищного, міського голови. Зокрема, сільський, селищний, міський голова: 1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; 2) організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; 3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету; 7) здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; 13) є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою; 14) представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; 19) здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів; 20) видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Відповідно до ст. ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
За приписами ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Здійснюючи контроль за виконанням судового рішення суд зазначає, що як вбачається з досліджених судом обставин та законодавства, фінансові ресурси, власником яких виступає боржник Старокостянтинівська міська рада, закріплено за виконавчим органом - виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради, який і є розпорядником коштів бюджету міської ради.
Зважаючи на наведене, обов'язковість виконання рішення суду, суд вважає, що заявником обрано правильний та ефективний спосіб для захисту права стягувача на відшкодування витрат зі сплати судового збору з боржника, шляхом безспірного списання коштів з рахунків виконавчого органу ради.
Керуючись ст.ст. 232-234, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Змінити спосіб та порядок виконання рішення Господарського суду Хмельницької області від 05.11.2019р., яке набрало законної сили 06.12.2019р. у справі №924/692/19.
Стягнути заборгованість бюджету боржника Старокостянтинівської міської ради (м. Старокостянтинів, вул. Констянтина Острозького, буд. 41, код ЄДРПОУ 36027760) на користь Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький (м. Хмельницький, вул. Героїв АТО, буд. 3/1, код ЄДРПОУ 07928461) в сумі 3842грн. 00коп. (три тисячі вісімсот сорок дві гривні) витрат по оплаті судового збору з розпорядника бюджетних коштів - Виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області (Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. К.Острозького, буд.41, код ЄДРПОУ 04060766).
Ухвалу набрала законної сили з моменту її підписання суддею - 21 квітня 2020року та може бути оскаржена протягом десяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду у порядку ст.255 ГПК України.
Суддя В.О. Кочергіна
Віддруковано 3 примірники:
1-до справи;
2-позивачу КЕВ (29006, м. Хмельницький, вул. Героїв АТО, 3/1);
3-відповідачу Старокостянтинівська міська рада (31100, м. Старокостянтинів, вул. Князя К.Острозького, 41).
Адресатам рекомендованим з повідомленням про вручення.